študentka práva
18.02.08,21:26
chcem Vás kompetentných poprosiť o radu a pomoc a následný postup.
Člen rodiny podniká, má zriadené tri chránené pracoviská pre zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím, od novembra 2006, to znamená podľa zákona, že je zaviazaný s ÚPSV na dobu troch rokov. Problém je, aj v tom spočíva moja otázka, že daný zamestnávateľ nie je schopný utiahnuť všetky tri chránené pracoviská a odvádzať za seba, za zamestnancov do SP a ďalšie iné výdavky. V dohode je uvedené, že v prípade, ak poruší daný článok, to znamená, ak nie je schopný udržať obsadené každé pracovisko v chránenej dielni alebo chránenom pracovisku, na ktoré bol poskytnutý príspevok, je povinný vrátiť bez vyzvania na účet úradu alikvótnu časť príspevku, zodpovedajúcu obdobiu, po ktoré nebolo pracovné miesto obsadené, najneskôr do jedného mesiaca od skončenia lehoty, ak sa s úradom nedohodne inak -to je vlastne prípad, keď nie je možné zamestnať ďalšiu osobu...Moja ot. čo znamená alikvótna čiastka, teda ak dostal sumu 223 891 Sk na jednu dielňu, aká je potom alikvótna čiastka z tejto sumy? A v prípade, ak sa rozhodnem zrušiť chránenú dielňu al. pracovisko, musím teda vrátiť celú sumu teda 223 891Sk?alebo opäť alikvótnu časť. Potrebovala by som čo najrýchlejšiu odpoveď. Ďakujem.
1marta3
19.02.08,06:18
Alikvotna čiastka sa prepočítava na jedno pracovné miesto a na dobu neobsadenia pracovného miesta.
Príklad: 1 PM musí byť v zmysle dohody vytvorené 3 roky tj. 3x365dní resp. 2x365+366, podľa toho koľko dní v konkrétnom roku vychádza.
Ak bolo PM vytvorené ( to znamená vznik pracovnej zmluvy) 1.11.2007 tri roky sa počítajú do 31.10.2010.
Musíte vypočítať príspevok na jeden deň: výška príspevku/1096(počet dní 3rokov) .... 223891/1096=204,28. Túto sumu vynásobíte počtom dní po ktoré nebude PM obsadené a dostanete alikvotnu časť príspevku ktorú je potrebné vrátiť na UPSVR.
Neviem či som to napísala dosť zrozumiteľne. Dúfam že áno.

Pekný deň