kikinna
19.02.08,14:35
Chcela by som sa opytat ci mozem ziskat vyssiu matersku, ak si zacnem sama platit do soc.poistovne. V r.2007 som pracovala v Ceskej republike, od 1.1.2008 som nezamestnana. Chceme mat babetko s manzelom co najskor. :rolleyes::)
rondos
19.02.08,13:51
Musíš splniť 270 dni poistenia v dvoch rokoch pre materskou. Ale ak to ešte len plánujete, tak si plať z maxima a keš sa Ti podarí zamestnať potom si to môžeš znížiť a platiť len do rozdielu alebo keď si ajdeš miesto z vysokým príjmom tak dobrovoľné platenie zrušíš.
jankasm
19.02.08,15:19
Chcela by som sa opytat ci mozem ziskat vyssiu matersku, ak si zacnem sama platit do soc.poistovne. V r.2007 som pracovala v Ceskej republike, od 1.1.2008 som nezamestnana. Chceme mat babetko s manzelom co najskor. :rolleyes::)

V dvoch rokoch pred nástupom na MD /respektíve pred pôrodom/ musíš splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Odporúčam, keďže chcete bábätko čo najskôr, prihlásiť sa na DNP /dobrovoľné nemocenské poistenie/ z maximálneho VZ 28142,- /od 1.7.2008 to bude cca. 30300,- tak potom si nahlás zmenu VZ na tento vyšší, ak by si náhodou ešte vtedy nebola tehotná, tak si DNP zruš a nanovo sa prihlás z toho nového maxima, materskú budeš mať asi o 1000,- vyššiu ako z toho pôvodného VZ/. Po splnení podmienky 270 dní poistenia budeš mať materskú v roku 2008 maximálnu. Ak by si náhodou nastupovala na MD až v roku 2009, tak z maxima Ti stačí platiť do 31.12.2008 a od 1.1.2009 si môžeš dať zmenu VZ na minimálny. ;)
Ak máš čas, preštuduj si túto tému, je tam o možnostiach navýšenia materskej už popísaných milión rád

http://www.porada.sk/t65484-p91-materska-2008-a.html
kikinna
09.04.08,09:16
Dobrý den vospolok, mam malý problem pomozete mi? Zacala som si platit DNP v marci,ale uz som tehotna a nevzjde mi 270 dni do materskej dovol. da sa s zym nieco robit, aby som mala vyssiu matersku? dakujem :)
jankasm
09.04.08,09:32
Dobrý den vospolok, mam malý problem pomozete mi? Zacala som si platit DNP v marci,ale uz som tehotna a nevzjde mi 270 dni do materskej dovol. da sa s zym nieco robit, aby som mala vyssiu matersku? dakujem :)

No asi si ho platíš popri zamestnaní, však?
No je spôsob, do 270 dní DNP by sa Ti započítali dni z ukončeného nemocenského poistenia zamestnanca v posledných dvoch rokoch. Takže keby si napr. ukončila súčasné zamestnanie a na druhý deň sa znovu zamestnala, môže byť aj s úplne rovnakou PZ a u rovnakého zamestnávateľa, tak by si podmienku 270 dní splnila. ;)

Ale jednoduchší spôsob je, a aspoň myslím, že je reálny, požiadať o materské zo zamestnania od SP odo dňa nástupu na MD, ale o materké z DNP požiadať až odo dňa, keby budeš mať splnenú podmienku 270 dní /musíš to ovšem stihnúť do dňa pôrodu/. :cool:
brčko
09.04.08,10:14
Dobrý den vospolok, mam malý problem pomozete mi? Zacala som si platit DNP v marci,ale uz som tehotna a nevzjde mi 270 dni do materskej dovol. da sa s zym nieco robit, aby som mala vyssiu matersku? dakujem :)

270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom treba splniť do dna pôrodu, nie do nástupu na MD. Ak nemáš iné ukončené NP, ktoré by sa ti k tomu prirátalo, ale stihneš 270dní niekedy v období po nástupe na MD ešte pred pôrodom, tak nárok na materskú z DNP ti vznikne. Budeš však musieť platiť DNP aj po nástupe na MD, až do dosiahnutia 270dní! Aspon takto opisovali mamičky postup SP v r.2007.

Ty máš ukončený PP si písala v ČR. Niečo sa mi zdá, že aj toto obdobie by sa do 270dní malo zarátať. NO istá si nie som. O tom, myslím, viac vie a písala Janka Motyčková.
Olgica
14.04.08,18:03
Dobrý večer. Viem že sa toho o materskej tu popísalo viac než dosť ale aj tak vás prosím o radu. Moja švagriná otehotnela (je cca v 2 mesiaci). 270 dní nespĺňa lebo už 2 roky nepracuje a ani si nič neplatí ale chcela by poberať materskú (to je ale predsavzatie, že...)
No, neviem, či sa dá prihlásiť v sociálke ako dobrovoľný platca spätne, tak aby jej to vyšlo s tými 270 dňami a koľko by platila % poistné, môže platiť iba nemocenské poistné alebo musí aj iné platiť. Prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
brčko
14.04.08,18:15
Dobrý večer. Viem že sa toho o materskej tu popísalo viac než dosť ale aj tak vás prosím o radu. Moja švagriná otehotnela (je cca v 2 mesiaci). 270 dní nespĺňa lebo už 2 roky nepracuje a ani si nič neplatí ale chcela by poberať materskú (to je ale predsavzatie, že...)
No, neviem, či sa dá prihlásiť v sociálke ako dobrovoľný platca spätne, tak aby jej to vyšlo s tými 270 dňami a koľko by platila % poistné, môže platiť iba nemocenské poistné alebo musí aj iné platiť. Prosím o odpoveď a vopred ďakujem.

Bohužial, ak už dva roky nemá žiadne nemocenské poistenie, tak nárok na materskú už nijakým spôsobom nezíska. Prihlásiť spätne sa nedá.
Bude mať len nárok na rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa, požiada si on na UPSVaR.
Potom nech nezabudne, kvôli dôchodkovému poisteniu počas starostlivosti o dieta, do 15dní po jeho narodení poslať potrebnú prihlášku + prílohy.
betkag
14.04.08,18:24
No asi si ho platíš popri zamestnaní, však?
No je spôsob, do 270 dní DNP by sa Ti započítali dni z ukončeného nemocenského poistenia zamestnanca v posledných dvoch rokoch. Takže keby si napr. ukončila súčasné zamestnanie a na druhý deň sa znovu zamestnala, môže byť aj s úplne rovnakou PZ a u rovnakého zamestnávateľa, tak by si podmienku 270 dní splnila. ;)

Ale jednoduchší spôsob je, a aspoň myslím, že je reálny, požiadať o materské zo zamestnania od SP odo dňa nástupu na MD, ale o materké z DNP požiadať až odo dňa, keby budeš mať splnenú podmienku 270 dní /musíš to ovšem stihnúť do dňa pôrodu/. :cool:
Dobrý den, mám podobný problém ako Kikinna. Síce som si DNP popri zamestnani zacala platit este ako netehotna, ale uz o mesiac som otehotnela. Tých 270 dni uplynie len mesiac pred terminom porodu, to uz budem na riadnej materskej. Mala som obavy, ci mi budu vyplacat materske aj z DNP. Teraz som kludnejsia, vasa odpoved mi velmi pomohla. Dufam, ze tak budu postupovat aj panie na pobocke SP. Keď som sa na to bola pýtať, nezdalo sa mi, ze by si boli 100% isté. tak dakujem :-)
jankasm
15.04.08,09:35
Dobrý den, mám podobný problém ako Kikinna. Síce som si DNP popri zamestnani zacala platit este ako netehotna, ale uz o mesiac som otehotnela. Tých 270 dni uplynie len mesiac pred terminom porodu, to uz budem na riadnej materskej. Mala som obavy, ci mi budu vyplacat materske aj z DNP. Teraz som kludnejsia, vasa odpoved mi velmi pomohla. Dufam, ze tak budu postupovat aj panie na pobocke SP. Keď som sa na to bola pýtať, nezdalo sa mi, ze by si boli 100% isté. tak dakujem :-)

Zákon v tomto prípade hovorí jasne, 270 dní z DNP treba splniť do dňa pôrodu. Takže podľa mňa sa nemáš čoho obávať.

Podmienky nároku na materské

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
brčko
15.04.08,09:40
Len si treba na seba dávať pozor, nech bábo nepríde na svet skôr. A treba platiť DNP do dosiahnutia tých 270dní.
cactus
15.04.08,09:42
Prosím o radu pre moju neter ako si môže zvýšiť materskú na maximum. Pracuje na úrade práce. 14.4.2008 bol s ňou ukončený pracovný pomer v dočasnej štátnej službe a dňa 15.04.2008 uzavretý nový pracovný pomer v stálej štátnej službe, čiže zamestnávateľ ju odhlásil k 14.04. vo všetkých inštitúciách a následne znovu prihlásil. Pomohlo by jej, ak by sa od 15.04.2008 nahlásila v sociálnej poisťovni ako dobrovoľný platca, na sumu VZ vo výške rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a jej mzdy? Prípadne ak by sa zamestnala ešte na inú pracovnú zmluvu v súkromnej firme?

Ďakujem za rady aj za ňu zároveň
mambi
15.04.08,09:49
ahoj, ja mám takúto situáciu

som zamestnaná od novembra 2007, pred tým som bola na RD. Zmluvu mám len do novembra 2008.Plánujeme dieťatko niekedy v roku 2009.Neviem kedy si začať platiť Dobrovolné poistenie, aby mi vznikol nárok aj na PN, pretože aj pri prvom dieťatku som bola celých 9 mesiacov doma. Ako postupovať? Ďakujem srdečne.
brčko
15.04.08,10:11
Prosím o radu pre moju neter ako si môže zvýšiť materskú na maximum. Pracuje na úrade práce. 14.4.2008 bol s ňou ukončený pracovný pomer v dočasnej štátnej službe a dňa 15.04.2008 uzavretý nový pracovný pomer v stálej štátnej službe, čiže zamestnávateľ ju odhlásil k 14.04. vo všetkých inštitúciách a následne znovu prihlásil. Pomohlo by jej, ak by sa od 15.04.2008 nahlásila v sociálnej poisťovni ako dobrovoľný platca, na sumu VZ vo výške rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a jej mzdy? Prípadne ak by sa zamestnala ešte na inú pracovnú zmluvu v súkromnej firme?

Ďakujem za rady aj za ňu zároveň

Nepíšete, kedy má termín, lebo je dôležité, kedy nastúpi na MD (tiež výška jej HM, či je rozdiel maximVZ-HM vyšší ako min.mzda). Predpokladám ale, že tehotná už je, teda na MD nastúpi v r.2008.
1. Ak je tehotná do 8týždna tehotenstva a rozdiel jej maximVZ-HM je viac ako min.mzda, tak sa jej oplatí prihlásiť sa z rozdielu max.VZ a jej mzdy. Musí stihnúť uplynúť 26týždnov od prihlásenia na DNP, inak by sa dávka nerátala zo skutočných odvodov ale z predpokladaného VZ DNP, teda z minimálnej mzdy, t.j. materskú si zvýši len o 148,5Sk na den.
2. Ak je vo vyššom štádiu tehotenstva a rozdiel maximVZ-HM je vyšší ako min.mzda, pomôže jej len druhý PP pred nástupom na MD.
3. Ak je rozdiel max.VZ a jej HM približne suma min.mzdy, tak jej stačí sa prihlásiť na DNP tolko dní pred nástupom na MD (z minim.VZ), aby splnila 270dní aj z DNP.

Podla termín pôrodu je dôležité prerátať si, kedy by mal druhý PP začať (č.2), resp. DNP (č.3). Či stačí ozaj len pár dní pred nástupom na MD alebo jej bude chýbať viac dní do dosiahnutia 270dní NP aj z druhého PP. K dnom tohto PP (DNP) sa prirátajú dni ukončeného PP (teda nem.poistenia) ale to len tie v období posledných dvoch rokov pred pôrodom (teda obdobie dva roky pred pôrodom do 14.4.08).
K dosiahnutiu 270dní z druhého NP sa dá tiež kombinovať DNP+druhýPP, DNP uzatvoriť skôr, potom ukončiť a pred nástupom na MD uzatvoriť PP.
jankasm
15.04.08,10:26
ahoj, ja mám takúto situáciu

som zamestnaná od novembra 2007, pred tým som bola na RD. Zmluvu mám len do novembra 2008.Plánujeme dieťatko niekedy v roku 2009.Neviem kedy si začať platiť Dobrovolné poistenie, aby mi vznikol nárok aj na PN, pretože aj pri prvom dieťatku som bola celých 9 mesiacov doma. Ako postupovať? Ďakujem srdečne.

Kedy asi plánuješ otehotnieť? Problém je v tom, že teraz, kým si zamestnaná si môžeš platiť DNP ale len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania. Z maxima môžeš potom DNP platiť až po skončení PP.
Ak však nastúpiš na PN po skončení PP, tak tá Ti bude potom platená len z DNP a to z VZ, z ktorého si budeš platiť /a aj to len vtedy, ak stihneš platiť DNP 26 týždňov pred nástupom na PN/.

Takže rada? Na DNP by som sa prihlásila až po skončení PP a to s maximálnym VZ 30219,-. 270 dní DNP budeš mať splnených z tohoto ukončeného zamestnania. Z maxima by som platila do 31.12.2008, od 1.1.2009 by som si dala zmenu na minimum. Po platení DNP 26 týždňov od posledného prihlásenia, čiže niekedy v máji 2009, môžeš poberať dávku PN alebo materskú z maximálneho VZ. Ak pôjdeš náhodou na PN skôr, tak do tých 26 týždňov ju budeš mať vyplácanú len z minimálneho VZ. Po uplynutí 26 týždňov môžeš PN ukončiť a začať novú, ktorá už bude môcť byť vyplácaná z maximálneho VZ. Rovnako aj materská bude potom už vyplácaná z maximálneho VZ.
ajka5
15.04.08,10:39
moj problem je nasledujuci: od roku 2003 do 02/2008 som bola zamestnana u firmy A. Od 02/2008 do 03/2008 u firmy B. Od 1.4. som nezamestnana. Od 10/2007 si platim dobrovolne z 10 000,- v tom období rozdiel VZ. Keby som teraz otehotnela matersku dostanem predpokladam len z VZ 10 000. Alebo nie? Da sa nejak pomôct aby som mala narok na max. Viem ze je jeden spôsob kedze splnam podmienku 270 dni vposlených 2 rokoch, zamestnať na na par dni u iného zamestnavatela. ale chcela by som vedieť či to este nejde nejak inak. Ďakujem
mambi
15.04.08,10:59
[quote=jankasm;707706]Kedy asi plánuješ otehotnieť? Problém je v tom, že teraz, kým si zamestnaná si môžeš platiť DNP ale len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania. Z maxima môžeš potom DNP platiť až po skončení PP.
Ak však nastúpiš na PN po skončení PP, tak tá Ti bude potom platená len z DNP a to z VZ, z ktorého si budeš platiť /a aj to len vtedy, ak stihneš platiť DNP 26 týždňov pred nástupom na PN/.

plánujem otehotnieť koncom roka 2008.
Keby som to urobila takto:
- prihlásila by som sa na DNP 19.5.2008 s rozdielu VZ tých 26 tt by mi vyšlo akurát ku skončeniu PP. V deň skončenia PP v novembri 2008 by som urobila zmenu na Max.VZ z DNP a podmienka 26 tt by bola splnená a mala by som aj max.PN hm? chápem to správne?
cactus
15.04.08,11:07
Nepíšete, kedy má termín, lebo je dôležité, kedy nastúpi na MD (tiež výška jej HM, či je rozdiel maximVZ-HM vyšší ako min.mzda). Predpokladám ale, že tehotná už je, teda na MD nastúpi v r.2008.
1. Ak je tehotná do 8týždna tehotenstva a rozdiel jej maximVZ-HM je viac ako min.mzda, tak sa jej oplatí prihlásiť sa z rozdielu max.VZ a jej mzdy. Musí stihnúť uplynúť 26týždnov od prihlásenia na DNP, inak by sa dávka nerátala zo skutočných odvodov ale z predpokladaného VZ DNP, teda z minimálnej mzdy, t.j. materskú si zvýši len o 148,5Sk na den.
2. Ak je vo vyššom štádiu tehotenstva a rozdiel maximVZ-HM je vyšší ako min.mzda, pomôže jej len druhý PP pred nástupom na MD.
3. Ak je rozdiel max.VZ a jej HM približne suma min.mzdy, tak jej stačí sa prihlásiť na DNP tolko dní pred nástupom na MD (z minim.VZ), aby splnila 270dní aj z DNP.

Podla termín pôrodu je dôležité prerátať si, kedy by mal druhý PP začať (č.2), resp. DNP (č.3). Či stačí ozaj len pár dní pred nástupom na MD alebo jej bude chýbať viac dní do dosiahnutia 270dní NP aj z druhého PP. K dnom tohto PP (DNP) sa prirátajú dni ukončeného PP (teda nem.poistenia) ale to len tie v období posledných dvoch rokov pred pôrodom (teda obdobie dva roky pred pôrodom do 14.4.08).
K dosiahnutiu 270dní z druhého NP sa dá tiež kombinovať DNP+druhýPP, DNP uzatvoriť skôr, potom ukončiť a pred nástupom na MD uzatvoriť PP.

Ďakujem brčko za odpoveď.
Predpoklad pôrodu je v druhej plovici augusta 2008, takže na materskú nastúpi začiatkom júla.
HM má 18 ooo Sk. Zamestnanie menila bez prerušenia poistenia.
Takže mi to vychádza tak, že by pripadal do úvahy bod 2., čiže zamestnať sa ešte na jeden PP u inej firmy v mesiaci júni. ale tu by som sa opýtala na aký dlhý čas? Stačí aj pár dní a tiež aby bol vymeriavací základ rozdiel medzi maxVZ a jej HM?
Ďakujem, že si sa mi venoval.
brčko
15.04.08,11:46
Ďakujem brčko za odpoveď.
Predpoklad pôrodu je v druhej plovici augusta 2008, takže na materskú nastúpi začiatkom júla.
HM má 18 ooo Sk. Zamestnanie menila bez prerušenia poistenia. predpokladám, si myslela bez jediného dna bez nem.poistenia, ale jeden den urobili odhlášky pre SP, druhý den prihlášky (si to myslím píslala)
Takže mi to vychádza tak, že by pripadal do úvahy bod 2., čiže zamestnať sa ešte na jeden PP u inej firmy v mesiaci júni. ale tu by som sa opýtala na aký dlhý čas? Stačí aj pár dní a tiež aby bol vymeriavací základ rozdiel medzi maxVZ a jej HM?
Ďakujem, že si sa mi venoval.

Ak nastupuje na MD v júli, tak maximálny denný VZ pre výpočet materskej je 907,8064.. Sk (28142:31). Zo zamestnania, ktoré jej začalo 15.4.08 bude jej rozhodujúcim obdobím (RO) pre výpočet materskej 15.4.-30.6.08.
Ak uzatvorí nový PP v júni, tak jej RO z tohto zamestnania bude obdobie od začiatku PP do 30.6.08. Ak by začal jej nový PP v júli, tak jej RO bude obdobie od začiatku PP do dna, ktorý predchádza nástupu na MD.
Vzhladom na to, že 30.6.08 je pondelok a predtým je víkend (nie je dobré ak je v RO viac volných dní), bolo by dobré aby začal druhý PP 30.6.08. Potom by bol jej RO tento jediný den.
Som to skúsila prerátať:
DVZ č.1 = (9819mzda za april+18000za máj+18000jún) : (16dní v apríly + 31+30)= 595,05
Potom by jej stačil z druhého PP DVZ cca 313,-Sk (907,80-595,05)
Ak by PP začal 30.6.08, tak by jej stačila mesačná HM 6600-7000,- Sk. Za odpracovanie 30.6. by mala HM 314,28 (6600:21prac.dní v júni.)
brčko
15.04.08,11:52
moj problem je nasledujuci: od roku 2003 do 02/2008 som bola zamestnana u firmy A. Od 02/2008 do 03/2008 u firmy B. Od 1.4. som nezamestnana. Od 10/2007 si platim dobrovolne z 10 000,- v tom období rozdiel VZ. Keby som teraz otehotnela matersku dostanem predpokladam len z VZ 10 000. áno Alebo nie? Da sa nejak pomôct aby som mala narok na max. Viem ze je jeden spôsob kedze splnam podmienku 270 dni vposlených 2 rokoch, zamestnať na na par dni u iného zamestnavatela. ale chcela by som vedieť či to este nejde nejak inak. Ďakujem

a si tehotná? Ak stíhaš 26týždnov do nástupu na MD (teda ak si maximálne v 8tt), môžeš sa odhlásiť z DNP a na druhý den nanovo prihlásiť z maximálneho VZ. Ak potom nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov, materská sa ti bude rátať z obdobia od nového prihlásenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD (ak nastúpiš na MD v r.2008). Ak 26týždnov neuplynie, materská sa ti bude rátať z min.mzdy 8100,-.
Inak naozaj jedine cez ten PP.
cactus
15.04.08,11:53
Ak nastupuje na MD v júli, tak maximálny denný VZ pre výpočet materskej je 907,8064.. Sk (28142:31). Zo zamestnania, ktoré jej začalo 15.4.08 bude jej rozhodujúcim obdobím (RO) pre výpočet materskej 15.4.-30.6.08.
Ak uzatvorí nový PP v júni, tak jej RO z tohto zamestnania bude obdobie od začiatku PP do 30.6.08. Ak by začal jej nový PP v júli, tak jej RO bude obdobie od začiatku PP do dna, ktorý predchádza nástupu na MD.
Vzhladom na to, že 30.6.08 je pondelok a predtým je víkend (nie je dobré ak je v RO viac volných dní), bolo by dobré aby začal druhý PP 30.6.08. Potom by bol jej RO tento jediný den.
Som to skúsila prerátať:
DVZ č.1 = (9819mzda za april+18000za máj+18000jún) : (16dní v apríly + 31+30)= 595,05
Potom by jej stačil z druhého PP DVZ cca 313,-Sk (907,80-595,05)
Ak by PP začal 30.6.08, tak by jej stačila mesačná HM 6600-7000,- Sk. Za odpracovanie 30.6. by mala HM 314,28 (6600:21prac.dní v júni.)

ďakujem ti brčko za vyčerpávajúcu odpoveď, budem jej to takto tlmočiť. Vďaka prajným ľuďom na Porade sa dá mladým pomôcť, myslím ekonomicky, a aj to potrebujú. Veľká vďaka
brčko
15.04.08,12:10
[quote=jankasm;707706]Kedy asi plánuješ otehotnieť? Problém je v tom, že teraz, kým si zamestnaná si môžeš platiť DNP ale len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania. Z maxima môžeš potom DNP platiť až po skončení PP.
Ak však nastúpiš na PN po skončení PP, tak tá Ti bude potom platená len z DNP a to z VZ, z ktorého si budeš platiť /a aj to len vtedy, ak stihneš platiť DNP 26 týždňov pred nástupom na PN/.

plánujem otehotnieť koncom roka 2008.
Keby som to urobila takto:
- prihlásila by som sa na DNP 19.5.2008 s rozdielu VZ tých 26 tt by mi vyšlo akurát ku skončeniu PP. V deň skončenia PP v novembri 2008 by som urobila zmenu na Max.VZ z DNP a podmienka 26 tt by bola splnená a mala by som aj max.PN hm? chápem to správne?

nie
napr. ak máš plat 15000 a od 19.5. do 30.6.08 budeš platiť z VZ 13100 (max28142-HM15000), od 1.7.08 dáš zmenu na 15200 (max30219-15000), od 1.12.08 dáš dalšiu zmenu na 30219 (zmena sa dá dať len od 1-ého dna v mesiaci) a nastúpila by si na PN-materskú v r.2009, tak by sa ti rátala dávka z obdobia 19.5.-31.12.08, teda denný vymer.základ by sa rátal(5494za máj+13100+ 5mesx 15200 + 30219) : (13dní vmáji+30+31+31+30+31+30+31).
Ak by si išla na PN v decebmbri, tak by sa dávka rátala z obdobia 19.5.-30.11.08.

Ak chceš maximum aj na PN aj MD, jedine nový PP s maximálnou mzdou aspon na pár dní pred PN, resp. tak aby si bola pri ukončení tohto PP už tehotná a po ukončení z tohto nového PP bola v ochrannej lehote 6mesiacov do nástupu na MD. Ale to by si nemohla mať DNP, v takom prípade by ti ochranná lehota neplynula.
brčko
15.04.08,12:22
ďakujem ti brčko za vyčerpávajúcu odpoveď, budem jej to takto tlmočiť. Vďaka prajným ľuďom na Porade sa dá mladým pomôcť, myslím ekonomicky, a aj to potrebujú. Veľká vďaka


ups, až teraz pozerám, maximálny DVZ v júli 2008 už bude vyšší :o:o:o, od 1.7.08 sa mení mesačné maximum (tie mesiace jún,júl, to som prehliadla, aj ked som tu už niekoho pesne v tomto opravovala).
Takže max.DVZ v júli 2008 bude 974,8064 (30219:31), som si to neuvedomila!!! to všetko mení! Dobré by bolo vedieť presný dátum nástupu na MD-kvôli prípadnému výpočtu HM z druhého PP. A tiež bude v tom prípade lepšie, ak ten druhý PP začne až v júli (kvoli zvýšenému VZ).
Aj tým predchádzajúcim spôsobom si zvýši materskú, no dalo by sa ešte o niečo to zvýšiť.
A dakujem za bodík!
cactus
15.04.08,12:34
ups, až teraz pozerám, maximálny DVZ v júli 2008 už bude vyšší :o:o:o, od 1.7.08 sa mení mesačné maximum (tie mesiace jún,júl, to som prehliadla, aj ked som tu už niekoho pesne v tomto opravovala).
Takže max.DVZ v júli 2008 bude 974,8064 (30219:31), som si to neuvedomila!!! to všetko mení! Dobré by bolo vedieť presný dátum nástupu na MD-kvôli prípadnému výpočtu HM z druhého PP. A tiež bude v tom prípade lepšie, ak ten druhý PP začne až v júli (kvoli zvýšenému VZ).
Aj tým predchádzajúcim spôsobom si zvýši materskú, no dalo by sa ešte o niečo to zvýšiť.
A dakujem za bodík!
potvrdila mi nástup na MD 21. 7. 2008, takže ten VZ bude vyšší. Môžeš mi, prosím, rozpísať kedy by mala uzatvoriť ten druhý PP a akú výšku odvodov by mala platiť do SP?
Dík, moc.
wkatka
15.04.08,13:00
Platim si DNP z min. zakladu a chcem si vstupenim do prac. pomeru zvysit matesku.Chcela by som sa opytat, kedy sa zamestnat u znameho s platom 28 000, aby mi vysiel slusny zaklad pre vypocet materskej. Na MD by som mala nastupit 20.5. alebo 21.5. (s lekarom sa da dohodnut nejaky den hore-dolu). Nechcem sa vsak zamestnat 2 dni pred nastupom na MD (zda sa mi, ze je to take blbe a mozno podozrive). Takze by som sa zamestnala okolo 6.5. Ale mesiac maj ma nejake sviatky a tak, takze neviem, ako sa to potom vypocita. Mozte mi pomoct, ako postupovat pri vypocte? (teda kolko by to vyslo...?)
Este by ma zaujimalo, dokedy musim byt v prac. pomere (dosiahnem tych 270 dni nem. poist len tak akurat, takze asi by som mala rozviazat prac. pomer az po porode, vsak?)
+ otazocka: Musi moj zamestnavatel za mna nieco odvadzat aj ked uz som na MD? A kolko mozu cinit tie odvody cca za dva tyzdne, ked tam budem zamestnana?
Dakujem vopred velmi pekne za rady.
brčko
15.04.08,13:42
potvrdila mi nástup na MD 21. 7. 2008, takže ten VZ bude vyšší. Môžeš mi, prosím, rozpísať kedy by mala uzatvoriť ten druhý PP a akú výšku odvodov by mala platiť do SP?
Dík, moc.

Takže ak bude jej DVZ z prvého PP 595,05 . Treba radšej ešte pred uzatvorením druhého PP prerátať podla skutočných VZ, lebo ak by bola PN, očr alebo dostala odmeny atd, môže byť zmena. Platí však, že jej RO pre výpočet DVZ z tohto PP bude 15.4.-30.6.08 pri nástupe na MD v júli 2008.

Maxim.DVZ v júli bude 974,806... (30219:31) - jej DVZ č.1 bude cca 595,05 t.j. chýba cca 380Sk

Ak nastupuje na MD 21.7.08, čo je pondelok, tak ak by uzatvorila PP tiež v pondelok 14.7.08, tak potrebuje v období 14.-20.7.08 (7dní) dosiahnuť DVZ 380,-, takže potrebuje VZ 2660 (7kalend.dní x 380,-). Aby dosiahla HM 2660 za obdobie 14.-18.7.08, tak jej mesačná HM by mala byť cca 12300,-2660:5odprac.dní x23prac.dní v júli = 12236,-, (ale môže byť HM aj menšia + odmeny), ale HM za tých 5prac.dní resp. 7kal.dní musí byť cca 2660,-Sk.

Ak by nastúpila na MD už v piatok 18.7.08, tak pri mesačnej HM 8600,-bude jej Hm za obdobie 14-17.7.08 1496,- (8600:23x4odpr.dni) a DVZ za obdobie 14-17.7.08 by bol 374,- (1496:4kal.dni). (vyššia hrubá mzda sa jej neoplatí, lebo v júli bude mať z prvého PP DVZ 598,47 (18000:23pr.dníx13odpr.dní:17kal.dní) a teda z druhého PP môže mať DVZ maximálne 376,38, (teda spolu maximum 974,85)takže ozaj HM maximálne 8656,-Sk) Týmto druhým PP si zvýši materskú o cca 205Sk na kal.den.

Jej DVZ=cca 595,05 + 382 = 977,05 znižené na max. 974,85 (resp. II. prípad 595,05 + 374 = 969,05)
denná materská cca 536,16 (resp. II. pripad 532,98 Sk) t.j. mesačne cca 16000-16500,-

Ešte je dôležité, aby v prvom PP nemala náhodou v júli vyššiu HM ako je tých 18000!!!, lebo to by mohlo ešte znížiť DVZ z druhého PP (v súčte z oboch môže dosiahnuť v júli na den len tých cca 974Sk!) a tiež tieto výpočty (dúfam, že matematicky aj počtom prac.dní v mesiaci, sú správne vyrátané, lebo som sa uff, dosť pri tom zahriala ;)) platia len na presne tie dátumy začiatku PP a nástupu na MD. A je myslím samozrejmé, že jej druhý PP musí trvať v den nástupu na MD.
cactus
15.04.08,14:17
dakujem, brčko
brčko
15.04.08,16:50
Platim si DNP z min. zakladu a chcem si vstupenim do prac. pomeru zvysit matesku.Chcela by som sa opytat, kedy sa zamestnat u znameho s platom 28 000, aby mi vysiel slusny zaklad pre vypocet materskej. Na MD by som mala nastupit 20.5. alebo 21.5. (s lekarom sa da dohodnut nejaky den hore-dolu). Nechcem sa vsak zamestnat 2 dni pred nastupom na MD (zda sa mi, ze je to take blbe a mozno podozrive). Takze by som sa zamestnala okolo 6.5. Ale mesiac maj ma nejake sviatky a tak, takze neviem, ako sa to potom vypocita. Mozte mi pomoct, ako postupovat pri vypocte? (teda kolko by to vyslo...?)
Este by ma zaujimalo, dokedy musim byt v prac. pomere (dosiahnem tych 270 dni nem. poist len tak akurat, takze asi by som mala rozviazat prac. pomer az po porode, vsak?)
+ otazocka: Musi moj zamestnavatel za mna nieco odvadzat aj ked uz som na MD? A kolko mozu cinit tie odvody cca za dva tyzdne, ked tam budem zamestnana?
Dakujem vopred velmi pekne za rady.

neviem, či celkom rozumiem tvojmu postupu. Máš DNP z minima a platíš ho už dlhší čas. Pred nástupom na MD chceš DNP ukončiť, uzatvoriť PP s maximálnym VZ. 270dní však dosiahneš až po nástupe na MD ale malo by to vyjsť ešte pred pôrodom. Je to tak?
Ak áno, potom:
- pri začiatku PP 6.5.08 a nástupe na MD 21.5.08 ti stačí HM 27300,- (27300:22prac.dní+sviatkov v máji x11odprac.dní :15kal.dní NP=910,- DVZ t.j. bude znížený na max.907,80..), tvoja HM za máj by mala byť 13650,-Sk
- pri začiatku PP 6.5.08 a nástupe na MD 20.5.08 ti stačí HM 28000,- (28000:22x10:14=909,14 DVZ t.j. bude znížený na max.907,80), tvoja HM za máj 12728,-

Tvoj PP nesmie samozrejme skončiť pred dosiahnutím 270dní NP ani pôrod nesmie nastať skôr. Ak by sa niečo z toho stalo, nemala by si nárok na materské, lebo by si nesplnila podmienku 270dní NP.
Po nástupe na MD za teba zamestnávatel neplatí žiadne odvody.
Odvody zo mzdy sú myslím cca 34,6% teda cca 4730 z 13650,- alebo 4410,- z 12728,-, + k tomu ešte dan, ktorú za teba zamestnávatel zaplatí. Predpokladám vyhlásenie u neho podpíšeš, aby bola dan nižšia. Odvedenú dan dostaneš z DU spať, ked si podáš dan.priznanie (resp. u zamestnávatela podáš roč.zúčtovanie).
wkatka
16.04.08,09:16
Dakujem brcko za radu. Presne si to pochopila. A kolko by mi teda vysla materska, ak budem tak postupovat?
stiby2
16.04.08,14:43
No asi si ho platíš popri zamestnaní, však?
No je spôsob, do 270 dní DNP by sa Ti započítali dni z ukončeného nemocenského poistenia zamestnanca v posledných dvoch rokoch. Takže keby si napr. ukončila súčasné zamestnanie a na druhý deň sa znovu zamestnala, môže byť aj s úplne rovnakou PZ a u rovnakého zamestnávateľa, tak by si podmienku 270 dní splnila. ;)

Ale jednoduchší spôsob je, a aspoň myslím, že je reálny, požiadať o materské zo zamestnania od SP odo dňa nástupu na MD, ale o materké z DNP požiadať až odo dňa, keby budeš mať splnenú podmienku 270 dní /musíš to ovšem stihnúť do dňa pôrodu/. :cool:


Takze, ak si vyberie prvu moznost a skonci a zacne sucasne zamestnanie, tak sucasne s tymto "novym" zamestnanim treba skoncit a znova zacat platit aj DNP? A ak to este vyjde na 270 dni pred porodom, tak to bude OK?
dakujem pekne za odpoved
-j-
jankasm
16.04.08,18:37
neviem, či celkom rozumiem tvojmu postupu. Máš DNP z minima a platíš ho už dlhší čas. Pred nástupom na MD chceš DNP ukončiť, uzatvoriť PP s maximálnym VZ. 270dní však dosiahneš až po nástupe na MD ale malo by to vyjsť ešte pred pôrodom. Je to tak?
Ak áno, potom:
- pri začiatku PP 6.5.08 a nástupe na MD 21.5.08 ti stačí HM 27300,- (27300:22prac.dní+sviatkov v máji x11odprac.dní :15kal.dní NP=910,- DVZ t.j. bude znížený na max.907,80..), tvoja HM za máj by mala byť 13650,-Sk
- pri začiatku PP 6.5.08 a nástupe na MD 20.5.08 ti stačí HM 28000,- (28000:22x10:14=909,14 DVZ t.j. bude znížený na max.907,80), tvoja HM za máj 12728,-

Tvoj PP nesmie samozrejme skončiť pred dosiahnutím 270dní NP ani pôrod nesmie nastať skôr. Ak by sa niečo z toho stalo, nemala by si nárok na materské, lebo by si nesplnila podmienku 270dní NP.
Po nástupe na MD za teba zamestnávatel neplatí žiadne odvody.
Odvody zo mzdy sú myslím cca 34,6% teda cca 4730 z 13650,- alebo 4410,- z 12728,-, + k tomu ešte dan, ktorú za teba zamestnávatel zaplatí. Predpokladám vyhlásenie u neho podpíšeš, aby bola dan nižšia. Odvedenú dan dostaneš z DU spať, ked si podáš dan.priznanie (resp. u zamestnávatela podáš roč.zúčtovanie).


Dakujem brcko za radu. Presne si to pochopila. A kolko by mi teda vysla materska, ak budem tak postupovat?

Podľa vyššie písanej rady od brčko, Ti vyjde maximálny DVZ 907,80. Materská sa potom počíta 55% z DVZ čo je cca. 499,30 na 1 deň. Čiže v mesiaci s 30 dňami dostaneš 14979,- a pri mesiaci s 31 dňami 15478,-. ;)
jankasm
16.04.08,18:48
Takze, ak si vyberie prvu moznost a skonci a zacne sucasne zamestnanie, tak sucasne s tymto "novym" zamestnanim treba skoncit a znova zacat platit aj DNP? A ak to este vyjde na 270 dni pred porodom, tak to bude OK?
dakujem pekne za odpoved
-j-

Pokiaľ si niekto platí DNP napr. z maxima, ale nesplní do dňa pôrodu 270 dní nemocenského poistenia, tak treba mať v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nejaké iné ukončené nemocenské poistenie, ktorého dni, keď sa pripočítajú k dňom DNP, tak splnia tých 270 dní.
Takže ak má niekto napr. už 5 rokov pracovný pomer, z ktorého má však nízku mzdu a platí si DNP, z ktorého však nestíha splniť 270 dní do dňa pôrodu, tak treba to zamestnania ukončiť a potom k dňom DNP sa pripočítajú aj dni z tohoto zamestnania spätne za posledné 2 roky /samozrejme v dobe, kedy si platila aj DNP aj zo zamestnania, tieto dni sa započítavajú len 1x/. ;)

DNP netreba v tomto prípade ukončovať, len to zamestnania. Keby sa totiť ukončilo aj DNP platené z maxima, tak potom by po novom prihlásení sa na DNP prvých 26 týždňov bola dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minimálneho. To odhlásenie by všetko pokazilo.

Neviem či som dostatočne zodpovedala tvoju otázku. Takže ak máš ešte nejaký dotaz, napíš. :cool:
waitinka7
16.04.08,19:04
Aj ja mám otázku...prosím poraďte mi.
Ja pracujem u jedného zamestnávateľa takmer 5 rokov. V júli sa mi má narodiť bábätko. Z akého VZ sa mi bude počítať materská? Je dôležitá mzda z minulého roka, alebo tohtoročná? Ja tomu akosi nerozumiem dobre. Môj príjem v hrubom sa pohybuje mesačne okolo 16800 Sk.
jankasm
16.04.08,19:11
Aj ja mám otázku...prosím poraďte mi.
Ja pracujem u jedného zamestnávateľa takmer 5 rokov. V júli sa mi má narodiť bábätko. Z akého VZ sa mi bude počítať materská? Je dôležitá mzda z minulého roka, alebo tohtoročná? Ja tomu akosi nerozumiem dobre. Môj príjem v hrubom sa pohybuje mesačne okolo 16800 Sk.

Pokiaľ tvoj PP trvá už dlhú dobu a nebol prerušený, tak rozhodujúcim obdobím je vždy predchádzajúci kalendárny rok. V tvojom prípade teda rok 2007. Treba spočítať mesačné vymeriavacie základy na NP /spravidla to býva hrubá mzda/ a vydeliť počtom kalendárnych dní. Ak je tvoj mesačný príjem cca. 16800,- tak ročne to bude 201600,- a z toho vypočítame DVZ - denný vymeriavací základ 201600/365=552,3288 a z toho 55% bude denná výška tvojej materskej, čiže cca. 303,80 na 1 deň, mesačne niečo cez 9000,-.

Ak by si chcela dosiahnuť maximálnu materskú, tak treba tesne pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový, môže byť s tým istým zamestnávateľom alebo s iným, s platom vo výške maximálneho VZ 28142,-. V tom prípade by rozhodujúcim obdobím bol nový PP a materská by bola maximálna cca. 15000,-. ;)
waitinka7
16.04.08,19:20
Dakujem za tak rýchlu odpoveď. Už chápem. Ale keby som sa aj so zamestnávateľom dohodla, že pracovný pomer tesne pred nástupom na MD zrušíme a v zápätí aspoň na pár dní uzatvoríme nový....je veľké riziko, že by som nedostala odstupné v prípade, že by ma po roku nezobrali späť do práce. Myslím 3-mesačné odstupné. Lebo po piatich rokoch mám nárok na 3-mesačné. A tiež neviem, či by so mnou zamestnávateľ vôbec uzavrel ten druhý pracovný pomer na dobu neurčitú.
wkatka
17.04.08,08:43
Dakujem brcko aj jankasm. Teraz zostava len dufat, ze soc. poistovna na mna nevyrukuje s niecim nepredvidanym. Je to tam hrozne, ked sa nieco opytate 4 pracovnicok, kazda povie nieco ine... Na kazdu otazku maju specialnu referentku, ktora vas posle za inou referentkou. :rolleyes: Hruuuuza.
Ale najdu sa tam aj mile tety.:)
stiby2
19.04.08,09:22
Takže ak má niekto napr. už 5 rokov pracovný pomer, z ktorého má však nízku mzdu a platí si DNP, z ktorého však nestíha splniť 270 dní do dňa pôrodu, tak treba to zamestnania ukončiť a potom k dňom DNP sa pripočítajú aj dni z tohoto zamestnania spätne za posledné 2 roky /samozrejme v dobe, kedy si platila aj DNP aj zo zamestnania, tieto dni sa započítavajú len 1x/. ;)

DNP netreba v tomto prípade ukončovať, len to zamestnania. Keby sa totiť ukončilo aj DNP platené z maxima, tak potom by po novom prihlásení sa na DNP prvých 26 týždňov bola dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minimálneho. To odhlásenie by všetko pokazilo.

Neviem či som dostatočne zodpovedala tvoju otázku. Takže ak máš ešte nejaký dotaz, napíš. :cool:

Dakujem velmi za ochotu poradit.
Situacia je taka, ze znama ma termin porodu 22. alebo 29. oktobra 2008.

Jej zostava uz len ta moznost ukoncenia a uzavretia noveho prac. pomeru, ak vobec. Kedy teda treba ukoncit prac. pomer? je to jedno?

DNP si zatial neplati, ale pokial by stihla platit DNP do toho max. VZ 26 tyzdnov pred dnom porodu, tak by to zrejme pomohlo, ze? Vychadza to len tak tak...
Ak nestihne tych 26 tyzdnov, tak je to zbytocne...

DAKUJEM!

-jano-
jankasm
20.04.08,15:46
Dakujem velmi za ochotu poradit.
Situacia je taka, ze znama ma termin porodu 22. alebo 29. oktobra 2008.

Jej zostava uz len ta moznost ukoncenia a uzavretia noveho prac. pomeru, ak vobec. Kedy teda treba ukoncit prac. pomer? je to jedno?

DNP si zatial neplati, ale pokial by stihla platit DNP do toho max. VZ 26 tyzdnov pred dnom porodu, tak by to zrejme pomohlo, ze? Vychadza to len tak tak...
Ak nestihne tych 26 tyzdnov, tak je to zbytocne...

DAKUJEM!

-jano-

Čo sa týka DNP, tak ak ho neplatila už aj predtým, alebo nemá v posledných dvoch rokoch ukončené nejaké zamestnanie, čiže ukončené nemocenské poistenie, tak nie, vôbec by jej nepomohlo. Pretože platiť DNP 26 týždňov je len podmienka na získanie maximálnej materskej, ak však nesplní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, tak to potom pre ňu vôbec nemá význam. ;)

Najjednoduchšie naozaj je ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový, stačí napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, aby neplatil zamestnávateľ zbytočne veľa na odvodoch, z maximálneho VZ 30219,- to totiž nebude málo.
Čiže ak ukončí PP a uzavrie nový s maximálnym VZ, tak ku dňom akutálneho PP sa pripočítajú dni aj z predošlého ukončeného zamestnania a podmienka 270 dní bude splnená. Materská bude počítaná z príjmu z posledného zamestnania. :)
mambi
04.05.08,07:12
Ak chceš maximum aj na PN aj MD, jedine nový PP s maximálnou mzdou aspon na pár dní pred PN, resp. tak aby si bola pri ukončení tohto PP už tehotná a po ukončení z tohto nového PP bola v ochrannej lehote 6mesiacov [/B]do nástupu na MD. Ale to by si nemohla mať DNP, v takom prípade by ti ochranná lehota neplynula.[/quote]

Ešte sa chcem opýtať na to skončenie z nového PP. Je potrebné ho ukončiť pred nástupom na MD? Nestačil by len uzavrieť nový PP s max.mzdou, ísť na PN a byť na PN až do nástupu na MD? ďakujem.
zuzga
05.05.08,09:36
Ahojte - rada by som sa spýtala odborníkov na ich názor a radu v tejto konkrétnej situácii:
Po rodičovskej dovolenke som nastúpila do práce 1.11.2007 - s platom 15 000 brutto.
Od 12.3.2008 som si začala platiť dobrovoľné poistenie s VZ 13 000 - aby som mala max. materskú.
Otehotnela som a termín pôrodu je 12.1.2009 - nástup na materskú 1.12.2008.
Aké bude rozhodujúce obdobie a VZ na výpočet materskej?
Má význam platiť si dobrovoľné poistenie ? -podmieku 270 dní do dňa pôrodu by som mala splniť - ak sa nič nestane.
ďakujem
Zuzana
Katy a R
05.05.08,09:42
Ahojte - rada by som sa spýtala odborníkov na ich názor a radu v tejto konkrétnej situácii:
Po rodičovskej dovolenke som nastúpila do práce 1.11.2007 - s platom 15 000 brutto.
Od 12.3.2008 som si začala platiť dobrovoľné poistenie s VZ 13 000 - aby som mala max. materskú.
Otehotnela som a termín pôrodu je 12.1.2009 - nástup na materskú 1.12.2008.
Aké bude rozhodujúce obdobie a VZ na výpočet materskej?
Má význam platiť si dobrovoľné poistenie ? -podmieku 270 dní do dňa pôrodu by som mala splniť - ak sa nič nestane.
ďakujem
Zuzana

RO zo zamestnania je rok 2007 a RO z DNP bude od 12.3. do 30.11.2008 (pri nástupe na MD v decembri).
Podmienka 270 dní stačí keď je splnená do dňa pôrodu, do dňa nástupu na MD treba splniť podmienku 26 týždňov trvania DNP.
marcelaStanakova
05.05.08,10:32
SZČO chce zamestnať manželku je tehotná. Aký plat by jej mal dať aby mala najväčšiu výšku VZ pre sociálnu poisťovňu ?
Z dôvodu materskej a prípadnej PN , resp. akú najväčšiu materskú môže získať a nemocenské dávky?
Ingrid Ondruskova
05.05.08,10:39
SZČO chce zamestnať manželku od 15.5.2008, stačí keď sa ako zamestnávateľ 1-krát prihlási na úradoch /sociálka, DÚ a VšZP/ 2 dni vopred?
zuzga
05.05.08,12:25
RO zo zamestnania je rok 2007 a RO z DNP bude od 12.3. do 30.11.2008 (pri nástupe na MD v decembri).
Podmienka 270 dní stačí keď je splnená do dňa pôrodu, do dňa nástupu na MD treba splniť podmienku 26 týždňov trvania DNP.

Ďakujem za odpoveď - takže všetko je v poriadku a peniažkov bude trošku viac;)
brčko
05.05.08,15:34
Ahojte - rada by som sa spýtala odborníkov na ich názor a radu v tejto konkrétnej situácii:
Po rodičovskej dovolenke som nastúpila do práce 1.11.2007 - s platom 15 000 brutto.
Od 12.3.2008 som si začala platiť dobrovoľné poistenie s VZ 13 000 - aby som mala max. materskú.
Otehotnela som a termín pôrodu je 12.1.2009 - nástup na materskú 1.12.2008.
Aké bude rozhodujúce obdobie a VZ na výpočet materskej?
Má význam platiť si dobrovoľné poistenie ? -podmieku 270 dní do dňa pôrodu by som mala splniť - ak sa nič nestane.
ďakujem
Zuzana

súhlasím s odpovedou Katy, len doplním, že DNP bude musieť platiť do 6.12.08 (ak som dobre zrátala 270dní). Radšej sa na to ešte poinformuj na SP. Takto sa to robilo v r.2007, písali mamičky.;)
brčko
05.05.08,15:37
SZČO chce zamestnať manželku je tehotná. Aký plat by jej mal dať aby mala najväčšiu výšku VZ pre sociálnu poisťovňu ?
Z dôvodu materskej a prípadnej PN , resp. akú najväčšiu materskú môže získať a nemocenské dávky?

mesačné maximum pre odvod nemoc.poistenia je t.č. 28142,-Sk a od 1.7.08 je to 30.219,-Sk.
zuzga
06.05.08,07:25
súhlasím s odpovedou Katy, len doplním, že DNP bude musieť platiť do 6.12.08 (ak som dobre zrátala 270dní). Radšej sa na to ešte poinformuj na SP. Takto sa to robilo v r.2007, písali mamičky.;)

ďakujem za upozornenie - chápem, že tých 270 dní treba splniť
želám všetko dobré
marcelaStanakova
05.11.08,09:00
Máme zamestnankyňu ktorá je momentálne na rizikovom tehotenstve , každý mesiac vypracovávame výkazy do poisťovní pretože je stále pN.
9.11.2008 nastupuje na materskú. Chcela som som sa opýtať aké povinnosti má naďalej zamstnávateľ voči tejto zamestnankyni ohľadom pracovného pomeru , výkazov do SP odovodv daní a daňovému úradu alebo 8.11.2008 končí natrvalo?????
mercy
05.11.08,18:04
Ahojte. ja mam takuto otazku: vo februari 2009 nastupim matersku dovolenku. som riadne zamestnana a som NP a tu podmienku 270 dni splnam tiez. avsak v 10/2008 som mala 1 den nepl.volna. z akeho VZ sa mi bude pocitat materska? pred cerpanim neplateneho volna alebo po cerpani neplateneho volna?
brčko
05.11.08,18:51
Ahojte. ja mam takuto otazku: vo februari 2009 nastupim matersku dovolenku. som riadne zamestnana a som NP a tu podmienku 270 dni splnam tiez. avsak v 10/2008 som mala 1 den nepl.volna. z akeho VZ sa mi bude pocitat materska? pred cerpanim neplateneho volna alebo po cerpani neplateneho volna?

neplatené volno nemá už vplyv na stanovenie rozhodujúceho obdobia (tj. pre tento účel nevzniklo NP po ukončení čerpania nepl. volna), to platilo cca do roku 2006.
Ak ti PP trval minimálne od začiatku r.2008, tak sa ti materské vyráta z rozhodujúceho obdobia roku 2008. Z tohto obdobia sa vynímajú dni PN,očr, neplateného volna.
brčko
05.11.08,18:53
Máme zamestnankyňu ktorá je momentálne na rizikovom tehotenstve , každý mesiac vypracovávame výkazy do poisťovní pretože je stále pN.
9.11.2008 nastupuje na materskú. Chcela som som sa opýtať aké povinnosti má naďalej zamstnávateľ voči tejto zamestnankyni ohľadom pracovného pomeru , výkazov do SP odovodv daní a daňovému úradu alebo 8.11.2008 končí natrvalo?????

odpovede si už dostala v inej téme,
no prečo by mala končiť 8.11.08 natrvalo? Ako má uzatvorenú prac.zmluvu? na dobu určitú???