MEGY2005
19.02.08,09:25
Dobrý deň. Už raz som sa pýtala na vrátenie daru /byt . Chcela by som sa opýtať.Je možné a ako sa to dá ošetriť v zákone aby mi syn dobrovoľne vrátil svoju časť daru?Nevieme si už rady!!! Moja Ex nevesta sa nezastaví pred nijakou špinavosťou.Vláči nás po kriminálkach a súdoch ale nikde jej nič nevychádza a tak pritvrdzuje stále viac!!!!Dáva si však sakramensky pozor aby sme to nemohli dokázať,že je to úmyselná provokácia.Najnovšie pracuje na tom aby môjmu synovi zakázali užívanie nehnutelnosti pre fyzické ohrozovanie.To má za následok že môj syn sa už bojí k bytu aj priblížiť ked ide pre vnúčika.Sme na pokraji síl.Ak viete Poradte.VĎAKA. Megy
vieroslava
19.02.08,11:14
Ak ste byt synovi darovali, urobte obojstranné odstúpenie od darovacej zmluvy. Týmto sa darovacia zmluva zruší odpočiatku. Robí sa to záznamom na katastri. A bez poplatkov.
nika17
19.02.08,11:36
Odstúpenie je jednostranný právny úkon, neviem si teda predstavit obojstranne odstúpenie:)) to je potom de iure vlastne novacia zmluvy, teda zánik darovacej zmluvy dohodou. Normalne spiste dohody, v ktorou vyjadrite svoj vzájomny suhlas na vratenie daru...vtom pripade to bude vkladom do katastra.
Chobot
19.02.08,12:20
Dobrý deň. Už raz som sa pýtala na vrátenie daru /byt . Chcela by som sa opýtať.Je možné a ako sa to dá ošetriť v zákone aby mi syn dobrovoľne vrátil svoju časť daru?Nevieme si už rady!!! Moja Ex nevesta sa nezastaví pred nijakou špinavosťou.Vláči nás po kriminálkach a súdoch ale nikde jej nič nevychádza a tak pritvrdzuje stále viac!!!!Dáva si však sakramensky pozor aby sme to nemohli dokázať,že je to úmyselná provokácia.Najnovšie pracuje na tom aby môjmu synovi zakázali užívanie nehnutelnosti pre fyzické ohrozovanie.To má za následok že môj syn sa už bojí k bytu aj priblížiť ked ide pre vnúčika.Sme na pokraji síl.Ak viete Poradte.VĎAKA. Megy

Pre kvalifikovanú radu by bolo dobré vedieť ešte pár vecí. Napr. kto je teraz vlastníkom bytu? Je syn 100% vlastníkom? Alebo má spoluvlastníctvo aj jeho bývalá manželka? Po rozvode bol rozdelený majetok? Prečo býva ona v jeho byte, keď už sú rozvedení?
hiker
19.02.08,12:35
Odstúpenie je jednostranný právny úkon, neviem si teda predstavit obojstranne odstúpenie:)) to je potom de iure vlastne novacia zmluvy, teda zánik darovacej zmluvy dohodou. Normalne spiste dohody, v ktorou vyjadrite svoj vzájomny suhlas na vratenie daru...vtom pripade to bude vkladom do katastra.

Odstupenie je jednostranny pravny ukon, do KN sa to vsak zapisuje zaznamom. Katastralna vyhlaska vyzaduje, aby spolu s navrhom na zaznam, pokial ide o odstupenie, bol prilozeny aj pisomny prejav vole ucastnikov odstupit od zmluvy s uradne overenymi podpismi (§ 38 pism. h) vyhl. 79/1996 Z. z. ).
nika17
19.02.08,12:51
nemozno inak ako suhlasit s Vami, ja som ale o vklade hovorila nie v suvislosti s odstupenim, ale novaciou....oka?:cool:
hiker
19.02.08,12:53
nemozno inak ako suhlasit s Vami, ja som ale o vklade hovorila nie v suvislosti s odstupenim, ale novaciou....oka?:cool:

No ale naco novaciu a vklad, ked je mozne odstupenie a zaznam? Navyse za vklad je potrebne zaplatit spravny poplatok.
nika17
19.02.08,13:03
ved proti tomu nikto nenamieta, pan kolega....citajte pozorne. Ak si to ucastnici dohodli, odstupenie je mozne, v zmysle ust. § 48 ods. 1 OZ. Mna len vystrasilo na smrt " obojstranne odstupenie" - lebo to je novacia...joo?:---

Vlastne o nic nejde, akurat tu davame trosku do poriadku jednotnu terminologiou, aby sme si vsetci rozumeli.
pravnicka
19.02.08,18:09
Občiansky zakonník upravuje darovaciu zmluvu v § 628 - 630. V § 630 má darca právo požadovať od obdarovaného svoj dar späť, ak jeho správanie je v rozpore s dobrými mravmi voči darcovi alebo členom jeho rodiny.

ten byt resp. jeho časť, ktorú ste darovala sa stál súčasťou vlastníctva manželky vášho syna. Teda tento byt je súčasťou bezpodielového vlastníctva manželov. Teda obdarovanou bola i jeho manželka. Teda máte právo od nej žiadať aby vám vrátila časť bytu, ktorý na nu pripadá. Vzťahuje sa to i na rozvedených manželov.:):):)
nika17
19.02.08,18:29
Cooooooooooooooooo????:eek:

To je chybna informacia!!!! Nemozno darovat do BSM, takze ak aj darovala obom manzelom, len do podieloveho spoluvlastnictva. Nie do BSM!!!! Ak darovala synovi, je to v jeho vylucnom vlastnictve, aby to mala aj nevesta, musela by ju vyslovne v darovacke uviest a islo by nie o BSM, ale o podielove spoluvlastnictvo.(para 143 OZ)

Snad tento omyl bol len produktom unavy a neskorej hodiny:D.Adios.
vieroslava
20.02.08,07:21
ved proti tomu nikto nenamieta, pan kolega....citajte pozorne. Ak si to ucastnici dohodli, odstupenie je mozne, v zmysle ust. § 48 ods. 1 OZ. Mna len vystrasilo na smrt " obojstranne odstupenie" - lebo to je novacia...joo?:---

Vlastne o nic nejde, akurat tu davame trosku do poriadku jednotnu terminologiou, aby sme si vsetci rozumeli.

Nemusíš sa vystrašovať na "smrť", netreba hneď používať silné slová. Možno som sa trochu chybne vyjadrila. Nie všetci sme právnici, aby sme sa chytali za slovíčka. Zaujímavé, že hiker presne pochopil, čo som chcela poradiť. Sme na porade, kde si vzájomne radíme a nie na súde, kde sa súdime.
pravnicka
20.02.08,08:19
to máš pravdu, že darovanie jednému z manželov sa neráta do BZM.
diky za upozornenie.