petruka
19.02.08,09:00
Ahojte,

Pracujem vo výrobnom závode a momentálne nám veľký škrt cez rozpočet robí 18% ná absencia z dôvodu PN. Máte prosím niekto skúsenosti s analyzovaním dôvodov PN, ako formou ste to robili? Aké opatrenia (motivačné prostriedky) používate pri odstraňovaní absencie a osvedčili sa Vám ?

Ďakujem za Vaše odpovede.

Petra
Alexandra777
19.02.08,08:29
Ahoj, nevieš mi prosím ťa poradiť, ako mám postupovať, keď sa ocitnem na PN? Začala som podnikať iba nedávno a 1. krát som ochorela. Potvrdenie, kt. mi dal lekár mám poslať do sociálnej a zdravotnej poisťovne, alebo to urobí lekár? Ovplyvní mi to výšku odvodov? Ďakujem
Chobot
19.02.08,08:51
Ahojte,

Pracujem vo výrobnom závode a momentálne nám veľký škrt cez rozpočet robí 18% ná absencia z dôvodu PN. Máte prosím niekto skúsenosti s analyzovaním dôvodov PN, ako formou ste to robili? Aké opatrenia (motivačné prostriedky) používate pri odstraňovaní absencie a osvedčili sa Vám ?

Ďakujem za Vaše odpovede.

Petra

Skúste zaviesť nejaké 2-3 dni zdravotného voľna (niečo akoby nad rámec dovolenky), ktoré si môžu čerpať v prípade krátkodobej choroby bez nutnosti návštevy lekára. Mnoho ľudí nechce ísť k lekárovi, keď im začne tiecť z nosa a chodia do práce. Lekára navštívia až keď sa im zvýši teplota a potom maródia aj 2 týždne. Keby to vyležali hneď na začiatku, možno im choroba neprepukne.

U nás máme také niečo a máme neprítomnosť z dôvodu PN cca. 1%. Ale záleží aj do mentality ľudí a výšky príjmu. Niekto si radšej zoberie dovolenku 2 dni, aby sa preliečil, niekomu sa oplatí radšej 2 týždne maródiť (aj zbytočne), keď sa mu to na príjme neodrazí.

Alebo skúste ich ešte motivovať, že kto z dôvodu maródky v kvartáli (polroku) nevynechá viac ako X dní, dostane nejaký bonus (1000, 2000, ... SKK). Myslím, že finančná motivácia je najsilnejšia.
petruka
19.02.08,10:12
Ďakujem za radu.

My máme nejaké finančné odmeny za 100% prítomnosť, ale asi budeme musieť prehodnotiť výšku. A čo sa týka analýzy PN, nestretol si sa s takým niečím ? Ide o to aby ste nejako rozoznali simulantov, ktorý PN zneužívajú na iné veci a schovávajú sa za chrípkové obdobia.

Petra
Chobot
19.02.08,10:35
Ďakujem za radu.

My máme nejaké finančné odmeny za 100% prítomnosť, ale asi budeme musieť prehodnotiť výšku. A čo sa týka analýzy PN, nestretol si sa s takým niečím ? Ide o to aby ste nejako rozoznali simulantov, ktorý PN zneužívajú na iné veci a schovávajú sa za chrípkové obdobia.

Petra

Nakoľko je chorobnosť u nás malá, neriešili sme to. Dalo by sa to možno štatisticky - podľa diagnózy. Ale simulantov a skutočne chorých je ťažko rozlíšiť.

Raz vraj nejaký študent na VŠ priniesol ospravedlnenku od lekára, kde bola uvedená číselne diagnóza - rizikové tehotenstvo.:D (Evidentne to falšoval od nejakej známej).