pupavienka
18.02.08,15:44
Ahojte,
mam problem s notebookom. Pri zapnuti NB mi nenabehne ani windows len modra obrazovka v zneni, ze sa vyskytol problem, aby sa neposkodil windows, tak nebude spusteny... Potom mi to doporucuje spustit program "CHKDSK /F" - sama neviem, co to znamena :confused:
Ako sa da zachranit NB bez toho, aby sa mi vymazali data, ktore mam v NB? Podotykam mam Windows XP Profesional a Pentium III.
Nechcem ho chudacika vyhodit von cez zatvorene okno... :(
Vie mi niekto pomoct a poradit?
Dakujem:)
Madam Kurie
18.02.08,14:54
Chyba: Aplikácia sa "zrúti" bez hlásenia do operačného systému.

Príčina:a) Nevhodné nastavenie pamäťových parametrov zástupcu aplikácie vo Windows 95, 98, NT
b) Kombinácia Personal Netware + PC s nastaveným LBA mode + Extended FoxPro.
c) Prítomnosť vírusu ONEHALF, poprípade iných vírusov.
d) Prítomnosť tzv. "stratených súborov" na disku po nekorektnom ukončení činnosti PC.
e) Poškodený indexový súbor *.CDX.
f) Poškodený definičný súbor tlačovej zostavy *.FRX v adresári \ZOSTAVY.
g) Aplikácia spustená zo súborového manažeru Norton Commander (prejavuje sa len u niektorých zostáv PC)


Náprava: Spustiť program SCANDISK, DISK DOCTOR, alebo aspoň CHKDSK /F.

Riešenie - skúsiť spustiť Win do núdzového režimu a potom :


To znamená :

Stlač štart - v rolovacom menu nájdi - spustiť - stlač - do riadku napíš -CHKDSK /F. a potvvrď.

Systém by mal spustiť kontrolu - t.j. nápravu a môže si pýtať i CD disk s Windowsom.
pupavienka
18.02.08,15:00
lenze mna ani nevpusti do Windowsu :-( proste tvari sa, ze startuje a ked sa mi ukaze logo Windowsu, tak nabehne modra obrazovka a skoncila som:-( ani do nudzoveho rezimu ma nevpusti. skusala som to:-(
Zoltán Kovács
18.02.08,15:07
Save mod windowsu, ak sa nemýlim spúšta sa tak, že pri zapnutí stlačíš F8, a ponukne mód spustenia.
pupavienka
18.02.08,15:10
Save mod windowsu, ak sa nemýlim spúšta sa tak, že pri zapnutí stlačíš F8, a ponukne mód spustenia.
skusala som DEL, F8, F12, F10... no skusim este vsetky "F-ka" prejst... snad mi to pojde...
a este, mozno blba otazka, ale predsa... dokazem sa z BIOS-u dostat do MS-DOSu?
Madam Kurie
18.02.08,15:13
Noó .. keď sa ukáže logo, to znamená že do núdzového režimu sa dá dostať.
Po zapnutí PC sa stláča ( podľa základnej dosky ) F8 , F3 a pod.
Mala by sa Ti ponúknuť čierna obrazovka s textom. Tam vyberieš "Safe mode" - nudzový a potvrdiš. Ja viem je to ťažké takto radiť. Ono sa to najlepšie robí keď je človek u toho.
Ja mám kôli takýmto prípadom Disk rozdelený na tri časti. V jednom 20 GB je Win v druhom 5 GB mám virtuálnu pamäť a tretí je ukladací ( pracovný )
Keď sa mi systém zrúti a nejde už nič urobiť nainštalujem WIn do Virtuálneho disku a zachránim všetko do detailov. Potom znova inštalujem WIn do " C ".
pupavienka
18.02.08,15:18
Noó .. keď sa ukáže logo, to znamená že do núdzového režimu sa dá dostať.
Po zapnutí PC sa stláča ( podľa základnej dosky ) F8 , F3 a pod.
Mala by sa Ti ponúknuť čierna obrazovka s textom. Tam vyberieš "Safe mode" - nudzový a potvrdiš. Ja viem je to ťažké takto radiť. Ono sa to najlepšie robí keď je človek u toho.
Ja mám kôli takýmto prípadom Disk rozdelený na tri časti. V jednom 20 GB je Win v druhom 5 GB mám virtuálnu pamäť a tretí je ukladací ( pracovný )
Keď sa mi systém zrúti a nejde už nič urobiť nainštalujem WIn do Virtuálneho disku a zachránim všetko do detailov. Potom znova inštalujem WIn do " C ".
ja ho mam deleny na dve casti, na C-system a D-pracovny :) no ponukla sa mi cierna obrazovka s moznostami:
1. nudzovy stav
2. cosi take ako praca v sieti
3. spustenie beznym sposobom
4. a v poslednej konfiguracii (alebo take nie...)
Potvrdim nudzovy stav a nabieha a potom zasa ta "zla" modra obrazovka :-( a ako sa mam dostat na D-cko disk? da sa? ja potrebujem z neho tie pracovne data... To mam asi za to, ze kazdemu hovorim, aby si robil zalohy a ja... no nestihla som :D
Madam Kurie
18.02.08,15:27
Ešte sa dá skúsiť ten mód : v poslednej konfiguracii.

Ale moc tomu neverím.
Keby to bol stolový PC tak sa jednoducho vyberie disk zo skrine a pripojí na iný funkčný PC. S notebookom je to zložitejšie.
Ešte by som doporučil pri štarte naštartovaťdo BIOsu - DEl alebo iné podľa Z.D. a tam vybrať spustenie štartu z CD. Následne vložiť do mechaniky CD win a potvrdiť. Potom sa riadiť inštrukciami - ale to už radšej by mal robiť niekto skúsený - Sorry " Ak sa ti to podarí a budeš inštalovať WIn - rozdeľ ho na tie tri časti
pupavienka
18.02.08,15:32
Ešte sa dá skúsiť ten mód : v poslednej konfiguracii.

Ale moc tomu neverím.
Keby to bol stolový PC tak sa jednoducho vyberie disk zo skrine a pripojí na iný funkčný PC. S notebookom je to zložitejšie.
Ešte by som doporučil pri štarte naštartovaťdo BIOsu - DEl alebo iné podľa Z.D. a tam vybrať spustenie štartu z CD. Následne vložiť do mechaniky CD win a potvrdiť. Potom sa riadiť inštrukciami - ale to už radšej by mal robiť niekto skúsený - Sorry " Ak sa ti to podarí a budeš inštalovať WIn - rozdeľ ho na tie tri časti
v pohode :) aj tak ti dakujem za rady :) zasa som o nieco mudrejsia ;)
ked dam preinstalovat windows, mozem stratit vsetky data z disku?
Madam Kurie
18.02.08,15:48
Pri inštalácii Win stratíš všetko na disku "C" To čo je na "D" bude zachované. musí to robiť niekto kto to už robil - ten to zvládne.
pupavienka
18.02.08,15:52
Pri inštalácii Win stratíš všetko na disku "C" To čo je na "D" bude zachované. musí to robiť niekto kto to už robil - ten to zvládne.
ja viem... casto som sa s tym strevala, ze zenska sa do pocitacov nerozumie... :) nemam ti to za zle:-) zazila som to, ked som studovala... len som uz dost dlho prec z IT sfery a clovek co-to pozabudne :rolleyes: ale aj tak dakujem ti :) dam potom vediet, co sa mi podarilo :cool:
Madam Kurie
18.02.08,16:00
:)Budem veľmi rád !
Naj by bolo - zachrániť všetko !!!
Jaguár
18.02.08,22:03
Noó .. keď sa ukáže logo, to znamená že do núdzového režimu sa dá dostať.
Po zapnutí PC sa stláča ( podľa základnej dosky ) F8 , F3 a pod.
Mala by sa Ti ponúknuť čierna obrazovka s textom. Tam vyberieš "Safe mode" - nudzový a potvrdiš. Ja viem je to ťažké takto radiť. Ono sa to najlepšie robí keď je človek u toho.
Ja mám kôli takýmto prípadom Disk rozdelený na tri časti. V jednom 20 GB je Win v druhom 5 GB mám virtuálnu pamäť a tretí je ukladací ( pracovný )
Keď sa mi systém zrúti a nejde už nič urobiť nainštalujem WIn do Virtuálneho disku a zachránim všetko do detailov. Potom znova inštalujem WIn do " C ".

Madam Kurie, mohla by si prosím uviesť ako sa vlastne vytvára virtuálny disk, pretože sa mi zdá tvoj postup veľmi šikovný:), v prípade problémov s operačným systémom.

Ďakujem.

S pozdravom Jaguár
Braňo
19.02.08,13:28
Ešte by som vyskúšal "poslednú známu funkčnú konfiguráciu."
Cez F8 pri štarte.
marco
19.02.08,13:56
Este pred preinstalovanim sa da ked vlozis instalacne CD s Windowsom tak je tam take menu ze konzola a tam sa da spustit ten prikaz chkdsk....ale bolo by dobre keby to robil niekto kto ma uz s tym skusenosti...tiez sa mi to uz stalo ze ked mi spadol notebook - nekorektne sa vypol, mal som taku modru obrazovku a takto sa mi ho podarilo rozchodit.
Madam Kurie
19.02.08,17:23
Madam Kurie, mohla by si prosím uviesť ako sa vlastne vytvára virtuálny disk, pretože sa mi zdá tvoj postup veľmi šikovný:), v prípade problémov s operačným systémom.

Ďakujem.

S pozdravom Jaguár

Vytvorenie virtuálneho disku : Pri inštalácii Windowsu si určíš veľkosť disku "C" systémového. Rozdelenie ostatného disku prevedieš budˇ : 1,- ešte pred tým ako spustíš formátovanie pred inštaláciou ( ukázať by mal odborník ) alebo 2,- po samotnej inštalácii Win. V správe diskov
Prečo ho volám Virtuálny ?
Systém si vytvára virtuálnu pamäť na "C" zaberá miesto podľa toho akú veľkú máš RAM .
Táto časť pamäte je pre ostatné súbory nedotknuteľná a preto pri zapisovaní ju musia čítacie hlavičky harddisku "obchádzať". Systém ju často používa. "Spomaľuje to " systém ...
Ja v Správe PC vo vytvorenom virtuálnom disku nastavým svoje požadované parametre pre virtuálnu pamäť a tú na "C" zruším.
Tým má systém miesto napr. 3 GB (alebo viac) na virtuálnom disku "D" pre svoju činnosť .Nič iné sa tam nezapisuje.
Ak by niekto tvrdil , že sa ukráti o 3 GB miesta nech si kúpi externý - trebárs 500 GB disk a miesta bude mať dosť.
Alebo Rozšírte pamäť RAM na max. a virtuálnu pamäť zakážte !
A ako tretí disk je napr. pracovný "E" zo zbytku voľnéj kapacity hardisku.
A tak sa disk "D" využíva a zároveň pri " skolabovaní " systému slúži na rýchle inštalovanie Win a zachránení dát.
Ak to pomohlo - splnilo to účel.
Ak sa to vidí moc zložité - povedzte to odborníkovi a ten to urobí. ...
Jaguár
19.02.08,21:37
Vytvorenie virtuálneho disku : Pri inštalácii Windowsu si určíš veľkosť disku "C" systémového. Rozdelenie ostatného disku prevedieš budˇ : 1,- ešte pred tým ako spustíš formátovanie pred inštaláciou ( ukázať by mal odborník ) alebo 2,- po samotnej inštalácii Win. V správe diskov
Prečo ho volám Virtuálny ?
Systém si vytvára virtuálnu pamäť na "C" zaberá miesto podľa toho akú veľkú máš RAM .
Táto časť pamäte je pre ostatné súbory nedotknuteľná a preto pri zapisovaní ju musia čítacie hlavičky harddisku "obchádzať". Systém ju často používa. "Spomaľuje to " systém ...
Ja v Správe PC vo vytvorenom virtuálnom disku nastavým svoje požadované parametre pre virtuálnu pamäť a tú na "C" zruším.
Tým má systém miesto napr. 3 GB (alebo viac) na virtuálnom disku "D" pre svoju činnosť .Nič iné sa tam nezapisuje.
Ak by niekto tvrdil , že sa ukráti o 3 GB miesta nech si kúpi externý - trebárs 500 GB disk a miesta bude mať dosť.
Alebo Rozšírte pamäť RAM na max. a virtuálnu pamäť zakážte !
A ako tretí disk je napr. pracovný "E" zo zbytku voľnéj kapacity hardisku.
A tak sa disk "D" využíva a zároveň pri " skolabovaní " systému slúži na rýchle inštalovanie Win a zachránení dát.
Ak to pomohlo - splnilo to účel.
Ak sa to vidí moc zložité - povedzte to odborníkovi a ten to urobí. ...

Vďaka za tvoju odpoveď,
nie som síce až taký odborník v tomto smere, ale pomerne veľa vecí ohľadom oper. systému ovládam:), len ma nenapadla taká zaujímavá "finta", totiž zatiaľ som s takým riešením nestretol.

S pozdravom Jaguár
kamowski
20.02.08,08:29
Pri inštalácii Win stratíš všetko na disku "C" T.

tá kaša nie je taká horúca ako vyzerá.....
Ak si spustíš inštalačné CD win xp, ponúkne ti dve možnosti
ak si vyberieš novú inštaláciu, tak ti naozaj zmaže celý disk "C" (teda ten so systémom)
ale ak si vyberieš upgrade tak ti vlastne opraví (prepíše) len systémové súbory a všetky tvoje súbory ostanú zachované

add. modrá obrazovka
mne to urobilo pri zlých (alebo skôr poškodených) ovládačoch graf. karty
Ak vieš spustiť PC v núdzovom režime, preinštaluj tie ovládače z orig.cd, ktoré si dostala ku graf. karte
ak nie, preinštaluj win tak, ako píšem vyššie.
Po preinštalovaní win a nainštalovaní ovládačov základnej dosky a graf. karty by malo byť všetko OK
ego.mc
20.02.08,13:33
Dovolím si nesúhlasiť. Pri novej inštalácii Win nestratíš všetky dáta na disku C.:) Jednoducho nesmieš pred začatím inštalácie povoliť formátovanie HD.;)
kamowski
22.02.08,05:25
Dovolím si nesúhlasiť. Pri novej inštalácii Win nestratíš všetky dáta na disku C.:) Jednoducho nesmieš pred začatím inštalácie povoliť formátovanie HD.;)

Súhlasím ale,
novou inštaláciou vznikne situácia, že budú dve inštalácie win a pri spustení PC sa bude pýtať, ktorú chce užívateľ použiť a bude tam 2x "Documents and Settings" a všetko, čo k tomu patrí, a mám pocit, že tú novú inštaláciu hodí na D:\ nie na C:\
nie je však vylúčené, že sa mýlim, snáď niekto prispeje ďalším názorom
Katabaticky
25.02.08,01:58
1. skus vlozit instalacne cd a cez servisnu konzolu spusti check disk
2. ak nepomoze mozes si vytvorit dalsiu particiu disku ako uz spominany virtual disk a tam nahodit novu instalaciu okien ak si zachraniis data z c nasledne len sformatujes c a mas dalsi datovy disk
3. sformatujes c a mas po datach na c ale zachranene d
4. Aky mas notebook? pretoze pri vacsine znaciek je jednoduche vytiahnut disk a jednoducho spravit kontrolu a "renovaciu" externe :)


ak by si chcela navod k toremukolvek z danych bodov PM ;)
Stevo5
28.02.08,10:39
Myslím že si tu dostala dosť rôznych návodov ako tvoj problém vyriešiť. Ak si systém dáš do poriadku - doporučujem aby sa to týmto neskončilo, ale pre pokoj do budúcna - vytvoriť si zálohu partície C. Predpokladá to ale že si prerozdelíš disk tak, aby bolo reálne zálohovať disk C - myslím veľkosť. Nemal by byť väčší ako 20GB.
Záloha by sa mala vytvoriť v programe ktorý potom dokáže obnoviť disk C (aj so systémom Win) aj vtedy ak sa už nedá nabootovať. Dokonca aj ak odíde harddisk. Len sa súbor zálohy musí urobiť na DVD (väčšinou sa dá rozdeliť na niekoľko DVD ak je C príliš veľké) - ale rýchlejšie je to na harddisk a následne vypáliť na DVD. Program ktorý ja používam umožňuje štart PC zo svojho bootovacieho CD, hneď sa spustí program na obnovu disku a ten si potom vyžiada cestu kde je súbor so zálohou. Celé to trvá asi 30 min. aj s prípravou. Ak si takto zazálohuješ systém, už ťa nič nemôže prekvapiť. Akokoľvek zničený systém je do 30 min opäť plne funkčný so všetkými programami a nastaveniami aké boli v čase zálohy. Aj ak by odišiel harddisk po jeho výmene sa systém dá obnoviť do stavu v čase archivácie.
Je s tým trochu práce ale predíde sa mnohým problémom so zháňaním a inštalovaním ovládačov, programov a pod.
pupavienka
28.02.08,14:38
1. skus vlozit instalacne cd a cez servisnu konzolu spusti check disk
2. ak nepomoze mozes si vytvorit dalsiu particiu disku ako uz spominany virtual disk a tam nahodit novu instalaciu okien ak si zachraniis data z c nasledne len sformatujes c a mas dalsi datovy disk
3. sformatujes c a mas po datach na c ale zachranene d
4. Aky mas notebook? pretoze pri vacsine znaciek je jednoduche vytiahnut disk a jednoducho spravit kontrolu a "renovaciu" externe :)


ak by si chcela navod k toremukolvek z danych bodov PM ;)
Dakujem velmi pekne ;) ja som uz rozobrala cely notebook, aj naspat poskladala, a furt vypisuje "skareda modra obrazovka". Mam Compaq Armada m700. Aj disk som vytiahla... A moze byt aj "preplnenim" disku, ze mi toto vypisuje? To ma tiez napadlo, len neviem, ci je to realne... A ako mozem prepojit svoj hardisk s inym notebookom?
A este: do BIOSu sa dostat neviem, stale chce odomna heslo, ktore samozrejme neviem :mee: Viem, ze sa to da prepnut na doske nejakym dzojstikom, len ja ho neviem najst... kde asi moze byt?
Asi vela chcem, ze? ale kazda rada je pre mna vzacna :) a dakujem vsetkym zucastnenym :)
pupavienka
28.02.08,19:53
chlapci, neuverite, ale podarilo sa mi spojazdnit notebook!!! ;) :eek: :)
spustila som si original instalacne CD, dala R na opravu, zadala prikaz CHKDSK v konzole :), po prikaze EXIT, som restartovala notebook a cuduj sa svete, v pohode nabehol ;) jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ;) :) dakujem vam vsetkym za cenne rady! :)
Madam Kurie
19.03.08,17:57
... všetci sme veľmi radi - púpavienka !!!
ema neugebauerova
22.03.08,11:04
Keďže som sa pasoval s rôznymi problémami a pádmi OS, (prešiel som postupne od MS DOS, Wxx až po súčastnú Vis-tu) prestalo ma časom baviť vykonávať nekonečné opravy nefunkčných systémov, zdĺhavé, sizyfovské preinšatačné opravy popri ktorých som od roku 1990 prelúskal stovky stránok počítačovej literatúry. Z uvedeného dôvodu mô-žem vrelo odporučiť zálohovací softvér GHOST (ducha) od výrobcu NortonSymantec. Program Ghost funguje tak, že pokiaľ má užívateľ perfektne a plne funkčne vyladený svoj OS, pripravený na zálohu, inštalovaný môže byť na ktorejkoľvek primárnej a aktívnej časti HDD, po zadaní údajov v grafickom rozhraní OS sa Ghost automaticky reštartuje a vytvorí kompetnú zálohu ktorejkoľvek partície, či už logicky rozdeleného disku alebo celého har-ddisku (HDD) na určené miesto. Výhodou je, že Ghost má vlastný ovládač ktorým rozpozná aj po reštarte počítača CD-RW, DVD-RW, mechaniky, prípadne iné zálohovacie médiá, na ktoré taktiež dokáže vykonať zálohu zvolenej par-tície, prípadne vykoná zálohu celého HDD. Ghost zálohuje aj neviditeľnú časť HDD zvanú MBR, (Master Boot Re-cord) takže aj po totálnom zosypaní operačného systému alebo po strate životne dôležitých údajov na partícii, je možné po vložení disku CD/DVD do mechaniky, nabútovať grafické rozhranie Ghosta, (ovládače sú zavedené aj pre myš) a obnova poškodeného systému alebo partície s obsahom dát 6GB sa vykoná do troch minút. Po reštarte počítača sa ukáže systém v pôvodom „nepoškvrnenom“ stave poslednej zálohy funkčného systému. Program Ghost rozpoznáva bežné formáty alokačných tabuliek (Fat32, NTFS, Linux) takže pri obnovení poškodených údajov netre-ba zvlášť formátovať harddisk alebo príslušnú partíciu HDD. Formátovanie poškodenej partície zavádzacieho pri-márneho a aktívneho disku C:\ nedoporučujem, pretože sa formátovaním zničia aj zavádzacie systémové údaje kto-ré Ghost nezálohuje. Ghost, pri obnove dát poškodený klaster s údajmi zapísanými v MBR vymaže, sám reštartuje počítač a ďalej sám pokračuje v nastavenej obnove. Ďalšími výhodami Ghostu je jeho vysoká komprimácia údajov z čoho vyplýva, že partícia s obsahom 8.5GB dát sa vtesná na jedno vrstvový disk s kapacitou 4,7GB DVD/RW ale-bo jeho výhodou je možnosť grafického zobrazovania vlastným zabudovaným prehliadačom zbalenej partície priamo vo Windowse, pričom je v ghostovskom prehliadači dostupné klikutím myšou prehliadať si jednotlivé súbory ale-bo priečinky, vyberať si zo tejto zálohy súbory, ktoré je možné vo Windowse extrahovať na zvolené miesto.

Zálohovací program „Ghost“ odporúča Karol.
Melnick
06.09.10,05:57
chlapci, neuverite, ale podarilo sa mi spojazdnit notebook!!! ;) :eek: :)
spustila som si original instalacne CD, dala R na opravu, zadala prikaz CHKDSK v konzole :), po prikaze EXIT, som restartovala notebook a cuduj sa svete, v pohode nabehol ;) jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ;) :) dakujem vam vsetkym za cenne rady! :)Mám rovnaký problém ako pupavienka, s tým rozdielom, že PC nereaguje ani na inštalačný CD Pýta si opravu klávesou R a nič , iba dookola vypisuje, že Windows je poškodený:mee::mee::mee:.
Melnick
08.09.10,19:25
Myslíte, že sa dajú zachrániť stratené dokumenty ? :mee::mee::mee: Priniesla som PC z opravovne a okrem účtovného programu tam nie je úplne nič. :mee:
Vlado40
08.09.10,20:31
Ak to bolo v servise , tak čo je stratené je stratené.V servise sa nezaoberajú zachraňovaním nejakých dokumentov.Ak áno tak za príplatok.
sthruska
09.09.10,04:26
Skús program recuva
Melnick
09.09.10,13:26
Ak to bolo v servise , tak čo je stratené je stratené.V servise sa nezaoberajú zachraňovaním nejakých dokumentov.Ak áno tak za príplatok.
Vlado, ale pred odovzdaním PC som požiadala o zachovanie všetkch údajov.Upozornila som ich ako veľmi mi na nich záleží. Mám tam niekoľkoročnú prácu. Najhoršie je, že som si kúpila záložný disk a spokojná som im ho priniesla, aby mi teda nainštalovali Moje dokumenty odtiaľ a bolo mi povedané, že záložný disk "umiera" a nedá sa nič zazálohovať. Asi nás pochovajú spolu, ak si ja nehodím slučku ešte pred ním .:mee:
Melnick
09.09.10,13:35
Skús program recuva
Keď ja som velikánsky laik. :mee:
Ale v sobotu príde Simonkin /SIMONAB na porade / syn a on sa ešte skúsi na to pozrieť. Zatiaľ je so mnou na nevydržanie - tvrdí rodina. :o
Vlado40
09.09.10,13:51
Vlado, ale pred odovzdaním PC som požiadala o zachovanie všetkch údajov.Upozornila som ich ako veľmi mi na nich záleží. Mám tam niekoľkoročnú prácu. Najhoršie je, že som si kúpila záložný disk a spokojná som im ho priniesla, aby mi teda nainštalovali Moje dokumenty odtiaľ a bolo mi povedané, že záložný disk "umiera" a nedá sa nič zazálohovať. Asi nás pochovajú spolu, ak si ja nehodím slučku ešte pred ním .:mee:

Možno ten servisák naozaj zalohoval dokumenty ,ale zabudol ,že zálohoval iba odkaz na tie dokumenty a tak ak preinštaloval windows ostala mu iba záloha odkazu na tie dokumenty ,čo bežne vídam pri uživateľoch PC ,ktorý si urobia zálohu iba "ikonky" ,odkazu na nejaké dokumenty,súbory.
Dokumenty ikona na ploche sú súčasťou windows a preto ,ak servisák zálohoval iba túto ikonu z plochy , nie dokumenty na C-ečku,tak tie dokumenty po preinštalovni sú prázdne.
To ,že niekto robí v servise niekedy neznamená že je "zrastený s PC " a vie čo robí.Zrejme ten Tvoj servisák ešte musí dorásť.
Ja ak robím zálohu ,tak si vytvorím obraz disku C + na iné miesto ešte skopírujem súbory ,ktoré viem že patria užívateľovi PC a po preinštalovaní windows zmiznú na večne veky.Samozrejme najradšej to robím na iný fyzický disk ,ak je v PC ,alebo túto zálohu urobím na svoj disk a potom čakám niekoľko týždňov či dotyčný niečo nehľadá a až potom zmažem obraz starého disku C.
Melnick
09.09.10,14:19
Možno ten servisák naozaj zalohoval dokumenty ,ale zabudol ,že zálohoval iba odkaz na tie dokumenty a tak ak preinštaloval windows ostala mu iba záloha odkazu na tie dokumenty ,čo bežne vídam pri uživateľoch PC ,ktorý si urobia zálohu iba "ikonky" ,odkazu na nejaké dokumenty,súbory.
Dokumenty ikona na ploche sú súčasťou windows a preto ,ak servisák zálohoval iba túto ikonu z plochy , nie dokumenty na C-ečku,tak tie dokumenty po preinštalovni sú prázdne.
To ,že niekto robí v servise niekedy neznamená že je "zrastený s PC " a vie čo robí.Zrejme ten Tvoj servisák ešte musí dorásť.
Ja ak robím zálohu ,tak si vytvorím obraz disku C + na iné miesto ešte skopírujem súbory ,ktoré viem že patria užívateľovi PC a po preinštalovaní windows zmiznú na večne veky.Samozrejme najradšej to robím na iný fyzický disk ,ak je v PC ,alebo túto zálohu urobím na svoj disk a potom čakám niekoľko týždňov či dotyčný niečo nehľadá a až potom zmažem obraz starého disku C.
Presne tak sa o servise vyjadril priateľ môjho syna- inak "zrastený s PC" ako to nazývaš Ty :), že ich prístup bol vrcholne neprofesiálny a on vo svojej firme postupuje rovnako ako Ty. Niekedy čaká aj dlhšie s úplným odstránením obrazu starého disku. Ale čo robiť, keď som si myslela, že PC dávam do najlepšieho servisu.:o Mohla som dať radšej nejakému šikovnému šiestakovi asi. :mad:
Stevo5
09.09.10,16:59
Melnick
Je aj iná možnosť. Nauč sa tie zálohy robiť si sama, ber to ako súčasť tvojej práce. Väčšinou sú na to špecializované programy, alebo si dôležité dokumenty zálohuj ručne. Nie je to veda, nechaj si to od niekoho ukázať. Ak sa to naučíš budeš sa čudovať že si to aj doteraz tak nerobila.
Myslím že za kľudný spánok stojí tá trocha námahy, prípadne (pomerne malé) náklady za nový harddisk na ktorý by si robila zálohy.
salvosko
10.09.10,11:29
Ja ak robím zálohu ,tak si vytvorím obraz disku C + na iné miesto ešte skopírujem súbory ,ktoré viem že patria užívateľovi PC a po preinštalovaní windows zmiznú na večne veky.Samozrejme najradšej to robím na iný fyzický disk ,ak je v PC ,alebo túto zálohu urobím na svoj disk a potom čakám niekoľko týždňov či dotyčný niečo nehľadá a až potom zmažem obraz starého disku C.
Presne tak to robim aj ja, obraz C disku na vlastny disk, plus logicka zaloha uzivatelovho adresara, plus zaloha ostatnych particii na disku ak nie je len jedna.
Potom cakam ci sa zakaznik neozve kym mi nedojde kapacita diskom a najstarsie mazem.
Servis ktory sa nestara o data uzivatela by sa ani nemal volat servis, to su len šuplikanti.
Stevo5
10.09.10,11:59
salvosko
presne je to aj môj názor. Za prvé nespravia dobrú prácu, nevyhovejú profesionálne požiadavkám zákazníka - aj keď ten niekedy ani nevie čo má požadovať - ale na to by mal ten (profi) servis slúžiť aby na to upozornil. Zákazník je v 90% predsa amatér v IT a PC.
U zlých servisiv mi to pripadá ako keby čakali kedy zákazník znovu príde (a pri zle odvedenej práci príde skôr) aby mohli znovu inkasovať...
kamowski
11.09.10,17:02
Ak by ste sa ocitli v takej ošemetnej situácii a nechcete prísť o dáta (dokumenty, hudba, ..) na "C", odporúčam skôr ako sa pustíte do preinštalovania win, vložiť do CD mechaniky najprv CD(DVD) s LIVE verziou linuxu (ubuntu, greenie...), nechať nabootovať a spustiť bez inštalácie (na skúšku). Každý linux dokáže čítať win partície a môžete si svoje dáta prekopírovať na "D" "E" ....
Nainštalovaný software síce nezachránite ale viete si zálohovať z nich svoje nastavenia....(web prehliadač-záložky, doplnky..., email klient-nastavenia účtov...) len sa na "C" treba poriadne prehrabať aby ste toho zachránili čo najviac.
Melnick
12.09.10,09:16
Škoda, že nie som z tej mladšej generácie - určite by som sa venovala PC.
Ale bohužiaľ ja už som za zenitom.:mee: A veci , ktoré tu píšete sú mi viac ako nezrozumiteľné.

PS : Dobrá správa. Syn mojej priateľky vydoloval cez 4200 dokumentov. Teraz ich už iba pooznačovať, ktorý je ktorý a som takáto vytešená :D:D:D
Zajtra idem do servisu a servítku na ústa zo sebou neberiem.
simoj
28.09.10,20:09
vinikaju nastoj teda cd je hirens boot cd. ak vam padne disk alebo mate rozne problemy so startovanim pc. cd sa same nabootuje, obsahuje mnozstvo nastrojov na opravu diskov, diagnostiku hardwaru, opravue a zmanu hesiel do win. vrele odprucam
Melnick
28.09.10,20:21
Škoda, že nie som z tej mladšej generácie - určite by som sa venovala PC.
Ale bohužiaľ ja už som za zenitom.:mee: A veci , ktoré tu píšete sú mi viac ako nezrozumiteľné.

PS : Dobrá správa. Syn mojej priateľky vydoloval cez 4200 dokumentov. Teraz ich už iba pooznačovať, ktorý je ktorý a som takáto vytešená :D:D:D
Zajtra idem do servisu a servítku na ústa zo sebou neberiem.

No bohužiaľ to boli asi iba veci z "koša" takže nejdem ani ďalej lúskať, pretože jeden dokument sa mi vyskytuje aj 15-20krát . Čo sa naklonovali ?????:eek::eek::eek:
puklica206
30.09.10,12:06
nám sa to tiež stalo a moj drahý nanovo nainštaloval Windows a bolo po probléme...a čo sa týka programov a všetkého, tak to všetko je už pasé...
unidat
30.09.10,17:57
Tiež sa pripájam, ak to nenabehne ani v núdzovom režime, tak cez Hirens's boot. Na CD je aj Live Windows, dos5ť súborov sa mi podarilo zachrániť.
KoxXxo
30.09.10,19:26
Alebo cez Linux , ak máte DualBoot.