účtovník - junior
18.02.08,18:35
Dobrý večer, mohli by ste mi povedať , či môžem murárovi uplatniť paušálne výdavky - remeselná činnosť 60% alebo len 40 % poprípade, kde by som našla zoznam činnosti,ktoré spadajú do remeselných a je pri nich možnosť uplatnit 60 %.

Dakujem
Monika Kováčová
18.02.08,17:40
murárske práce=60%
Čučoriedka 5
19.02.08,07:16
Súhlasím , murár - paušálne výdavky 60% + pripočítam zaplatené poistné ( odvody ) do zdravotnej a sociálnej poisťovne
Pekný deň :---
Zoltán Kovács
19.02.08,07:24
Podstatné je aj to ako fakturoval svoju prácu. Ak murárské práce tak 60%, ale ak stavebné práce (čo je všeobecné) tak 40%.
AdelaS
19.02.08,07:53
Ahoj,
v Prílohe č. 1 živnostenského zákona (č. 455/1991 Zb. v znení neskorších zmien) nájdeš zoznam nazvaný "Remeselné živnosti". V skupine 113 - Stavebníctvo - pod číslom 19. nájdeš "Murárstvo". Teda murárovi môžeš naisto uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 %. Ak teda nie je pre neho výhodnejšie, aby si viedol účtovníctvo a uplatnil skutočné - preukázateľné výdavky.
balunka
19.02.08,11:47
súhlasím so Smith ,vo faktúre musí byť jasne napísané murárske práce.nie žiadne stavebné,alebo pomocné
višnovská
05.03.08,09:04
Chcem sa spýtať keď mám na faktúre napísané montáž sadrokartónov je to remeselná živnosť a môžem si uplatniť 60% alebo to nepatrí do remeselnej živnosti.
ZuzanaP
05.03.08,09:09
je to voľná živnosť, takže 40%
višnovská
05.03.08,11:02
Ďakujem. Ešte jedna otázká: Keď má stolár na fa zhotovenie kuchynskej linky + montáž je to remeselná alebo tiež voľná živnosť? (40%)
hanelie
05.03.08,11:49
najjdenoduchší spôsob zistenia, či sa jedná o remeselnú živnosť je vziať do ruky ŽL - tam to je uvedené
Zoltán Kovács
05.03.08,11:52
najjdenoduchší spôsob zistenia, či sa jedná o remeselnú živnosť je vziať do ruky ŽL - tam to je uvedené

Opakujem v živ.liste môže mať uvedené murárske práce, ale na faktúre keď uvedie stavebné práce, tak uplatniť si môže iba 40 a nie 60. A to isté platí aj u stolára. Nie len živn.list je dôležitý, ale aj to ako má svoju prácu uvedenú na faktúre.

Podľa tejto logiky, že idem podľa živn.listu, má tam napríklad murárčinu, ale celý rok fakturuje sprostredkovanie (čo tiež má v živn.liste) tak uplatníš 60%, lebo má remeselnú živnosť v ŽL?
hanelie
05.03.08,12:31
Podľa tejto logiky, že idem podľa živn.listu, má tam napríklad murárčinu, ale celý rok fakturuje sprostredkovanie (čo tiež má v živn.liste) tak uplatníš 60%, lebo má remeselnú živnosť v ŽL?

zatiaľ som sa stretla len s otázkami na konkrétne remeslo - v ŽL je uvedené napr.:
stavebné práce / pomocné / v rozsahu voľnej živnosti = 40%
ale:
stavebné práce - murárske - remeselná živnosť = 60%

sprostredkovanie :confused: - logika nepustí :)
Iwett
08.03.09,10:03
najjdenoduchší spôsob zistenia, či sa jedná o remeselnú živnosť je vziať do ruky ŽL - tam to je uvedené
Dobrý deň, a kde na ŽL je to napísané, že je to remeselná živnosť?
Môže sa vystaviť ŽL, v ktorom je písaná ohlasovacia živnosť murárstvo aj bez preukázania praxe a výučného listu? Ďakujem
Monika Kováčová
08.03.09,11:00
Dobrý deň, a kde na ŽL je to napísané, že je to remeselná živnosť?
Môže sa vystaviť ŽL, v ktorom je písaná ohlasovacia živnosť murárstvo aj bez preukázania praxe a výučného listu? Ďakujem

ivett, predchádzajúcu stranu tejto témy si čítala? http://www.porada.sk/649888-post5.html
Iwett
08.03.09,12:17
ivett, predchádzajúcu stranu tejto témy si čítala? http://www.porada.sk/649888-post5.html
Samozrejme, že čítala, len som sa zamyslela, keď som čítala okolo uplatňovania 60% viacero príspevkoch, či to je remeselná živnosť, keď tam nieje napísané - remeselná živnosť, ale ohlasovacia, ako mám zistiť, či má dotyčný vyučný list a prax. Či ked je v ŽL murárstvo, či sa automaticky uplatní 60%, alebo sa ešte niečo má skúmať. Robila som to automaticky a trochu ma poplietlo, že keď je ohlasovacia, nieje automaticky remeselná....sa človek zamyslí nad nejakou samozrejmosťou a je na pochybách.:rolleyes:
Monika Kováčová
08.03.09,13:13
na murárstvo nemôžeš mať živnostenské oprávnenie bez vzdelania a praxe. Pozri živnostenský zákon.
Leila2006
27.03.09,13:47
Opakujem v živ.liste môže mať uvedené murárske práce, ale na faktúre keď uvedie stavebné práce, tak uplatniť si môže iba 40 a nie 60. A to isté platí aj u stolára. Nie len živn.list je dôležitý, ale aj to ako má svoju prácu uvedenú na faktúre.

Podľa tejto logiky, že idem podľa živn.listu, má tam napríklad murárčinu, ale celý rok fakturuje sprostredkovanie (čo tiež má v živn.liste) tak uplatníš 60%, lebo má remeselnú živnosť v ŽL?

Poprosím ešte o názor. Murár - remeselná živnosť - fakturuje "prevedené práce", mne tvrdí, že to všetko boli murárske práce - tak čo s tým? Dať 60 % alebo 40%?:confused:
Zita5
27.03.09,13:49
Poprosím ešte o názor. Murár - remeselná živnosť - fakturuje "prevedené práce", mne tvrdí, že to všetko boli murárske práce - tak čo s tým? Dať 60 % alebo 40%?:confused:

Na základe horeuvedenej skutočnosti by som mu uplatnila len 40% .
Leila2006
27.03.09,13:58
Ďakujem za rýchlu odpoveď, váhala som, čo s tým, uznám mu pre istotu len tých 40%.
Zita5
27.03.09,14:38
Ďakujem za rýchlu odpoveď, váhala som, čo s tým, uznám mu pre istotu len tých 40%.

Treba , aby sa naučili chovať tak ako majú . Ak raz robí remeselnú živnosť , tak nech si aj remeselnú živnosť fakturuje .

Ak by ste mu uplatnili 60% , je tam pravdepodobnosť , že by mu to daniari mohli aj vyhodili , nakoľko ...prevedené práce nie sú predmet živnosti .Takže treba ho poučiť .
Paula
27.03.09,14:42
Teda naozaj, pod "prevedenými prácami" sa môže skrývať všeličo :rolleyes:. Ani si neviem predstaviť, že by niekto to všeličo chcel reklamovať.
fabianko
28.03.09,18:21
móže si SZĆO uplatniť paušálne výdavky bez výučného listu = vzdelania,ak má to remeslo uvedené v živnostenskom liste
Farks
28.03.09,18:34
móže si SZĆO uplatniť paušálne výdavky bez výučného listu = vzdelania,ak má to remeslo uvedené v živnostenskom liste

40% paušálne výdavky
si môže uplatniť každý SZČO
veronikasad
28.03.09,18:40
móže si SZĆO uplatniť paušálne výdavky bez výučného listu = vzdelania,ak má to remeslo uvedené v živnostenskom liste
remeselnú živnosť ti nezapíšu do živ.listu bez potrebnej kvalifikácie. Ak má voľnú živnosť, môže si uplatniť pauašálne výdavky 40 %.