zuzkašu
18.02.08,09:27
Prosím o radu kolegov znalých ZoDP v ČR. Potrebujem urobiť DP pre SZČO zo SR, podnikajúcu v ČR. Vediem jej v ČR podvoj.účto, má len niekoľko dokladov, ale potrebujem si overiť, či je v ČR daňovo uznateľným výdavkom pre SZČO stravné, cestovné /lístky z autobusu pri presune v rámci ČR/ a náklady na ubytovanie /počas školení/. Mne vychádza po preštudovaní siahodlhého českého zákona, že stravné nie je daňovo uznateľné pre SZČO. Vopred ďakujem za info.
zuzkašu
18.02.08,16:00
Naozaj nevie nikto poradiť???
Melnick
18.02.08,16:42
zuzkašu
18.02.08,16:59
Ďakujem za snahu, ale nie je to vec, ktorú potrebujem. Musím urobiť DP za r.2007 podľa platných zákonov v ČR a odovzdať na Finanční úřed v ČR za SZČO, ktorá je v ČR registrovaná. Jedná sa o banálne otázky pre českých účtovníkov, len keby sa nejakí na to pozreli.
Melnick
18.02.08,17:43
Evanka
18.02.08,17:52
Prosím o radu kolegov znalých ZoDP v ČR. Potrebujem urobiť DP pre SZČO zo SR, podnikajúcu v ČR. Vediem jej v ČR podvoj.účto, má len niekoľko dokladov, ale potrebujem si overiť, či je v ČR daňovo uznateľným výdavkom pre SZČO stravné, cestovné /lístky z autobusu pri presune v rámci ČR/ a náklady na ubytovanie /počas školení/. Mne vychádza po preštudovaní siahodlhého českého zákona, že stravné nie je daňovo uznateľné pre SZČO. Vopred ďakujem za info.
Ak chceš robiť DP podnikateľovi podnikajúcemu podľa českého zákona, musíš prečítať český zákon. Všetko tam nájdeš. Výdavky sú myslím §24, stravné tusím do výšky 70% ako u zamestnancov, ostatné cestovné pri PC sa samozrejme za daňovo uznateľný výdavok uznávajú ak súvisia s podnikaním.
Ak nemá veľa výdavkov nie je lepšie využiť paušálne výdavky? Myslím, že v ČR sú pre živnostníkov až 50%.
Ale ozaj si to musíš prečítať v zákone.
zuzkašu
18.02.08,19:14
Ďakujem za pomoc. Pre info zahraničná SZČO podnikajúca v ČR si musí viesť podvojné účto podľa ich zákona o účtovníctve, tie pauš. výdavky by mi však vyhovovali.
Marína
19.02.08,09:38
Zuzka, do tejto témy http://www.porada.sk/t73110-dp-typ-a-poijmy-z-cr.html chodí naša česká kolegyňa a ponúkla sa, že aj poradí. Skús aj na http://business.center.cz/business/diskuze/
zuzkašu
19.02.08,10:45
Ďakujem veľmi pekne za ochotu a snahu pomôcť. Porada je fantastická vec. Na tej českej business stránke som bola včera do noci, ale nenašla som to, čo som potrebovala.
Olga H.
19.02.08,16:19
Dobrý den Zuzko,
stravné si normálně může dát do nákladů, lístky za autobus, pokud jede pracovně, tak taky. Záleží na tom, aby to dokázal případně vysvětlit dańové kontrole, že to byly " výdaje na dosažení a udržení příjmů", viz sazby:
od 1.1.2007 58 - 69 Kč 88 - 106 Kč 138 - 165 Kč
Dlouho jsem to ale nedělala, vlastně od té doby, co jsou u nás poměrně vysoké paučální výdaje. Vloni jsem takhle dělal jednoho Bulhara. Úplně základní podvojko, a k tomu, protože měl řemeslnou živnost, výdaje 60 % + výdaje za sociální a zdravotní pojištění. Záleží na tom, jaký je přesný obsah jeho živnosti (formulace ze Živnostenského listu). Běžně je 50%, řemeslná (truhlář, kovoobráběč, kadeřnice - jsou přesně vyjmenované) je na 60%, a podnikání ostatní (pojišťováci, zubní technik, auditor) je na 40%. K tomu se ještě navíc (za loňský rok už naposledy)odečte prokazatelně zaplacené pojistné za zdavotní a sociální pojištění.
Vychází to obvykle výborně na všechny služby, na nákup a prodej se to nevyplatí.
kristín
01.03.08,17:10
Ahojte,
viete mi prosím poradiť, kedy si môže živnostník dať do nákladov lekársku prehliadu?