Zuzana Boháčová
19.02.08,15:55
ahojte
taká trošku blbá otázka,ale predsa:
môžem vypísať daňové priznanie na počítači a potom tam ešte dopisovať niečo rukou?
ide o časť,kde sa vypisujú 2%
ešte neviem údaje,a daň.priznanie už chcem vytlačiť
(pýtam sa to preto,lebo Sociálna poisťovňa nám vrátila Evidenčné listy zamestnancov,keď boli vypisované z časti na PC a z časti rukou...)

a ešte otázka:
potvrdenie o životnom poistení prikladáte k daňového priznaniu?stačí kópia?


ďakujem moc
hanelie
19.02.08,15:01
môžem vypísať daňové priznanie na počítači a potom tam ešte dopisovať niečo rukou?
ide o časť,kde sa vypisujú 2%
ešte neviem údaje,údaje si môžeš zistiť na www.rozhodni.sk (http://www.rozhodni.sk)
a daň.priznanie už chcem vytlačiť
(pýtam sa to preto,lebo Sociálna poisťovňa nám vrátila Evidenčné listy zamestnancov,keď boli vypisované z časti na PC a z časti rukou...)

a ešte otázka:
potvrdenie o životnom poistení prikladáte k daňového priznaniu?stačí kópia? originál, tebe stačí kópia
Zuzana Boháčová
19.02.08,15:09
ďakujem ti hanelie..
len to daňové je pre jednu pani,a ona ešte neviem,komu tie 2 percentá má dať.. tak neviem či mám čakať,kým to zistí,alebo sa to potom dopíše..
Zuzana Boháčová
19.02.08,15:22
a daňový bonus,ke´d bol vyplatený zamestnávateľom
musím aj tak uviesť do daňového priznania?
teda oddiel X. riadok 92
a následnej sa odpočíta na riadku 94..
neviem s istotou,či sa musí uvádzať..
Zoltán Kovács
19.02.08,15:23
a daňový bonus,ke´d bol vyplatený zamestnávateľom
musím aj tak uviesť do daňového priznania?
teda oddiel X. riadok 92
a následnej sa odpočíta na riadku 94..
neviem s istotou,či sa musí uvádzať..

Áno musí.
mysimis
19.02.08,15:26
[quote=Zuzana Boháčová;650562]

a ešte otázka:
potvrdenie o životnom poistení prikladáte k daňového priznaniu?stačí kópia?


Potvrdenie o životnom poistení nie je súčasťou daňového priznania, neprikladá sa tam, len je potrebné si potvrdenie odložiť a vedieť predložiť DÚ keď Ťa vyzve na kontrolu.
Zuzana Boháčová
19.02.08,15:27
ďakujem poraďáci
Zuzana Boháčová
19.02.08,15:38
deti musí vpísať aj do IV oddielu však?
hm.. len ke´d to je trochu problemove vpisať tam deti
oni to v zamestanci nejako zle uplatnili v predchadzajucom roku a v r.2007 to dorovnavali,tzn. že jedno dieťa má sumu v Sk mínus, druhé plus,a rozdiel je vyplatený.. teraz ako to tam napíšem ..
to jedno dieťa by som nemusela uvádzať,lebo naň si daň.bonus rodič neuplatnil a druhé dieťa,začiarknem o 1 mesiac menej,aby sa to vyrovnalo s tým mínusom..??

a čo si myslíte vy ostatní,môže sa písať do tohto daňového aj rukou,či už po vytlačení to nie je moc správne?
Zuzana Boháčová
19.02.08,16:18
deti musí vpísať aj do IV oddielu však?
hm.. len ke´d to je trochu problemove vpisať tam deti
oni to v zamestanci nejako zle uplatnili v predchadzajucom roku a v r.2007 to dorovnavali,tzn. že jedno dieťa má sumu v Sk mínus, druhé plus,a rozdiel je vyplatený.. teraz ako to tam napíšem ..
to jedno dieťa by som nemusela uvádzať,lebo naň si daň.bonus rodič neuplatnil a druhé dieťa,začiarknem o 1 mesiac menej,aby sa to vyrovnalo s tým mínusom..??

a čo si myslíte vy ostatní,môže sa písať do tohto daňového aj rukou,či už po vytlačení to nie je moc správne?

poradíte mi prosím,ako napísať do daňového priznania tie deti?
Zoltán Kovács
19.02.08,16:58
deti musí vpísať aj do IV oddielu však?
hm.. len ke´d to je trochu problemove vpisať tam deti
oni to v zamestanci nejako zle uplatnili v predchadzajucom roku a v r.2007 to dorovnavali,tzn. že jedno dieťa má sumu v Sk mínus, druhé plus,a rozdiel je vyplatený.. teraz ako to tam napíšem ..
to jedno dieťa by som nemusela uvádzať,lebo naň si daň.bonus rodič neuplatnil a druhé dieťa,začiarknem o 1 mesiac menej,aby sa to vyrovnalo s tým mínusom..??

a čo si myslíte vy ostatní,môže sa písať do tohto daňového aj rukou,či už po vytlačení to nie je moc správne?

V oddiely IV. zaškrtneš tie mesiace v ktorých mal nárok na DB. Potom v odd. X. na r. 92 uvedieš skutočný nárok. Riadok 94 uvedieš DB z potvrdenia od zamestnávateľa. A rozdiel vysporiadávaš na riadkoch 95,96,97 oddielu X.
Ajuška
19.02.08,20:37
... originál, tebe stačí kópia

Práve originál si nikdy nepúšťaj z ruky...:rolleyes:...
balunka
20.02.08,06:40
Ja všade dávam kópie a originály si nechám ja,keď prídu na kontrolu,môžu si to porovnať s mojím originálom,už sa mi stalo ,že originál sa stratil na DÚ/v našej spoločnosti je možné všetko/
tacasina
20.02.08,06:48
Ja všade dávam kópie a originály si nechám ja,keď prídu na kontrolu,môžu si to porovnať s mojím originálom,už sa mi stalo ,že originál sa stratil na DÚ/v našej spoločnosti je možné všetko/

U nás na DÚ ani originál nezoberie, stačí im fotokópia.
Originál má mať daňovník.
Zuzana Boháčová
20.02.08,18:08
V oddiely IV. zaškrtneš tie mesiace v ktorých mal nárok na DB. Potom v odd. X. na r. 92 uvedieš skutočný nárok. Riadok 94 uvedieš DB z potvrdenia od zamestnávateľa. A rozdiel vysporiadávaš na riadkoch 95,96,97 oddielu X.

ahojte
prosím Vás,a musí priložiť k daň.priznaniu rodné listy a potvrdenie o návšteve školy
keď to už raz prikladala v zamestnaní,kde jej daň.bonus aj vysporiadali?
Aljok
20.02.08,18:24
Nie, nemusí.
Zuzana Boháčová
20.02.08,18:31
Nie, nemusí.

hm.. takže deti vpísať musí,ale RL ani potvrdenie nemusí priložiť..?
aby zas zbytočne daňáci zbytočne človeka neprehnali..:(
evina
20.02.08,18:34
Priamo z poučenia tlačiva DP typu A:

5/Uvádzajú sa údaje o vyživovanom dieťati (deťoch), na ktoré si za rovnaké obdobie kalendárneho roka neuplatnil nárok na daňový bonus iný daňovník.
Pri uplatňovaní daňového bonusu na viac ako štyri vyživované deti, uvádzajú sa údaje o ďalších vyživovaných deťoch v členení podľa r. 31 v IX. oddiele
daňového priznania. Prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu: napr. kópia rodného listu dieťaťa,
potvrdenie školy, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo potvrdenie príslušného územného
úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti) alebo potvrdenie príslušného územného úradu o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom
v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo
úraz. Ak daňovník v zdaňovacom období, za ktoré podáva daňové priznanie, takéto doklady predložil svojmu zamestnávateľovi a neuplatňuje si daňový
bonus ani jeho pomernú časť podaním daňového priznania, uvedené doklady nie sú súčasťou daňového priznania.
Petra29
20.02.08,18:41
mimotemy ale keď na poučení sú takéto malé písmenká:):):)
evina
20.02.08,18:41
mimotemy ale keď na poučení sú takéto malé písmenká:):):)

Lupa je dobrý pomocník :D
janasim
20.02.08,18:46
ahojte
taká trošku blbá otázka,ale predsa:
môžem vypísať daňové priznanie na počítači a potom tam ešte dopisovať niečo rukou?
ide o časť,kde sa vypisujú 2%
ešte neviem údaje,a daň.priznanie už chcem vytlačiť
(pýtam sa to preto,lebo Sociálna poisťovňa nám vrátila Evidenčné listy zamestnancov,keď boli vypisované z časti na PC a z časti rukou...)

a ešte otázka:
potvrdenie o životnom poistení prikladáte k daňového priznaniu?stačí kópia?


ďakujem moc

Potvrdenie o život.poistení sa neprikladá, povedala nám to na školení lektorka z MF.
Zuzana Boháčová
20.02.08,18:57
Potvrdenie o život.poistení sa neprikladá, povedala nám to na školení lektorka z MF.

sranda..my sme to v robote vždy prikladali..
radšej sme to priložili ako vybavovať sa daň.úradom,prečo to tam nie je (teda ak to tam malo byť;)
a potom aj klienti pozerajú,že ako im to robíme..,prečo neprikladáme k daňovému doklady,ktoré tam patria atď:cool:
evina
20.02.08,19:01
sranda..my sme to v robote vždy prikladali..
radšej sme to priložili ako vybavovať sa daň.úradom,prečo to tam nie je (teda ak to tam malo byť;)
a potom aj klienti pozerajú,že ako im to robíme..,prečo neprikladáme k daňovému doklady,ktoré tam patria atď:cool:

Radšej neprikladajme nič, čo nám zákon nekáže :);)
Zuzana Boháčová
20.02.08,19:28
hm.. prosím Vás
a keď uvádzam k daň.bonusu pomocný výpočet,(1 dieťa mínus Sk, druhé plus Sk)
to do oddielu pomocné výpočty
alebo skor osobitné záznamy ?
asi výpočty však..
liba2
20.02.08,19:37
Ak je to viac textu , napísala by som to na čistý hárok papiera a označila ako prílohu.
Zuzana Boháčová
20.02.08,19:37
hm.. prosím Vás,a keď mám životné poistenie vo výške 14000 sk
do riadku 74 napíšem 14000
a do r.75 a 76 12000 sk
tak sa to píše?
dik moc
janasim
20.02.08,19:53
hm.. prosím Vás,a keď mám životné poistenie vo výške 14000 sk
do riadku 74 napíšem 14000
a do r.75 a 76 12000 sk
tak sa to píše?
dik moc

Do r.74 14000, do r.75 sumu 12000 , r. 76 je predsa súčtový, ak dobre pozerám.
Zuzana Boháčová
21.02.08,08:05
Ak je to viac textu , napísala by som to na čistý hárok papiera a označila ako prílohu.

práveže to nie je veľa výpočtu,iba 4 riadky
by som to napísala do tabuľky na pomocné výpočty,ak by to bolo ok..
Zuzana Boháčová
21.02.08,08:07
Do r.74 14000, do r.75 sumu 12000 , r. 76 je predsa súčtový, ak dobre pozerám.

áno to je ok
len ja tam nemám žiadne odpočitat.položky,preto mi to vlastne vyšlo iba 12000 sk
diki janasim
mirka162
11.03.08,06:43
Pekný deň.

Potrebovala by som upresniť niekoľko vecí. Robím daňové priznanie zo závislej činnosti a sú tam aj príjmy z ČR. Uvádzam prepočet príjmu v XII. oddieli, alebo na osobitnej prílohe, alebo ich neuvádzam? Ak uvádzam, môžem to tam dopísať ručne, ak už mám celé DP vytlačené z počítača?

Ďakujem