AdelaS
18.02.08,21:10
Zdravím Vás,
sme skupinka vysokoškolských pedagógov a z našej pozície a pracovnej náplne vyplýva aj "povinnosť" (či skôr snaha) o vykazovanie odbornej publikačnej činnosti.
Autorské honoráre, ktoré dostávame z vydavateľstiev za uverejnené články či tlačené publikácie, sú - na základe platnej legislatívy - už očistené o výdavky vo výške 40 % a potom zdanené zrážkovou daňou 19 %. Z toho logicky vyplýva, že pri podávaní daňového priznania za rok 2007 použijeme daňové priznanie typu B.
Tu ale vyvstáva otázka, či si pri podávaní tohto daňového priznania môžeme uplatniť aj ďalšie výdavky, ktoré boli spojené s písaním článkov a kníh? Myslím tým napr. také výdavky ako nákup odbornej literatúry, výpočtovej techniky, potrebného softwaru, kancelárskych potrieb a nábytku, tlačiarne a pod. Môžeme si uplatniť aj tieto výdavky? Čo myslíte?
Nikto z nás nie je platcom DPH, všetci sme fyzické osoby, nepodnikatelia.
Ďakujem za Vaše názory.
Evanka
18.02.08,20:49
Zdravím Vás,
sme skupinka vysokoškolských pedagógov a z našej pozície a pracovnej náplne vyplýva aj "povinnosť" (či skôr snaha) o vykazovanie odbornej publikačnej činnosti.
Autorské honoráre, ktoré dostávame z vydavateľstiev za uverejnené články či tlačené publikácie, sú - na základe platnej legislatívy - už očistené o výdavky vo výške 40 % a potom zdanené zrážkovou daňou 19 %. Z toho logicky vyplýva, že pri podávaní daňového priznania za rok 2007 použijeme daňové priznanie typu B. Tu ale vyvstáva otázka, či si pri podávaní tohto daňového priznania môžeme uplatniť aj ďalšie výdavky, ktoré boli spojené s písaním článkov a kníh? Myslím tým napr. také výdavky ako nákup odbornej literatúry, výpočtovej techniky, potrebného softwaru, kancelárskych potrieb a nábytku, tlačiarne a pod. Môžeme si uplatniť aj tieto výdavky? Čo myslíte? Nikto z nás nie je platcom DPH, všetci sme fyzické osoby, nepodnikatelia.
Ďakujem za Vaše názory.
Nebudete podávať DP, pretože váš príjem je už zrazený zrážkovou daňou. Na váš príjem zamestnávateľ použil odpočet paušálnych výdavkov vo výške 40%, čo je v súlade so zákonom.
Muška
18.02.08,21:49
Doplním Evanku.

Keby veeeeľmi chcel môže podať DP a uviesť uvedený honorár v § 6 a viesť riadne účtovníctvo /nakoľko skutočné výdavky sú možno vyššie ako 40 %, alebo má nízke príjmy a chce vrátiť "zrážkovú daň.

Túto variantu si ale treba dobre premyslieť, lebo v tom okamihu je povinný robiť aj RZZP a doplatiť ZP.
AdelaS
19.02.08,06:10
Nemáte celkom pravdu.
Teda - aby som to uviedla na pravú mieru: DP nepodávajú len tí pedagógovia, ktorí okrem príjmu zo závislej činnosti (teda z toho, že "existujú" na univerzite) nemajú žiadnu inú činnosť - teda nepublikujú, neprednášajú na školeniach, neorganizujú konferencie. My, čo sa snažíme, sme postihnutí tým, že MUSÍME podávať DP a teda si aj vypracovať RZZP. Mne pri tejto otázke išlo o tú vec, že naše výdavky spojené s ďalšími aktivitami sú naisto vyššie, ako tých 40 %, ktoré nám podľa zákona uplatnia priamo pri zdroji. Keďže s tým, čo už nám uplatnili, sa pravdepodobne už nič robiť nedá (alebo dá?), chcela by som vedieť, či si môžeme ďalšie výdavky uplatniť z iných príjmov. Podľa môjho názoru áno, ak pôjde o príjmy z týchto ďalších aktivít - teda nie zo závislej činnosti. Mám pravdu?
Muška
19.02.08,08:48
Nemáte celkom pravdu.
Teda - aby som to uviedla na pravú mieru: DP nepodávajú len tí pedagógovia, ktorí okrem príjmu zo závislej činnosti (teda z toho, že "existujú" na univerzite) nemajú žiadnu inú činnosť - teda nepublikujú, neprednášajú na školeniach, neorganizujú konferencie. My, čo sa snažíme, sme postihnutí tým, že MUSÍME podávať DP a teda si aj vypracovať RZZP. Mne pri tejto otázke išlo o tú vec, že naše výdavky spojené s ďalšími aktivitami sú naisto vyššie, ako tých 40 %, ktoré nám podľa zákona uplatnia priamo pri zdroji. Keďže s tým, čo už nám uplatnili, sa pravdepodobne už nič robiť nedá (alebo dá?), chcela by som vedieť, či si môžeme ďalšie výdavky uplatniť z iných príjmov. Podľa môjho názoru áno, ak pôjde o príjmy z týchto ďalších aktivít - teda nie zo závislej činnosti. Mám pravdu?
Adelka, teraz som to nepochopila ja.

Veď som písala, že si môžeš urobiť aj účtovníctvo a urobiť DP. Ak máš aj ešte nejaké iné príjmy z ktorých Ti vyplýva povinnosť si urobiť DP, tak ja osobne by som tam už príjmy, ktoré mi boli zdanené zrážkovou daňou /a ešte aj uplatnené 40 % paušálne výdavky/ nezahŕňala. Nezdá sa mi to v prípade aký popisuješ optimálne.
Možno by bolo potrebné , aby si uviedla viac info aj so sumami.
AdelaS
19.02.08,11:25
Ahoj Muška,
ďakujem za Tvoj záujem.
Ono sa veci majú tak, že ak nejakému vysokoškolskému pedagógovi uverejnia nejaký článok, mzdová učtáreň u nás odmieta za neho podať DP (čo je podľa mňa nesprávne - najmä, ak zamestnávateľa o to požiadam, ale čo už s tým narobím). Vysokoškolský pedagóg si musí sám vypracovať a podať DP a potom, samozrejme, aj RZZP. Okrem funkčného tabuľkového platu nám do výplat môže zamestnávateľ - univerzita zahrnúť aj nejaké odmeny: účasť na projektoch, tvorba odborných štúdií, prémie od vedenia školy a pod. To je vo výplate. Ale okrem toho (keďže sa snažíme, aby naša práca bola aj pre verejnosť) môžeme vydávať knižky či publikovať články. Niektoré sú odmeňované, iné nie. To, či vôbec nejaká naša publikačná činnosť bola odmenená, alebo nie, mzdovú učtáreň nezaujíma. Publikácia vyšla - a tým si robíme DP sami. V drvivej väčšine prípadov vydavateľstvá (v súlade so zákonom) uplatnia 40 %-ný paušál a zdania vyplácanú čiastku. Takže - ak som dobre pochopila, považuješ za vhodné, aby sme už tieto príjmy v DP neuvádzali. OK. V niektorých prípadoch však z vydavateľstiev prídu na účet nejaké čiastky, pričom nemáme doklad o tom, či 40%-ný paušál bol uplatnený, alebo nie. Keďže čiastky sú okrúhle, predpokladám, že nie. Na takéto príjmy si teda môžem uplatniť preukázateľné výdavky?
Sumy uvádzať nechcem, lebo zoznam by bol príliš dlhý (niektoré čiastky sú dvoj- či trojmiestne a viackrát sa opakujú). Viem, toto je dosť špecifická otázka a asi sa na ňu ťažko hľadá odpoveď, ale som všetkým "poraďákom" veľmi vďačná za ochotu a čas, ktorý mi tu venujete.
Muška
19.02.08,13:34
Adelka, vôbec to nie je také zložité.

Ak by si mala iba príjem ako zamestnanec plus príjem so zrážkovou daňou - tak môžeš požiadať svoju mzdárku do 15.2. o vykonanie ročného zúčtovania dane. /mzdárka na príjem so zrážkovou daňou neprihliada/ - a tým by si to mala vysporiadané.

Ak máš okrem príjmu ako zamestnanec, a príjmu zdaneného zrážkovou daňou ešte iný príjem - nezdanený /napr. tá vydavateľská činnosť/, tak vtedy si samozrejme musíš robiť DP a príjem "nezdanený" zaradíš do § 6 a môžeš sa rozhodnúť či na tento príjem použiješ 40 % paušálne výdavky, alebo budeš viesť riadne účtovníctvo /presne ako každá iná SZČO/.
A samozrejme potom Ti z toho vyplynie aj spracovanie RZZP.
Myslím si, že sa Ti neoplatí príjem, z ktorého bola odvedená zrážková daň ešte vôbec niekde uvádzať /zbytočne budeš platiť ZP ešte aj z tohoto príjmu/

A pri tom "nezdanenom" príjme si treba rozmyslieť či Tvoje výdavky sú výššie ako 40 % - či sa Ti vôbec oplatí viesť účtovníctvo. Každý výdavok musí súvisieť s tou činnosťou. Čiže všetky výdavky, ktoré píšeš v 1.príspevku by mohli byť VOZD /výdavok ovplyvňujúci základ dane/ až na ten nábytok. Proste pri daňovej kontrole to budeš musieť obhájiť, že si uvedené výdavky použila "iba"na uvedený príjem.
Idiotka
19.02.08,13:38
Mzdová učtáreň je m z d o v á učtáreň a ako takí to bývajú Fachidioti, vedia dosť - väčšinou - o svojej práci, ale o daňovom priznaní B málokedy máločo.

Ale: nemôžu, pretože máte iný typ príjmov, spraviť ročné zúčtovanie, a teda nie je iná možnosť ako podať daň. priznanie.

Ak máte veľa malých príjmov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo TV, býva zvykom, že autorská odmena je vyplatená na základe zmluvy...kde je jasne stanovený honorár. Potom sa strhávajú 2% do LF...

Väčšinou závisí od konkrétnych čísel, čo sa vyplatí, ak človek môže preukázať vyššie celkové náklady ako 40 %, oplatí sa spraviť aj účtovníctvo (treba ale zaplatiť účtovníkovi) a podať daňové priznanie.

Alebo nie a nepodať DP.
Muška
19.02.08,13:39
Ahoj Muška,
ďakujem za Tvoj záujem.
Ono sa veci majú tak, že ak nejakému vysokoškolskému pedagógovi uverejnia nejaký článok, mzdová učtáreň u nás odmieta za neho podať DP (čo je podľa mňa nesprávne - najmä, ak zamestnávateľa o to požiadam, ale čo už s tým narobím). .

Adelka,
možno sa len so mzdovou učtárňou nerozumiete.

Ak v roku máš iba príjem ako zamestnanec, alebo príjem zdanený zrážkovou daňou a nemáš nezdanený príjem ako autor, alebo ak nevykazuješ stratu ako autor, a nemáš žiadny iný príjem, ktorý treba priznať /predaj bytu..../ tak je povinná na základe Tvojej žiadosti urobiť "Ročné zúčtovanie dane".

Mzdárky nemôžu robiť "daňové priznanie"
AdelaS
19.02.08,19:30
Muška, ja viem, že mzdová učtárka je povinná zúčtovanie urobiť na základe mojej žiadosti. Ale nie je to tak. Vôbec ju nezaujíma, či ide len o jeden článok alebo viac publikácií, či sú tieto príjmy už zdanené alebo nie, odmieta sa s nami baviť, ak vie, že sme publikovali, musíme si sami podávať daňové priznanie. Ono, toto už neriešim, ja som ju už pristihla pri viacerých veciach, ktoré neovláda, napriek tomu, že ako mzdárka by mala túto problematiku sledovať. Je to mzdárka, ktorá len nahadzuje do programu dochádzku a sumy, a iné povinnosti sa jej netýkajú. Žiaľ.
Všetko, čo je ochotná pre nás urobiť, je iba vytlačenie "Potvrdenia" a to je všetko. Komu sa na to sťažovať? Už som sa s takýmto odborníkom zmierila.
Takže - k veci: Naše príjmy by sme mohli rozdeliť v zásade na tri časti.
1) príjem zo závislej činnosti + prémie, odmeny (jeden z kolegov chce, aby som Ti napísala jeho sumu, že vraj potom určite pochopíš, prečo nás to tak trápi: 956 872 Sk),
2) autorské honoráre, ktoré sú po uplatnení 40 %-ného paušálu a zdanení (46 350 Sk),
3) autorské honoráre, kde z neznámych dôvodov nie sú uplatnené žiadne výdavky, ale sú zdanené (40 500 Sk).
Takže, ak ťa dobre chápem: ak si spracujeme účtovníctvo za rok 2007, môžeme si uplatniť výdavky len k tretej skupine, resp. k druhej, ak by sme zistili, že 40 %-ný paušál je oveľa nižší, ako boli naše skutočné výdavky.
Ešte raz ďakujem za všetkých postihnutých snahou zarobiť.
Muška
19.02.08,21:48
Muška, ja viem, že mzdová učtárka je povinná zúčtovanie urobiť na základe mojej žiadosti. Ale nie je to tak. Vôbec ju nezaujíma, či ide len o jeden článok alebo viac publikácií, či sú tieto príjmy už zdanené alebo nie, odmieta sa s nami baviť, ak vie, že sme publikovali, musíme si sami podávať daňové priznanie. Ono, toto už neriešim, ja som ju už pristihla pri viacerých veciach, ktoré neovláda, napriek tomu, že ako mzdárka by mala túto problematiku sledovať. Je to mzdárka, ktorá len nahadzuje do programu dochádzku a sumy, a iné povinnosti sa jej netýkajú. Žiaľ.
Všetko, čo je ochotná pre nás urobiť, je iba vytlačenie "Potvrdenia" a to je všetko. Komu sa na to sťažovať? Už som sa s takýmto odborníkom zmierila. Potom je asi lepšie, že si robíš DP sama.

Takže - k veci: Naše príjmy by sme mohli rozdeliť v zásade na tri časti.

1) príjem zo závislej činnosti + prémie, odmeny Tu potrebuješ "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde /tam bude zahrnutý celý príjem zo zamestnania/
(jeden z kolegov chce, aby som Ti napísala jeho sumu, že vraj potom určite pochopíš, prečo nás to tak trápi: 956 872 Sk), z tej sumy vyplýva, že nebude mať nárok na "nezdaniteľnú čiastku" a keďže ju mzdárka v roku pravdepodobne uplatňovala, tak tam bude nedoplatok na dani.

2) autorské honoráre, ktoré sú po uplatnení 40 %-ného paušálu a zdanení (46 350 Sk), príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)]

3) autorské honoráre, kde z neznámych dôvodov nie sú uplatnené žiadne výdavky, ale sú zdanené (40 500 Sk). aké Ti dali potvrdenie , že to bola zrážková daň podľa § 43 odst. 3 písm. h)?? - to je to čo citujem v bode 2, ak áno, tak ich treba upozorniť, že mali postupovať tak ako je uvedené v § 43 odst.5 písm. b) a príjem mali znížiť o 40 % a iba zbytok zrážkovou daňou zdaniť.

Takže, ak ťa dobre chápem: ak si spracujeme účtovníctvo za rok 2007, môžeme si uplatniť výdavky len k tretej skupine, resp. k druhej, ak by sme zistili, že 40 %-ný paušál je oveľa nižší, ako boli naše skutočné výdavky. áno
Ešte raz ďakujem za všetkých postihnutých snahou zarobiť.

...odpovede v texte.

Odporúčam:
1.Prehodnotiť výšku skutočných nákladov - či sú viac ako 40 %, ak nie, tak by som urobila DP iba z príjmov v bode 1) a v bode 3) /tu si môžeš uplatniť 40 % paušál/ a samozrejme v tom okamihu sa na zrážkovú daň z bodu 3 budeš pozerať ako na preddavkovú a uplatniš ju v DP. Ale z tohoto príjmu potom musíš urobiť RZZP.

2.Ak bol aj bod 3) zdanený "zrážkovou" daňou /aj keď vám odviedli zrážkovú daň zo 100 % namiesto zo 60 %/ - táto daň je vlastne vysporiadaná, tak tento príjem nemusíš nikde uvádzať a vyhneš sa aj RZZP. Ale keďže Ti nespraví mzdárka ročné zúčtovanie dane, tak si musíš z príjmu v bode 1) urobiť DP-typ A.

Treba si to prepočítať čo je pre Teba výhodnejšie.
AdelaS
20.02.08,07:20
Vieš,
RZZP sa nevyhnem, lebo podľa našej mzdovej učtárne je to automatické, že ten, kto si MUSEL sám robiť DP, tak ten si MUSÍ sám robiť aj RZZP. Už sme to zažili dva posledné roky a bude to tak i tento rok.
Ďakujem za všetky odpovede a prajem krásny a úspešný pracovný život.