moniq81
18.02.08,13:41
Ahojte poraďáci,

používam Omegu a mám takýto problém:
kde mám naúčtovať DPH, ktorú sme si na vstupe neuplatnili - teda odpočet, pretože doklad prišiel pozde, nejde o vysokú čiastku a nechceme podávať dodatočné DP-tak aby mi to neťahalo do daňového priznania. Podľa mojich info nemusíme podávať len môžme, ak je to odpočet DPH.

Ďakujem
Zoltán Kovács
18.02.08,12:53
Ahojte poraďáci,

používam Omegu a mám takýto problém:
kde mám naúčtovať DPH, ktorú sme si na vstupe neuplatnili - teda odpočet, pretože doklad prišiel pozde, nejde o vysokú čiastku a nechceme podávať dodatočné DP-tak aby mi to neťahalo do daňového priznania. Podľa mojich info nemusíme podávať len môžme, ak je to odpočet DPH.

Ďakujem

A čo tak uplatniť ustanovenia §51 ods.2 zákona o DPH?

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
moniq81
18.02.08,13:29
Áno o tom viem, ale nie je tom minulý mesiac, a kvôli takej čiastke sa naozaj neoplatí podávať dodatočné DP
Zoltán Kovács
18.02.08,13:46
Mnou zvýraznená časť znamená, že ak napr. dodávateľskú faktúru z 11/2007 dokazateľne obdržíš v 01/2008, tak máš právo na odpočet DPH v 01/2008. Teda nemusí to byť iba predchádzajúci mesiac.
moniq81
18.02.08,13:47
O.K.

VĎAKA :)
katkarbk
17.03.11,07:17
Dobrý deň, táto téma je rozoberaná v roku 2008, teda sa chcem spýtať, či doklad, ktorý bol vystavený 6.10.2010, dátum zdanit. plnenia 6.10.2010, a ktorý sme nemali v evidencii a dostal sa k nám až 14.03.2011 (to, že ho neevidujeme sme sa dozvedeli až na základe inventarizácie zaslanej dodávateľom), môžem dať na odpočet do priznania DPH za 02/2011 (sme mesačný platca DPH)?
Ďakujem!
Tweety
17.03.11,07:20
Dobrý deň, táto téma je rozoberaná v roku 2008, teda sa chcem spýtať, či doklad, ktorý bol vystavený 6.10.2010, dátum zdanit. plnenia 6.10.2010, a ktorý sme nemali v evidencii a dostal sa k nám až 14.03.2011 (to, že ho neevidujeme sme sa dozvedeli až na základe inventarizácie zaslanej dodávateľom), môžem dať na odpočet do priznania DPH za 02/2011 (sme mesačný platca DPH)?
Ďakujem!
ÁNo, je to v súlade so Zákonom o dph.
§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
wieninger
17.03.11,08:10
Odpočítať DPH si podľa mňa môžte až v DPH za 03/2011, lebo ste doklad obdržali až 14.03.2011. Opravte ma prosím, ak to tak nie je.