bursi
18.02.08,15:56
Ahojte, chcela by som sa opytat, SZCO v roku 2007 odpisuje auto... moze napriek tomu ist na pausalne vydavky??? Alebo musi v tomto roku pokracovat v preukazatelnych vydavkoch a po odpisani auta moze prejst na pausalne???
dakujem....
Zoltán Kovács
18.02.08,15:05
Ahojte, chcela by som sa opytat, SZCO v roku 2007 odpisuje auto... moze napriek tomu ist na pausalne vydavky??? Alebo musi v tomto roku pokracovat v preukazatelnych vydavkoch a po odpisani auta moze prejst na pausalne???
dakujem....

Ak si uplatňuje paušálne výdavky, potom žiadne iné skutočné výdavky (odpisy) už uplatniť nemôže. Kombinácia dvoj spôsobov nie je prípustné.
Jana Acsová
18.02.08,15:20
Ahojte, chcela by som sa opytat, SZCO v roku 2007 odpisuje auto... moze napriek tomu ist na pausalne vydavky??? Alebo musi v tomto roku pokracovat v preukazatelnych vydavkoch a po odpisani auta moze prejst na pausalne? ... auto neodpisuje. Odpis je účtovná a daňová kategória. Ak podnikateľ uplatňuje výdavky % z príjmov, vo vypočítaných výdavkoch sú obsiahnuté všetky výdavky, vrátane prípadného odpisu. Daňovník uplatňujúci výdavky % z príjmov nie je účtovnou jednotkou a teda nevedie ani knihu dlhodobého majetku (inventárnu kartu DM). V prípade prechodu na účtovníctvo v roku 2008 nie je možné predĺžiť dobu odpisovania majetku, t.j. na odpis za rok 2007 stratí daňovník nárok a uplatní odpis ako v 2. roku. V prípade neprerušeného odpisovania uplatní odpis za roky 2008,2009,2010 ... prípadne príde opäť o niektorý odpis ak následne prejde z účtovania na uplatnenie výdavkov % z príjmov.