monyka
18.02.08,11:23
Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Neviem či tomu dobre chápem.. čiže krátkodobé ubytovanie na chate, kempinku alebo ubytov. v súkromí nepodlieha DPH?:confused:

Chceli tým povedať, že napr. ubytovanie v hoteli na akýkoľvek čas (či dlhodobe, alebo do 3 mesiacov-krátkodobe) podlieha DPH-čke?:D
Vladimír Ozimý
18.02.08,21:38
do troch mesiacov takéto ubytovanie nie je možné oslobodiť od dph nad tri mesiace idete klasickým postupom ako pri prenájme nehnuteľnosti...platiteľ sa rozhodnete neplatiteľ bez dph...
monyka
19.02.08,06:53
A prečo to v tomto odseku píšu tak, ž hotel motel...potom formulka o tom že kratšie ako tri mesiace, a potom chata, kemping.Ja by som to skôr chápala tak že ubytovanie na chate nepodlieha DPH.

A nemá na to vplyv aj obrat 1,5 milióna?

(tento podnikateľ čo poskytuje ubytovanie je naplatiteľ DPH)
Vladimír Ozimý
19.02.08,07:50
A prečo to v tomto odseku píšu tak, ž hotel motel...potom formulka o tom že kratšie ako tri mesiace, a potom chata, kemping.Ja by som to skôr chápala tak že ubytovanie na chate nepodlieha DPH.

A nemá na to vplyv aj obrat 1,5 milióna?

(tento podnikateľ čo poskytuje ubytovanie je naplatiteľ DPH)


poďme si rozobrať § 38 zákona 222/2004 konkrétne ods. 3 a 4. V odseku 3 je napísané že oslobodené od dane je nájom nehnuteľností alebo jej časti s výnimkou:
- nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby)

V ods. 4 máme zadefinované že ubytovacím zariadením sa rozumie ubytovanie v jednotlivých zariadeniach kratšie ako 3 mesiace. T.j. poskytnutie takéhoto ubytovania do 3 mesiacov ide o nájom v ubytovacích zariadeniach a nie je možné oslobodiť takéto plnenie od DPH. Samozrejme že sa to odvíja od obratu to jest ak nemá príjem väčší ako 1,5 mil za 12 mesiacov nie je povinný sa registrovať a tým vystavovať faktúry s dph. Ak by poskytol ubytovanie dlhšie ako tri mesiace potom už nejde o službu podľa § 38 ods 3 písm a) t.j. v ubytovacích zariadeniac, a ide sa klasickým režimom podľa § 38 ods. 5. Takto to ja chápem...
monyka
20.02.08,09:17
Ďakujem za vysvetlenie. Mnohé veci sú pre mna také nezozumiteľné..:D
Lebo ja som čítala že cieľom je zabezpečiť, aby pokytovanie každého krátkodob. ubytovania podobnému hotelovému ubytovaniu podliehalo dani tak, ako hotelové ubytovanie.
ivo_b
17.09.09,07:42
poďme si rozobrať § 38 zákona 222/2004 konkrétne ods. 3 a 4. V odseku 3 je napísané že oslobodené od dane je nájom nehnuteľností alebo jej časti s výnimkou:
- nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby)

V ods. 4 máme zadefinované že ubytovacím zariadením sa rozumie ubytovanie v jednotlivých zariadeniach kratšie ako 3 mesiace. T.j. poskytnutie takéhoto ubytovania do 3 mesiacov ide o nájom v ubytovacích zariadeniach a nie je možné oslobodiť takéto plnenie od DPH. Samozrejme že sa to odvíja od obratu to jest ak nemá príjem väčší ako 1,5 mil za 12 mesiacov nie je povinný sa registrovať a tým vystavovať faktúry s dph. Ak by poskytol ubytovanie dlhšie ako tri mesiace potom už nejde o službu podľa § 38 ods 3 písm a) t.j. v ubytovacích zariadeniac, a ide sa klasickým režimom podľa § 38 ods. 5. Takto to ja chápem...
Aj mna ale zaraza, ze "chata, kemping a ubytovanie v sukromi" sa nachadza az po formulke o 3 mesiacoch. Z toho by sa dalo odvodit, ze ubytovanie v chate, kempingu alebo sukromi vzdy podlieha DPH, aj keby islo o dlhodobe ubytovanie, teda nad 3 mesiace...