raja7
18.02.08,13:04
Poraďte, môžem zaúčtovať celú sumu za nákup dialničnej známky (1100,--Sk) na 518-ku, keď nemám podkladovú časť dialničnej známky?
jessica
18.02.08,12:18
Poraďte, môžem zaúčtovať celú sumu za nákup dialničnej známky (1100,--Sk) na 518-ku, keď nemám podkladovú časť dialničnej známky?
Odo mňa ešte kontrola nikdy nepýtala druhú časť diaľničnej známky. Účtujem na základe pokl.bločku na 538 - ostatné dane a poplatky. Samozrejme ak je celoročná a máte 1 auto, tak môže byť v nákladoch len jedna za rok.
azla
18.02.08,12:20
Poraďte, môžem zaúčtovať celú sumu za nákup dialničnej známky (1100,--Sk) na 518-ku, keď nemám podkladovú časť dialničnej známky?

Zúčtovať môžte na 518 ale vo výške Dph ako nedaňový náklad.
Dph v tomto prípade nemôže byť daňovým nákladom, lebo

plati ZoDP §22, bod 2,písm. i.

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
Tweety
18.02.08,12:20
Odo mňa ešte kontrola nikdy nepýtala druhú časť diaľničnej známky. Účtujem na základe pokl.bločku na 538 - ostatné dane a poplatky. Samozrejme ak je celoročná a máte 1 auto, tak môže byť v nákladoch len jedna za rok.
DN účtujeme na 518, nie na 538. Ide o podkladovú časť nálepkly na uplatnenie odpočtu dph, bez nej sa uplatniť odpočet dph nedá.Ak teda nemáš podkladovú časť nálepky bude to nedaňov. náklad- tá suma dph.
raja7
18.02.08,12:23
Ďakujem za odpovede a prajem pekný zvyšok dňa:)
jessica
18.02.08,12:23
DN účtujeme na 518, nie na 538. Ide o podkladovú časť nálepkly na uplatnenie odpočtu dph, bez nej sa uplatniť odpočet dph nedá.Ak teda nemáš podkladovú časť nálepky bude to nedaňov. náklad- tá suma dph.
Účtujem 538 na základe pokynu auditorky a časť DPH ako nedaňovú.
Tweety
18.02.08,12:26
Účtujem 538 na základe pokynu auditorky a časť DPH ako nedaňovú.
Sú to služby, poskytnuté Národnou dialničnou spoločnosťou, preto účet 518.
jessica
21.02.08,09:58
Sú to služby, poskytnuté Národnou dialničnou spoločnosťou, preto účet 518.
Dakujem. Zase som mudrejsia. Takze to prehodim na 518 a poucim aj nasu auditorku :---
Mimochodom ja mam vsetky doklady o nakupe dialnicnej znamky s 0 DPH.
Znovu som ich pozerala. Mate niekto s DPH?
Tweety
21.02.08,10:01
Dakujem. Zase som mudrejsia. Takze to prehodim na 518 a poucim aj nasu auditorku :---
Mimochodom ja mam vsetky doklady o nakupe dialnicnej znamky s 0 DPH.
Znovu som ich pozerala. Mate niekto s DPH?
Oni sú bez dph, ale k tej známke je podkladová časť nálepky, na základe ktorej vzniká nárok na odpočet dph.
jessica
21.02.08,10:04
Oni sú bez dph, ale k tej známke je podkladová časť nálepky, na základe ktorej vzniká nárok na odpočet dph.
Jasne, takze preto neuctujem DPH ani to nikto odo mna nepytal, lebo nemam podkladovu cast. Dakujem za odpoved.
Tweety
21.02.08,10:07
Jasne, takze preto neuctujem DPH ani to nikto odo mna nepytal, lebo nemam podkladovu cast. Dakujem za odpoved.
Ale ty podkladovú časť potrebuješ, ak si platcom dph, pretože ak ju nemáš, nemôžeš všetko, teda aj časť dph účtovať na 518, ako uznaný náklad.
jessica
21.02.08,10:51
Ale ty podkladovú časť potrebuješ, ak si platcom dph, pretože ak ju nemáš, nemôžeš všetko, teda aj časť dph účtovať na 518, ako uznaný náklad.
Ano mas pravdu, je to logicke, len mi vrta hlavou preco to kontrole na dan z prijmov a DPH za rok 2006 nevadilo, boli tam nalepky na 3 auta a auditorka to uz stvrty rok prechadza rovnako: na 538 a cela suma danoy naklad. :(
Tweety
21.02.08,10:53
Ano mas pravdu, je to logicke, len mi vrta hlavou preco to kontrole na dan z prijmov a DPH za rok 2006 nevadilo, boli tam nalepky na 3 auta a auditorka to uz stvrty rok prechadza rovnako: na 538 a cela suma danoy naklad. :(
Túto otázku musíš položiť audítorke.:)