jongo
17.02.08,19:44
Ahoj.
Do teraz som akosi takúto alternatívu nepripúšťal ale asi je čas začať...Manželka odo mňa odišla v júli 2007. Bola striedavo v zahraničí a u matky. Kým sme boli spolu nepracovala. Pred svadbou som vlastnil byt, v ktorom sme potom spolu bývali. Po svadbe som jej daroval 1/2. Počas manželstva sme kúpili pozemok na hypotéku. Ručili sme bytom. Vždy som platil všetky výdavky súviisace s domácnosťou a splácam aj úver za pozemok. Ako postupovať, aby som neprišiel o byt ani pozemok, resp. aby sa manželka neprihlásila o 1/2 polovicu pozemku po jeho splatení?
Vopred ďakujem za váš čas a ochotu.
nika17
20.02.08,10:33
Pozemok ste nadobudli za trvania manzelstva, je to sucast BSM. To, ze Vy splacate uver pocas trvania manzelstva, je uplne bezpredmetne, manzelia zodpovedaju za svoje zavazky spolocne a nerozdielne...takze ak by ste cely pozemok splatili...a isli by ste sa rozvadzat, deli sa to fifty-fifty...bez ohladu na to, kto to splatil.

Ak chcete aby pozemok, ktorý splacate bol vo vasom vylucnom vlastnictve, navrhujem , spisat vo forme noatrskeho zapisu dohodu o zuzeni BSM, kde z BSM vylucite tento pozemok. Dohoda si ale ziada suhlas manzelky...

Rozmyslam, ako by ste to mohli spravit bez suhlasu manzelky...ale kedze je to sucast BSM...mnoo, nic ine ma nenapada...
Viete , to je vec medziludskych vztahov a moralky ako sa dohodnu...ked manzelka neinvestovala do pozemku nic..mala by si zvazit, ci je korektne narokovat polovicu..zial, reflexom na takyto apel je vacsinou vysmech
jongo
20.02.08,16:45
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Bál som sa, že to bude nejako takto. Je šanca napr. požiadať súd o zúženie BSM? A ako je to s darovanou polovicou bytu, ak by mi ju nevrátila dobrovoľne, je možne obrátiť sa na súd? Možno to vyzerá, že sa chcem za každú cenu súdiť, ale nie je to tak. Skôr naopak. Na druhej strane by som mal rád tieto veci usporiadané, kým sa moja manželka niekde stratí...
nika17
20.02.08,18:15
No, sklamem Vas, ale taku upravu nemame , ktora by umoznovala sudu zuzit BSM, ak to nebude dohodou...tak nijak. Moze akurat zrusit BSM, co vo vasom pripade by bolo k nicomu, lebo zrusenim by ste dosiahli len to, ze by sa vyporiadalo, takze polovica pozemku aj s nesplatenymi dlhmi by presla na ex. Dovod zrusenia: para 148 ods. 2 OZ:

Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

Pokial ode o byt, Vy ste darca, mozete ziadat vratenie daru,ale opat je na to paragraf, ktory stanovi dovody povinneho vratenia daru a sice:

para 630 OZ
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Pokial ide o pozemok, inak ako dohodou ho cely neziskate...:o