romiada
18.02.08,11:38
Dobry deň,

chcela by som poprosiť niekoho o radu ohľadom podania DP keď som na materskej a nezdaniteľných položiek u manžela.
V apríli 2007 som sa vydala, nástup na MD som mala 9.7.2007 a v Auguste sa nám narodilo dieťa. Chcela by som si podať priznanie sama za seba. Ako mám postupovať? Treba doložiť k priznaniu aj nejaké potvrdenie o prijatej materskej - je to príjem ktorý sa v DP uvádza? Akú výšku nezdaniteľnej čiastky si tam mám uviesť?
Môže si uplatniť manžel nejaké nezdaniteľné časti na dieťa príp.na mňa a odkedy?

Ďakujem pekne
katkaj
18.02.08,10:44
Dobry deň,

chcela by som poprosiť niekoho o radu ohľadom podania DP keď som na materskej a nezdaniteľných položiek u manžela.
V apríli 2007 som sa vydala, nástup na MD som mala 9.7.2007 a v Auguste sa nám narodilo dieťa. Chcela by som si podať priznanie sama za seba. Ako mám postupovať? Treba doložiť k priznaniu aj nejaké potvrdenie o prijatej materskej - je to príjem ktorý sa v DP uvádza? Akú výšku nezdaniteľnej čiastky si tam mám uviesť?
Môže si uplatniť manžel nejaké nezdaniteľné časti na dieťa príp.na mňa a odkedy?

Ďakujem pekne

Materská nie je zdaniteľným príjmom takže vo vašom DP sa neuvádza. Máte nárok na celú odpočítateľnú položku vo výške 95.616 pre rok 2007.

Manžel si môže na Vás uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške 8/12 z celoročnej nezdaniteľnej časti, čiže od mája do decembra. Z tejto nezdaniteľnej časti treba odrátať výšku vášho príjmu ale aj materskej.

Na dieťa si manžel môže uplatniť daňový bonus od 8/2007 pokiaľ tak doteraz neurobil. Je to 555,- mesačne
dr.kuko
04.03.08,10:23
Materská nie je zdaniteľným príjmom takže vo vašom DP sa neuvádza. Máte nárok na celú odpočítateľnú položku vo výške 95.616 pre rok 2007.

S týmto ja nesúhlasím, lebo pokiaľ viem tak materská je príjem, ktorý sa odpočítava od nezdaniteľného minima, čiže NEMÁ nárok na celú nezdaniteľnú časť. Prosím opravte ma ak to tak nie je. Aby sme nezavádzali ľudí. Rodičovský príspevok sa nezahŕňa.

Manžel si môže na Vás uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške 8/12 z celoročnej nezdaniteľnej časti, čiže od mája do decembra. Z tejto nezdaniteľnej časti treba odrátať výšku vášho príjmu ale aj materskej.

Na dieťa si manžel môže uplatniť daňový bonus od 8/2007 pokiaľ tak doteraz neurobil. Je to 555,- mesačne

S ostatným súhlasím.
KvetkaK
04.03.08,10:30
S ostatným súhlasím.
Nemáš pravdu. Je to správna informácia, ktorú katka napísala. Lebo materská sa naozaj nezapočítava do príjmu a môže si žena na MD uplatniť celú nezdaniteľnú časť. Teba pomýlilo to, že materská sa berie do príjmu len v tom prípade, keď si chce manželku na odpočet uplatniť manžel.
Tweety
04.03.08,10:33
S ostatným súhlasím.
Nie je to správny názor.
dr.kuko
04.03.08,10:37
Super damy dakujem za sqvelu a rychlu informaciu, naozaj ma pomylilo to ak si ju chce uplatnit manzel. Beriem spat a opravim to.