dalilada
19.02.08,08:46
Mám problém pri zaúčtovaní fa v EUR. Uvediem konrétne:
Naša vystavená faktúra za službu v EUR pre tuzemského odberateľa. Deň vystavenia 11.1., deň dodania 10.1. Faktúru mi do účtovného denníka zaúčtuje správne 11.1. a prepočíta príslušným kurzom. Do evidencie DPH mi správne prenesie dátum 10.1. ale prepočet na Sk zostáva dňom 11.1. aj keď mám v systéme zadané kurzy z oboch dátumov. Ako to spraviť aby evidenci DPH bola v poriadku? Volala so už do MRP, ale vraj sa s takou požiadavkou nestretli, že mám zavolať programátorovi. Rozmýšľam účtovne správne?
Ďakujem všetkým sa odpovede.
adinka55
19.02.08,08:32
Otvor si prislusnu fakturu, zalozka Zahr. mena a tam musis vidiet dva kurzy: jeden uctovny a druhy kurz pre DPH. Mas ich rozdielne?
dalilada
19.02.08,08:40
Zabudla som napísať, že ide o MRP pre Vindows.
Nepíše mi tam 2 kurzy, len jeden. Mala som to ešte niekde zadefinovať v nastavení? Lebo hľadám,ˇhľadám a nenachádzam.
dalilada
19.02.08,12:22
Mám problém pri zaúčtovaní fa v EUR. Uvediem konrétne:
Naša vystavená faktúra za službu v EUR pre tuzemského odberateľa. Deň vystavenia 11.1., deň dodania 10.1. Faktúru mi do účtovného denníka zaúčtuje správne 11.1. a prepočíta príslušným kurzom. Do evidencie DPH mi správne prenesie dátum 10.1. ale prepočet na Sk zostáva dňom 11.1. aj keď mám v systéme zadané kurzy z oboch dátumov. Ako to spraviť aby evidenci DPH bola v poriadku? Volala so už do MRP, ale vraj sa s takou požiadavkou nestretli, že mám zavolať programátorovi. Rozmýšľam účtovne správne?
Ďakujem všetkým sa odpovede.
Vie niekto pomôcť? Horí mi to. Ďakujem
m.hladka
19.02.08,12:40
Vo faktúre treba dať typ DPH 49 a v položke faktúr cena + 19% DPH, potom ti v "Čiastky" vyjdu dve okienka pre kurzy, ktoré musia byť rovnaké. Tam je vlastne aj tá dopočítana DPH. Skús.
dalilada
19.02.08,13:03
Neviem, ale typ DPH 49 je v prijatých faktúrach. Ja potrebujem vo vydaných. Ale možno to chcem zle zaúčtovať?
dalilada
19.02.08,13:52
Mám problém pri zaúčtovaní fa v EUR. Uvediem konrétne:
Naša vystavená faktúra za službu v EUR pre tuzemského odberateľa. Deň vystavenia 11.1., deň dodania 10.1. Faktúru mi do účtovného denníka zaúčtuje správne 11.1. a prepočíta príslušným kurzom. Do evidencie DPH mi správne prenesie dátum 10.1. ale prepočet na Sk zostáva dňom 11.1. aj keď mám v systéme zadané kurzy z oboch dátumov. Ako to spraviť aby evidenci DPH bola v poriadku? Volala so už do MRP, ale vraj sa s takou požiadavkou nestretli, že mám zavolať programátorovi. Rozmýšľam účtovne správne?
Ďakujem všetkým sa odpovede.

Volala som aj s programátorom a ten povedal, že MRP toto nerieši a stále bude len jeden kurz, jedine ak:
1, si nastavím, že faktúra bude zaúčtovaná dňom daň. povinnosti
2, dátum daňovej povinnosti a vystavenia faktúry bude stále zhodný - čo musím vysvetliť klientovi, aby to tak robil.
Takže, čo mám urobiť s faktúrami doteraz? Nechce sa mi robiť za celý mesiac evidenciu DPH ručne.
m.hladka
19.02.08,13:55
Ospravedlnujem sa. Treba ručne dopísať, opraviť taký istý kurz ako je vo faktúre.
Jana Acsová
19.02.08,14:15
Upriamte sa na daňovú povinnosť. Do záznamov potrebujete dostať správnu čiastku DPH zodpovedajúcu prepočtu kurzom NBS podľa dátumu dodania pre účely DPH ... inak tento dátum je vo väčšine v rámci tuzemských dodaní (okrem výnimiek napr. služby dodané komisionársky) aj dátumom vzniku účtovného prípadu. V postupoch účtovania § 3 staré postupy, § 2 nové postupy pre JÚ.
Jana Acsová
19.02.08,14:17
Ak účtujete v PÚ (nie je mi to známe zo zadania), tak vznik účtovného prípadu sa posudzuje rovnako ako v JÚ. Rieši to § 2 postupov účtovania pre PÚ.
Jana Acsová
19.02.08,14:20
Upriamte sa na daňovú povinnosť. Do záznamov potrebujete dostať správnu čiastku DPH zodpovedajúcu prepočtu kurzom NBS podľa dátumu dodania pre účely DPH ...Ak účtujete v PÚ, tak aj na účte 343 sa Vám musí premietnuť rovnaká čiastka.
dalilada
19.02.08,18:42
Ak účtujete v PÚ, tak aj na účte 343 sa Vám musí premietnuť rovnaká čiastka.
Práve to ma strašilo, že bude rozdielna evidencia DPH s účtom 343. Takže si v programe nastavím, aby faktúry boli zaúčtované v účtovnom denníku dňom daň. povinnosti a uvedieme to v internej smernici.