AxelC
18.02.08,11:47
Mam nasledovny problem.
Som vlastnikom 2 susednych parciel evidovanych v extravilane ako zahrady (kod 5100). Samozrejme ze by som na nich chcel stavat dom. (dookola uz domy stoja, je tam plyn, elektrina, vlastna voda, chyba kanalizacia)
Mojim problemom je vsak to, ze tieto parcely patria do katastrov 2 roznych obci a hranica prechadza tak nestastne, ze najrozumnejsie by bolo postavit dom tak, ze by stal na oboch parcelach.
Existuje vobec takato moznost a ak ano, ako postupovat v tomto pripade?
Ma niekto podobnu skusenost?
wagner
18.02.08,18:59
Keby stál dom na obidvoch parceliach, nič by sa nestalo, pokiaľ by uvedené obce mali spoločný stavebný úrad. Inak bude najlepšie, keď sa pôjdeš spýtať na stavebný úrad. Tam Ti dajú vysvetlenie - inak to rieši aj stavebný zákon.
AxelC
18.02.08,20:16
Stavebne urady pravdepodobne nie su spolocne, od noveho roku robili nejake machinacie. Pojdem si to overit. Ak budu stavebne urady oddelene, tiez to vidim viac ako problematicky.
AK by sa ale predsalen dom dal postavit, ako planujem: ako je to ale potom s popisnym cislom a platenim dani? Ktorej obci? Kde by som si nahlasil trvaly pobyt?.....
vieroslava
19.02.08,11:17
Kompetentný bude stavebný úrad na území ktoré bude stáť vačšia časť stavby.
wagner
19.02.08,18:03
Trvalý pobyt by si mal v tej obci, ktorá by vydala stavebné povolenie. Daň z nehnuteľnosti by si asi ale platil podľa výmery nehnuteľností v danom katastri. Za dom tej obci, kde sa bude nachádzať väčšia časť nehnuteľnosti. Teda aspoň si myslím. Kedysi to bolo tak, ale zákony sa menia a možno sa aj toto zmenilo. Myslím si, že tieto náležitosti by poriešil stavebný úrad pri vydávaní stavebného povolenia a následne kolaudačného konania. Lebo podľa toho by si si to dal aj zapísať do KN.
vieroslava
20.02.08,05:37
Do katastra sa to bude zapisovať ako jedna stavba na dvoch pozemkoch v dvoch katastrálnych územiach a čokoľvek s tým budeš robiť, budeš potrebovať doklady dvojmo. Ak existuje čo len malá šanca ako to postaviť len v jednom kat.území, doporučujem, aby ste to zvážili.