neupi
19.02.08,09:00
Dobry den,

rad by som sa spytal na konkretny pripad pri zakladani zivnosti. Od zaciatku roka som zamestnany TPP, od marca si zalozim zivnost a zaroven prejdem na ciastocny pracovny pomer. Ako sa budu riesiet odvody do zdravotnej a socialnej poistovne (v pripade, ze chcem byt dobrovolny platitel)? Vopred dakujem za radu!
tacasina
19.02.08,08:14
Dobry den,

rad by som sa spytal na konkretny pripad pri zakladani zivnosti. Od zaciatku roka som zamestnany TPP, od marca si zalozim zivnost a zaroven prejdem na ciastocny pracovny pomer. Ako sa budu riesiet odvody do zdravotnej a socialnej poistovne (v pripade, ze chcem byt dobrovolny platitel)? Vopred dakujem za radu!

Treba sa prihlásiť do ZP a platiť si preddavky vo výške Tebou určené. Do SP budeš povinný platiť od 1.7.2009 podľa výšky obratu.
Dobrovoľne platiť do SP môžeš okamžite. Treba si vyplniť Registračný list FO a tento zaniesť na SP
katkaj
19.02.08,08:16
Dobry den,

rad by som sa spytal na konkretny pripad pri zakladani zivnosti. Od zaciatku roka som zamestnany TPP, od marca si zalozim zivnost a zaroven prejdem na ciastocny pracovny pomer. Ako sa budu riesiet odvody do zdravotnej a socialnej poistovne (v pripade, ze chcem byt dobrovolny platitel)? Vopred dakujem za radu!

Pokiaľ chceš byť dobrovoľný platca poistenia tak sa nahlásiš do SP ako dobrovoľný platiteľ a budeš si platiť poistné. Povinný platca sa staneš až od 1.7.2009 pokiaľ za rok 2008 tvoj príjem zo živnosti bude viac ako 12násobok minimálnej mzdy.

Do ZP sa tiež prihlásiš ako szčo a zvolíš si vymeriavací základ aký chceš a z toho budeš platiť poistné. Kedže budeš zároveň aj zamestnancom tak nemáš povinnosť platiť do ZP, vysporiadaš si poistné v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia na budúci rok
neupi
19.02.08,14:38
jasne, dakujem!