teddybb
17.03.05,12:46
/SZCO, JU, nie DPH/
- v.r. 2004 na základe "Dohoda o platbách za ODOBRATÚ, ale zatiaľ
NEVYFAKTUROVANÚ el.energiu" bolo uhradených niekoľko
platieb - preddavky , ako daňové výdavky - réžia . Je správne ??? ak sú uvedené vo Výkaze o majetku a záväzkoch pre DÚ ako POHĽADÁVKY ???
- faktúra by mala prísť niekedy v tomto bdobí s tým , že vlastne 6-ty mesiac sa preddavok neplatí , príde preplatok , alebo nedoplatok
Zita5
17.03.05,11:51
Možno už nerozmýšľam dobre - ale chcela si písať že v záväzkoch . Nie ?
teddybb
17.03.05,12:37
Zita5
- moja otázka je správna , lebo vznikla taká skutočnosť
- a hlavne sa tak pýtam preto , lebo mám názor ako ty , ale s tým ,že ide o záväzky uhradené a odpísané v Knihe "záväzkov" teda sa nepresúvajú do 2005 a nebudú písané do závazkov vo Výkaze o majetku a závazkoch
Zombor
17.03.05,20:43
Na zaklade dohody boli vykonane platby. Tie si dala do PD. Nevznika ti z toho ziadny zavazok ani pohladavka. Ked ti pride faktura tak tu zauctujes ako zavazok ked ti pride v roku 2005. Bude tam fakturovana cela suma spotreby a zavazok bude ponizeny o zaplatene preddavky. Za obdobie kedy si neplatila preddavky ti na 99% nauctuje uroky z omeskania.
teddybb
18.03.05,05:44
ZOMBOR

ked si znova POZORNE prečítaš čo sa pýtam , zistíš ,že si asi chcel odpovedať niekomu NA ÚPLNE INÚ OTÁZKU
Paula
18.03.05,06:31
Ja v tomto prípade nevidím nutnosť uvažovať o pohľadávke. Keď zaplatím zálohu, je to daňový výdavok. Keď príde vyúčtovanie a preplatok nabehne na BÚ,bude to daňový príjem. Resp. zaplatený nedoplatok bude daňový výdavok.
Zombor
19.03.05,15:59
teddybb

Zrejme naozaj nechapem tomu co si napisala. Tvrdis ze ti faktura neprisla a chces to davat do pohladavok. Ved pohladavka by ti vznikla keby ti prisla faktura ze mas preplatok. Alebo vam este platia za to ze odoberate energiu?
andrej_rv
19.03.05,22:14
teddybb

Zrejme naozaj nechapem tomu co si napisala. Tvrdis ze ti faktura neprisla a chces to davat do pohladavok. Ved pohladavka by ti vznikla keby ti prisla faktura ze mas preplatok. Alebo vam este platia za to ze odoberate energiu?
Má to určitú logiku - teddybb zrejme vychádza z toho, že poskytnuté preddavky sú až do doby zúčtovania (fakturácie) v podstate pohľadávkami (viď PÚ - účet 314) a preto by sa po správnosti asi fakt mali uvádzať vo výkaze u majetku na riadku 08 (vieš, "verný obraz..." :) ). Ale v prípade platieb za plyn, vodu, elektrinu a pod. sa s tým asi málokto zaťažuje, ja tiež nie.
Zombor
21.03.05,20:54
andrej_rv

Dovolim si nesuhlasit. Poskytnute preddavky su naozaj pohladavky a uctuju sa na ucte 314. V roku 2004 posielali SE zalohove faktury az PO spotrebe energie, cize to nie su preddavky ale zalohy. Preddavok je poskytnuta platba PRED dodavkou tovaru, sluzby, materialu. V tomto pripade to boli platby za UZ spotrebovanu elektrinu. Nemozem sa tvarit ze za moje paniaze som este nic nedostal. A keby si zauctoval platbu elektrarnam ako 314/221 ako by si chcel zauctova spotrebu? Ako 502/čo? Zavazok? Si zaplatil a este stale dlzis? Takisto to nemozu byt vydavky buducich obdobi. Este by som zniesol 326, ale preco? Mohol by som zapocitat pohladavku a zavazok.
andrej_rv
21.03.05,21:01
zombor, asi si nepostrehol, že teddybb je szco s jednoduchým účtovníctvom, pri podvojnom je to samozrejme tak ako píšeš.
Janna
24.03.05,09:44
SZČO podniká vo svojom rodinnom dome. Elektriku však platí ako súkromná osoba. Môže si dať nejakú časť do nákladov, alebo musí mať zvlášť hodiny, ktoré budú na firmu?
Zita5
24.03.05,09:50
Nie je možné dať jednoznačnú odpoveď . V akej činnosti podniká - v menovanom dome .
Janna
24.03.05,09:53
Má kúpené zváracie stroje a zvára ploty.
Zita5
24.03.05,10:01
Pokiaľ má ohlásenú prevádzku doma , mal by mať zvlášt hodiny .A to nehovrím už o ostatnom povolení v rámci stavebného zákona, čo musí okolo toho mať vybavené . .
Daňovník si musí vedieť obhájiť , či určité % z nákladov na elektrinu,plyn,vodu atď súvisí s podnikaním daňovníka . Je potrebné vedieť správcovi dane objasniť , či uvedené percento je jeho skutočným výdavkom . Podľa toho sa zariaď . Nech si určí koľko zo spotrebovanej elektriny a pod . využil na svoju podnikateľskú činnosť .
Janna
24.03.05,10:15
Takže mohla by som mu časť za elektrinu dať do nákladov, alebo to radšej nehať tak, a nech si vybaví hodiny a až potom davať elektrinu na nákladov?

Ak teda dať nejakú časť, to si určí, že asi napr. 30% mohol spotrebovať a z celkovej ročnej faktúry uplatní tých 30 %. Ako by som to mala spraviť?

Dakujem
Zita5
24.03.05,10:26
Takže mohla by som mu časť za elektrinu dať do nákladov, alebo to radšej nehať tak, a nech si vybaví hodiny a až potom davať elektrinu na nákladov?

Ak teda dať nejakú časť, to si určí, že asi napr. 30% mohol spotrebovať a z celkovej ročnej faktúry uplatní tých 30 %. Ako by som to mala spraviť?

Dakujem
Áno uplatníš určené percento z celkovej ročnej spotreby . Na základe uvedených fa a výpočtu to daj ako výdavok z pokladne - prevádzková réžia .
Janna
24.03.05,10:50
Ďakujem Ti velmi pekne za pomoc.
Heleč
24.03.05,11:11
ZOMBOR

ked si znova POZORNE prečítaš čo sa pýtam , zistíš ,že si asi chcel odpovedať niekomu NA ÚPLNE INÚ OTÁZKUSkús tú otázku ešte raz
Helenah
24.03.05,11:58
Mala by to byť pohľadávka, pretože platby boli realizované na základe nejakej zmluvy, príp. splátkového kalendára.Do obdobia než príde vyúčtovacia faktúra je to tvoja pohľadávka voči Energ. závodom.