Amina
17.02.08,15:50
Zdravím Poraďákov,

V PÚ vediem pôžičku od spoločníkov v USD. Každoročne na účte vznikajú kurzové rozdiely a vzhľadom na vývoj kurzu USD peniaze spoločníkov strácajú na hodnote. Dohodli sme sa, že "konvertujeme" túto pôžičku na SK a takto ju budeme ju viesť ďalej.
Otázky :
1. je možné konvertovať túto pôžičku len na základe interného dokladu ( z analytiky pre pôžičku v cudzej mene na pôžičku v Sk), alebo musí nastať fyzický pohyb prostriedkov (vrátenie v cudzej mene a opäť poskytnutie pôžičky v Sk)? (To hádam nie:(.)
2. ak je možné konvertovať cez ID, aký podklad pre zúčtovanie potrebujem? Uznesenie valného zhromaždenia, alebo je to jednoduchšie?

Ďakujem za všetky rady.
Lila
18.02.08,06:59
Na základe dodatku k Zmluve o pôžičke, na ktorom bude uvedený kurz prepočtu, je možné túto pôžičku prepočítať na Skk a stačí cez ID.
A ja by som to neúčtovala ako klasickú konverziu. Na základe dodatku k Zmluvám by som preúčtovala pôžičku vedenú v CM na Skk podľa doh. kurzu.
Amina
22.02.08,07:19
Ďakujem, Lila,
ešte otázočka: znamená to, že môžeme dohodnúť kurz odlišný od kurzu NBS v deň prekurzovania na SKK? Nemám s týmto skúsenosti, nie je to každodenný prípad....
Lila
25.02.08,08:27
Spravila by som dodatky k zmluvám o pôžičke, že pôžička bude dňom napr.
25.2.2008 prepočítaná dohodnutým kurzom XY, a v spoločnosti bude vedená ako záväzok od dňa 25.2.2008 v Skk mene.

Tu treba, aby zmluvné strany boli obe spokojné. T.z, mali by sa dohodnúť, aby ani firma nebola škodná a ani veritelia. Čiže zlatý stred.
Pozrite si kurz NBS a kurzy aké ponúkajú banky v ten deň.
M3G
22.03.08,15:09
Spravila by som dodatky k zmluvám o pôžičke, že pôžička bude dňom napr.
25.2.2008 prepočítaná dohodnutým kurzom XY, a v spoločnosti bude vedená ako záväzok od dňa 25.2.2008 v Skk mene.

Tu treba, aby zmluvné strany boli obe spokojné. T.z, mali by sa dohodnúť, aby ani firma nebola škodná a ani veritelia. Čiže zlatý stred.
Pozrite si kurz NBS a kurzy aké ponúkajú banky v ten deň.

Mňa by ešte zaujímalo, či je možné túto prekonvertovanú pôžičku z USD na SKK menu splatiť aj v inej mene ako v SKK, t.j. napr. znova v USD mene? T.j. ku dňu splatenia bude spoločník požadovať od spoločnosti väčšiu sumu v USD, ako jej pôvodne požičal.

Odporuje si to s účtovnými predpismi? Podľa mňa nie....