mamina h.
18.02.08,17:50
Neviete nahodou, ako je definovany TRVALY POBYT?
Moja znama dlhodobo pracuje v zahranici, v Bratislave ma stale trvaly pobyt kvoli poste/uradom atd. V Anglicku sa tiez prihlasila na pobyt, je tato tema nejako osetrena v ramci medzinarodnych prav? Je to v poriadku, ak ma viac trvalych pobytov?

Niekedy davno som tu nieco citala na podobnu temu, ale neviem to najst.
(nehovorim teraz o danovej rezidencii)
hiker
18.02.08,18:19
§ 3 ods. 1 zakona c. 253/1998 Z.z.:

Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt.

Podla § 6 ods. 1:

Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.

Mne ze toho vychazda, ze pre ucely tohto zakona sa trvalym pobytom rozumie jeho pobyt v SR. Na druhej strane vsak pokial zije v zahranici, je povinny odhlasit sa v SR z trvaleho pobytu. Cize moze mat len jeden trvaly pobyt. Ono aj z logickeho a gramatickeho vykladu spojenia trvaly pobyt mi vychadza, ze clovek moze mat len jeden trvaly pobyt - teda tam, kde sa trvalo zdrziava. Ked je cely cas v zahranici, trvaly pobyt v SR nezodpoveda skutocnosti a mal by sa z neho odhlasit. Tu by si vsak mohol nahlasit prechodny pobyt.

Napr. vsak zakon c. 97/1963 Zb. nepouziva pojem trvaly pobyt, ale obvykly pobyt ci pobyt. Z analyzy zakona c. 327/2005 Zb. mam pocit, ze pojem trvaly pobyt sa pouzivaju iba pri obcanoch SR, pri cudzincoch sa nepouziva a nahradza sa pojmom obvykly pobyt.

Ale som zvedavy na nazory kolegov.
zitkova
19.02.08,06:20
Ak známa vedela, že sa v zahraničí prihlási k trvalému pobytu, mala sa v mieste doterašieho pobytu odhlásiť a na polícii odovzdať občiansky preukaz.
mamina h.
19.02.08,07:36
Ak známa vedela, že sa v zahraničí prihlási k trvalému pobytu, mala sa v mieste doterašieho pobytu odhlásiť a na polícii odovzdať občiansky preukaz.
asi mate pravdu, ale po pravde povedane: poznam niekolko ludi, ktori takto funguju a nikto z nich nevratil obcianku, vdaka za nazor
dusan13
22.02.08,05:40
občiansky preukaz sa pri zmene trvalého pobytu mimo Slovenska určite neodovzdáva. občiansky preukaz ako to vyplýva z jeho názvu je dokladom o štátnom občianstve SR a to predsa tvoja známa stále má aj keď býva v zahraničí
zitkova
22.02.08,07:35
občiansky preukaz sa pri zmene trvalého pobytu mimo Slovenska určite neodovzdáva. občiansky preukaz ako to vyplýva z jeho názvu je dokladom o štátnom občianstve SR a to predsa tvoja známa stále má aj keď býva v zahraničí
Dokladom o štátnom občianstve je pas. Predsa keď zruší (zmení) trvalý pobyt občiansky preukaz sa stáva neplatným, pretože zadná strana OP nie je pravdivá. Takže pri vysťahovaní do zahraničia ho musí odovzdať na OR PZ. Pri zmene trvalého pobytu je občan povinný si vybaviť nový do 15 dní.
mamina h.
22.02.08,07:59
kto ma pravdu? prispevok 5 alebo 6?

(neviem si predstavit, ze do obcianky na policii v ziline, mi niektora z tych pani za okienkom bude ochotna napisat adresu v Tokyu)
pravnicka
22.02.08,08:20
:):):):):) Zakon o hlaseni trvalého pobytu z.č. 253/1998


Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste.
Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k takejto budove ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.
Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky. Ak nemožno zistiť miesto trvalého pobytu matky, rozumie sa miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia obec, na ktorej území sa dieťa narodilo.
Ak ide o dieťa narodené na území Slovenskej republiky, je začiatkom trvalého pobytu deň jeho narodenia. Ak ide o dieťa narodené v zahraničí, je začiatkom trvalého pobytu deň jeho prihlásenia v ohlasovni.
Trvalý pobyt je povinný hlásiť každý občan, ak sa trvalo nezdržiava v zahraničí. Pri hlásení trvalého pobytu môže občan uviesť aj svoju národnosť a akademický titul.
Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť:

platný občiansky preukaz alebo doklad o občianskom preukaze; ak ide o dieťa do 15 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa,
platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky nie staršie ako tri mesiace, ak nemá občiansky preukaz alebo doklad o občianskom preukaze,
doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti nie starší ako tri mesiace,
písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak:
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak
4. vlastník alebo spoluvlastník budovy alebo jej časti, alebo nájomca, ak je budova alebo jej časť v nájme, potvrdí svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne. Zariadenia sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje bývanie, sú povinné dať písomný súhlas na prihlásenie na trvalý pobyt občanom, ktorí sú v nich celoročne umiestnení.
Občan je povinný uviesť tiež nasledujúce údaje:

meno, priezvisko a rodné priezvisko,
dátum, miesto a okres narodenia; štát narodenia, ak sa občan narodil v zahraničí,
rodné číslo,
okres pobytu,
obec pobytu,
časť obce,
ulicu, ak sa obec člení na ulice,
súpisné číslo a orientačné číslo domu, prípadne aj číslo bytu,
predchádzajúci trvalý pobyt. Občan je pri hlásení trvalého pobytu povinný:

vyplniť a podpísať prihlasovací lístok na trvalý pobyt, v ktorom uvedie:
1. meno, priezvisko a rodné priezvisko,
2. dátum narodenia,
3. miesto narodenia,
4. okres narodenia,
5. štát narodenia, ak sa občan narodil v zahraničí,
6. rodné číslo,
7. adresu nového trvalého pobytu,
8. adresu predchádzajúceho trvalého pobytu,
9. dátum a podpis,
uviesť na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt údaje týkajúce sa vlastníka, spoluvlastníka budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme, v tomto rozsahu:
1. meno, priezvisko, rodné číslo, číslo občianskeho preukazu a adresa trvalého pobytu, ak ide o fyzickú osobu,
2. názov, identifikačné číslo právnickej osoby a sídlo právnickej osoby, ak ide o právnickú osobu;
toto platí v prípade, ak súhlas s prihlásením na pobyt vykonal podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt vlastník, spoluvlastník budovy (alebo jej časti) príp. nájomca (ak je budova alebo jej časť v nájme), pred zamestnancom ohlasovne. Za členov rodiny, prípadne za iných občanov žijúcich v domácnosti, môže hlásiť trvalý pobyt jeden z členov tejto rodiny alebo osoba žijúca s nimi v domácnosti.
Za občana mladšieho ako 15 rokov a za občana, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, je povinný hlásiť trvalý pobyt jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník.
Za občana mladšieho ako 15 rokov, u ktorého súd nariadil ústavnú výchovu a ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb alebo v zariadení, v ktorom sa vykonáva ústavná výchova alebo ochranná výchova, a za občana, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená a ktorému sa poskytuje ústavná starostlivosť formou celoročného pobytu pre občanov s celoročným pobytom v zariadení sociálnych služieb, sú povinní hlásiť trvalý pobyt vedúci týchto zariadení, ak si povinnosť nesplnil zákonný zástupca, prípadne opatrovník.
Za občana, ktorý pre svoj zdravotný stav nie je schopný hlásiť trvalý pobyt bez mimoriadnych ťažkostí, môže túto povinnosť splniť ním splnomocnený zástupca.
Pri hlásení trvalého pobytu podľa predchádzajúcich odsekov predloží ten, kto hlási trvalý pobyt, hore uvedené doklady za občanov, ktorých trvalý pobyt hlási.
Ten, kto hlási trvalý pobyt za občana mladšieho ako 15rokov, je povinný za neho vyplniť samostatný prihlasovací lístok na trvalý pobyt.
Občan, ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa hore uvedených kritérií, sa prihlási na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste kde sa zdržiava. V týchto prípadoch občan predkladá iba doklad preukazujúci jeho totožnosť (občiansky preukaz príp. ak ho nemá, tak pas) a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu. Toto ustanovenie má cieľ zabezpečiť trvalý pobyt i bezdomovcom.
Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.
Občan, ktorý má pobyt v zahraničía ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, odhlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí. Dňom skončenia trvalého pobytu je deň doručenia uvedeného dokladu ohlasovni.
Skončenie trvalého pobytu
Občan je pri ohlásení skončenia trvalého pobytu povinný vyplniť a podpísať odhlasovací lístok z trvalého pobytu, ktorého vzor určí ministerstvo.
Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu.
Kde hlásiť trvalý pobyt?
Občan hlási v rozsahu ustanovenom týmto zákonom miesto, začiatok a skončenie svojho pobytu obecnému úradu (v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice mestskej časti a vo vojenskom obvode príslušnému úradu).
Za písomné oznámenie o mieste pobytu občanov sa vyberá správny poplatok 100,- Sk.

A tiež sa vzťahuje i zakon o medzinárodnom prave sukromnom. 97/1963
Chobot
22.02.08,08:59
kto ma pravdu? prispevok 5 alebo 6?

(neviem si predstavit, ze do obcianky na policii v ziline, mi niektora z tych pani za okienkom bude ochotna napisat adresu v Tokyu)

Príspevok 6 má pravdu. V zmysle § 11 ods. 1 o Občianskych preukazoch je potrebné pri trvalom pobyte v zahraničí odovzdať OP:

"(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný
a) ...
h) odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, "
mamina h.
23.02.08,18:55
dakujem vsetkym, takze to mame asi vyriesene
(pozdravujem tymto tie statisice slovakov zijucich veselo v zahranici, netusiacich, ze porusuju zakon :))
hiker
23.02.08,20:24
Dokladom o statnom obcianstve je o.i. aj pas aj OP (§ 9a ods. 1 zakona c. 40/1993 Z. z.).
rrrrrrrrrr
16.04.08,06:33
a nie je to nahodou takto:
"Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste."
-----> táto veta sama o sebe nie je jednoznačná vďaka slovu "spravidla". Ak totiž zoberiem v úvahu, že táto definícia sa týka len územia SR, tak v prípade, že mám trvalý pobyt v SR aj v Nemecku, nič tým neporušujem (ak sa zdržiavam aj v SR aj v Nemecku). Tádefinícia obmedzuje pojem "trvalý pobyt" len na územie SR.
Alebo???
charonme
14.10.08,08:07
táto definícia sa týka len územia SR z logickeho hladiska mas pravdu... V Nemecku nemozes mat "trvaly pobyt", lebo "trvaly pobyt" moze byt len v SR. V Nemecku mozes mat akurat tak "Dauerwohnort" (v zavislosti od ich legislativy). Cize ked mas v SR "trvaly pobyt" a v Nemecku Dauerwohnort, tak nemas dva trvale pobyty ale jeden trvaly pobyt a jeden Dauerwohnort http://www.skyscrapercity.com/images/smilies/bonk.gif
evka-janekova
14.10.08,08:37
Dokladom o štátnom občianstve je pas. Predsa keď zruší (zmení) trvalý pobyt občiansky preukaz sa stáva neplatným, pretože zadná strana OP nie je pravdivá. Takže pri vysťahovaní do zahraničia ho musí odovzdať na OR PZ. Pri zmene trvalého pobytu je občan povinný si vybaviť nový do 15 dní.

A co ak tak do tých 15 dni neurobí? Su nejaké pokuty?