AlenkaTruchla
19.02.08,14:55
Ahoj chcela by som si ujasniť pojmy daňovy rezident a daňový nerezident. Hovorim spravne ked, pokladam za:

daňoveho rezidenta osobu,kt. ma na uzemi SR trvaly pobyt alebo sa zdržiava na uzemi SR viacej ako 183 dni v roku. Zdaňuje v SR celosvetove prijmy.


Mam napr. Slovaka pracujuceho v ČR, v SR ma trvaly pobyt, poberal len prijmy z uzemia ČR, a na uzemi ČR sa zdržiaval viacej ako 183 dni v roku. Mam ho pokladať za daňoveho rezidenta ČR alebo SR, alebo nejaky iny napad?

Daňove priznanie bude podavať v SR ako daňový rezident, alebo nerezident?

Môj názor:daňovy nerezident ČR a daňový rezident SR?!je to správne

Prosim poradte!Dakujem
hanelie
19.02.08,14:16
Mam napr. Slovaka pracujuceho v ČR, v SR ma trvaly pobyt, poberal len prijmy z uzemia ČR, a na uzemi ČR sa zdržiaval viacej ako 183 dni v roku. Mam ho pokladať za daňoveho rezidenta ČR alebo SR, alebo nejaky iny napad?


Pokiaľ nemá " Potvrdenie o daňovej rezidencii ČR" je považovaný za daňového rezidenta SR,

ak bude mať takéto potvrdenie, nepodáva DP v SR

ak bude daňovým rezidentom SR podáva DP v SR a zdaňuje príjmy metódou zápočtu dane
Johanka
19.02.08,14:49
horka
21.11.10,10:29
Chcem sa opýtať na nasledovné. Jeden môj klient je organizačná zložka zahraničnej firmy na SR. Má zamestnanca švajčiara a francúza obaja majú potvrdenie z DU o rezidencii v SR. Robili sme im ročné zúčtovanie ale DU od nás chce aby sme za nich i tak podali daňové priznanie. Prečo? Podám mu teda klasicky Ačko ako zamestnancovi Slovákovi?
horka
22.11.10,05:57
Vie mi niekto poradiť?
Luboslava 101
10.01.11,07:52
Dobrý den. potrebovala by som poradiť. Môj kamarát má živnosť na slovensku a na živnosť pracuje v čechách. za celý rok tam ale bol 230 dní. čo s ním teraz? klasicky podáva len na slovensku danové priznanie,ako keby robil doma,alebo to bude mať inak?
Ďakujem
Gabhus
10.01.11,15:56
Poprosím o radu tiež: Štátny príslušník Poľsko, trvalý pobyt Poľsko, prechodný u nás. Živnosť naša, slovenská, ale nezdržiaval sa tu predpísaný počet dní a v podstate tu nemá rodinu, nič, len živnosť. DP by mal teda podať v Poľsku. Čo podáva na Slovensku, prípadne čo mu treba vystaviť ako doklad pre poľskú stranu? Podniká od septembra 2010, ZP platí na Slovensku. Poradil by niekto kto má skúsenosť s podobným prípadom? Vopred ďakujeme.:):o:)
profesional
10.01.11,16:05
Samotnym zdrziavanim za v zahranici po dobu 183 dni nezaklade obcanovi SR zanik danovej rezidentury na SR.
Nas zakon o dani dava niekolko podmienok a staci ak je splnena co i len jedna. A jedna z nich je statne obcianstvo SR. Tj. ak sa obcas SR neukaze na uzemi SR ani jediny rok, aj tak je danovym rezidentom SR. A zaroven su danovymi rezidentmi SR obcania inych krajin, ktpori nemaju danovu rezidenturu viazanu na obcianstvo ak sa u nas zdrziavaju aspon 183 dni v roku.
Subeh danovych rezidentur nie je vyluceny. Tj. jedna FO moze byt danovym rezidentom viacerych krajin.
Gabhus
11.01.11,04:11
Ďakujeme:)
erixia
14.03.11,15:29
Ddobry den, chcela by som vas poprosit o informaciu.... Sestra dlhodobo (viac ako 5 rokov) zije v Nemecku, je tam vydata ale nie za obcana Nemecka, vlastni nehnutelnost a na uzemi SR si zrusila trvaly pobyt a ani sa tu nezdrziava viac ako 183 dni. Stale za nu podavam DP, co logicky pokladam za hlupost, ale zakon je zakon. Moja otazka znie, existuje predpisane tlacivo ako ma vyzerat potvrdenie o ziskani statutu danoveho rezidenta? Ide o to, ze ked som ju o tom informovala, navstivila v DE prislusny financny urad a tam jej toto potvrdenie nevedeli vydat, nakolko nevedeli, co po nich chce. Ked som si to zistovala na mietne prislusnom DU v SR, tak som ziadnu odpoved nedostala. Viete mi prosim poradit, co by malo toto potvrdenie obsahovat? Sestra obdrzala od financneho uradu pre dane v DE potvrdenie, kde jej pridelili identifikacne cislo pre dan a pod tymto cislom ona odvadza dane v DE, ale ked som toto potvrdenie zaslala na DU v SR, tak mi povedali, ze to nie je potvrdenie pre statut danoveho rezidenta. Uz neviem, kde sa mam este informovat :(
dakujem velmi pekne
erixia
26.09.12,17:26
dobry vecer, prosim vas aj ked odstupom casu, nevie niekto reagovat ako dalej? dakujem za akekolvek info a napady:---
Katy a R
26.09.12,17:46
dobry vecer, prosim vas aj ked odstupom casu, nevie niekto reagovat ako dalej? dakujem za akekolvek info a napady:---
možno toto pomôže ;) http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=potvrdenie%20o%20da%C5%88ovej%20rezidencii&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Frezidencia_2_2 008.pdf&ei=3EpjULD3B6mH4gSY3IHAAQ&usg=AFQjCNHnRZymoEM2rb6XtX_9i2wg_Vt1Ww
Dôkaznými prostriedkami preukazujúcimi prenesenie strediska životných záujmov fyzickej osoby do iného zmluvného štátu a deklarovaní úmyslu trvalo žiť v tomto inom štáte môžu byť napr. písomné ohlásenie skončenia trvalého pobytu v zmluvnom štáte, potvrdenie o rezidencii vydané zahraničným správcom dane, udelenie povolenia na pobyt pre rodinných príslušníkov v inom zmluvnom štáte, zmluvy o uzatvorení životných, sociálnych a zdravotných poistení, nadobudnutie nehnuteľností v zahraničí a preukázanie vlastníctva výpisom z katastra nehnuteľností, pracovný vzťah uzatvorený na dobu neurčitú, resp. iné doklady preukazujúce užšie rodinné a sociálne vzťahy v inom zmluvnom štáte, majetkové pomery, politické, obchodné a kultúrne aktivity.
nikulik
17.12.12,20:33
Prosim Vas o informáciu, Slovak ktorý pracuje v Rakusku, je danovy rezident, to znamena ze sa berie ako platca dph? Lebo chce si kupit program na učtovnictvo jednoduche a nevie ci mu treba program s platcom dph alebo nie. Ďakujem pekne.
KEJKA
17.12.12,21:38
daňový rezident je pojem viažuci sa k dani z príjmu, nie k DPH
a ten pracujúci je rezidentom SR alebo rezidentom Rakúska?