erkom
18.02.08,14:21
Dobrý deň, prosím o radu ako získať odstupné.
Odpracovala som vo firme cca 17 rokov - vrátane materskej dovolenky. Toho času som ešte na RD, ktorá mi končí v apríli t.r. Prednedávnom som sa u firmy informovala (avšak len osobne bez nejakého písomného dokumentu) ohladom návratu - bolo mi doporučené hľadať si miesto mimo firmy. V deň ukončenia RD sa mám dostaviť na personálne, kde ukončia pracovný pomer dohodou. Keď sa nedostavím, budú mi cachované absencie a následne zrušenie p.p. pre porušenie prac. disciplíny. Samozrejme nemám problém sa dostaviť a ukončiť p.p. práve v deň ukončenia RD aj napriek tomu, že som sa medzitým presťahovala 250 km. Ale teraz by som rada získala odstupné, keďže nemajú pre mňa kvalifikované miesto. Viete mi poradiť ako ho získam? Obávam sa, že mi ponúknu prácu, ktorá mi nebude vyhovovať a tým keď to odmietnem nemám nárok na odstupné. Môžu ma preradiť na prácu, ktorá nezodpovedá mojej kvalifikácii? ďakujem za akékoľvek rady a informácie. Prajem pekný deň
brčko
18.02.08,13:46
Ak je tvoje miesto obsadené, oni ti "musia" (§62 ods.2) najprv ponúknuť náhradné miesto (teda v prípade, že ti chcú dať výpoved).
Ak ho odmietneš a oni chcú s tebou skončiť PP, musia ti dať výpoved z nadbytočnosti §63 ods.1b) s výpovednou lehotou a odstupným alebo
môžete podpísať dohodu o ukončení PP § 60. Trvaj však na tom, aby bolo v dohode uvedené, že PP končí dohodou z organizačných príčin. V tom prípade budeš mať nárok na odstupné. (§ 60 ods.2 + § 76 ods.1 ZP)
Ak nebudú súhlasiť, musia ti dať výpoved. No neviem ako je to s tvojom možnosťou práce v tejto firme počas výpovednej lehoty.
Ešte neviem, či vieš (neodpustím si to nenapísať):
Ak si si počas rodičovskej dovolenky neplatila sama poistenie v nezamestnanosti a chcela by si sa po ukončení tohto PP zaevidovať na UP, nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti.
veronikasad
18.02.08,13:49
Dobrý deň, prosím o radu ako získať odstupné.
Odpracovala som vo firme cca 17 rokov - vrátane materskej dovolenky. Toho času som ešte na RD, ktorá mi končí v apríli t.r. Prednedávnom som sa u firmy informovala (avšak len osobne bez nejakého písomného dokumentu) ohladom návratu - bolo mi doporučené hľadať si miesto mimo firmy. V deň ukončenia RD sa mám dostaviť na personálne, kde ukončia pracovný pomer dohodou. Keď sa nedostavím, budú mi cachované absencie a následne zrušenie p.p. pre porušenie prac. disciplíny. Samozrejme nemám problém sa dostaviť a ukončiť p.p. práve v deň ukončenia RD aj napriek tomu, že som sa medzitým presťahovala 250 km. Ale teraz by som rada získala odstupné, keďže nemajú pre mňa kvalifikované miesto. Viete mi poradiť ako ho získam? Obávam sa, že mi ponúknu prácu, ktorá mi nebude vyhovovať a tým keď to odmietnem nemám nárok na odstupné. Môžu ma preradiť na prácu, ktorá nezodpovedá mojej kvalifikácii? ďakujem za akékoľvek rady a informácie. Prajem pekný deň
Odstupné môžeš získať len v prípade, ak zamestnávateľ s tebou rozviaže pracovný pomer v zmysle § 63 odst. 1 písme. a-c/ Zákonníka práce.
Pred skončením MD oznám písomne zamestnávateľovi, že dňa ..... ti končí MD a chceš nastúpiť do práce. Ak Z-ľ pre teba nemá miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve, musí ti dať výpoveď a v tomto prípade máš nárok na odstupné. Ak o skončenie PP požiadaš ty dohodou, nárok na odstupné ti nevznikne. Môžu ťa preradiť len na prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve - nemusí to byť však pôvodné pracovisko. Ak by ti ponúkol Z-ľ inú prácu, nemusíš s tým súhlasiť a musí ti dať potom výpoveď.

-------
Veronika
tracky77
23.02.08,02:55
Prajem pekný deň,
prelistoval som niekoľko tém a príspevkov, ktoré sa týkajú odstupného, no stále mi to nie je jasné, či v mojom prípade na odstupné nárok mám alebo nie.

Podotýkam, že k rozviazaniu pracovného pomeru dochádza z dôvodu, že moje pracovné miesto bolo zrušené. Následne mi zamestnávateľ ponúkol iné pracovné miesto, ktoré som však odmietol. Na základe toho mi zamestnávateľ ponúka rozviazanie pracovného pomeru dohodou. V návrhu dohody, ktorú mi zaslal, sú uvedené dôvody prečo dochádza k ukončeniu pracovného pomeru (zrušenie môjho miesta z dôvodu organizačných zmien, ponuka nového miesta, moje odmietnutie atď.). Na konci návrhu dohody je uvedená veta
, citujem: "Pracovný pomer sa podľa § 60 Zákonníka práce končí dohodou z dôvodov organizačných zmien dňa 29.2.2008."

Moja otázka je: mám na základe takejto dohody nárok na odstupné? Alebo mám túto dohodu odmietnuť a čakať na výpoveď od zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1b)

Ďakujem za odpoveď!
Tweety
23.02.08,11:41
Nie, nemáš. ak má byť výpoveď´ z organiz. dôvodov, tak tu patrí § 63. Priložím § 76 :
1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
brčko
23.02.08,12:38
Nie, nemáš. ak má byť výpoveď´ z organiz. dôvodov, tak tu patrí § 63. Priložím § 76 :
1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Podla mna máš nárok na odstupné, pretože v dohode je uvedený ako dôvod ukončenia PP organizačné zmeny (je to ten istý dôvod ako pri výpovedi § 63 ods.1b). Ak by v dohode tento dôvod nebol uvedený, nárok by nevznikol. V § 76 ods.1, ktorý citovala Tweety, je to uvedené (podčiarknutý text).

§ 63 ods.1 Zamestnávatel môže dať zamestnancovi výpoved iba z dôvodov, ak
b, sa zamestnanec stane nadbytočný vzhladom na písomné rozhodnutie zamestnávatela alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cielom zvýšiť evektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
tracky77
23.02.08,13:19
To je to, čo mi spôsobuje v celom tom probléme nejasnosť, ako som to písal v prvom príspevku. Ak sa jedná o výpoveď podľa §63 tak tam to je úplne jasné, že vzniká nárok na odstupné. No ak sa jedná o skončenie PP podľa §60, aj keď je tam uvedený organizačný dôvod, už to s tým odstupným také jednoznačné nie je. Zdá sa mi, podľa príspevkov, čo som prelistoval v jednotlivých témach týkajúcich sa odstupného, brčko je v tomto názore asi osamotený. alebo sa mýlim? počkám ešte na prípadne vaše reakcie a ak to zostane stále v takej nejdnozančnej rovine, opýtam sa svojho zamestnávateľa na rovinu, či mi pri podpise dohody s uvedeným textom odstupné počíta vyplatiť alebo nie.

zatiaľ ďakujem za odpovede!
brčko
23.02.08,13:57
So mnou chcel zamestnávatel ku koncu roka ukončiť PP tiež dohodou z organiz. príčin s odstupným. Pre mna však bola výhodnejšia výpoved, takže som s dohodou s odstupným nesúhlasila. Velmi mi vtedy pomohol Chobot. Tak dúfam, že niekto odsúhlasí môj názor. Mne sa to v tvojom prípade zdá jednoznačné. Ak v dohode o ukončení PP uvedú vetu, čo si citoval, na odstupné máš nárok.

pozri napr. posledný odstavec, v príspevku od Chobota č.21:
http://www.porada.sk/t45791-p3-vypoved-z-organizacnych-dovodov.html
erkom
25.02.08,20:31
Odstupné môžeš získať len v prípade, ak zamestnávateľ s tebou rozviaže pracovný pomer v zmysle § 63 odst. 1 písme. a-c/ Zákonníka práce.
Pred skončením MD oznám písomne zamestnávateľovi, že dňa ..... ti končí MD a chceš nastúpiť do práce. Ak Z-ľ pre teba nemá miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve, musí ti dať výpoveď a v tomto prípade máš nárok na odstupné. Ak o skončenie PP požiadaš ty dohodou, nárok na odstupné ti nevznikne. Môžu ťa preradiť len na prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve - nemusí to byť však pôvodné pracovisko. Ak by ti ponúkol Z-ľ inú prácu, nemusíš s tým súhlasiť a musí ti dať potom výpoveď.

-------
Veronika
Veronika ďakujem za odpoveď a mám ešte prosím pár otázok, môžete mi prosím poradiť?
1. Zamestnávateľ ma chce donútiť aby som odišla dohodou bez odstupného.
2. V pracovnej zmluve mám uvedený ako druh práce "referent". Teraz keďže žiadne miesta v kateg. THP nie sú voľné, ponúkajú mi prácu v kateg. R - žeriavnik - vraj vzhľadom na dosiahnuté vzdelanie. Mám strednú ekonomickú školu. Čo sa stane keď to odmietnem? Aký výpovedný dôvod mi dajú? Zrejme potom nebudem mať nárok na žiadne odstupné.
3. Počas výpovednej doby ma musí zamestnať? kde - na pôvodné pracovisko - čo je v prac. zmluve uvedené ako miesto výkonu práce?
Horšie na mojom prípade je to, že nemôžem reálne chodiť do práce vzhľadom na to, že som sa presťahovala do iného kraja a moje 2 detičky nemá kto opatrovať - nemáme babku ani dedka.
Prosím viete mi poradiť, ako mám vykľučkovať z tohoto všetkého. Zrejme to nevychádza vôbec priaznivo pre mňa. ďakujem za všetko.
mahraina
13.06.08,10:56
Ja by som tiež potrebovala poradiť. Pracujem vo veľkej firme, kde nám zrušili sekciu. Naše oddelenie však presunuli pod inu sekciu. Pravdepodobne sa mi popis prace nezmeni. Mam narok na odstupne? Mne sa totiz nepaci vedenie novej sekcie. Je to dovod?
Prosim, v pripade, ze by mi chceli posunut $60 mám právo si nárokovať $63? Načo si mám dať pozor. Ďakujem mco za pomoc
Zoltán Kovács
13.06.08,11:05
Ja by som tiež potrebovala poradiť. Pracujem vo veľkej firme, kde nám zrušili sekciu. Naše oddelenie však presunuli pod inu sekciu. Pravdepodobne sa mi popis prace nezmeni. Mam narok na odstupne? Mne sa totiz nepaci vedenie novej sekcie. Je to dovod?
Prosim, v pripade, ze by mi chceli posunut $60 mám právo si nárokovať $63? Načo si mám dať pozor. Ďakujem mco za pomoc

To že sa ti nepáči nový šéf ešte nezakladá nárok na odstupné. Ak na novom oddelení ponuknutá práca je rovnaká ako bola doteraz (píšeš, že sa ti nezmení popis práce), tak nemajú dôvod dať §63. Totiž ponukli vhodné miesto. A §60 nezakladá tiež nárok na odstupné.
Chobot
13.06.08,12:42
Ja by som tiež potrebovala poradiť. Pracujem vo veľkej firme, kde nám zrušili sekciu. Naše oddelenie však presunuli pod inu sekciu. Pravdepodobne sa mi popis prace nezmeni. Mam narok na odstupne? Mne sa totiz nepaci vedenie novej sekcie. Je to dovod?
Prosim, v pripade, ze by mi chceli posunut $60 mám právo si nárokovať $63? Načo si mám dať pozor. Ďakujem mco za pomoc

V tomto prípade ide síce o organizačné zmeny, ale nie také zmeny, na základe ktorých by si bola nadbytočná. Jednoducho len organizačne tvoju pozíciu presunuli do komptenecie iného útvaru, čo sa nepovažuje za zrušenie pracovnej pozície - teda nie je dôvod na výpoveď z nadbytočnosti.
ivka70
17.06.08,06:21
Veronika ďakujem za odpoveď a mám ešte prosím pár otázok, môžete mi prosím poradiť?
1. Zamestnávateľ ma chce donútiť aby som odišla dohodou bez odstupného.
2. V pracovnej zmluve mám uvedený ako druh práce "referent". Teraz keďže žiadne miesta v kateg. THP nie sú voľné, ponúkajú mi prácu v kateg. R - žeriavnik - vraj vzhľadom na dosiahnuté vzdelanie. Mám strednú ekonomickú školu. Čo sa stane keď to odmietnem? Aký výpovedný dôvod mi dajú? Zrejme potom nebudem mať nárok na žiadne odstupné.
3. Počas výpovednej doby ma musí zamestnať? kde - na pôvodné pracovisko - čo je v prac. zmluve uvedené ako miesto výkonu práce?
Horšie na mojom prípade je to, že nemôžem reálne chodiť do práce vzhľadom na to, že som sa presťahovala do iného kraja a moje 2 detičky nemá kto opatrovať - nemáme babku ani dedka.
Prosím viete mi poradiť, ako mám vykľučkovať z tohoto všetkého. Zrejme to nevychádza vôbec priaznivo pre mňa. ďakujem za všetko.
Najrozumnejsie v tvojom pripade je naozaj prijat ponukanu dohodu o ukonceni pracovneho pomeru.

Odstupne nemas ako "vytlct" zo zamestnavatela, to by si skutocne musela 2 mesiace chodit do prace ...co ako pises nejde ...
mahraina
17.06.08,09:30
Dakujem vam za odpoved. Je to pre mna prave teraz velmi aktualne. Dokonca sa to riesi prave v tychto minutach. Este mam dotaz, ak sa doplni do popisu nova napln ako je cestovanie po Slovensku, vznika narok? Ak odmietnem novu ponukanu pracu, ktora nie je adekvatna, vznika narok? Dakujem
Chobot
17.06.08,10:10
Dakujem vam za odpoved. Je to pre mna prave teraz velmi aktualne. Dokonca sa to riesi prave v tychto minutach. Este mam dotaz, ak sa doplni do popisu nova napln ako je cestovanie po Slovensku, vznika narok? Ak odmietnem novu ponukanu pracu, ktora nie je adekvatna, vznika narok? Dakujem

Treba si najprv ujasniť, či sa ti skutočne zrušila pôvodná pozícia alebo sa len presunula. Pokiaľ sa len presunula, tak náplň, kompetencie, povinnosti aj právomoci by mali zostať rovnaké. Ty nemusíš súhlasiť s inou náplňou činnosti.

Pokiaľ sa miesto zrušilo, tak ponúkaná pozícia je vlastne ponuka nového miesta. Ponúkajú ti to ako náhradnú pozíciu miesto pôvodného miesta? Ak to nepríjmeš, tak si pre nich nadbytočná a máš nárok na odstupné, ak ti dajú výpoveď z organizačných dôvodov.
mahraina
17.06.08,10:50
Meni sa mi nazov pozicie a povodna napln je doplnena. Je to mozne povazovat za zmenu? Myslim si, ze sa mi skor zmenila, nakolko napln bola doplnena o zasadnu zmenu a to cestovanie, doteraz to bolo len v ramci budovi. Okrem toho sme pracovali len pre cast firmy a teraz budeme pre celu firmu. Chcem sa este spytat, ak mi daju vypoved z organizacnych dovodov a ja im ponuknem na to dohodou od nasledujuceho dna, moze tato dohoda prebehnut ustne, ale musim si dat pozor na to, co podpisujem, alebo im mam dat tuto dohodu pisomne? Dakujem ti moc za rady.
Chobot
17.06.08,11:09
Meni sa mi nazov pozicie a povodna napln je doplnena. Je to mozne povazovat za zmenu? Myslim si, ze sa mi skor zmenila, nakolko napln bola doplnena o zasadnu zmenu a to cestovanie, doteraz to bolo len v ramci budovi. Okrem toho sme pracovali len pre cast firmy a teraz budeme pre celu firmu. Chcem sa este spytat, ak mi daju vypoved z organizacnych dovodov a ja im ponuknem na to dohodou od nasledujuceho dna, moze tato dohoda prebehnut ustne, ale musim si dat pozor na to, co podpisujem, alebo im mam dat tuto dohodu pisomne? Dakujem ti moc za rady.

Dohoda, aby bola preukázateľná, musí byť písomná a musí byť podpísaná obidvomi zmluvnými stranami.
palino3356
13.07.08,10:29
Dobry den,potreboval by som taktiez radu ohladne odstupneho.
Pracujem vo firme 11mesiacov ako skladnik,mam uz zmluvu na dobu neurcitu,ale prisiel za mnou zamestnavatel a oznamil mi ze k 1.9. sa rozlucime,ja som suhlasil ale vypital som si odstupne,on mi vtedy zacal vyhrozovat ze sa do mna obuje ak na nom budem trvat aj nadalej, a chce ma vyhodit pre nespokojnost,ale ja si svoje povinnosti plnim,mozem sa aj voci tomuto nejak branit a taktiez by som chcel vediet ci mam na odstupne vobec pravo a co si moze na mna najst aby mi ho nedal.
2.problem je,ze nanho viem nejake veci,len neviem ci je to povinnost zamestnavatela,napr.nepresli sme vstupnou lekarskou prehliadkou,nemam podpisane poucenie o bezpecnosti prace,lebo sme ziadne nemali,nemame ochranne oblecenie a v sklade nie su tabulka s unikovym vychodom a hasiaci pristroj,ale ten sklad ma zamestnavatel len v prenajme,tak neviemci ci je to jeho povinnost,alebo toho prenajimatela.Dakujem.
veronikasad
13.07.08,12:41
Dobry den,potreboval by som taktiez radu ohladne odstupneho.
Pracujem vo firme 11mesiacov ako skladnik,mam uz zmluvu na dobu neurcitu,ale prisiel za mnou zamestnavatel a oznamil mi ze k 1.9. sa rozlucime,ja som suhlasil ale vypital som si odstupne,on mi vtedy zacal vyhrozovat ze sa do mna obuje ak na nom budem trvat aj nadalej, a chce ma vyhodit pre nespokojnost,ale ja si svoje povinnosti plnim,mozem sa aj voci tomuto nejak branit a taktiez by som chcel vediet ci mam na odstupne vobec pravo a co si moze na mna najst aby mi ho nedal.
2.problem je,ze nanho viem nejake veci,len neviem ci je to povinnost zamestnavatela,napr.nepresli sme vstupnou lekarskou prehliadkou,nemam podpisane poucenie o bezpecnosti prace,lebo sme ziadne nemali,nemame ochranne oblecenie a v sklade nie su tabulka s unikovym vychodom a hasiaci pristroj,ale ten sklad ma zamestnavatel len v prenajme,tak neviemci ci je to jeho povinnost,alebo toho prenajimatela.Dakujem.
Ak máš pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, zamestnávateľ ti môže dať výpoveď iba z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce

Ak sa jedná o nižšie uvedené dôvody, máš nárok na 2-mesačné odstupné

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Nepodpisuj dohodu o skončení prac.pomeru k 31.8., trvaj na výpovedi zo strany zamestnávateľa.

Pre skončenie prac. pomeru z dôvodu nespokojnosti musia byť dodržané nasledovné podmienky :


d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
palino3356
13.07.08,13:16
To Veronikasad:Diky moc za radu, teraz aspon viem, ze mame aj my obcania nejake prava a nemozu s nami zamestnavatelia zaobchadzat ako s handrami.