rage1
17.03.05,14:32
Ahojte, prosim pomozte mi vyriesit tento problem. Firma prave zakupila registracnu pokladnu. Doteraz som vypisovala prijmove doklady pekne rucne strucne a teraz sa mam naucit s nou robit. Doteraz som s nou nemala ziadnu skusenost, preto by som sa rada opytala:

Ak mam registracnu pokladnu, musia ist vsetky prijate uhrady od zakaznikov priamo cez tuto pokladnu (myslim tym, ci musim na vsetko vyhodit priamo z tejto pokladne blocek) alebo ak mi niekto zaplati fakturu v hotovosti mozem vyhotovit aj rucne vypisany prijmovy doklad?

Poradte mi niekto kto s tym mate nejake skusenosti, lebo ja som z toho magor, a chcela by som sa to uz konecne naucit.

Dakujem
rage1
17.03.05,13:37
nikto mi nepovie?
lenkak
17.03.05,13:42
Ak Ti platia faktúru, tak cez PPD, ak predávaš tovar cez Registračnú pokladňu. V nej si navolíš všetok tovar, ktorý predávaš. Záleží to aj podľa toho čo robíš.
Ikan
17.03.05,13:44
Všetko čo predáš by malo ísť cez reg.pokladňu. Ak chceš vystaviť príjmový pokld.doklad, tak len na faktúru aj to s úhradou aspoň o 1 deň neskôr od vystavenia faktúry.
Zita5
17.03.05,13:49
Ak Ti platia faktúru, tak cez PPD, ak predávaš tovar cez Registračnú pokladňu. V nej si navolíš všetok tovar, ktorý predávaš. Záleží to aj podľa toho čo robíš.

Podľa toho koľko tovaru máš , na základe súpisu tovaru si musíš zvoliť naprogramovať v pokladni PLU . To zvládneš presne podľa manuálu . Faktúry - PPD .
Zita5
17.03.05,13:50
Všetko čo predáš by malo ísť cez reg.pokladňu. Ak chceš vystaviť príjmový pokld.doklad, tak len na faktúru aj to s úhradou aspoň o 1 deň neskôr od vystavenia faktúry.

Ikan už nemusíš dávať 1 deň neskôr , pretože sa jedná o úhradu pohľadávky .
rage1
17.03.05,13:53
no sme graficke studio s talciarnou, cize mi naprogramovali pokladnu tak ze tam mam jednotlive polozky ako kopirovanie, tlač z diskety, lamino, väzba....no a potom tam mam este prijem za fakturu.

cize podla toho co mi pisete, ak mi platia za fakturu tak vystavim PPD. a potom co?Tu sumu vlozim len tak do pokladne bez toho aby som to nejako do tej pokladni ,,natukala,,?
lenkak
17.03.05,13:54
Keď vystavíš PPD, neblokuješ na pokladni. Namôžeš to mať v účtovníctve 2x. Buď cez kasu, aleboo cez PPD.
rage1
17.03.05,14:02
tak to uz le potom hodim do pocitaca hej?a co potom s cislovanim blockov?
Anairda
17.03.05,14:05
Pokiaľ máš v kase položku-príjem faktúry,nemusíš vystavovať PPD. Do kasy nahodíš sumu, PLU-príjem fa a máš to. A večer Ti kasa sama zráta tržbu-denná uzávierka. Pásku nalepíš do knihy tržieb a ešte ručne opíšeš GT1, GT2,GT3. To je všetko. A na konci mesiaca spravíš mesačnú uzávierku.
adam
17.03.05,14:06
Keď nakupujem tovar do predajne, niektorí dodavatelia vystavia PPD k faktúre, niektorí k faktúre blok z reg.pokladne, niektorí len blok z reg. pokladne bez faktúry. Všetko sú uznateľné doklady o dodaní tovaru. Keď si na reg.pokladňu zvykneš, pôjde Ti všetko rýchlejšie....je to sila zvyku. Veď na bloku máš všetko ako na faktúre.:-))
Anairda
17.03.05,14:07
Všetky uzávierky z kasy sú očíslované automaticky.
Zita5
17.03.05,14:10
Pokiaľ máš v kase položku-príjem faktúry,nemusíš vystavovať PPD. Do kasy nahodíš sumu, PLU-príjem fa a máš to. A večer Ti kasa sama zráta tržbu-denná uzávierka. Pásku nalepíš do knihy tržieb a ešte ručne opíšeš GT1, GT2,GT3. To je všetko. A na konci mesiaca spravíš mesačnú uzávierku.

Potom asi máš pokladnicu prepojenú s účtovníctvom, lebo Ti musí odpísať aj uhradenú pohľadávku . Ak nie , tak potom ako sa písalo vyššie , úhrada pohľadávky = 2x úhrada . Pokial registračná spolupracuje s účtovníctvom tak by ju malo zaznačiť ako uhradenú .
MirkaV
11.10.05,06:56
takze... len na overenie ... ak predavas tovar a nechces vyuzivat registracku, mozes vystavovat faktury s PPD. Najdem to aj v nejakej literature?

A s tou platbou o 1den neskor - to kedysi byvalo, ale uz nie .... tiez mi viete poradit, kde sa to pise? Dakujem
abel
11.10.05,15:45
Pokiaľ by zákazník platil v ten istý deň tak načo by som vystavovala faktúru, keď mám ERP. Pokiaľ platí v iný deň urobím mu faktúru a vzniká mi voči nemu pohľadávka vtedy vystavujem PPD a logicky je tam iný dátum. Podľa mňa keď vystaví faktúru a dá tržbu aj cez ERP, tak má ten príjem zaevidovaný 2x /aspoň čo sa týka DPH, pretože myslím že účtovné programy zapisujú pri vystavovaní faktúr hneď DPH do knihy daňových dokladov, no a v ERP to mám tiež. / Takže keď to zhrniem: platba v hotovosti - len ERP, platba cez faktúru - PPD.
jana
11.10.05,16:10
Ja som volala na daňový úrad, či môžu byť k faktúre, ktorá je uhradená v hotovosti v ten istý deň aj vystavená príjmový pokladničný blok, bolo mi povedané, že v zákone o registračnej pokladne sa nezmenilo. Tovar, ktorý sa platí v hotovosti musí byť bloček z registračky.
andrej_rv
11.10.05,16:56
Ja som volala na daňový úrad, či môžu byť k faktúre, ktorá je uhradená v hotovosti v ten istý deň aj vystavená príjmový pokladničný blok, bolo mi povedané, že v zákone o registračnej pokladne sa nezmenilo. Tovar, ktorý sa platí v hotovosti musí byť bloček z registračky.K tejto téme bola už na Porade obsiahla diskusia: http://www.porada.sk/showthread.php?t=4816&page=2&pp=10&highlight=fakt%FAry+hotovos%BB
rozhodujúci je príspevok č. 14 - zhrnutie, ktoré pridala evina. Zopakujem jej záver:
Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.
Prečo?
Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.
jana
15.10.05,16:21
Díky, Andrej
Peterka
28.08.08,09:02
Študujem, Zákon č.289/2008 Z.z. o používaní registračnej pokladnice, platný od 1.9.2008 a od 1.3.2009 ale nemôžem nájsť že za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky.
Zita5
28.08.08,09:04
Študujem, Zákon č.289/2008 Z.z. o používaní registračnej pokladnice, platný od 1.9.2008 a od 1.3.2009 ale nemôžem nájsť že za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky.

Pozrite túto tému

http://www.porada.sk/t87509-p3-potrebujem-registracnu-pokladnicu.html#post806653
Peterka
28.08.08,09:08
Ďakujem, zle som hľadal.
Daska
28.08.08,20:03
...... Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.

Je to celkom logicke, lebo keby ste aj uhradu pohladavky riesili cez RP potom by Vam ta suma isla 2x aj do vynosov aj do DPH...
ekopo
03.09.08,06:49
Upozornujem, že veta červeným písmom už nie je vo vyhláške platnej od 1.9.2008! Príjem hotovosti je potrebné riešiť cez ERP. Treba však zabezpečiť pomocnú evidenciu aby táto úhrada nevstupovala 2x do výnosov a do DPH. Formu pomocnej evidencie vyhláška ani zákon neurčuje. Platca DPH si môže úhradu evidovať v ERP v režime 0% DPH.
Téma, kde je aj stanovisko UDR a pokračovať prosím tu: http://www.porada.sk/t87509-p4-potrebujem-registracnu-pokladnicu.html
Vladimír Ozimý
03.09.08,07:57
Upozornujem, že veta červeným písmom už nie je vo vyhláške platnej od 1.9.2008! Príjem hotovosti je potrebné riešiť cez ERP. Treba však zabezpečiť pomocnú evidenciu aby táto úhrada nevstupovala 2x do výnosov a do DPH. Formu pomocnej evidencie vyhláška ani zákon neurčuje. Platca DPH si môže úhradu evidovať v ERP v režime 0% DPH.
Téma, kde je aj stanovisko UDR a pokračovať prosím tu: http://www.porada.sk/t87509-p4-potrebujem-registracnu-pokladnicu.html

síce tam nie je tá veta ale je tam zachované to že tržbou sa chápe platba v hotovosti na predajnom mieste. To znamená že úhrada pohľadávky nie je tržbou na účely zákona o ERP platného od 1.9.2008, pretože sme povinný cez ERP viesť len tržbu podľa tohto zákona nič iné...
ekopo
03.09.08,08:08
V zákone 289/2008 pribudla definícia "predajného miesta" cit:

§2 ods. k.,predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

a preto Tvoj argument neobstojí.

P.S. Platnosť je až od 1.3.2009
Vladimír Ozimý
03.09.08,08:38
V zákone 289/2008 pribudla definícia "predajného miesta" cit:

§2 ods. k.,predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

a preto Tvoj argument neobstojí.

P.S. Platnosť je až od 1.3.2009

lenže aj v minulosti bolo veľkým omylom že vystavením faktúry je zánik povinnosti viesť evidenciu cez ERP...ale bohužial pokiaľ bola prijatá hotovosť za tovar alebo službu malo to ísť cez ERP. Pohľadávka je nesúlad medzi vznikom nároku a časom úhrady to je celé je to o vnímaní...ja len hovorím pokiaľ je úhrada na základe faktúry t.j. pohľadávky a nie v hotovosti na predajnom mieste je to presne to isté ako bolo predtým len inak zadefinované
SAIVI
03.09.08,08:59
lenže aj v minulosti bolo veľkým omylom že vystavením faktúry je zánik povinnosti viesť evidenciu cez ERP...ale bohužial pokiaľ bola prijatá hotovosť za tovar alebo službu malo to ísť cez ERP. Pohľadávka je nesúlad medzi vznikom nároku a časom úhrady to je celé je to o vnímaní...ja len hovorím pokiaľ je úhrada na základe faktúry t.j. pohľadávky a nie v hotovosti na predajnom mieste je to presne to isté ako bolo predtým len inak zadefinované

...citujem vyjadrenie z DÚ - ...z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak fyzická alebo právnická osoba (ktorá je povinná evidovať tržby prostredníctvom ERP) prijme pri predaji tovaru alebo poskytnutí vymedzených služieb tržbu v hotovosti, či inými prostiedkami uvedenými v § 2 písm. h), má povinnosť prijatú tržbu zaevidovať v ERP(aj v prípade, že ide o úhradu faktúry). Záverom upozorňujeme, že predmetný zákon podľa čl. III nadobúda účinnosť až 1.3.2009 s výnimkou § 5, § 6 a § 16.
Odbor služieb pre verejnosť
Vladimír Ozimý
03.09.08,09:04
...citujem vyjadrenie z DÚ - ...z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak fyzická alebo právnická osoba (ktorá je povinná evidovať tržby prostredníctvom ERP) prijme pri predaji tovaru alebo poskytnutí vymedzených služieb tržbu v hotovosti, či inými prostiedkami uvedenými v § 2 písm. h), má povinnosť prijatú tržbu zaevidovať v ERP(aj v prípade, že ide o úhradu faktúry). Záverom upozorňujeme, že predmetný zákon podľa čl. III nadobúda účinnosť až 1.3.2009 s výnimkou § 5, § 6 a § 16.
Odbor služieb pre verejnosť

plne s týmto výrokom súhlasím a vlastne to potvrdzuje to čo tvrdím :)...ide o to že ak spĺňame inštitút tržby z pohľadu tohto zákona ide to cez ERP.
ekopo
03.09.08,10:02
Vladimír, z Tvojich odpovedí som vydedukoval, že podľa Teba úhrada pohľadávky nebude tržba a nebude sa evidovať v ERP od 1.3.2009.
Ja zase zastávam názor, že táto úhrada s bude evidovať cez ERP aj s ohľadom na znenie § 2 zákona. Vlastne o tom hovorí aj odpoved z UDR.
Pridajte názory.
Denda
03.09.08,10:15
Môžete mi povedať príklad z praxe na úhradu pohľadávky kde sa prijíma tržba za predaj tovaru alebo služby? ja už dumám pol dňa...:confused:
ekopo
03.09.08,10:33
Nepostrehol som, žeby táto formulácia v zákone , cit: § 2 písm. h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok," vylúčila ako platbu v hotovosti platbu za vydanú faktúru tak ako to bolo doteraz.
Denda
03.09.08,12:00
Ja zase zastávam názor, že táto úhrada s bude evidovať cez ERP aj s ohľadom na znenie § 2 zákona. Vlastne o tom hovorí aj odpoved z UDR.
Pridajte názory.
Áno ak ju prijmem na predajnom mieste - viď §3 ods.3.
ekopo
03.09.08,12:15
Áno ak ju prijmem na predajnom mieste - viď §3 ods.3.
§ 3 ods.3 Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

Tu sa nehovorí nič o predajnom mieste. Ale konečný dôsledok je aj tak ten, že (nazvime to) "úhrada pohľadávky" a vlastne každá prijatá hotovosť pôjde cez ERP.
SAIVI
03.09.08,13:22
Prijmem hotovosť za uhradu faktúry, nahodim ju do pokladne ako uhradu faktúry s 0 % DPH...
...a čo vydaná hotovosť? ...ja si to vobec neviem predstaviť : ( ako tu bude fungovať? ...urobím nákup, dostanem bloček z registračnej pokladne, a ja si to zas nahodím do svojej registračnej pokladne? uhradu faktúry s 0% DPH a pri nákupoch s DPH. ...to sa potom už vobec nebudú vypisovat VPD a PPD?
...ak sa niekto dostane k výkladu k tomuto zákonu, ako to bude prebiehať v praxi, mohol by ho sem pripnúť...
Vladimír Ozimý
03.09.08,13:31
treba jednoznačne výklad zákona ale mám za to že to trochu nedomysleli a vôbec to podľa mňa nemysleli tak ako to vypálilo to je môj názor...je absolutne nelogické ak ja mám raz pohľadávku a niekto mi ju príde uhradiť v hotovosti aby som ju evidoval cez ERP. Každopádne sa to da ošetriť úhradou na bankový účet.
Denda
03.09.08,13:53
Tu sa už riadne kombinuje. Mám za to, že ak niekto prijme hotovosť bezohľadu na to či je to za úhradu pohľadávky na predajni (predajnom mieste) kde je povinnosť mať registračnú pokladňu, musí zaevidovať prijatú hotovosť v ERP buď ako tržbu alebo napr. ako vklad do pokladne. Finančná hotovosť musí byť proste zaevidovaná cez modul. Týka sa to napríklad aj obslužného, ktorý prijímajú čašníci a vkladajú do pokladne. Toto musí sedieť pri kontrole na predajnom mieste. Neexistuje prebytok hotovosti a DU to môže posúdiť ako krátenie tržieb.
Vystavovanie faktúry so splatnosťou ihneď napr. v stánkoch kde predávajú hodinky bolo podľa môjho názoru vždy obchádzanie zákona o použití registračnej pokladne. Ale ak mu niekto túto pohľadávku príde uhradiť domov alebo na iné miesto ako je jeho predajné, nemusí ju evidovať cez ERP.
Alebo už nechápem o čo ide v tejto téme?
ekopo
03.09.08,14:03
Ale ak mu niekto túto pohľadávku príde uhradiť domov alebo na iné miesto ako je jeho predajné, nemusí ju evidovať cez ERP.

A práve na toto by som sa nespoliehal. Nie sme kompetentní jasne vymedziť pojmy uvedené v § 2 písm. h , k.
Denda
03.09.08,14:12
A práve na toto by som sa nespoliehal. Nie sme kompetentní jasne vymedziť pojmy uvedené v § 2 písm. h , k.
Áno súhlasím, len ešte poznámka. V zákone sa používajú dva pojmy tržba a hotovosť.