dalida
18.02.08,18:04
Má niekto praktické skúsenosti s pestovaním rastliny Lycium chinense - kustovnica čínska? Rôzne záhradné centrá to ponúkajú ako rastlinu, ktorej plody majú úžasné liečivé vlastnosti pre ľudský organizmus, tak by ma zaujímalo, či má niekto skúsenosti s pestovaním prípadne aspoň s užívaním.
vasulka
19.02.08,11:13
LYCIUM ako také, je najsilnejší antioxidant. Plodov vraj stačí zjesť 10g denne.
Kríček narastá do 1m . Já som si ho objednala u Starkla, tak dostanem aj návod na pestovanie /dúfam/.
dalida
19.02.08,13:34
No veď práve! Ja tiež uvažujem nad kúpou, len som chcela najprv získať nejaké praktické informácie. :D
atramka
19.02.08,18:20
Dievčatá aj ja...:-))
Práve mám objednávočku na stole ....a vybrala by som si veľa vecí, musím to preriediť, lebo tá sumička, čoby sumička suma je už veľmi veľká.... každý rok si poviem, že už nebudem objednávať, ale na jar to už nie je pravda.....
Stanley73
21.02.08,18:20
a ktoré záhradné centra ju ponúkaju, márne to zháňam na nete, lebo starklovi neverím
vasulka
21.02.08,18:43
Lycium si môžeš objednať.
http:/www.kruh.sk/ Miloslav Beran.
dalida
22.02.08,04:42
Dievčatá aj ja...:-))
Práve mám objednávočku na stole ....a vybrala by som si veľa vecí, musím to preriediť, lebo tá sumička, čoby sumička suma je už veľmi veľká.... každý rok si poviem, že už nebudem objednávať, ale na jar to už nie je pravda.....
Toto poznám veľmi dobre!!!
Ja tiež každú sezónu neviem odolať novým katalógom:D
Teraz už mám niekoľko dní objednané, zatiaľ iba asi za 1500:D:D:D
Stanley73
22.02.08,05:03
Dakujem, urcite sa tam stavim
speedo911
30.06.09,13:13
prosim ta kde predavaju rastlinku goji, teda kustovnicu, lebo ja byvam v Mt a do nitrianskej Blatnice to je dost daleko
vasulka
30.06.09,14:32
prosim ta kde predavaju rastlinku goji, teda kustovnicu, lebo ja byvam v Mt a do nitrianskej Blatnice to je dost daleko
Starkl ju má v ponuke:) V.
Stina
30.06.09,15:15
prosim ta kde predavaju rastlinku goji, teda kustovnicu, lebo ja byvam v Mt a do nitrianskej Blatnice to je dost daleko

Zašlú Ti ju na objednávku. (Dodávky majú v dobrej kvalite, nepoškodené)
suhela
15.07.09,16:50
Ja poznám kustovnicu čínsku ako Goji sušené plody obsahujú vitamíny c,B1,B2,B6,15%bielkovín 21 prvkov a minerálov 18 aminokyselín .Je najbohatším zdrojom karotenoidov.Má antioxidačné a imunitu podporujúce účinky. To som opisala z obalu .Ja som ju
používala 2 mesiace a teraz chcem pokračovať .Nemá sa užívať večer ,lebo potom sa nedá zaspať .Skúsila som zasadiť semienka
z kustovnice stále sa mi dostávali medzi zuby . Teraz mám asi 5 cm rastlinky a som zvedavá čo bude ďalej.
maca.tt
16.07.09,16:16
Ja som tiež objednala cez net,aj mi ju poslali,môžem napísať nazov
stránky ak máš záujem
Silvernola
25.07.09,07:56
Videla som rastlinky kustovnice čínskej za neuveriteľnú sumu. Trochu sa v botanike vyznám a skúšala som nájsť nejaké rozdiely medzi ňou a u nás bežne rastúcou kustovnicou cudzou. Žiadne som nenašla ani v listoch, ani v kvetoch, ani v plodoch. Čítala som (žiaľ nepamätám si kde), že sa jedná o totožné rastliny. Všetko je len obchodnícky ťah. Ak sa dobre poobzeráte, uvidíte vo svojom okolí desiatky týchto krov. Časté súnapr. v stredových pásoch diaľníc.
olybaba
25.07.09,09:00
Kustovnica čínska ( Lycium chinensis) - Goji

Je to trvalka, ktorá časom drevnatie. Rastie dobre v pôde, ktorá je bohatá na živiny, ale má nízky obsah vápnika. Mala by byť kyprá a piesčitá. Darí sa jej na slnečnom mieste. Je odolná voči zime. V tomto období zhadzuje listy. Kvitne od júna do septembra, plody začínajú dozrievať od augusta do októbra. Po zime sa odrežú odumreté vetvičky. Rozmnožuje sa výsevom alebo odrezkami. Semienka môžete získať z plodu. Po posledných mrazoch sa vysejú rovno na záhon alebo do nádoby.
Plody
Plody tejto rastliny patria k najhodnotnejšiemu ovociu na svete. Obsahuje 18 druhov aminokyselín a 21 stopových prvkov ( zinok, železo, meď vápnik, selén a fosfor..). Sú červenej farby, pretože majú vysoký obsah karoténoidov. Majú protizápalové účinky a neutralizujú voľné radikály, čo znamená, spomaľujú proces starnutia.

http://www.goji.sk/goji.999plan.jpg
charmelka
09.08.09,12:29
MOZE PROSIM NIEKTO NAPISAT SVOJE SKUSENOSTI S PESTOVANIM ?:)) A HLAVNE KEDY JE GOJI VHODNE ZASADIT Z OBJEDNANYCH KONTAJNEROV DO VACSICH NADOB DOMA? A

DAKUJEM VOPRED AZELAM PRIJEMNE NEDELNE POPOLUDNIE:)

CHARMELKA
wabi
09.08.09,14:21
Videla som rastlinky kustovnice čínskej za neuveriteľnú sumu. Trochu sa v botanike vyznám a skúšala som nájsť nejaké rozdiely medzi ňou a u nás bežne rastúcou kustovnicou cudzou. Žiadne som nenašla ani v listoch, ani v kvetoch, ani v plodoch. Čítala som (žiaľ nepamätám si kde), že sa jedná o totožné rastliny. Všetko je len obchodnícky ťah. Ak sa dobre poobzeráte, uvidíte vo svojom okolí desiatky týchto krov. Časté súnapr. v stredových pásoch diaľníc.

Tiež sa prikláňam tomuto názoru. Poznám veľa veľkých kríkov kustovníc vo svojom okolí a mám tiež v záhrade vysadené tie čínske a asi 80 m pri ceste je krovie tých divokých kustovníc, ktoré sa v ničom nelíšia od tých Čínskych.:(
Čítal som, že tie čínske rastú v špeciálnych polohách a klíme vo vysokých Čínskych horách a to im dáva tak zaujímavé výživové vlastnosti ale pokiaľ viem nikto nebiol rozbor tých našich pôvodných a tiež tých dopestovaných u nás zo semien. Ak by som vysial semená tých mojich celkom iste by to boli krížence s tými divokými, ktoré sú vraj jedovaté... :mad:
Vzhľadom k tomu, že nerobím v tomto prípade experimenty na zdraví ľudí, neodvažujem sa v tejto fáze Kustovnice ďalej šíriť, pretože neviem aké vlastnosti majú plody v našich podmienkach opelené na 100% tými údajne jedovatými... :eek: Či sú naozaj zdraviu prospešné a či naopak jedovaté a hlavne v akých množstvách...:confused:
SHEIV
23.08.12,11:46
Tiež by ma zaujímalo, či niekto nevie ako by som mohol rozlíšiť Lycium Chinensis a Lycium Barbarum, lebo mám pocit, že na mne niekto pekne zarobil :D
ela77
24.08.12,05:29
ja som zasadila "vraj" goji predvlani, malú cintľavku asi 15 cm vysokú. Dlho bola ticho a potom sa začala rozrastať. tento rok na jar som z nej zahla prútiky do zeme, že ju rozmnožím a mám ju teraz pomaly po celej záhrade, rastie ako burina. Síce kvitne, ale plody žiadne, možno preto nie, že by sa vysilovala do tých zakoreňovaných a ďalej sa tiahnúcich??? Už mi to pripadá ako tie popri cestách, ktoré tvoria nepriechodné bariery. Tie zakorenené teraz rozmýšľam, že dám popri plote, kadiaľ k nám chodia cudzie mačky a budem ju zostrihovať, nech je z nej aspoň nejaký úžitok. Ale ako ju prinútiť k plodom neviem, aj keby to bola nejaká divočina, tak plody predsa máva každý aj voľne v prírode rastúci ker a tu nič. Zatiaľ dávam dôvod tomu, že je silená do nových výhonov. žeby zostrihovanie pomohlo?,Ale ona sa rozrástla aj na 3-4 metre, čo som musela useknúť pokiaľ sa ťahala po zemi, prichytila sa a stačilo pri polievaní alebo búrke troška nahrnutej zeminy a už sa uchytila ako nová rastlina a rástla znovu ďalej. Je to nezmar, keby sa darilo v tomto počasí každej rastlinke v záhrade tak ako jej, tak som spokojná.
lujza.j
24.08.12,05:31