Marína
17.03.05,19:04
Prosím, poraďte. SZČO v DP priznáva prímy a výdavky zo živnosti v TAB.1 r.2 a súčasne z prenámu nehnuteľností v TAB 1 r.9, ktoré sú jeho "súkromným" príjmom.
napr. zo živnosti P=100000 V=50000
z prenájmu nehn. P=500000
ČZD spolu r.60 DP 550000

Vo výpise z daň.priznania v r.10 sa má uviesť ČZD z r.60 daň.priznania. To znamená, že je si má vypočítať odvody do ZP z 550000? Alebo vo výpise uvedie všetko z daň.priznania a vo Výkaze preddavkov ako základ dane príjmov uvedie len zo živnosti(50000)?
Mám aj prípad, kde sú príjmy zo závislej činnosti(§5) a súčasne z prenájmu nehnuteľnosti(§6). Azda aj takáto FO(nie SZČO) ná podať do ZP Výpis z DP a nedajbože platiť preddavky na ZP? PROSÍM, SÚRNE!!!
p.Mihál, môžem aj Vás poprosiť o radu?
ESTER
18.03.05,10:05
Aj ja mám podobný prípad. Týka sa to presne výpisu z DP - ČZD § 6 r.60. Môj manžel má prerušenú živnosť, ale príjmy z § 6 sú predsa aj iné príjmy nie len zo živnosti, ktoré mu v priebehu roka plynú z poisťovacej činnosti vykonávanej na základe iného ako živnostenského oprávnenia. Dnes som bola na ZP a bolo mi povedaná, že ak má prerušenú živnosť odvody neplatí. Keď som sa spýtala na príjmy z iného ako živnostenského podnikania, že či si z nich nemá predsa len platiť preddavky popri zamestnaní, bolo mi povedané, že ich zaujíma len celkový § 6 a nerozlišujú z čoho ten príjem plynie, a boli zaskočené tým že príjmom z § 6 môžu byť teda rôzne iné príjmy. Konečný verdikt znel - "pretože má prerušenú živnosť preddavky na daň z príjmov podľa § 6 neplatí." Pýtala som sa na tento problém aj p.Mihála, ktorý zastáva názor, že z týchto príjmov sa platia preddavky ako popri zamestnaní.