veronikasad
17.02.08,14:45
Ahojte poraďáci,

pri listovaní jednej publikácie k DP za r.2007 som našla informáciu, že dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31.12.2003 je v zmysle § 266 Zák. č. 461/2003 Z.z. považovaný po tomto dni za invalidný dôchodok a to v sume, akej patril do 31.12.2003.

Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na nezd. časť ZD na daňovníka. Z toho mi vyplýva, že aj poberateľ dôchodku za výsluhu rokov má nárok na nezd.časť. ZD. Je to naozaj tak ? Aký je rozdiel medzi výsluhovým dôchodkom a dôchodkom za výsluhu rokov ?

-------
Veronika
uzivatel2
18.02.08,06:49
Ahojte poraďáci,

pri listovaní jednej publikácie k DP za r.2007 som našla informáciu, že dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31.12.2003 je v zmysle § 266 Zák. č. 461/2003 Z.z. považovaný po tomto dni za invalidný dôchodok a to v sume, akej patril do 31.12.2003.

Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na nezd. časť ZD na daňovníka. Z toho mi vyplýva, že aj poberateľ dôchodku za výsluhu rokov má nárok na nezd.časť. ZD. Je to naozaj tak ? Aký je rozdiel medzi výsluhovým dôchodkom a dôchodkom za výsluhu rokov ?

-------
Veronika
Uvažuješ správne, rozdiel medzi uvedenými dôchodcami je v tom, že poberateľ výsluhového dôchodku odpracoval viac ako 15 rokov napr. v silových zložkách, poberateľ dôchodku za výsluhu rokov odpracoval menej ako 15 rokov v silových zložkách.
veronikasad
20.02.08,16:29
Nikto sa nevyjadrí k možnosti odpočítateľnej položky u dôchodkov za výsluhu rokov ? Je to naozaj invalidný dôchodok ?

------
Veronika
veronikasad
20.02.08,21:01
...........
JankaO
20.02.08,21:13
Ahojte poraďáci,

pri listovaní jednej publikácie k DP za r.2007 som našla informáciu, že dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31.12.2003 je v zmysle § 266 Zák. č. 461/2003 Z.z. považovaný po tomto dni za invalidný dôchodok a to v sume, akej patril do 31.12.2003.

Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na nezd. časť ZD na daňovníka. Z toho mi vyplýva, že aj poberateľ dôchodku za výsluhu rokov má nárok na nezd.časť. ZD. Je to naozaj tak ? Aký je rozdiel medzi výsluhovým dôchodkom a dôchodkom za výsluhu rokov ?

-------
Veronika

S účinnosťou od 1. januára 2004 zákon v § 11 ods. 2 už neuvádza dôchodok za výsluhu rokov zo sociálneho zabezpečenia. Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov ustanovil v § 266, že dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31. decembra 2003 sa považuje po tomto dni za invalidný dôchodok, a to v sume, v akej patril do 31. decembra 2003, bez obmedzenia z dôvodu súbehu s príjmom zo zárobkovej činnosti. Tomuto poberateľovi invalidného dôchodku sa splnenie podmienky invalidity neskúma. Do 31. 12. 2003, ak daňovník bol poberateľom dôchodku za výsluhu rokov na začiatku zdaňovacieho obdobia, nemal nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Od roku 2004 už takýto nárok má.
veronikasad
20.02.08,21:16
S účinnosťou od 1. januára 2004 zákon v § 11 ods. 2 už neuvádza dôchodok za výsluhu rokov zo sociálneho zabezpečenia. Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov ustanovil v § 266, že dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31. decembra 2003 sa považuje po tomto dni za invalidný dôchodok, a to v sume, v akej patril do 31. decembra 2003, bez obmedzenia z dôvodu súbehu s príjmom zo zárobkovej činnosti. Tomuto poberateľovi invalidného dôchodku sa splnenie podmienky invalidity neskúma. Do 31. 12. 2003, ak daňovník bol poberateľom dôchodku za výsluhu rokov na začiatku zdaňovacieho obdobia, nemal nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Od roku 2004 už takýto nárok má.
Janka, ďakujem za reakciu. Mám to chápať tak, že tieto dôchodky zostanú stále invalidné s nárokom na odpoč. položku základu dane aj po dovršení dôchodkového veku ?

--------
Veronika
JankaO
20.02.08,21:22
Janka, ďakujem za reakciu. Mám to chápať tak, že tieto dôchodky zostanú stále invalidné s nárokom na odpoč. položku základu dane aj po dovršení dôchodkového veku ?

--------
Veronika

Podľa môjho názoru áno, až do doby, kým nezačne poberať dôchodok uvedený v § 11
veronikasad
20.02.08,21:38
Podľa môjho názoru áno, až do doby, kým nezačne poberať dôchodok uvedený v § 11
Niekde v zákone o soc.poistení - neviem to teraz nájsť - som čítala, že dovršením dôchodkového veku sa inv. dôchodok mení na starobný. Ak to ešte platí, dúfam, že to SP poberateľovi dôchodku oznámi.
Našla som len nov. § 293ac :
"Starobný dôchoodok, na ktorý bol prekvalifikovaný inv.dôchodok podľa zákona účinného pred 1.januárom 2008. sa považuje aj po 31. decembri 2007 za starobný dôchodok. "

Keď som chcela z našej pobočky SP nejakú všeobecnú informáciu o preklasifikovaní inv.dôchodkov na starobné, nič mi písomne nechceli dať, vraj sa budú vyjadrovať len ku konkrétnemu prípadu.

----------
Veronika
ingi
20.02.08,23:13
Niekde v zákone o soc.poistení - neviem to teraz nájsť - som čítala, že dovršením dôchodkového veku sa inv. dôchodok mení na starobný. Ak to ešte platí, dúfam, že to SP poberateľovi dôchodku oznámi.


Asi hľadáš toto:

"§ 73a
Zánik nároku na invalidný dôchodok
Nárok na invalidný dôchodok zaniká dňom dovŕšenia dôchodkového veku alebo dňom priznania predčasného starobného dôchodku."
aninka
05.03.08,05:26
S účinnosťou od 1. januára 2004 zákon v § 11 ods. 2 už neuvádza dôchodok za výsluhu rokov zo sociálneho zabezpečenia. Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov ustanovil v § 266, že dôchodok za výsluhu rokov priznaný do 31. decembra 2003 sa považuje po tomto dni za invalidný dôchodok, a to v sume, v akej patril do 31. decembra 2003, bez obmedzenia z dôvodu súbehu s príjmom zo zárobkovej činnosti. Tomuto poberateľovi invalidného dôchodku sa splnenie podmienky invalidity neskúma. Do 31. 12. 2003, ak daňovník bol poberateľom dôchodku za výsluhu rokov na začiatku zdaňovacieho obdobia, nemal nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Od roku 2004 už takýto nárok má.


Keďže sa jedná o invalidného dôchodcu má nárok na znížený odvod do ZP ? Alebo v tomto prípade nie i keď poberá invalidný dôchodok.