podlavice
19.02.08,14:39
Som SZCO od 1.10.2006. Za rok 2006 som podala DP z jednoducheho učtovnictva. Za rok 2007 by som chcela podať DP paušalnou daňou 40 %.
Teraz som sa dočítala v hospod. novinách že pechod z jednoduchoho učtovnictva na paušalnu dan nie je taky jednoduchy. Vychodi mi s toho, ze nemožem prejst na pušalnu dan, iba vtedy, ak spravim DP za rok 2007 podla jednoducheho účtovnictva a priratam sumu pohladavok a odratam sumu zavazkov uhradenu v roku 2008. Mohla by som prejst na paušal, ale musela by som podať dodatočné DP za rok 2006 a tým zaplatit sankčný úrok danovemu úradu.

Poradte ako postupovať.Nemam takmer žiadne výdavky.
Zita5
19.02.08,13:42
veronikasad
19.02.08,13:45
Som SZCO od 1.10.2006. Za rok 2006 som podala DP z jednoducheho učtovnictva. Za rok 2007 by som chcela podať DP paušalnou daňou 40 %.
Teraz som sa dočítala v hospod. novinách že pechod z jednoduchoho učtovnictva na paušalnu dan nie je taky jednoduchy. Vychodi mi s toho, ze nemožem prejst na pušalnu dan, iba vtedy, ak spravim DP za rok 2007 podla jednoducheho účtovnictva a priratam sumu pohladavok a odratam sumu zavazkov uhradenu v roku 2008. Mohla by som prejst na paušal, ale musela by som podať dodatočné DP za rok 2006 a tým zaplatit sankčný úrok danovemu úradu.

Poradte ako postupovať.Nemam takmer žiadne výdavky.
Pri prechode z JU na paušálne výdavky upravuješ základ dane podaním dodatočného daňového priznania za rok 2006 o nespotrebované zásoby tovaru a materiálu a pohľadávky. Ak si vo výkaze žiadny stav na týchto položkách nevykázala, nemusíš robiť dodatočné daňové priznanie a za rok 2007 si uplatníš paušálne výdavky /paušálna daň bola už dávno zrušená/ vo výške 40 % alebo ak si mal príjem len z remeselných živností vymenovaných v prílohe Zákona o DzP, vo výške 60 %. K výdavkom sa ešte pripočítava zaplatené poistné na zdrav. a soc.poistenie.

--------
Veronika