erikas62
19.02.08,12:48
Prevzala som účtovníctvo keďže som začiatočníčka a ovládam jednoduché účtovné úkony, tak sa práve preto obraciam s prosbou na Vás. Z dôvodu nesprávne urobeného Daň priznania za rok 2006 riešim dodatočné daň. priznanie. Prechádzala som na nový softvér a preto som nahadzovala údaje za roky 2006, 2007. Teraz riešim počiatočné stavy z roku 2005.
Pri tom som zistila, že mi účty a ich zostatky na nich nesedia.

1,Ako mám zaúčtovať opravu PS
701/343100 v čiastke 28.010,95 NO
prijatá úhrada bola zrealizovaná 29.5.2005 v čiastke 30.559,-
čo s tým rozdielom ? 2.548,05

2, 311-010 so sumou 24.451,53
sa mi v skutočnosti prenášajú platby ktoré sa úhradili BV v celkovej sume 17.850,- Sk, pričom jedna faktúra mala jasne napísané úhrada v hotovosti. Hotovosť r. 2005 nebola zaúčtovaná 2.500,-. Ďalšia faV 1.785,- som nenašla realizovanú úhradu ani v BÚ, PPD.
Čo s tými faktúrami mám urobiť ?
Môj návrh je presunúť úhrady do roku 2006 po potvrdení od odberateľa, že boli realizované.
Jedna FaV mi figuruje ako keby bol realizovný preplatok 71,- Sk a mali by sme ho vrátiť.
Ako ho mám evidovať?
Celková suma činí aj tak len 22.064 oproti pôvodnej 24.451,53 je rozdiel 2.387,53.
Čo s tým rozdielom?

3. 321-010 so sumou 170.208,01
V podstate chýbajú faktúry, chýbajú realizované úhrady, alebo sú realizované úhrady a nie sú zaúčtované, či sú realizované úhrady a aj tak sa vykazujú ako nevysporiadané.
FaD v sume 2.500 je uhradená BÚ 3.1.2006.ok
Zopár som zrealizovala presunom úhrady do nového roku a podložila dokladom o úhradení. Pričom aj fin. prostriedky na 211-010 sú minimálne 25.869,80, tak som zaúčtovala pôžičku krátkodobú na realizáciu niektorých úhrad s presunom v roku 2006 v čiastke 151.355,50. Potvrdenie o zaplatení vyžiadať, ako aj chýbajúce faktúry. Iný nápad som nemala.
Zároveň je tam taktiež rozdiel 18.852,51 Sk.
Čo s tým rozdielom?

Už ani Vás nechcem viac domotať ako som domotaná z toho sama.
Prosím o vyjadrenie a vhodného riešenia. Myslím, že tu nie som posledný krát, lebo tých perličiek je viac. Zatiaľ všetkým vo pred ĎAKUJEM.
erikas62
15.03.08,09:05
Ďakujem aj za to, že som nedostala pomoc a pritom som bola odkázaná sama na seba a aj to je pomoc.
Pevne som si stanovila hranice a snažila sa preúčtovať počiatočné stavy cez 365-100 ku konečnej súvahe so stavmi ako boli vykazované.
Bolo to viac domotané ako som Vám opísala a nakoniec ako to vyšlo no pre moje účtovníctvo pekne a dobre. Niekedy niet inej cesty ako sa pusiť poriadne do toho a necúvnuť. Zmaturovala som, no čaká ma aj ďalšia matúra.
Pekné dni všetkým a nech sa darí skôr s úsmevom na tvári ako so slzami v očiach.
Rozalaia
15.03.08,14:27
Ahoj, na tvojom mieste by som chyby starych rokov , napr roku 2005 neopravovala v starych rokoch, teda 2005, 2006 a pod. Ja viem, ze sa snazis o rekonstrukciu uctovnictva, ale nemyslim si ze by zakon o uctovnictve nieco take dovoloval. Na tvojom mieste by som prevzala chybne poctiatocne stavy roka 2008 a hned prvym uctovny pripadom by som ich opravila. Na strane mimoriadnych nakladov a mimoriadnych vynosov by som si vytvorila osobitnu analytiku a na tu by som tie chybne zostatky triedy 3 "zrovnala". Potom by som pozrela na tie ucty mimor. N a V a zacala sa zamyslat, ci ich bude treba dodanit, alebo ci ich budem povazovan za N a V neovplyvnujuce zaklad dane a rovnakym sposobom by som uctovala aj vsetko co by sa tykalo toho spominaneho dodatocneho DP. Uctova trieda 3 by bola v roku 2008 OK a tak by som mohla pokracovat dalej. Je jasne, ze zle zostatky z pokladne 211 by sa nemali opravovat takymto sposobom, pretoze pri chybajucej hotovosti by mala vzniknut pohladavka voci hmotne zodp. osobe - ale ved sa porad s konatelom, ci je ochotny prevzat to na seba :o) S prebytkom v pokladni taky problem nebude, to mi ver.
Drzim palce.
Zoltán Kovács
15.03.08,14:34
Keďže je to podvojné účtovníctvo, tak predpokladám, že sa jedná o právnickú osobu (asi s.r.o.). Roky 2005 a 2006 ak sú schválené valným zhromaždením, teda účtovné knihy uzavreté, tak nemá sa čo opravovať v tých rokoch. Všetko by sa malo vysporiadať v bežnom roku, teda v r.2007.
Rozalaia
15.03.08,21:33
Jasne, ak ma este otvoreny rok 2007 a ma pocit, ze stiha, moze opravu zauctovat aj v roku 2007.
Lyda
16.03.08,17:37
Poradite uctovnicke v obci - majetok, ktory presiel na obce od bývalého MNV, majetok získaný delimitáciou, niekto povazuje, ze je to majetok ziskaný nie z vlastnych zdrojov, lebo sme za tento majetok neplatili. Niektoré uctovnícky takyto majetok povazuju za majetok získaný z vlastných zdrojov. Ktorý názor považujete za správny?
certik
11.12.08,07:00
Ahojte, nenašla som nikde takúto tému. Začala som v priebehu roka od 1.10. účtovať s.r.o. Predošlá pani účtovníčka mi dala inventúru účtov k 30.9. Lenže ja si musím do systému nahodiť ako počiatočné stavy tie ktoré boli koncove k 31.12.07 aby bola súvaha v poriadku. Lenže vôbec netuším ako nahodiť obraty účtov od 1.1.-30.9. Mali ste niekto takýto prípad?
bazil
02.05.09,14:41
Dobrý deň prajem, prosím veľmi o radu. Prevzal som podvojné účto jednej firmy, ale počiatočné stavy ktoré mi dala pôvodná ekonómka mi proste nesedia. Teraz neviem čo s tým, keďže ona bude dlhodobo v USA, jej manžel má zelenú kartu, tak počítam že sa ani nevráti. Mne sa spätne do toho púšťať nechce a nie som v podvojnom ani taký profík takže potrebujem poradiť ako postupovať. Môžem ja normálne pokračovať v účtovníctve toho roku s tým, že urobím napríklad k tým počiatočným stavom nejaký svoj zápis, že to a to nesedí, aby som bol krytý v prípade kontroly? A kontrola bude, keďže firma mieni toho roku svoju činnosť uzavrieť. Ďakujem vopred za každú radu, lebo ja skutočne neviem čo s tým.
bazil
02.05.09,14:56
Dobrý deň prajem, prosím veľmi o radu. Prevzal som podvojné účto jednej firmy, ale počiatočné stavy ktoré mi dala pôvodná ekonómka mi proste nesedia. Teraz neviem čo s tým, keďže ona bude dlhodobo v USA, jej manžel má zelenú kartu, tak počítam že sa ani nevráti. Mne sa spätne do toho púšťať nechce a nie som v podvojnom ani taký profík takže potrebujem poradiť ako postupovať. Môžem ja normálne pokračovať v účtovníctve toho roku s tým, že urobím napríklad k tým počiatočným stavom nejaký svoj zápis, že to a to nesedí, aby som bol krytý v prípade kontroly? A kontrola bude, keďže firma mieni toho roku svoju činnosť uzavrieť. Ďakujem vopred za každú radu, lebo ja skutočne neviem čo s tým.


Prosím veľmi, veľmi , veľmi , poradte, ja som to aj hľadal, ale taký prípad som nenašiel, budem vďačný prípadne aj za link na podobnú tému.
babička
02.05.09,15:59
Prosím veľmi, veľmi , veľmi , poradte, ja som to aj hľadal, ale taký prípad som nenašiel, budem vďačný prípadne aj za link na podobnú tému.

Napíšem ti ako som to riešila ja. Tiež som prevzala účto v zlom stave a predchádzajúca účtovníčka odmietala s nami komunikovať. Prešla som si podrobne rad radom každý účet, vyčíslila rozdiely. Potom som zistila aká má byť skutočnosť. Na DU, SP a ZP som si overila skutočný stav, vydali mi písomné potvrdenia. S dodávateľmi som komunikovala a zisťovala, chce to veľa času, ale mnoho vecí sme poriešili a čo sa už nedalo vyriešiť, sme zúčtovali do výnosov. Spolupracovali sme pritom aj s auditorkou. Myslím, že ty to nebudeš mať také komplikované, aspoň to tak nevyzerá. Držím palce.
Danielam
20.01.12,21:46
Vedel by mi niekto poradiť?? V roku 2010 v s.r.o. opravila účtovníčka počiatočný stav účtu 343 DPH, ktorý jej asi nesedel takto:701/428. Ja som si v roku 2011 nahodila počiatočné stavy (podľa jej konečných zostatkov ) a ZRAZU daňový úrad nám poslal kompenzáciu daní....a teda som zistila, že na tej 343 mal byť konečný zostatok nadmerný odpočet ešte z roku 2010 ale úplne iný ako to ona opravila. Ja teraz potrebujem dostať ten konkrétny preplatok z daňového úradu na 343 aby som si mohla tu kompenzáciu zaučtovať len neviem ako...Poradíte niekto?
Danielam
21.01.12,20:59
Vedel by mi niekto poradiť?? V roku 2010 v s.r.o. opravila účtovníčka počiatočný stav účtu 343 DPH, ktorý jej asi nesedel takto:701/428. Ja som si v roku 2011 nahodila počiatočné stavy (podľa jej konečných zostatkov ) a ZRAZU daňový úrad nám poslal kompenzáciu daní....a teda som zistila, že na tej 343 mal byť konečný zostatok nadmerný odpočet ešte z roku 2010 ale úplne iný ako to ona opravila. Ja teraz potrebujem dostať ten konkrétny preplatok z daňového úradu na 343 aby som si mohla tu kompenzáciu zaučtovať len neviem ako...Poradíte niekto?
Prosím Vás poraďte mi niekto ako by som to mohla opraviť.
a_je_to
21.01.12,23:45
Vedel by mi niekto poradiť?? V roku 2010 v s.r.o. opravila účtovníčka počiatočný stav účtu 343 DPH, ktorý jej asi nesedel takto:701/428. Ja som si v roku 2011 nahodila počiatočné stavy (podľa jej konečných zostatkov ) a ZRAZU daňový úrad nám poslal kompenzáciu daní....a teda som zistila, že na tej 343 mal byť konečný zostatok nadmerný odpočet ešte z roku 2010 ale úplne iný ako to ona opravila. Ja teraz potrebujem dostať ten konkrétny preplatok z daňového úradu na 343 aby som si mohla tu kompenzáciu zaučtovať len neviem ako...Poradíte niekto?
Otázka nie je celkom zrozumiteľná, pretože ja tam žiadnu opravu DPH nevidím. Ibaže by pasívny zostatok účtu 343 z uzávierky 2009 neotvorila v 2010 na 343, ale na 428. Kompenzácie nároku na nadmerný odpočet s inou daňou zaúčtuješ na 34X/343. Ale ak ani suma nadmerného odpočtu nesedí, tak treba nájsť chybu v minulosti účtu 343. K poslednému dňu zdaňovacieho obdobia /M alebo Q/ porovnáš sumu zostatku syntetického účtu 343 z hlavnej knihy s priznaním. Postupuješ od posledného priznania smerom do minulých období až kým nenájdeš prvé zhodné obdobie, kde zostatok 343 súhlasí s priznaním. V nasledujúcom období potom musíš nájsť dôvod nesúladu s priznaním a účtovne opraviť v súčasnom období /t.j. bez otvorenia účtovných kníh minulých období/. Taká chyba nemôže byť zistená po roku, súlad zostatku účtu 343 sa kontroluje po každom zostavení priznania ... kým mi nesedí, tak ani nevytlačím priznanie.
Danielam
22.01.12,10:02
Otázka nie je celkom zrozumiteľná, pretože ja tam žiadnu opravu DPH nevidím. Ibaže by pasívny zostatok účtu 343 z uzávierky 2009 neotvorila v 2010 na 343, ale na 428. Kompenzácie nároku na nadmerný odpočet s inou daňou zaúčtuješ na 34X/343. Ale ak ani suma nadmerného odpočtu nesedí, tak treba nájsť chybu v minulosti účtu 343. K poslednému dňu zdaňovacieho obdobia /M alebo Q/ porovnáš sumu zostatku syntetického účtu 343 z hlavnej knihy s priznaním. Postupuješ od posledného priznania smerom do minulých období až kým nenájdeš prvé zhodné obdobie, kde zostatok 343 súhlasí s priznaním. V nasledujúcom období potom musíš nájsť dôvod nesúladu s priznaním a účtovne opraviť v súčasnom období /t.j. bez otvorenia účtovných kníh minulých období/. Taká chyba nemôže byť zistená po roku, súlad zostatku účtu 343 sa kontroluje po každom zostavení priznania ... kým mi nesedí, tak ani nevytlačím priznanie.
Napíšem to tak úplne jednoducho. v roku 2009 bol konečný zostatok účtu 343 zle vyčíslený tak si ho v roku 2010 opravila 701/428 ako oprava počiatočneho stavu účtu 343 (mal tam byť vedený nadmerný odpočet z DPH teda preplatok z DU) ale aj tak ho stále dobre neopravila-je zlý. Ja už som po chybe pátrala ako píšeš a našla som 3 dodatočne DP DPH ale nejako ich zabudla "zaučtovať" alebo ja neviem- a tam na tých dodatočných je ten celý preplatok-vlastne celá chyba.Ja som si počiatočne stavy previedla na základe je konečných zostatkov-takže zle. (robím v inom programe ako to robila externá účtovníčka)
Zrazu DU poslal kompenzáciu dane a vtedy som zistila, že ju nemám ako preučtovať lebo na 343 nemám evidovaný preplatok. Ja nechcem otvárať roky 2009 a 2010 ja to chcem opraviť v roku 2011 aby som mohla zaučtovať kompenzáciu. len potrebujem dostať na 343 ten správny stav-peplatok (z tých dodatočných DP DPH) len neviem ako to urobiť. Dúfam že niekto poradí. Ďakujem
Danielam
24.01.12,16:01
Napíšem to tak úplne jednoducho. v roku 2009 bol konečný zostatok účtu 343 zle vyčíslený tak si ho v roku 2010 opravila 701/428 ako oprava počiatočneho stavu účtu 343 (mal tam byť vedený nadmerný odpočet z DPH teda preplatok z DU) ale aj tak ho stále dobre neopravila-je zlý. Ja už som po chybe pátrala ako píšeš a našla som 3 dodatočne DP DPH ale nejako ich zabudla "zaučtovať" alebo ja neviem- a tam na tých dodatočných je ten celý preplatok-vlastne celá chyba.Ja som si počiatočne stavy previedla na základe je konečných zostatkov-takže zle. (robím v inom programe ako to robila externá účtovníčka)
Zrazu DU poslal kompenzáciu dane a vtedy som zistila, že ju nemám ako preučtovať lebo na 343 nemám evidovaný preplatok. Ja nechcem otvárať roky 2009 a 2010 ja to chcem opraviť v roku 2011 aby som mohla zaučtovať kompenzáciu. len potrebujem dostať na 343 ten správny stav-peplatok (z tých dodatočných DP DPH) len neviem ako to urobiť. Dúfam že niekto poradí. Ďakujem
Prosím poradite niekto....chybu som našla...ale ako to opraviť v tomto roku neviem vobec :(
KEJKA
24.01.12,17:25
ak neboli zúčtované dod.DP DPH, pravdepodobne boli DF alebo iné doklady s nárokom na odpočítanie účtované do nákladov včítane DPH
alebo
boli vystavené faktúry a následne boli k nim vystavené dbp., ktoré však v účtovníctve chýbajú. Z tohto by však vznikol záväzok a nie pohľadávka.
chybu si nenašla, našla si iba rozdiel.
ak si našla dod.DPH, máš aj riadne, ideálne, ak by si k nim mala súpisy dokladov a zistila o ktoré doklady sa jedná. To by bolo nájdenie chyby - lebo by si mohla zistiť, či boli zaúčtované, uhradené.
Ak nemáš nikde nezrovnalosti, je dosť možné, že ide o nezúčtované a súčasne neuhradené dodávateľské dbp. /dodávateľ síce na základe nejakej reklamácie vystavil dbp. ale sa neunúval ho aj uhradiť. takýto doklad je vlastne tvoja pohľadávka, o ktorej ani nevieš/.
takže popísala som cestu, ktorou by si mala ísť.
ak sa ti nechce, alebo nemáš potrebné podklady a nikto to s tebou riešiť nebude a súčasne máš všetko ostatné v účtovníctve vyčistené, tak ti nezostane iné, len zaúčtovať 343/648, aby si dostala tú pohľadávku voči DU.
Lenže to považujem za nesprávny zápis. Rovnako dobre môžeš zvyšok záväzku voči DU odpísať na základe oznámenia DU, z ktorého vyplýva, k akému vyrovnaniu zo strany DU došlo.
a_je_to
24.01.12,18:09
Prosím poradite niekto....chybu som našla...ale ako to opraviť v tomto roku neviem vobec :(

Nepíšeš o akú chybu sa jedná, mohli by sme Ti rovno poradiť. Chyby, ktoré spôsobili chybný zostatok syntetického účtu 343 sa nikdy neopravujú nejakým opravným účtovaním. Ale vyhľadaním a opravou toho pôvodného účtovania, aby nebolo chybné. Ak si našla aj chybu spred dvoch rokov, opravíš ju v tomto roku, pričom nákladovú zložku chyby opravuješ na 429, výnosovú na 428 a chybu v DPH priamo na 343.
Uplatni tento postup :

urob opravné účtovanie k nájdenej pôvodnej chybe, aby pôvodnú chybu z minulosti vylúčilo /chýb môže byť aj viac a v rôznych obdobiach/
zaúčtuj započítanie inej dane, ktorú vysporiadal daňový úrad s vaším nadmerným odpočtom
ihneď po týchto opravách zostav cvičné daňové priznanie ku dňu opráv – akoby si ho mala hneď vtedy podať – kvôli kontrole zostatku
porovnaj zostatok syntetického účtu 343 so zostaveným priznaním
sumy zostatku a priznania by sa mali zhodovať, ak dobre účtuješ. Ak sa zhodujú, máš to za sebou. Ak nie, musíš hľadať ďalšie chyby, až kým sa zostatok nezhodne s priznaním.
Daňové priznanie DPH ... ani riadne ani dodatočné sa na rozdiel od iných priznaní nikdy neúčtuje. Je iba opísaným výsledkom účtovaní daňových dokladov s rozpisom podľa daňovej evidencie a jeho výsledok by sa mal zhodovať s konečným zostatkom syntetického účtu 343. Ak by sa daň uhradila, alebo inkasoval nadmerný odpočet a prípady nového obdobia by sa ešte nezaúčtovali, mal by zostatok syntetického účtu 343 byť po zaúčtovaní úhrady nulový.
Viac sa Ti už fakt vo všeobecnosti poradiť nedá ....
Danielam
24.01.12,20:03
Išla som ešte raz, kontrolovala som učet 343 s DP DPH za roky 2009 a 2010. Nakoniec aj tie dodatočné daňové tam boli.Každý mesiac zostatok 343 sa rovnal DP DPH. Ale zrazu to externá účtovníčka k 1.1.2010 zmenila a urobila takýto nepochopiteľný zápis 701/428 oprava počiatočného stavu účtu 343 (ten zmenila o sumu tých dodatočných daňových) .
Po lopate napísane neviem prečo konečný stav účtu 343 z roku 2009 bol iný ako začiatočný stav účtu 343 v roku 2010 kde mala evidovať pohľadávku voči daňovému. Proste začiatočný stav účtu 343 nie je rovnaky ako konečný stav účtu 343 z minulého roka. Ked som išla ďalej zistila som že na zač.účte súvahovom sa jej nerovnali strany tak tam dala ten zápis 701/428 -ako oprava poč. stavov. robila úplne v inom programe a komunikovať so mnou nechce ...vlastne robili to dve účtovníčky a ani jedna s tým nechce mať nič spoločné (ale to nie je podstatné) chcem to len nejako napraviť a neviem ako nato.
No a teraz mam zaučtovať kompenzáciu dani, nadmerný odpočet preučtovaný na preddavok na daň PO- 342/343 lenže na 343 nie je z čoho zaučtovať. a už som bola aj na daňovom úrade a potvrdili mi že tam máme preplatok z nadmerneho odpočtu aj v akej výške .
a_je_to
25.01.12,11:35
Išla som ešte raz, kontrolovala som učet 343 s DP DPH za roky 2009 a 2010. Nakoniec aj tie dodatočné daňové tam boli.Každý mesiac zostatok 343 sa rovnal DP DPH. Ale zrazu to externá účtovníčka k 1.1.2010 zmenila a urobila takýto nepochopiteľný zápis 701/428 oprava počiatočného stavu účtu 343 (ten zmenila o sumu tých dodatočných daňových) .
Po lopate napísane neviem prečo konečný stav účtu 343 z roku 2009 bol iný ako začiatočný stav účtu 343 v roku 2010 kde mala evidovať pohľadávku voči daňovému. Proste začiatočný stav účtu 343 nie je rovnaky ako konečný stav účtu 343 z minulého roka. Ked som išla ďalej zistila som že na zač.účte súvahovom sa jej nerovnali strany tak tam dala ten zápis 701/428 -ako oprava poč. stavov. robila úplne v inom programe a komunikovať so mnou nechce ...vlastne robili to dve účtovníčky a ani jedna s tým nechce mať nič spoločné (ale to nie je podstatné) chcem to len nejako napraviť a neviem ako nato.
No a teraz mam zaučtovať kompenzáciu dani, nadmerný odpočet preučtovaný na preddavok na daň PO- 342/343 lenže na 343 nie je z čoho zaučtovať. a už som bola aj na daňovom úrade a potvrdili mi že tam máme preplatok z nadmerneho odpočtu aj v akej výške .

Neviem, v akej pozícii vystupuješ. Ak ako účtovníčka, ktorá prevzala neporiadok, tak napíš návrh listu predchádzajúcej účtovníčke. Upozorni ju, že boli nájdené závažné chyby a vyzvi ju na ich objasnenie a opravu. Inak v prípade vzniku sankcií jej bude škoda zosobnená a do dôsledkov právne vymáhaná. To musí podpísať a odoslať majiteľ firmy.
Ak sa účtovníctvo opraví bez preukázania pôvodnej chyby a bez nej, preberáš zodpovednosť za nezodpovedajúce opravy na seba, mala si kontaktovať ju.
Účtovníčka hrubo porušila § 16, ods. 12 ZoÚ, aj § 10, ods. 2 k zápisu 701/428, aj viacero ostatných súvisiacich účtovných zásad. Zápisom /428 zrejme nahradila zníženú časť poč. stavu /343, ako píšeš. Ale tým pádom by po zaúčtovaní zápočtu DÚ/ 342/343 malo byť s účtom 343 všetko v poriadku, nie ? ... ? Pasívny zostatok 343 mal poklesnúť až do aktívnej podoby, zhodnej so sumou nadmerného odpočtu ... nie ?. Alebo iba chcela, aby poklesol, ale zamenila strany zápisu. To, čo dopočítala do DDP neopravila v účtovníctve, ale nahradila nezodpovedajúcim zápisom 701/428 bez náležitého dokladovania. Akoby na odoslaných faktúrach minulých období nahradila DPH /343 výnosom /6xx, teraz už /428... Možno sa iba dohadovať, že čo pôvodne chcela a čo naozaj urobila. Bez naštudovania stavu ťažko dať radu. Všetky rady, ktoré som k tejto téme dal, platia ...
Stefan2005
25.01.12,11:59
... ani riadne ani dodatočné sa na rozdiel od iných priznaní nikdy neúčtuje....


... ja som už o DDP k DPH účtoval. Pripúšťam odlišnosti kvôli osobitostiam softvéru, ako i samotnej chyby, časového obdobia,...
Danielam
25.01.12,16:43
Ďakujem všetkým za ochotu pomôcť. Bola som za tou účtovníčkou a na prekvapenie som zistila že firma jej prácu nezaplatila a pred koncom roka to dali niekomu len tak "dorobiť" bez zmluvy dohody atd....a ta dotyčná mi povedala, že ona nič neučtovala a nikde nefiguruje jej podpis (čo je pravda, dala podpísať konateľke a ta nevie ani čo je účet, alebo DPH, vie že len nejaké papiere sa musia vo firme robiť....a podpíše čo sa jej dá do ruky)
Dobre ale teraz k veci tá firma čo im to účtovala a nezaplatili jej to mi povedala že oni vlastne nakoniec to daňové za rok 2009 podali. Vzhľadom na to že firma nezaplatila tak to držia u seba a odovzdajú to až ked zaplati naša konateľka (dokumenty).Ale pracuje tam známa tak ta mi aspoň vytlačila konečné zostatky z roku 2009 a tam je dobrý aj ten k.z.čo mám odsúhasený s DU. Pozerala som to a hned sa mi vyjasnilo...Konečné stavy z r.2009 sú zle nahodené ako počiatočné stavy do r.2010 a tam je celý ten problem. Pre zrozumiteľnosť uvediem príklad:
rok 2009 účet 343 kon.stav 5000,00 zaučtovaný 702/343 5000,00
rok2010 účet 343 zač.stav 4000,00 zaučtovaný 343/701 4000,00
ja som to dala ako príklad len na jednom účte takto ich bolo viac zle ....a samozrejme sa jej nerovnali strany na 701 tak dala zápis 701/428 a dorovnala zač.účet súvahový-zápisom že ako oprava počiatočných stavov???.nechápem prečo na začiatku roku 2010 tam nedala dobré začiatočné stavy???????asi bola úplne mimo...takže potom sú zle aj konečné stavy účtov roku 2010 (tých zle nahodených) bolo to u účtov 343,342,341 všetko dane a potom ešte 429 bola na opačnej strane...samozrejme ťahá sa to až do roku 2011 kde som to takéto prebrala a vlastne uzatváram účty a zisťujem tieto nezrovnalosti.
Ale ja by som to chcela ešte teraz v roku 2011 všetko poopravovať, a s tým by som potrebovala poradiť ....neúčtujem PU dlho a s takýmto niečím som sa vobec nestretla....za každú radu budem vďačná.
Danielam
26.01.12,11:16
Ľudkovia dobrí, neviete mi nikto poradiť ako to dať do poriadku v tomto roku.
a_je_to
26.01.12,11:36
... ja som už o DDP k DPH účtoval. Pripúšťam odlišnosti kvôli osobitostiam softvéru, ako i samotnej chyby, časového obdobia,...

... hmmm.... ťažko si predstaviť o akú osobitosť šlo. Priznanie DPH neobsahuje žiadny výpočet dane, je iba opisom súhrnu už zaúčtovaných údajov pre správcu dane na spárovanie úhrady. Neviem, čo sa dá dosiahnuť jeho zaúčtovaním, nejaký predpis DPH, ktorá tam ešte nie je ... ? .... asi mám slabú fantáziu. Na priznaní DPFO, DPPO, DzMV, DzN je výpočet daňovej povinnosti, ktorá sa ešte v účtovníctve nenachádza. Ale priznanie DPH by mal byť iba opis už zaúčtovaného. Priznanie DPH nie je účtovný doklad u daňovníka, iba u DÚ... ale ... ibaže by áno ? A softvér ... ak nedokáže účtovať jednotlivé prípady DPH v dokladoch, tak je pre platiteľa DPH nepoužiteľný, odporuje zákonu o DP aj o DPH. Oddeľovanie DPH jednotlivo u účtovných dokladov nemožno nahradiť súhrnným zaúčtovaním DPH z priznania DPH. Vidím, že sa ešte musím veľa učiť ... :mee: http://www.porada.sk/images/icons/icon7.png
a_je_to
26.01.12,12:06
Ďakujem všetkým za ochotu pomôcť. Bola som za tou účtovníčkou a na prekvapenie som zistila že firma jej prácu nezaplatila a pred koncom roka to dali niekomu len tak "dorobiť" bez zmluvy dohody atd....a ta dotyčná mi povedala, že ona nič neučtovala a nikde nefiguruje jej podpis (čo je pravda, dala podpísať konateľke a ta nevie ani čo je účet, alebo DPH, vie že len nejaké papiere sa musia vo firme robiť....a podpíše čo sa jej dá do ruky)
Dobre ale teraz k veci tá firma čo im to účtovala a nezaplatili jej to mi povedala že oni vlastne nakoniec to daňové za rok 2009 podali. Vzhľadom na to že firma nezaplatila tak to držia u seba a odovzdajú to až ked zaplati naša konateľka (dokumenty).Ale pracuje tam známa tak ta mi aspoň vytlačila konečné zostatky z roku 2009 a tam je dobrý aj ten k.z.čo mám odsúhasený s DU. Pozerala som to a hned sa mi vyjasnilo...Konečné stavy z r.2009 sú zle nahodené ako počiatočné stavy do r.2010 a tam je celý ten problem. Pre zrozumiteľnosť uvediem príklad:
rok 2009 účet 343 kon.stav 5000,00 zaučtovaný 702/343 5000,00
rok2010 účet 343 zač.stav 4000,00 zaučtovaný 343/701 4000,00
ja som to dala ako príklad len na jednom účte takto ich bolo viac zle ....a samozrejme sa jej nerovnali strany na 701 tak dala zápis 701/428 a dorovnala zač.účet súvahový-zápisom že ako oprava počiatočných stavov???.nechápem prečo na začiatku roku 2010 tam nedala dobré začiatočné stavy???????asi bola úplne mimo...takže potom sú zle aj konečné stavy účtov roku 2010 (tých zle nahodených) bolo to u účtov 343,342,341 všetko dane a potom ešte 429 bola na opačnej strane...samozrejme ťahá sa to až do roku 2011 kde som to takéto prebrala a vlastne uzatváram účty a zisťujem tieto nezrovnalosti.
Ale ja by som to chcela ešte teraz v roku 2011 všetko poopravovať, a s tým by som potrebovala poradiť ....neúčtujem PU dlho a s takýmto niečím som sa vobec nestretla....za každú radu budem vďačná.

Ja neviem, čo ... ešte nevieš ! Veď píšeš, že chyba je iba tam ... tak ju oprav ! Nekorektne otvorené PS 2010, porušujúce bilančnú kontinuitu ... je zjavná chyba. Predovšetkým účtovne zruš zápis 701/428, nevydokladovaný a uplatnený bez právneho dôvodu. Potom urob sústavu zápisov na spätné dosiahnutie KS 2009 z PS 2010, aby sa vyrovnal účet 701 na nulu, napr. 343/701, 701/342, 341/701.... Ak to sadne, tak to zaúčtuj, do účtovníctva 2012. Iné chyby ani neuvádzaš. Následne skontroluj konečné stavy, či zodpovedajú po oprave.
Ak sa však účet 701 nevyrovná na nulu, tak musíš hľadať chybu aj inde. To ale bez agendy 2009 a 2010 nepôjde. Ani automechanik nedokáže zistiť chybu a opraviť auto po internete ... ak mu ho nepristavia do boxu. Aj keď Stefan 2005 možno zareaguje ... že sa to predsa len dá .... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.png
Danielam
26.01.12,21:34
Ja neviem, čo ... ešte nevieš ! Veď píšeš, že chyba je iba tam ... tak ju oprav ! Nekorektne otvorené PS 2010, porušujúce bilančnú kontinuitu ... je zjavná chyba. Predovšetkým účtovne zruš zápis 701/428, nevydokladovaný a uplatnený bez právneho dôvodu. Potom urob sústavu zápisov na spätné dosiahnutie KS 2009 z PS 2010, aby sa vyrovnal účet 701 na nulu, napr. 343/701, 701/342, 341/701.... Ak to sadne, tak to zaúčtuj, do účtovníctva 2012. Iné chyby ani neuvádzaš. Následne skontroluj konečné stavy, či zodpovedajú po oprave.
Ak sa však účet 701 nevyrovná na nulu, tak musíš hľadať chybu aj inde. To ale bez agendy 2009 a 2010 nepôjde. Ani automechanik nedokáže zistiť chybu a opraviť auto po internete ... ak mu ho nepristavia do boxu. Aj keď Stefan 2005 možno zareaguje ... že sa to predsa len dá .... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.png
Aj ked ako sa zdá si zo mňa trošku nervozny aj tak veľmi pekne ďakujem za radu. Účtujem v PU krátko ale keby niekto dostal taký guláš ako som prebrala ja - možno by sa na to celé vykašlal. Ozaj ďakujem :)
Mija33
07.02.12,07:13
... ako prosím vás zaúčtujem do denníka počiatočný stav dotácie z minulého roka?
a_je_to
09.02.12,17:47
... ako prosím vás zaúčtujem do denníka počiatočný stav dotácie z minulého roka?

Nie je známe, z akého dôvodu sa dotácia nachádzala v konečných stavoch a na ktorej strane, či aktívny, alebo pasívny zostatok. Obvykle sa dotácia účtuje ako predpis až vtedy, ak je takmer isté, že ju subjekt dostane, inak sa nemusí účtovať. Úradný prísľub nemá povahu vzniku účtovného prípadu. Ak sa dotácia nachádza v účtovníctve ako nesplnená pohľadávka /predpis/ na aktívnej strane, tak počiatočný stav sa otvorí účtovaním 346/701. Ak je v konečných stavoch povinnosť vrátenia dotácie, alebo poukázanie dotácie, ku ktorej nebol účtovaný predpis, teda pasívny zostatok, otvorí sa účtovaním 701/346.
Mija33
10.02.12,06:30
účtujem v JÚ a z minulého roka mi ostala ešte nevyčerpaná dotácia, ako ju preúčtujem do roku 2012? Dakujem
a_je_to
04.03.12,13:44
účtujem v JÚ a z minulého roka mi ostala ešte nevyčerpaná dotácia, ako ju preúčtujem do roku 2012? Dakujem

Príjem dotácie vlani, pokiaľ sa vedelo, že do konca roka nebude celá vyčerpaná ... mal byť zaúčtovaný ako príjem, neovplyvňujúci základ dane. Vyčerpaná čiastka mala byť zaúčtovaná v uzávierkových operáciách ako zdaniteľný príjem, bez peňažného pohybu na bankovom účte a čerpané výdavky, ako bežné daňové aj peňažné výdavky. Nevyčerpaná časť dotácie sa v počiatočných stavoch PD - JÚ nebjaví, iba ako suma, ktorá je súčasťou počiatočného stavu bežného účtu. Do počiatočných stavov PD-JÚ ide iba počiatočný stav pokladne, banky a prípadne aj priebežných položiek, nič iné. Dočerpanie dotácie v roku 2012 sa účtuje rovnako. Teda do zdaniteľného príjmu v uzávierkových operáciách roka 2012 bez peňažného pohybu a výdavky z nej hradené, ako bežné daňové, aj peňažné výdavky.
Discodiva
28.03.12,14:30
prosím vás, počiatočný stav učtu v JU zahrnam normálne do prijmov? V penaznom denníku ho uvediem do stlpca V penažnom ústave v kolonke zostatok a aj prijem? a potom patri aj do stlpca PZZD, či už nie?
jojka2001
26.03.13,13:11
Aj ked ako sa zdá si zo mňa trošku nervozny aj tak veľmi pekne ďakujem za radu. Účtujem v PU krátko ale keby niekto dostal taký guláš ako som prebrala ja - možno by sa na to celé vykašlal. Ozaj ďakujem :)

ahoj ..prosim ta ako si to nakoniec vyriesila? ja sa chcem len spytat, ci mozem opravit ZS r.2012 na ucte 343...jednoduchym zapisom ako oprava 343 cez ID ako 343000//701? dakujem pekne..:)
a_je_to
31.03.13,21:53
ahoj ..prosim ta ako si to nakoniec vyriesila? ja sa chcem len spytat, ci mozem opravit ZS r.2012 na ucte 343...jednoduchym zapisom ako oprava 343 cez ID ako 343000//701? dakujem pekne..:)
Veruže nie. Počiatočné stavy musia byť až na 431 zhodné s prechádzajúcimi konečnými. Okrem toho zápis 343/701 Ti rozhodí nielen zhodu KS=PS na 343, ale aj nulový zostatok na účte 701 a to je už hrubá chyba. Opraviť možno až účtovným zápisom bežného roka, ak je dôvod na opravu.