Ellinka
17.02.08,12:49
Príjem na BÚ v CZK v JÚ účtujem kurzom NBS k danému dňu, výdaj účtujem tiež kurzom NBS ku dňu v ktorom bol uskutočnený výdaj-výber, alebo priemerným kurzom podobne ako v PÚ?
Ď.
Zoltán Kovács
17.02.08,11:49
Príjem na BÚ v CZK v JÚ účtujem kurzom NBS k danému dňu, výdaj účtujem tiež kurzom NBS ku dňu v ktorom bol uskutočnený výdaj-výber, alebo priemerným kurzom podobne ako v PÚ?
Ď.

Denným kurzom.
Ellinka
17.02.08,11:53
Vďaka za rýchlu odpoveď. Prajem pekný deň.
eva1954
18.02.08,07:33
Prosím Vás celkom som tomu nerozumela keď mám bežný účet EUR pohyb na tomto účte účtujem kurzom NBS alebo kurzom banky v daný deň. Ak učtujem kurzom NBS nevzniknúmi žiande kurzové rozdiely k
31.12.2007. Prosím Vás poradte. Ďakujem
liba2
02.03.08,06:18
Prosím Vás celkom som tomu nerozumela keď mám bežný účet EUR pohyb na tomto účte účtujem kurzom NBS alebo kurzom banky v daný deň. Ak učtujem kurzom NBS nevzniknúmi žiande kurzové rozdiely k
31.12.2007. Prosím Vás poradte. ĎakujemPohyby na bežnom účte EUR účtuješ kurzom NBS. Ale sú aj výnimky, napr. ak ide o prevod z účtu EUR na účet SKK, banka ti účtuje svoj komerčný kurz. Vtedy použiješ tento kurz, aby výdaj z EUR-účtu v Sk bol rovnaký ako príjem na účet SKK - teda nevznikne ti kurz. rozdiel.
mata paluchova
12.03.08,06:55
A co v prípade ze z účtu EUR vyberie CZK na dotáciu pokladne na vyplatu cestalku. Tiez použijem kurz komercnej banky? Dik
VladoaKatka
12.03.08,07:01
Pohyby na bežnom účte EUR účtuješ kurzom NBS. Ale sú aj výnimky, napr. ak ide o prevod z účtu EUR na účet SKK, banka ti účtuje svoj komerčný kurz. Vtedy použiješ tento kurz, aby výdaj z EUR-účtu v Sk bol rovnaký ako príjem na účet SKK - teda nevznikne ti kurz. rozdiel.

K tým výnimkám by som chcela upozorniť, aj za bankové služby komerčnej banky. Pohyb na účte prerátava kurzom komerčnej banky k danému dňu. napr. za vedenie účtu IB dialog, výpisy, ale úroky a daň z úrokov už kurzom NBS k danému dňu.
VladoaKatka
12.03.08,07:04
A co v prípade ze z účtu EUR vyberie CZK na dotáciu pokladne na vyplatu cestalku. Tiez použijem kurz komercnej banky? Dik
V tomto prípade by sa mal použiť kurz komernčnej banky, čo sa týka výberu z banky a vkladu do pokladne. Jedná sa o priebežné položky, ktoré sa majú účtovať rovnakým kurzom.
evina
13.03.08,07:51
K tým výnimkám by som chcela upozorniť, aj za bankové služby komerčnej banky. Pohyb na účte prerátava kurzom komerčnej banky k danému dňu. napr. za vedenie účtu, IB - dialog, výpisy, ale úroky a daň z úrokov už kurzom NBS k danému dňu.

Mohla by si ma prosím usmerniť na predpis, kde je toto uvedené?
Ja účtujem pripísanie úrokov, bankové poplatky kurzom NBS ku dňu účtovného prípadu....
VladoaKatka
13.03.08,08:05
Mohla by si ma prosím usmerniť na predpis, kde je toto uvedené?
Ja účtujem pripísanie úrokov, bankové poplatky kurzom NBS ku dňu účtovného prípadu....

Z TB mám výpisy na účte CZK, kde IB,dialog,poplatoky-výpisy - mám uvedený kurz aj prepočítané na SKK - akým to účtujem - sú to služby, ktoré mi vykonáva banka. Ak sa mi podarí odfotiť, tak aj priložím, že je to tak.

Máš pravdu, za vedenie účtu to tam nemám - a tie aj s úrokmi aj daň z úrokov prepočítavam kurzom NBS.

P.S.:To aj opravím vo svojom príspevku a ďakujem za upozornenie, aby sme aj v ton zhone čítali svoje príspevky 2x.
evina
13.03.08,08:20
Z TB mám výpisy na účte CZK, kde IB,dialog,poplatoky-výpisy - mám uvedený kurz aj prepočítané na SKK - akým to účtujem - sú to služby, ktoré mi vykonáva banka. Ak sa mi podarí odfotiť, tak aj priložím, že je to tak.

Máš pravdu, za vedenie účtu to tam nemám - a tie aj s úrokmi aj daň z úrokov prepočítavam kurzom NBS.

P.S.:To aj opravím vo svojom príspevku a ďakujem za upozornenie, aby sme aj v ton zhone čítali svoje príspevky 2x.

Som sa trocha zľakla :):D...
VladoaKatka
13.03.08,08:23
Tu je napr. posledný výpis, robím to správne???
VladoaKatka
13.03.08,10:53
Ešte by som dodala, že ten kurz TB je kurz - devízy stred zo dňa 29.2.2008
evina
13.03.08,11:37
Ešte by som dodala, že ten kurz TB je kurz - devízy stred zo dňa 29.2.2008

Ja kurz a hodnotu v SK nemám na výpise uvádzaný. Priznám sa ešte ani raz....
Myslím si však, že v zmysle predpisov by sme napriek tomu tieto operácie mali účtovať prepočítané kurzom NBS.
Snáď sa ešte vyjadrí niekto...
VladoaKatka
13.03.08,11:42
Ja kurz a hodnotu v SK nemám na výpise uvádzaný. Priznám sa ešte ani raz....
Myslím si však, že v zmysle predpisov by sme napriek tomu tieto operácie mali účtovať prepočítané kurzom NBS.
Snáď sa ešte vyjadrí niekto...

Dúfam aj ja, ale logické to je, lebo ja platím za ich služby a to banka prerátava zo SKK na CZK. Aspoň to tak chápem ja.
Zaujímavé je, že sú mesiace, kedy ten kurz NBS a kom.banky je rovnaký, ale tu vo februári bol podstatný rozdiel.
evina
13.03.08,11:59
Dúfam aj ja, ale logické to je, lebo ja platím za ich služby a to banka prerátava zo SKK na CZK. Aspoň to tak chápem ja.
Zaujímavé je, že sú mesiace, kedy ten kurz NBS a kom.banky je rovnaký, ale tu vo februári bol podstatný rozdiel.

Osobne nevidím to dôležité, či ide o služby alebo nie, ale ak si zoberiem § 24 zákona o účtovníctve, vychádza mi z toho kurz NBS. Len pri nákupe valút, resp. prevode medzi devízovým a korunovým účtom nie:

2/ Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis.
3/ Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.
4/ Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.
5/ Ustanovenie tohto zákona o oceňovaní majetku a záväzkov sa použije primerane aj na oceňovanie iných aktív a iných pasív.
6/ Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a pri poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
.
VladoaKatka
13.03.08,12:06
Osobne nevidím to dôležité, či ide o služby alebo nie, ale ak si zoberiem § 24 zákona o účtovníctve, vychádza mi z toho kurz NBS. Len pri nákupe valút, resp. prevode medzi devízovým a korunovým účtom nie:

2/ Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis.
3/ Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.
4/ Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.
5/ Ustanovenie tohto zákona o oceňovaní majetku a záväzkov sa použije primerane aj na oceňovanie iných aktív a iných pasív.
6/ Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a pri poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
.
A nie je to v tomto, prečo banka prerátava svoje služby vlasným kurzom a nie kurzom NBS?

mimotemyje to gordický uzol?
liba2
13.03.08,12:35
Katka, a keby ti banka za tú poskytnutú službu poslala faktúru v eur, tiež by si jej úhradu účtovala jej komerčným kurzom ? alebo kurzom NBS ?
Podľa mňa banka používa vo výpise prepočet komerčným kurzom "pre vlastné účely" - nie ako info pre klientelu.
VladoaKatka
21.03.08,15:02
Katka, a keby ti banka za tú poskytnutú službu poslala faktúru v eur, tiež by si jej úhradu účtovala jej komerčným kurzom ? alebo kurzom NBS ?
Podľa mňa banka používa vo výpise prepočet komerčným kurzom "pre vlastné účely" - nie ako info pre klientelu.
Až dnes som sa dostala znova k tejto téme, nebolo to až také horúce. Nie, určite úhradu faktúry by som účtovala s kurzom NBS, ale tu sa jednalo o výpis ktorú som aj priložila, žiadala som o názory, skúsenosti a takú malú diskusiu. Nechápem, načo banka prepočítava a uvádza len tie položky, ktoré sú jej službami na bankovom výpise a ostatné necháva tak. Veď klienta to nemusí zaujímať a zbytočne s tým zneistí klienta čo je správne.
Budem sa musieť na to spýtať v banke môjho osobného finančného poradcu.
Výsledok Vám dám vedieť.
balunka
25.03.08,10:11
SZČO,štrvťročný platca DPH,mám peniaze /CZK/vo valutovej pokladni,na základe čoho ich môžem preúčtovať do slovenskej pokladne
KvetkaK
17.04.08,08:16
Z TB mám výpisy na účte CZK, kde IB,dialog,poplatoky-výpisy - mám uvedený kurz aj prepočítané na SKK - akým to účtujem - sú to služby, ktoré mi vykonáva banka. Ak sa mi podarí odfotiť, tak aj priložím, že je to tak.

Máš pravdu, za vedenie účtu to tam nemám - a tie aj s úrokmi aj daň z úrokov prepočítavam kurzom NBS.

P.S.:To aj opravím vo svojom príspevku a ďakujem za upozornenie, aby sme aj v ton zhone čítali svoje príspevky 2x.
Oživujem túto tému, lebo aj ja mám teraz dilemu, že prečo pri poplatku za úhradu faktúry do zahraničia, tam banka uvádza prepočet na Skk a je tam uvedený aj kurz.
Môj názor je, že to tam je naozaj len informatívne a účtujem kurzom NBS toho dňa. Alebo sa mýlim?
Alena Šimová
20.04.08,07:18
ja si to tiež myslím, výdaj z účtov v cudzej mene účtujem kurzom NBS, nie komerčným kurzom. Ale ak by aj komerčným, na konci roka sa pri prepočte kurzových rozdielov toto vyrovnalo. Ale zmena je v nákupe CM v prípade, že máte dohodnutý individuálny kurz - zákon o účtovníctve platný od 1.1.2008.
liba2
20.04.08,07:49
Oživujem túto tému, lebo aj ja mám teraz dilemu, že prečo pri poplatku za úhradu faktúry do zahraničia, tam banka uvádza prepočet na Skk a je tam uvedený aj kurz.
Môj názor je, že to tam je naozaj len informatívne a účtujem kurzom NBS toho dňa. Alebo sa mýlim?Nemýliš sa, postupuješ správne, kurz je len informatívny.
KvetkaK
21.04.08,08:00
Nemýliš sa, postupuješ správne, kurz je len informatívny.
Ďakujem Libka ;).