Fany111
19.02.08,08:53
Mám dosť značný problém. Brat sa dal v 11/2007 na živnosť a odo mňa chce, aby som mu viedla účtovníctvo. Len ja som chodila na obchodnú pred 5 rokmi a o jednoduchom momentálne nemám ani páru.
Moje otázky:
1. musí ho viesť v programu, alebo stačí v exceli, prípadne v knihách
2. živnosť má na prípravné a dokončovacie stavebné práce, môže si dať do nákladov aj stravu, benzín, pracovné oblečenie a pod.
3. daňové priznanie by mu mala zrejme vyplniť skúsená účtovníčka, že?
otázok mám veľa, ale zatiaľ aspoň toto by mi pomohlo
turbo
19.02.08,08:07
1 - nikde nie je napísané, že účtovníctvo sa musí viesť v programe. Účtovníctvo musí byť predovšetkým v súlade so zákonmi a predpismi. Môžeš ho viesť aj v exceli a pomocných knihách, ale s programom to je oveľa jednoduchšie, pokiaľ sa ho naučíš ovládať, čo si myslím nie je až tak ťažké.
2 - stravu si môže dať do nákladov v súlade so zákonom o cestovných náhradách a to isté platí aj pre benzín, tu však treba rozlišovať, či je automobil v osobnom vlastníctve, alebo ho má v majektu firmy. Pracovné oblečenie si môže dať do nákladov, avšak toľko, koľko si dokáže obhájiť, že to bolo potrebné pre výkon živnosti.
3 - Ak dokážeš spracovať účtovníctvo správne, potom by nemal byť až taký problém vyplniť aj daňové priznanie, nakoľko základný výstup pre DP budeš mať už z účtovníctva.
Treba však zvážiť vedomosti, skúsenosti a schopnosti.
Manual
19.02.08,08:11
A nebolo by lepšie, aby si to dal robiť /dočasne/ niekomu, kto to robí profesionálne ? Ty sa vyhneš stresom a nervom a on prípadným pokutám. Pretože začiatky sú najhoršie. Až si to naštuduješ trebárs tu na Porade, a preštuduješ zákon o DzP, DPH a iné, môžeš mu to robiť napr. od r.2009
Dav
19.02.08,08:13
K 1. Môže byť Excel, môže byť program - zadarmo je MRP, Kros demoverzia. Ručne tiež, ale cez PC je to jednoduchšie.
K 2.Stravu - má nárok na stravné, stačí prehľadať Poradu, sú rozobraté podmienky kedy a koľko Sk.
Benzín - áno, tiež je tu dosť tém.
Pracovné oblečenie - áno, výdavok ovplyvňujúci základ dane
K 3. Keď bude spracované účtovníctvo, prezrieť témy v Porade, zhodnotiť svoje skúsenosti, cvične vyplniť a prípadne s niekým prekonzultovať.
4. Veľa úspechov.
Fany111
19.02.08,08:20
dík moc za rady, fakt sa na to necítim, to je ako hodiť neplavca do hlbokej vody. dík moc za odpovede.
VladoaKatka
19.02.08,08:37
http://www.porada.sk/f9-uctovne-a-ine-softvery.html
Tu nájdeš najviac používaných softverov a na ich web stránkach sa dá stiahnúť alebo objednať demoverzia programov. Dajú sa vyskúšať a najviac vyhovujúcejší podľa potreby podnikateľa - počet záznamov - aj objednať.
Vždy je to lepšie za tých pár korún mať také vodítko na vedenie účtovníctva a pravidelne aktualizované podľa zmien zákonov o účtovníctve, o dani z príjmov a ostatných legislatívnych zmien súvisiacich s účtovníctvom. Máš tam tlačivá, môžeš si natlačiť pomocné knihy, evidenciu záväzkov, môžeš si nastaviť číslovanie dokladov, zaradiť aj skorší dátum, program to za Teba uprace, atď. a nemusíš stále vytvárať nové stránky v exeli.
To pohodlie za tých pár korún sa oplatí, toto je môj názor.
Zuzy
05.03.08,09:52
Prosím Vás mám otázku, že keď máme len jednu prevádzku, jednu pokladnicu a jeden účet, či je potrebné viesť aj vtedy knihu pokladnice a knihu účtu? Za odpovede ďakujem
Zuzy
05.03.08,17:21
Prosím Vás mám otázku, že keď máme len jednu prevádzku, jednu pokladnicu a jeden účet, či je potrebné viesť aj vtedy knihu pokladnice a knihu účtu? Za odpovede ďakujem
Prosím Vás môže mi niekto odpovedať? ďakujem
Zoltán Kovács
05.03.08,17:22
Áno treba