apo
18.02.08,15:49
Pôvodne jeden vlastník priemyselného areálu rozpredal jednotlivé nehnuteľnosti ďalším dvom vlastníkom.

Spoločne používané nehnuteľnosti: transformátor, čistička, nádrž na úžitkovú vodu predal v 1/3 dvom vlastníkom, ktorí pekne v trojici užívajú celý areál.

Ako účtovne a daňovo nakladať s 1/3 nehnuteľnosti.
Údržbu si viem predstaviť tak, že ten kto údržbu zabezpečí 2x 1/3 vyfakturuje spoluvlastníkom.

Ale ako to bude s odpismi, je možné aby tri subjekty odpisovali v 1/3?

Každý s troch subjektov sa zaoberá svojou činnosťou, navzájom sú len obrazne povedané susedia.

Prosím o radu.

apo
Jarka 1
18.02.08,14:55
Každý odpisuje na základe svojho spoluvlastníckeho podielu.Ak je to presne 1/3 tak aj odpisy v tomto pomere.
apo
18.02.08,15:06
Každý odpisuje na základe svojho spoluvlastníckeho podielu.Ak je to presne 1/3 tak aj odpisy v tomto pomere.

Ozaj je to tak možné?

Pozrel som zákon a vyhľadal som spoluvlastníctvo.
Skutočne v Zákone o dani z príjmu §24 odstavec 3 hovorí:
(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.

Teraz keď viem, že je to možné, je tu problém ako to aplikovať.

Pre môjho klienta je 1/3 novonadobudnutým majetkom v cene za ktorú ho nadobudol. Citované ustanovenie neviem ako naplniť nakoľko pôvodný vlastník môže teoreticky mať zostatkovú cenu NULA a teda už neodpisuje.

:confused:Takže ako naplniť tak jednoducho a jasne formulované ustanovenie zo zákona, ktoré ASI predpokladá, že všetci spoluvlastníci nadobudli majetok odrazu, ale toto nie je náš prípad.



apo
Jarka 1
19.02.08,07:32
Niekoľkokrát som to prečítala. Ak tomu dobre rozumiem, každý vlastník kúpil 1/3 v rôznych časových úsekoch. Predpokladám, že aj čističku, transformátor... za nejakú vyčíslenú cenu. Myslím, že to treba zaradiť v tejto cene k dátumu kúpi a odpisovať. Potom by ma už nezaujímalo, ako odpisujú ostatní spoluvlastníci. Ani cena u pôvodného vlastníka.
apo
19.02.08,10:03
Niekoľkokrát som to prečítala. Ak tomu dobre rozumiem, každý vlastník kúpil 1/3 v rôznych časových úsekoch. Predpokladám, že aj čističku, transformátor... za nejakú vyčíslenú cenu. Myslím, že to treba zaradiť v tejto cene k dátumu kúpi a odpisovať. Potom by ma už nezaujímalo, ako odpisujú ostatní spoluvlastníci. Ani cena u pôvodného vlastníka.

Upresním problém:
Mám kúpnu zmluvu kde pôvodný vlastník predal dvom kupujúcim, ktorí sa stanú spoluvlastníkmi nehnuteľnosti každý v 1/3 za rovnakú cenu obidvom kupujúcim.

Ja netuším ako je na tom predávajúci so vstupnou cenou ani zostatkovou cenou. Predávajúci nehnuteľnosti nadobudol asi nejakou transformáciou štátneho podniku, ale dnes je to riadna súkromná akciová spoločnosť.

Podľa Tvojej rady, by som sa vedel riadiť ak by som kúpil napríklad 1 poschodie nehnuteľnosti, ale vlastniť 1/3 technologického zariadenia je niečo iné. Ale asi sa to inak nebude dať realizovať iba ako radíš.

Nakoniec spomenul som si mám klienta, ktorý kúpil pivničné priestory a tie odpisujem. Pravdupovediac nikdy som nevidel kúpnu zmluvu a neviem či sú tieto pivničné priestory odkúpené od mesta, alebo od prvého nadobúdateľa od mesta. Pri daňovej kontrole voči odpisom nebola žiadna námietka.

Zatiaľ ďakujem.

apo