norik1986
18.02.08,10:53
podla zakona c. 195/1998 Z.z. o socialnej pomoci ak bol poskytnuty prispevok na kupu motoroveho vozidla a:

- osoba, ktorej bol prispevok poskynuty, zomrie pred uplynutim 7 rokov od poskytnutia prisepvku a
- hodnota vozidla je vacsia ako 30 000 Sk

vznikne povinnost vratit pomernu cast prispevku.

tuto pohladavku si urad uplatni v dedicskom konani. Chcem sa opytat:
Toto uplatnenie v dedicskom konani mozno povazovat za prerusenie 3-rocnej premlcacej doby?
A ak ano, zacne plynut nova 10-rocna? Nie som si isty ci mozno pouzit 10 rocnu premlcaciu dobu podla §110 Obcianskeho zakonnika.

dakujem
nika17
20.02.08,10:40
Samotny zakon o socialnej pomoci neupravuje sam pre svoje potreby premlcaciu dobu??? Je to totiz verejnopravny predpis, a nechce sa mi verit, ze by sa premlcacia doba riadila sukromopravnym predpisom...
norik1986
21.02.08,08:17
neupravuje, vznika tak sukromnopravna pohladavka úradu voči fyzickej osobe (myslim)
hanelie
21.02.08,08:27
Chcem sa opytat:
Toto uplatnenie v dedicskom konani mozno povazovat za prerusenie 3-rocnej premlcacej doby?


premlčacia doba začína plynúť dňom prvého uplatnenia si nároku, ak však počas tohto obdobia / všeobecne je 3 ročná premlčacia doba / nepríde k vyrovnaniu, ani sa v danej veci nebude konať tak sa môže toto právo / premlčacej doby / uplatniť
norik1986
21.02.08,10:09
premlčacia doba začína plynúť dňom prvého uplatnenia si nároku, ak však počas tohto obdobia / všeobecne je 3 ročná premlčacia doba / nepríde k vyrovnaniu, ani sa v danej veci nebude konať tak sa môže toto právo / premlčacej doby / uplatniť


potom je ale dolezite, ci to bude ta 3-rocna alebo 10-rocna (podľa §110 ods.1 - pravo priznane rozhodnutim sudu a zacina plynut odo dna uvedeneho v rozhodnuti - podotykam ze v uzneseni o dedicstve sa takyto den neuvadza)
nika17
21.02.08,10:24
Takze v pravnom vztahu medzi statnym organom a fyzickou osobou pri poskytnuti soc. prispevku ide o sukromopravnu pohladavku, ano? Fuuuhaaa:D

Co sa nedozviem......

A uplatnil si to urad v dedickom konani?
norik1986
26.02.08,14:55
ano
norik1986
02.03.08,13:50
Takze v pravnom vztahu medzi statnym organom a fyzickou osobou pri poskytnuti soc. prispevku ide o sukromopravnu pohladavku, ano? Fuuuhaaa:D

Co sa nedozviem......


i ked nemyslim ze je to aj take nuveritelne, ved obciansky zakonnik upravuje aj majetkove vztahy medzi fyzickymi osobami a statom (okrem ineho), takze subsidiarne pouzitie obcianskeho zakonnika je uplne na mieste

i ked v tomto pripade nehovorime o samotnom poskytnuti prispevku (ten ma vlastný režim), ale o vrateni pomernej casti prispevku (to sa uplatnuje v dedicskom konani)
nika17
02.03.08,19:28
ved jasne;) ja som vztah konkretizovala...nie na vztah majetkovopravny, ale o poskytnuti soc. prispevku...