Bonyaklid
17.02.08,15:02
Riešim taký pomerne komplikovaný problém. Podnikateľ z Česka bude na dohodu zo slovenskou firmou zamestnávať cudzincov pochádzajúcich mimo EU. Slovenská firma bude platiť českému podnikateľovi a ten bude vyplácať ich mzdy. Cudzinci budú ale trvalo zamestnaní na Slovensku, budú tu dlhšie ako 183 dní v roku a budú tu mať prechodný pobyt. Kde sa budú odvádzať odvody za týchto zamestnancov? Na Slovensku alebo v Čechách? Ak na Slovensku, vzťahujú sa na nich tie isté daňové povinnosti ako na Slovákov? Ak áno, môžu si uplatňovať odpočítateľnú položku hneď v prvej mzde? Už som pátrala kade tade, ale jednoznačnú odpoveď som nedostala. Ak viete poradiť, pomôžte. Vopred vďaka.
ego.mc
18.02.08,18:20
Cudzinci budú ale trvalo zamestnaní na Slovensku, budú tu dlhšie ako 183 dní v roku a budú tu mať prechodný pobyt. Kde sa budú odvádzať odvody za týchto zamestnancov? Na Slovensku alebo v Čechách?
Na Slovensku. Podľa §5 ods 4. Zákona o dani z príjmov je zamestnávateľom slovenská firma.
Ak na Slovensku, vzťahujú sa na nich tie isté daňové povinnosti ako na Slovákov?
Áno, ak zo zmluvy vyplýva, že sa tu budú zdržiavať dlhšie ako 183 dní.
Ak áno, môžu si uplatňovať odpočítateľnú položku hneď v prvej mzde?
Áno - §35 ods. 1.
Bonyaklid
18.02.08,22:16
Vdaka za odpoved. Na uradoch my na moje otazky nevedeli jednoznacne odpovedat. Tvrdili, ze v tomto pripade je dolezity zamestnavatel, ktory vyplaca mzdy. Preto by sa podla nich vsetky odvody mali platit v Cechach a pracovnici by sa mali vnimat ako vyslani zamestnanci. Este raz vdaka.