brikina
18.02.08,03:59
Ahojte, len som si chcela overit správnost mojich krokov. Zaplatila som prijatú zálohovu fakturu vo februari. Tovar pride v apríli. Predpokladám, že dodávatel by mi mal poslat potvrdenie o prijatí mojej platby, aby som si ja mohla na základe tohto potvrdenia odpočítat DPH v mesiaci 2/2008. Správne?
Zita5
18.02.08,05:30
Ahojte, len som si chcela overit správnost mojich krokov. Zaplatila som prijatú zálohovu fakturu vo februari. Tovar pride v apríli. Predpokladám, že dodávatel by mi mal poslat potvrdenie o prijatí mojej platby, aby som si ja mohla na základe tohto potvrdenia odpočítat DPH v mesiaci 2/2008. Správne?


Prijímateľovi platby ,plátcovi DPH podľa §19 odst.4 Zákona o DPH mu vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby , z čoho mu aj vyplýva povinnosť do 15 dní Vám vystaviť FA pre účel DPH/§71/ . Potom na základe tejto FA si uplatníte odpočet DPH v súlade s § 51 Zákona o DPH .
brikina
18.02.08,06:07
no ano, ale na co mi vystavý fakturu, ked tovar este nie je dodany? Mala som dojem, ze by stacilo potvrdenie - ktoré by bolo danovým dokladom o tom ze prijali platbu a potom ked dodaju tovar, tak vystavia riadnu fakturu.
Petra29
18.02.08,06:19
Dph si môžeš odpočítať len po vystavení tej spomínanej FA § 51
Petra29
18.02.08,06:20
FA bude znieť na prijatú platbu
azla
18.02.08,06:20
no ano, ale na co mi vystavý fakturu, ked tovar este nie je dodany? Mala som dojem, ze by stacilo potvrdenie - ktoré by bolo danovým dokladom o tom ze prijali platbu a potom ked dodaju tovar, tak vystavia riadnu fakturu.

Je to presne tak ako písala Zita5 v druhom príspevku. Na základe prijatej platby Ti dodávateľ vystaví zálohovú faktúru daňovu k prijatej platbe. Po splnení dodávky Ti vystaví fa ostrú za dodávku a v tejto ostrej fa odráta zálohovú fa daňovú.
brikina
18.02.08,06:55
Je to presne tak ako písala Zita5 v druhom príspevku. Na základe prijatej platby Ti dodávateľ vystaví zálohovú faktúru daňovu k prijatej platbe. Po splnení dodávky Ti vystaví fa ostrú za dodávku a v tejto ostrej fa odráta zálohovú fa daňovú.

A predpokladám, ze na základe zálohovej faktury DANOVEJ si ja odpocítam DPH na vstupe. Ano?
Zita5
18.02.08,07:14
A predpokladám, ze na základe zálohovej faktury DANOVEJ si ja odpocítam DPH na vstupe. Ano?

1/Obdržali ste zálohovú FA na sumu 119 000 Sk . V sume celkom , bez rozpisu DPH .

2/Uvedenú platbu ste uhradili . Dodávateľ na základe toho Vám vystaví Faktúru napr. prijatá platba zál.FA.čxxx zo dňa xxxx ........100 000 Sk DPH 19 000 Sk celkom 119 000 Sk .

Takže odpočet uplatníte po obdržaní faktúry podľa bodu 2 a vtedy si uplatníte odpočet DPH .
brikina
18.02.08,09:45
dakujem!