Štefka 64
17.02.08,20:22
Chcem otvoriť tému na pizzu.
Je veľa receptov ja mám základý recept:
150 ml vlažnej vody
1/2 čl práškového cukru
1/2 malej kocky droždia
200 g hladkej múky špecial
1/2 čl soli
50 g masla (môže byť aj hera)
Do vody dáme cukor, droždie a necháme vykvasiť.Dáme do múky s maslom a soľou.Na doske dobre spracujeme.Cesto sa nesmie lepiť a musí byť vláčne. Necháme kysnúť asi 1 hod.,aj menej. Toto je základ na 2 pizze o priemere asi 23 cm. Pečieme pri teplote 190°C asi 15 - 20 min. Cesto môžeme nechať aj v ladničke cez noc kysnúť. Dá sa aj zamraziť, tak že narobíme placky aké veľké chceme, a každú zabalíme do fólie a zamrazíme. Zamrazené nerozmrazujeme, ale na základ dáme náplň a pečieme. Ešte niečo,pizza je tenká.
JankaV.
18.02.08,10:06
Máš pravdu Štefka 64 je obrovské množstvo receptov na pizzové cesto. Aj keď mne chutí to pripravené v pizzérii najviac. Tak pridám aj ja recept: potrebujeme len 1 šľahačkovú smotanu, 10 lyžíc múky a soľ.:)
Štefka 64
18.02.08,18:56
Mám aj original cesto, čo pečú v pizzérii, ale keď nemáme piecku, tak to nie je ono. Záleží aj na tom, čo na pizzu dáme. Robila som sicílsku, čo mi dala recept kamarátka z pizzérie. Základné cesto na jednu pizzu by malo mať 25 dkg ešte nevykysnuté.

Sicílska pizza: na cesto rozotrieme kečup, posypeme pizza korením, naukladáme šunkový salám, pokrájanú oravskú slaninku, klobásku, kvasenú kapustu ( nie veľa, tak od oka ) a to všetko posypeme strúhaným syrom. Syr nastrúhame na jemnom strúhadle asi 10 až 15 dkg. A pečieme a papáme. :---
JankaV.
18.02.08,19:16
Súhlasím s tebou, že bez piecky to nie je ono a aj suroviny urobia svoje. No ale chute si mi už narobila s tou sicílskou pizzou. Mňam mňam už len urobiť a spapať
beba13
19.02.08,12:15
Niekedy som aj ja robila pizzu doma, ale odkedy vozia u nas aj do domu tak už nerobím stačí, ked zavolám a za pol hodinu už mám pizzu doma je to pohodlnejšie.
Štefka 64
19.02.08,12:53
Ja viem,ale takto vieš čo si dáš na pizzu a koľko chceš. Doma je len doma. Záleží na tom, aká to je pizzéria. Keď sa ti nechce, alebo nemáš čas tak sa to dá. :---;)
chiarca
19.02.08,20:03
krupo
19.02.08,21:25
Ja by som na pizzu nikdy kecup nedal,aj ked 100 ludi-100 chuti.Mam na to jeden recept,kde sa do pretlaku prida bazalka,cierne mlete korenie,sol a pretlaceny usmazeny cesnak.A cesto je este chutnejsie,ked sa namiesto cukru prida med a namiesto oleja alebo masla bravcovy tuk.vtedy chuti ako z pravej talianskej.
beba13
21.02.08,08:14
Ja viem,ale takto vieš čo si dáš na pizzu a koľko chceš. Doma je len doma. Záleží na tom, aká to je pizzéria. Keď sa ti nechce, alebo nemáš čas tak sa to dá. :---;)
Je to super pizzeria, už som vyskúšala veľa pizzerii, kdekolvek som bola na slovensku. Ale zatial tato mi chutí najviac. Blízo mame aj orginál taliansku pizzériu, vlastní to talian robia tam aj domáce talianske cestoviny. No na tu pizzu sme asi neni moc zvyknutý je predsa iná.:):)
Števka
22.02.08,07:46
Janka prosím Ťa aké je to cesto s tou šlahačkou. To len spolu zmiešaš poukladáš suroviny a dáš upiecť? (akú dávaš múku?)
JankaV.
22.02.08,13:11
Janka prosím Ťa aké je to cesto s tou šlahačkou. To len spolu zmiešaš poukladáš suroviny a dáš upiecť? (akú dávaš múku?)


Hej len to zmiešať treba. To cesto by malo byť vláčne, nie husté a múka hladká. Potom si na to dáš čo chceš a dáš upiecť.;)
slavo11
24.02.08,08:44
dáť kečup na pizzu? rovnako ako na špagety?to je sprznenie tal. jedla. oja používam paradajkové pyre z krabičky dostať ho takmer všade vyzera ako maly džus.(chutnejšie ako pretlak) a to dusim s pizza korením na oleji, cesnaku a korení. aj ked origináll a ešte chutnejšie su sterilizované paradajky s bazalkou, ale to je prácnejšie a dlhšie to trvá.
Olice
24.02.08,08:53
trisestri
24.02.08,09:21
aj tu su nejake recepty na pizzu .mojerecepty.sk/pizzove
petovsan
23.03.08,18:31
Nedávno som objavila v Kauflande špeciálnu múku, určenú pre pečenie pizze, 1 kg múky stojí cca 21,-Sk, už som z nej piekla, vrelo doporučujem, ten výsledok oproti pizze upečenej z klasickej múky je neporovnateľný.
Cesto na 1 plech robím takto:
cca 12 lyžíc múky na pizzu, 1-2 lyžice olivového oleja, 1/2 lyžičky soli, 1 lyžička kryštálového cukru, takmer 1/2 balíčka sušeného droždia a vlažnej vody cca 1,5 dl (tú dávam od oka, aby nebolo cesto príliš husté, ani riedke). Cesto vypracujem ručným mixérom a nechám cca 1/2 - 1 hod. kysnúť.
Ostatné už podľa svojej fantázie a chuti (u nás momentálne frčí baklažánová so syrom a navrch po upečení rukola).
diry
24.03.08,07:18
PIZZOVÉ ROŽKY

cesto:
• 1 kg hladkej múky
• 6 dcl mlieka
• 1 dcl oleja
• 1 kocka droždia
• Oregáno podľa chuti

plnka:
• 125 g másla
• 2 čajové lyžičky červenej papriky
• 1 čajová lyžička vegety

Cesto necháme vykysnúť, rozdelíme ho na dve polovice, rozvaľkáme a potrieme polo-vicou plnky, ktorú sme dostali vymiešaním másla, červenej papriky a vegety. Na takto pripravenú plochu poukladáme podľa chuti šunku, salám, rozdrobíme plesňový syr a iné ingrediencie podľa chuti a možností. Zrolujeme do rolády a krájame na 2,5 cm kúsky, ktoré ukladáme na olejom vymastený plech, potrieme žĺtkom zmiešaným s trochou oleja a necháme upiecť v rúre rozohriatej na 180° do zlatova.
krupo
26.03.08,18:02
pochybujem,ze prava pizza je s kecupom a pizza korenim
Štefka 64
26.03.08,18:16
Pravá pizza nie je o kečupe. Pozerala som recepty a tam pripravovali originál omáčku.
Štefka 64
26.03.08,20:04
TU je recept.
1 cibuľa,olivový olej, 3-4 strúčiky cesnaku, zavárané rajčiny, 1 malý pretlak, ml.korenie, čili, soľ, rozmarín, bazalka, 1/2 dcl červ.víno, oregano. Cibuľku osmažíme na oleji, pridáme roztlačený cesnak, zavárané rajčiny, ml.korenie, čili, soľ, trocha rozmarínu, nasekanú bazalku, 1/2 dcl vína, podusíme a pridáme oregano. Celé to rozmixujeme. Tento recept som skúšala a je fakt výborný. Potierame s ním cesto.
pedroke
10.01.11,06:56
Ak by ste sa chceli dozvediet nieco komplexnejsie o domacej pizzi a vhodnych surovinach, odporucam mrknut na kajman.net/pizza-recepty/46-kvalitna-pizza-doma-ano
trisestri
10.01.11,10:15
vlado 33
23.04.13,14:22
...
vlado 33
23.04.13,17:04
Žiadna, chcel som to dať do nejakej pizza témy, ale neskoro som ju našiel.Prosím presunúť.
vlado 33
23.04.13,18:38
...
trisestri
23.04.13,19:13
osky
23.04.13,19:24
na pizzi je najdolezitejsie cesto a potom paradajkova omacka.-ak toto zvladnete,netreba uz ziaden recept.nahadzete na to co vam chuti a mate milion receptov od vymyslu sveta.

ak mate nespravny recept na cesto ci omacku,mozete na to hodit co chcete,nebude z toho nikdy pizza.
hubatá
23.04.13,19:47
Kvasenú kapustu? Przníte nielen pizzu ale aj kvasenú kapustu .....
lofr
23.04.13,21:04
na pizzi je najdolezitejsie cesto a potom paradajkova omacka.-ak toto zvladnete,netreba uz ziaden recept.nahadzete na to co vam chuti a mate milion receptov od vymyslu sveta.

ak mate nespravny recept na cesto ci omacku,mozete na to hodit co chcete,nebude z toho nikdy pizza.

Uplne suhlasim, ale doplnil by som, ze cesto v dolezitosti vyrazne prevysuje omacku. Cize, dalo by sa povedat, ze ak sa pokazi cesto, pizza je uz stratena... ani omacka ju nezachrani.
Cize moj nazor je asi taky, ze kvalita pizze je rozdelena asi takto:
Cesto - spravi 75% dojmu, a ak sa pokazi, cela pizza je zla
Omacka - spravi 15% dojmu, ak sa pokazi a cesto je dobre, pizza je este stale celkom jedla
Syr - Ak sa pouizije kvalitny syr, hlavne mozzarela , tak efekt je zvyrazneny, ale ak je pokazene cesto a omacka, syr to nemoze zachranit. Osobne mam rad mozzarelu, eidam nema az taku dobru chut.
Tieto 3 veci su zaklad pizze, najlepsie je, ked su samozrejme vsetky 3 dobre.

No a kvalita ingrediencii zavazi najmenej, to je tak 5% v mojich ociach.

Doma spravit dobre cesto je nemozne, na to treba poriadnu pec, a velmi skuseneho pizzera. A co sa tyka restauracii, tak bohuzial, tu pizzerie velmi zaostavaju, hlavne v Bratislave. Asi najlepsiu pizzu robia v Black Rose na zimnom stadione v Dubravke, nieje sice moc talianska, ale chutovo velmi dobra, lebo robia velmi dobre cesto. Potom vybornu pizzu robia v Allin v 3 veziach, bohuzial nemaju kamennu pec, este by sa dalo pridat, velmi dobru pizzu robia v Galleone v Stupave, tam to robia 2 taliani, no a este dobru som objavil na Obchodnej v tej talianskej kaviarni, vedla McDonaldu. Pomimo tohto boli vsetky ostatne pizze v podstate len priemerne, ale casto aj podpriemerne.
Cize... s pizzou na Slovensku je to tazke, ak mate velke naroky. Treba ist do Talianska, do niektorej z vychyrenych pizzerii, a to vela ludi ostane prekvapena, ked prvy krat v zivote ochutnaju, ako ma pizza vlastne chutit, a ze to co doteraz jedli, boli akesi nepodarky, suchare ovesane syrom.
osky
24.04.13,05:42
ze suchare ovesane syrom :-)si to vystihol...

uplne mas pravdu,zaklad je cesto-ale ver ci nevr,da sa super pripravit aj doma.ja som si v taliansku kupila na to taku brozuru a podla toho robim,uz som ho tu davala v inej teme na pizzu.je super a ja ho uz robim len zo spaldovej celozrnnej muky tak jesne ze neni uz take ako to klasick biele,ale nam chuti velmi.ma veeeeeelmi blizko k tym origos talianskym pizzam :-)
lujza.j
24.04.13,06:00
Naj pizza v Ba je v La Mamme ul. Škultetyho....za istropolisom....uz cele roky rovnaka a hlavne je syr na spodku....takze ziadne sparene ingrediencie...
....kazdy ma inu predstavu o pizzi....
skvrnka
24.04.13,17:23
ze suchare ovesane syrom :-)si to vystihol...

uplne mas pravdu,zaklad je cesto-ale ver ci nevr,da sa super pripravit aj doma.ja som si v taliansku kupila na to taku brozuru a podla toho robim,uz som ho tu davala v inej teme na pizzu.je super a ja ho uz robim len zo spaldovej celozrnnej muky tak jesne ze neni uz take ako to klasick biele,ale nam chuti velmi.ma veeeeeelmi blizko k tym origos talianskym pizzam :-)

Kde dá najsť zo špaldovej celozrnnej, v ktorej téme.
vlado 33
24.04.13,17:55
Niekedy dávno, začiatkom 80tých rokov otvorili pizzatériu, prvú v Košiciach pri Carpane. Vtedy som zistil, čo pizza je a bola vynikajúca. Potom manželka začala robiť pizzu doma ale nevedela ju urobiť tak ako oni. Dnes viem, že základ je dobré vykysnuté klasické cesto, veľa syru aby nevyschla a dobre vyhriata rúra 250- 300 stupňov. Robíme podľa toho receptu:http://www.akosatorobi.sk/video/186/pizza-recept-na-pizzu
osky
25.04.13,02:57
pre SKVRNKU:

ten recept co spominam je v teme :original pizza cesto
prispevok c.12
najdes pomocou vyhladavaca
ale tam je origos recept z hladkej muky

ja som si vychytala par veci ktore tam este nie su:

1.miesto hladkej muky pouzivam celozrnnu spaldovu,tym padom musis ratat ze ti to prijme o trosicku viac vody,aby cesto bolo vlacne-musis ju pridavat postupne a budes vidiet

2.voda sa da nahradit aj mliekom,ale ja som to neskusala a ani nemienim...

3.pecies na peciacom papieri,v rozpalenej rure na 200-220 stupnov,par minut,mozno tak 5-10,musis to sledovat,
ja som si toto neodsledovala,tak to neviem tu presne napisat,robim to uz akosi automaticky-pozrien pizzu odspodu,
ked je uz chytena taka tmavsia korka,alebo aj vrchne okraje,tak je hotova

4.ja peciem uz vzdy len z celeho kila muky,co nezjeme,rozgulam na dalsie platy a polozim na peciaci papier a tak si to zrolujem,dam do sacku a zmrazim.
ked potrebujem,len vyberiem a nemusim zas vyberat valcek a prasit mukou kade-tade....

ak by si to nenasla,hodim ti tu aspon pomer surovin-original,a potom na kilo muky:

460g /1kg muky /original je hladka,ja davam celozrnnu spaldovu/
25g/1 cela kocka drozdia
55 ml /110 ml olivoveho panenskeho oleja
1PL soli-uvedene na to originalne mnozstvo muky ale ja davam toto mnostvo na cele kilo,staci to
cca 200 ml/400ml vlaznej vody /pri celozrnnej muke potrebujes trochu viac,to uz len odhadom zistis/
osky
25.04.13,03:01
kysnutie je napisane na 70 minut,ale ja nechavam aj dlhsie-tak hodinu a pol
Ivenka
25.04.13,03:20
Študentská bola zabitá
lujza.j
25.04.13,06:05
pizza je jedno z akej muky je, je tak ci tak kcal bomba .....
osky
25.04.13,07:03
veru tak-mas pravdu,tu sa ale nejedna o kalorie,skor o zdravsi variant
skvrnka
25.04.13,18:29
Pizzu by som chcela vyskúšať ako zdravší variant s celozrnnou mukou.
Veľmi ďakujem za rady aj podrobný popis.
osky
25.04.13,18:49
skvrnka budem drzat palce,podrobny popis z knizky mas v tej inej teme.tak nech sa ti vydari a najmä nech chuti.
recept na omacku mas?
pmajap
25.04.13,18:51
Cesto robím z 1/2 kg múky (množstvo ako na veľký plech), droždie pol kocky vymiešam s malou lyžičkou cukru, múka polovica polohrubá polovica hladká , vmiesim droždie, štipku soli, celé vajce a deci olivového oleja. Vypracujem a roztiahnem na tenko, nenechám kysnúť.
Omáčka: olivový olej 1 dl,dva, tri pretlačené strúčiky cesnaku, oregano a pasta z čerstvých paradajok, uvarených s lístkami bazalky.
osky
25.04.13,18:54
prepac ale toto je obycajne kysnute cesto,do pizzoveho nejde v ziadnom pripade vajce.v omacke je zbytocne vela oleja
pmajap
26.04.13,10:12
osky, ja neznášam rozmočené mazľavé cesto, preto som si upravila recept-skús, ja skúsim tvoj
skvrnka
26.04.13,10:17
Osky, daj prosím tú omáčku, pizza bude až v sobotu.
osky
26.04.13,10:31
skvrnka-jaj moja,to by som ti musela daku origos pozriet v mojich mudrych knihach a to uz do soboty nestihnem...
ja robim taku svoju,hocijaku -podla toho co mam doma.

1.ked mam pretlak ,pretlacim do neho cesnak,svihnem trochu chilli prasku-my mame radi taku ostrejsiu,osolit,maximalne trosku olivoveho oleja ale nemusi byt-hotovo,mak by sa ti zdala husta,rozrie uz len troskou vody
2.ked mam taku riedku omacku v skatulke,tak si ju trochu prevarim a zahustim solamylom a potom do nej pridam to co v c.1
3.najcastejsie pouzivam hotovu passatu alebo polpu pomodoro-supnem tam ochutiny ako v predoslych dvoch a hotovo
4.v lete pouzivam cerstve paradajky ,ktore nakrajam na kusky,necham trochu postat aby vytiekla zbytocna voda-tu potom vypijeme.-)
a ponornym mixerom rozmixujem-aj so supkou.vyberam tie mäsite,aby nepustili vela vody,potom ochutim ako v predoslych troch

-bylinky ako oregano ci bazalku alebo provensalske byliny davam uz az na hotovu oblozenu pizzu,nie do omacky

pmajp-ja ti to neberiem ale do pizzoveho cesta nejde vajicko-netusim preco ho mas mazlave.moje take nie je,treba dobre pomucit dosku na gulanie aj cesto.
a obracat aj to cesto,nie furt jednu stranu gulat.rozgulam trochu,potom prehodim na rubya gulam tu stranu,potom pretocim...vsak normalne,aby bolo rovnako na hrubku

inak dievcata este jedna dolezita vec-cesto treba natihnut na tenucko,ono trosicku este vyskoci a piza nema byt ako slovesnky kis!!ma trochu napuchnute okraje ale stred je uplne tenucky,mocno nanajvys pol centimetra-aj to by som povedala ze je uz vela
osky
26.04.13,10:34
chystam sa vyskusat pizzu s kvaskom,ale snad az buduci tyzden.skusali ste to niekto?
pmajap
26.04.13,10:42
osky, moja nie je mazľavá
osky
29.04.13,11:49
ty si hore vyssie napisala ze nemas rada rozmocene mazlave cesto-tak som ochopila ze ho take mas...?