maria75
19.02.08,12:03
faktura prijata v 12/07 a zaroven DPH uplatnena na odpocet. K tejto fakture bol vystaveny dobropis, ktory ju nuluje a zaroven nova faktura so spravnymi udajmi

dobropis vystaveny 31.1.2008 doruceny 8.2.2008
spravna faktura vystavena 31.12.2007 dorucena 7.2.2008

kedy mam narok na odpocet pri dobropise a fakture ak je datum dorucenia taky neskory.mam dilemu ci to mozem zahrnut do 1/08 alebo mam povinnost zahrnut to do 2/08....dakujem
Zoltán Kovács
19.02.08,11:17
faktura prijata v 12/07 a zaroven DPH uplatnena na odpocet. K tejto fakture bol vystaveny dobropis, ktory ju nuluje a zaroven nova faktura so spravnymi udajmi

dobropis vystaveny 31.1.2008 doruceny 8.2.2008
spravna faktura vystavena 31.12.2007 dorucena 7.2.2008

kedy mam narok na odpocet pri dobropise a fakture ak je datum dorucenia taky neskory.mam dilemu ci to mozem zahrnut do 1/08 alebo mam povinnost zahrnut to do 2/08....dakujem

Aj dobropis aj faktúru v 01/2008 uplatníš.
maria75
19.02.08,11:25
v zakone sa pise ze oprava odpocitanej dane sa vykona v zdanovacom obdobi kedy sa obdrzal doklad o oprave...doklad som odbdzala v 2/08 nemala by som aj do tohto obdobia zhrnut dobropis?nejaka som z toho dopletena...dik
Zoltán Kovács
19.02.08,11:27
v zakone sa pise ze oprava odpocitanej dane sa vykona v zdanovacom obdobi kedy sa obdrzal doklad o oprave...doklad som odbdzala v 2/08 nemala by som aj do tohto obdobia zhrnut dobropis?nejaka som z toho dopletena...dik

Máš pravdu dobropis v 02/2008, som prehliadol dátum prijatia, a pozeral som na dátum vystavenia.
maria75
19.02.08,11:58
fakturu musim v 1/08 alebo mozem...napis mi nazor...dakujem
Zoltán Kovács
19.02.08,12:00
fakturu musim v 1/08 alebo mozem...napis mi nazor...dakujem

Podľa mňa môžeš, ale ja by som dal do 02/2008 s dátumom prijatia (každopádne si odlož obálky, pri kontrole sa ti zídu určite), aby boli v jednom mesiaci s dobropisom.
maria75
19.02.08,12:15
ja by som fakturu radsej dala do 2/08 presne tak aby boli v jednom mesiaci s dobropisom...dakujem velmi pekne...pekny zvysok dna
m.hladka
19.02.08,12:29
Dôležitý je dátum dodania, ktorý musí byť aj na FA aj na DBP. A podľa toho to treba zaúčtovať. Obidve by som dala do januára, pretože DPH podávaš až k 25.2. a to sa dalo stihnuť, ale nič sa nestane, keď sa už teraz dajú do februára.
Jana Acsová
19.02.08,14:34
Pre riešenie je potrebné doplniť dôvod vystavenia novej faktúry, t.j. či vôbec mal byť uplatnený odpočet v 12/2007 a prečo bol vystavený dobropis ... t.j. či sa nejedná o opravu chyby a nie dobropis týkajúci sa opravy základu dane. Iba dobropis vyhotovený podľa § 25 je viazaný na doručenie.

Je možné, že dobropis by sa mohol týkať podania DDP, ak nesúvisí s novou faktúrou ale z faktúrou, z ktorej bolo uplatnené odpočítanie dane. Ale toto je možné riešiť až po doplnení zadania.
Jana Acsová
19.02.08,14:39
Dôležitý je dátum dodania, ktorý musí byť aj na FA aj na DBP. A podľa toho to treba zaúčtovať.Ak zaúčtovaním myslíme vznik účtovného prípadu, tak tento treba posúdiť na základe známych skutočností a všetko nasvedčuje tomu, že sa jedná o účtovný prípad roka 2007 - ak sem spadá dodávka.

Obidve by som dala do januára, pretože DPH podávaš až k 25.2. a to sa dalo stihnuť, ale nič sa nestane, keď sa už teraz dajú do februára.A tu nadväzujete na zákon o DPH, ktorý nemá nič spoločné so vznikom účtovného prípadu. Súvisí s dodaním pre účely DPH a doručením v prípade dobropisu vyhotoveného dodávateľom podľa § 25. Ako rozmýšľam žiadna z alternatív mi v prípade novovystavených dokladov nevychádza na január. Vychádza mi december alebo február. V závislosti od doplnenia zadania.
rodina1
20.02.08,13:15
Dobrý deň, ohľadom odpočtu dane by som sa chcela spýtať: sme reštauračné zariadenie
1) nakupujeme alkohol i nealkoholické nápoje. Podľa § 49 ods. 7 písm. c) zákona o DPH sa daň nemôže odpočítať pri "kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy". Mám to teda tak brať, že pri kúpe alkoholu a nealko si nemôžeme uplatniť odpočet DPH?
2) pri lízingu os. auta (za účelom podnikania) sa tiež nemôže uplatniť odpočet DPH, ale pri lízingu gastro zariadenia sa môže odpočet DPH uplatniť?
Ďakujem:---
Zoltán Kovács
20.02.08,13:25
Dobrý deň, ohľadom odpočtu dane by som sa chcela spýtať: sme reštauračné zariadenie
1) nakupujeme alkohol i nealkoholické nápoje. Podľa § 49 ods. 7 písm. c) zákona o DPH sa daň nemôže odpočítať pri "kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy". Mám to teda tak brať, že pri kúpe alkoholu a nealko si nemôžeme uplatniť odpočet DPH? Nápoje nakupuješ za účelom ďalšieho predaja. Nárok na odpočet vzniká
2) pri lízingu os. auta (za účelom podnikania) sa tiež nemôže uplatniť odpočet DPH, ale pri lízingu gastro zariadenia sa môže odpočet DPH uplatniť? Pri gastrozariadení áno vzniká nárok.
Ďakujem:---

.....................
rodina1
21.02.08,06:50
Smith, ďakujem. Prosím ťa, poradil by si mi ešte? Viem síce, že to do tejto rubriky nepatrí, ale doteraz mi na moju otázku nikto neodpovedal, a ani nikde som nenašla podobný prípad. Ide o diskutované stravné lístky. My stravné lístky nenakupujeme, ale vo vlastnom zariadení zamestnancom poskytujeme stravu v hodnote 89,- Sk. Ako mám zaúčtovať v peňažnom denníku príspevok zamestnávateľa 55% z hodnoty jedla, a 45% uhrádzaných zamestnancami v hotovosti? Moc ti ďakujem.