Vladimír Ozimý
19.02.08,13:47
sankčný úrok

vyrúbený v januári 2008 - za preddavky v roku 2007 (neskoro uhradené)
účtujem o tom v januári 2008. Ide mi o to nemalo by sa tvoriť rezerva na pokuty a penále?
ingi
19.02.08,13:18
sankčný úrok

vyrúbený v januári 2008 - za preddavky v roku 2007 (neskoro uhradené)
účtujem o tom v januári 2008. Ide mi o to nemalo by sa tvoriť rezerva na pokuty a penále?

Áno v tomto prípade by si mal vytvoriť k 31.12.2007 rezervu na pokuty a penále 545/323, jedná sa o nedaňový náklad.

Doplnenie: pokiaľ sa jedná o sankčný úrok, ktorého výšku poznáme, účtujeme v zmysle § 19 ods. 1 PPÚ na účte záväzku.
Vladimír Ozimý
20.02.08,06:14
to viem že je to nedaňový výdavok. Mňa len máta keďže poznám skutočnú výšku sankčného úroku či aj z takéhoto dôvodu by som mal tvoriť rezervu...ja tvorím rezervu napr. očakávam pokutu alebo sankčný úrok a do času do kedy zostavujem účtovnú závierku mi nepríde nič od správcu dane v takom prípade si vytvorím rezervu...ale keď viem aký sankčný úrok platím stým že neočakávam nič iné aj tak by som mal tvoriť rezervu?
alušik
20.02.08,06:30
Rezervu tvorím len v prípade toho, čo hovorí § 20 ods.9 Zákona o dani z príjmu.
Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad na:
a) nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, nevyfaktúrované dodávky a služby, zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy a na zostavenie daňového priznania, Rezervy na vyprodukované emisie v zmysle osobitného predpisu; 149) to neplatí u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva... atď

V zásade teda to, že očakávam ten sankčný úrok, nijako nesúvisí so zákonnou tvorbou rezerv, takže nie som povinná tvoriť ju. Z hľadiska dobrovoľnosti tvorby - neviem, či je to teda z pohľadu celého účtovníctva významná položka, ktorá by zásadne ovplyvnila účtovný výsledok, aj keď teda časovo a vecne s predchádzajúcim rokom súvisí. Skôr predpokladám, že nie, a tak by som takúto rezervu vôbec netvorila.;) Ale to je len môj názor.
Vladimír Ozimý
20.02.08,06:46
Rezervu tvorím len v prípade toho, čo hovorí § 20 ods.9 Zákona o dani z príjmu.
Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad na:
a) nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, nevyfaktúrované dodávky a služby, zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy a na zostavenie daňového priznania, Rezervy na vyprodukované emisie v zmysle osobitného predpisu; 149) to neplatí u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva... atď

V zásade teda to, že očakávam ten sankčný úrok, nijako nesúvisí so zákonnou tvorbou rezerv, takže nie som povinná tvoriť ju. Z hľadiska dobrovoľnosti tvorby - neviem, či je to teda z pohľadu celého účtovníctva významná položka, ktorá by zásadne ovplyvnila účtovný výsledok, aj keď teda časovo a vecne s predchádzajúcim rokom súvisí. Skôr predpokladám, že nie, a tak by som takúto rezervu vôbec netvorila.;) Ale to je len môj názor.

alušík vyvediem ťa z miery...to čo píšeš je len daňové hľadisko ale bohužial rezervy netvoríme na základe dane z príjmov ale na základe zákona o účtovníctve a následne postupov účtovania...z týchto rezerv sa potom odvíja daňové hľadisko takže či tvoriť alebo netvoriť rezervu neposudzujem z pohľadu zákona o dani z príjmov...ale súhlasím v tom že treba posudzovať jej významnosť ale to práve ma upravovať vnútorný predpis spoločnosti...
ingi
20.02.08,13:01
to viem že je to nedaňový výdavok. Mňa len máta keďže poznám skutočnú výšku sankčného úroku či aj z takéhoto dôvodu by som mal tvoriť rezervu...ja tvorím rezervu napr. očakávam pokutu alebo sankčný úrok a do času do kedy zostavujem účtovnú závierku mi nepríde nič od správcu dane v takom prípade si vytvorím rezervu...ale keď viem aký sankčný úrok platím stým že neočakávam nič iné aj tak by som mal tvoriť rezervu?

Vladko máš úplnú pravdu, netvoríš rezervu ale účtuješ o záväzku, citujem z PPÚ:


§ 19
Zásady pre tvorbu a použitie rezerv


(1) Rezerva sa tvorí na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Rezerva je záväzok predstavujúci existujúcu povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky, pričom ak nie je známa presná výška tohto záväzku, ocení sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka pri zohľadnení rizík a neistôt. Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku.