monika zboraiová
19.02.08,13:19
Dobrý deň,

prosím o radu:

Od októbra 2005 som bola zamestnaná v normalnom pracovnom pomere za 15.000,- Sk. Od októbra 2006 som na rodičovskom príspevku a zároveň som popri ňom bola zamestnaná na štyri hodiny denne za 5.000,- Sk. V októbri 2007 som zostala tehotná. Koncom apríla nastupujem na materskú dovolenku. Z ktorého príjmu my budú počítať materskú. Iba z 5000 aj keď som bola zamestnaná len na polovičný úväzok?

Ďakujem
karpis
19.02.08,12:32
Skús si vyhľadať materské
jankasm
19.02.08,14:45
Dobrý deň,

prosím o radu:

Od októbra 2005 som bola zamestnaná v normalnom pracovnom pomere za 15.000,- Sk. Od októbra 2006 som na rodičovskom príspevku a zároveň som popri ňom bola zamestnaná na štyri hodiny denne za 5.000,- Sk. V októbri 2007 som zostala tehotná. Koncom apríla nastupujem na materskú dovolenku. Z ktorého príjmu my budú počítať materskú. Iba z 5000 aj keď som bola zamestnaná len na polovičný úväzok?

Ďakujem

Áno, tvoj VZ na NP bol 5000,-. Bohužiaľ, nikoho nebude zaujímať, že to bolo na skrátený pracovnú úväzok. Takže materská bude počítaná z 5000,- plus by si mala dostať doplatok do výšky rodičovského príspevku. ;)
Skús preštudovať témy o materskej, ako Ti bolo odporúčané v predchádzajúcom príspevku. Je tam popísaných dosť možností na zvýšenie materskej.
Ešte stále pracuješ v tom zamestnaní? Tesne pred nástupom na MD stačí tento PP ukončiť a následne na druhý deň uzatvoriť nový PP, s tým istým zamestnávateľom alebo s nejakým iným, a stanoviť si mzdu vo výške maximálneho VZ 28142,-. Naozaj stačí aj na 1-2 dni pred nástupom na MD. Materská by potom bola počítaná z tohto VZ, a bola by cca. 15000-15500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. :)
Keďže na MD nastupuješ v apríli, tak ak by si nový PP uzatvorila v 04/2008 tak VZ za jeden kalendárny deň musí byť 939,-. Podľa toho treba potom presne prispôsobiť výplatu. Dohodni sa so zamestnávateľom, že odvody, ktoré navyše zaplatí z tohto zvýšeného VZ mu všetky uhradíš. Z takej peknej materskej to nebude problém. :cool: