magda26
19.02.08,16:36
Dobry den

Prosim o radu ako mam postupovat pri nadstaveni internetu cez wiralles na notebooku.

Ďakujem
Madam Kurie
19.02.08,17:37
Je to jednoduchá otázka a má veľa odpovedí.
Wireless je pripojenie bezdrátové . T.j. NB musí mať v sebe WiFi zariadenie alebo sa dá dokúpiť karta buď do USB , alebo do PCIM slotu - ak ho NB má.
Prebehne inštalácia ovládača a je to.
WiFI zdroj je už bežne na letiskách , námestiach väčších miest ...
Dá sa urobiť bezdrátová sieť aj doma. Od hociktorého poskytovateľa internetu.
Treba na to zariadenie nazvané ROUTER.
Ale to je už pre "DOSLOVA" odborníkov.
magda26
19.02.08,19:51
Ja viem ze je to jednoducha otazka. Este taky maly detail co je to WIFI nie je to nahodou aj to Wiralles + lan?
mladymuz
19.02.08,19:59
WIFI http://www.pripojsa.sk/?page=co-je-wifi/
a lan je http://en.wikipedia.org/wiki/Local_area_network

..aj ked local area network je mozne urobit cez wifi, ale pri NB je to osobitna koncovka pre pripojenie do siete cez kabel...

cize WIFI bezdrotovo a LAN kablom
Madam Kurie
19.02.08,19:59
Bezdrôtová lokálna počítačová sieť (Wireless LAN, Wi-Fi - Wireless Fidelity) je flexibilný systém dátového prenosu, ktorý sa používa ako rozšírené alebo alternatívne riešenie pre pevné lokálne počítačové siete vo vnútri budov alebo v prostredí medzi budovami. V sieťach wireless LAN sa prostredníctvom elektromagnetických vĺn vysielajú a prijímajú dáta vzduchom, čím zaniká potreba pevného prepojenia. Týmto je v prostredí wireless LAN dosiahnutá kombinácia dátového prepojenia s možnosťou pohybu užívateľa a v prípade jednoduchej konfigurácie to umožňuje vytvárať mobilné lokálne počítačové siete.

Takže špecifikuj - chceš sa pripájať v práci , doma, má NB na vnútornej strane krytu ikonu " vlniek" a pri nej napísané WiFi ?
chlap
19.02.08,21:11
Dobry den

Prosim o radu ako mam postupovat pri nadstaveni internetu cez wiralles na notebooku.

Ďakujem

Magda, bez urážky, nemáte možnosť si k tomu niekoho zavolať ? :o

Mne osobne to dá zabrať vždy, keď to robím a to viem dosť dobre, čo to WiFi je ......

mimotemy
Pred týždňom som to nastavoval jednej pani a pri tom som zistil, že tá pani má doma WiFi router, ktorý si sama nastavovala a ktorý fungoval ako "verejný hotspot" :eek: - nemala totiž nastavené šifrovanie, takže sa všetci susedia naokolo pripájali zadarmo cez jej router. Kedysi vraj mala obyčajný router, ktorý si zdielala so susedom - ten ale prestal platiť, tak to pani vyriešila tak, že suseda odpojila a kúpila si WiFi router. Ale sused jej potom povedal, že jemu ten internet aj tak funguje a tá pani nemala ani páru, o čom ten mladík hovorí.
:confused:
magda26
20.02.08,16:45
Magda, bez urážky, nemáte možnosť si k tomu niekoho zavolať ? :o

Mne osobne to dá zabrať vždy, keď to robím a to viem dosť dobre, čo to WiFi je ......

mimotemy
Pred týždňom som to nastavoval jednej pani a pri tom som zistil, že tá pani má doma WiFi router, ktorý si sama nastavovala a ktorý fungoval ako "verejný hotspot" :eek: - nemala totiž nastavené šifrovanie, takže sa všetci susedia naokolo pripájali zadarmo cez jej router. Kedysi vraj mala obyčajný router, ktorý si zdielala so susedom - ten ale prestal platiť, tak to pani vyriešila tak, že suseda odpojila a kúpila si WiFi router. Ale sused jej potom povedal, že jemu ten internet aj tak funguje a tá pani nemala ani páru, o čom ten mladík hovorí.
:confused:
Brat ma WIFI router dobre nadstaveny. Ked bol u naj jeho kamarta so svojim notebook tak ten to vyhladal a pripojil sa bez problemov. A chcem sa pripajat doma na net. Moze byt chyba v notebooku?
chlap
20.02.08,19:01
Brat ma WIFI router dobre nadstaveny. Ked bol u naj jeho kamarta so svojim notebook tak ten to vyhladal a pripojil sa bez problemov. A chcem sa pripajat doma na net. Moze byt chyba v notebooku?

Magda, ak sa pýtate, či máte pokazený notebook, lebo Vám doma nejde internet cez WiFi a kamarátovi Vášho brata na bratovom routri ide, tak odpoveď je NIE - Váš notebook nie je pokazený.

Vysvetlenie je jednoduché:
- buď nemáte správne nastavený router
- alebo nemáte na routri zapnutú WiFi sieť
- alebo nemáte router s WiFi
- alebo nemáte notebook s WiFi kartou
- alebo nemáte na notebooku zapnutú WiFi kartu
- alebo nemáte nastavené správne parametre na WiFi karte na notebooku
- alebo nemáte nastavené šifrovanie na notebooku
- alebo kombinácia ktorýchkoľvek týchto možností

Naozaj Vám radím, aby ste si zavolala toho človeka, ktorý nastavoval WiFi Vášmu bratovi a poprosila ho, aby to nastavil aj Vám. Pochybujem, že Vám sa to podarí nastaviť - bez ohľadu na to, či Vám budeme pomáhať alebo nie. Ak ak by sa Vám to aj podarilo, hrozí vysoké riziko, že to neurobíte správne a cudzí ľudia sa budú môcť pripojiť cez Vaše pripojenie do internetu a možno sa dostanú aj do Vášho počítača k Vašim údajom.
motorik
31.05.08,11:26
Citát od Chlapa:
"Pred týždňom som to nastavoval jednej pani a pri tom som zistil, že tá pani má doma WiFi router, ktorý si sama nastavovala a ktorý fungoval ako "verejný hotspot" :eek: - nemala totiž nastavené šifrovanie."

A presne toto nechcem aby sa stalo mne. Mam D-link 524 a Pc mam napojene cez kabel a wifi vypnute. Lenze obcas budem chciet pripojit notebook.

Manual: Zvolte zabezpečení None, WEP, 802.1X, WPA-PSK nebo WPA. None je výchozí nastavení. (Poznámka: Zapnete-li šifrování na DI-524, musíte je zapnout také na všech bezdrátových klientech, jinak nelze navázat bezdrátové spojení.)

Ked je Zapnute none tak je to jak hotspot.
1. ako alebo kde v notebooku zapnem sifrovanie aby sa spojenie uskutocnilo
2.Alebo ci sa da router nastavit tak aby pri pristupe na net cez wifi chcelo pristupove heslo.

Net od O....e je dost rozsireny tak ak s tym ma niekto skusenosti budem vdacny. :)
chlap
31.05.08,16:22
A presne toto nechcem aby sa stalo mne. Mam D-link 524 a Pc mam napojene cez kabel a wifi vypnute. Lenze obcas budem chciet pripojit notebook.

Manual: Zvolte zabezpečení None, WEP, 802.1X, WPA-PSK nebo WPA. None je výchozí nastavení. (Poznámka: Zapnete-li šifrování na DI-524, musíte je zapnout také na všech bezdrátových klientech, jinak nelze navázat bezdrátové spojení.)

Ked je Zapnute none tak je to jak hotspot.
1. ako alebo kde v notebooku zapnem sifrovanie aby sa spojenie uskutocnilo
2.Alebo ci sa da router nastavit tak aby pri pristupe na net cez wifi chcelo pristupove heslo.

Net od O....e je dost rozsireny tak ak s tym ma niekto skusenosti budem vdacny. :)


Predpokladám, že do menu routra sa dostať vieš.
Zvoľ šifrovanie WPA-PSK a ako kľúč použi 8-63 znakový kľúč (napr. slovo zložené z 35 písmen a číslic - napr. "ghdi2Kh78bDr680UiSssa......"). Zvoľ si aj názov svojej siete (nepouži svoje meno, nemusí každý naokolo vedieť, že to je tvoja WiFi sieť). A tieto isté veci musíš nastaviť na svojej WiFi karte v notebooku. Potom bude mať šifrovanú WiFi sieť, do ktorej sa ti nik nedostane - samozrejme dobrý hacker by sa ti do nej dostal za pár hodín, ale načo by si niekto dával tú námahu ? (Odpoveď na túto otázku si daj sám - ak máš obavu, môžeš zvoliť až 63 znakový kľúč a potom to tomu hackerovi bude trvať pár dní a nie pár hodín :) .)

Ak budeš mať nejaký problém, pýtaj sa. (budem ale potrebovať potom vedieť typ NB a typ WiFi klienta).
motorik
01.06.08,12:48
Predpokladám, že do menu routra sa dostať vieš.
Zvoľ šifrovanie WPA-PSK a ako kľúč použi 8-63 znakový kľúč (napr. slovo zložené z 35 písmen a číslic - napr. "ghdi2Kh78bDr680UiSssa......"). Zvoľ si aj názov svojej siete (nepouži svoje meno, nemusí každý naokolo vedieť, že to je tvoja WiFi sieť). A tieto isté veci musíš nastaviť na svojej WiFi karte v notebooku. Potom bude mať šifrovanú WiFi sieť, do ktorej sa ti nik nedostane - samozrejme dobrý hacker by sa ti do nej dostal za pár hodín, ale načo by si niekto dával tú námahu ? (Odpoveď na túto otázku si daj sám - ak máš obavu, môžeš zvoliť až 63 znakový kľúč a potom to tomu hackerovi bude trvať pár dní a nie pár hodín :) .)

Ak budeš mať nejaký problém, pýtaj sa. (budem ale potrebovať potom vedieť typ NB a typ WiFi klienta).


No do menu routera sa dostat viem. aj nastavit meno siete a heslo.
Problem mi robí nastavenie na notebooku.
Predpokladam ze je jedno aky to je notebook ale inak Asus.
Podstatnejšie je kde je to vo Win XPpro alebo aka je cesta kde sa to nastavuje.
motorik
01.06.08,12:49
Predpokladám, že do menu routra sa dostať vieš.
Zvoľ šifrovanie WPA-PSK a ako kľúč použi 8-63 znakový kľúč (napr. slovo zložené z 35 písmen a číslic - napr. "ghdi2Kh78bDr680UiSssa......"). Zvoľ si aj názov svojej siete (nepouži svoje meno, nemusí každý naokolo vedieť, že to je tvoja WiFi sieť). A tieto isté veci musíš nastaviť na svojej WiFi karte v notebooku. Potom bude mať šifrovanú WiFi sieť, do ktorej sa ti nik nedostane - samozrejme dobrý hacker by sa ti do nej dostal za pár hodín, ale načo by si niekto dával tú námahu ? (Odpoveď na túto otázku si daj sám - ak máš obavu, môžeš zvoliť až 63 znakový kľúč a potom to tomu hackerovi bude trvať pár dní a nie pár hodín :) .)

Ak budeš mať nejaký problém, pýtaj sa. (budem ale potrebovať potom vedieť typ NB a typ WiFi klienta).


No do menu routera sa dostat viem. aj nastavit meno siete a heslo.
Problem mi robí nastavenie na notebooku.
Predpokladam ze je jedno aky to je notebook ale inak Asus.
Podstatnejšie je kde je to vo Win XPpro alebo aka je cesta kde sa to nastavuje.
Wifi primac je priamo v notebooku. netreba ziadne usb.
Katabaticky
01.06.08,14:30
este doplnim chlapa :)

nazov sietie skry
resp ho nedavaj identifikovat okolitym zariadeniam
+
zapni si filtrovanie mac adries a v takomto pripade sa pan hacker ani nebude pokusat :)
chlap
01.06.08,18:35
.... Predpokladam ze je jedno aky to je notebook ale inak Asus.....

Nie je to jedno, lebo notebooky majú WiFi karty dodávané s programami, ktoré ich ovládajú. A každý výrobca používa iného výrobcu WiFi karty a teda aj ovládací program je iný. Dá sa to síce ovládať aj vo Windowse, ale je lepšie použiť software z karty. Predpokladám, že ten, kto ti predal NB, ti ho aj kompletne naištaloval.

Uisti sa, že máš Wifi kartu zapnutú - mal by si mať na stavovom paneli Windows v pravom dolnom rohu takú ikonku počítača vysielajúceho vlny a aj takú ikonku, ktorá vyzerá ako schody zboku.

Teraz klikni na Štart - Všetky programy - Atheros - Atheros Client Utility (alebo na tú ikonku, čo vyzerá ako schody pravým tlačítkom). To je inkriminovaný soft na ovládanie WiFi karty v ASUSoch (nové modely). V okne, ktoré sa ti otvorí, klikni na "Profile management" - tlačítko "New".

Vyplň v záložke "General" polia "Profile name", "Client name", "SSID1" - všade daj názov tvojej WiFi siete. V záložke "Security" zvoľ "WPA/WPA2 Passphrase", klikni na "Configure" a do okna, ktoré sa otvorilo, zadaj svoj bezpečnostný kľúč. V záložke "Advanced" sa uisti, že položka "Network type" je zvolená možnosť "Infrastructure".

Nastavenie potvrď cez OK a potom dvojklikom na názov tvojej siete vo veľkom okne zrealizuješ WiFi pripojenie.
Katabaticky
02.06.08,10:47
Fu Asus a WiFi zacarovana to zem ...

ak sa ti to nepodari nastavit na 30 krat nezufaj aj ked to robis dobre nemusi to ist...
motorik
02.06.08,11:38
Fu Asus a WiFi zacarovana to zem ...

ak sa ti to nepodari nastavit na 30 krat nezufaj aj ked to robis dobre nemusi to ist...

ja som sa o to este nepokusal. Pri nastaveni routera na none fici normalne. len to chcem zasifrovat tak tžo musim nastavit na notebooku.

A Asus bol stavany na vistu ale postahoval som ovladace a dal som tam XP. Ale vsetky tie programy su tam
Skusim a napisem ako dopadlo. ;)
Katabaticky
02.06.08,11:48
Tak vela stastia :)
ale poradim ti jednu vec este :)
niekde v tej utilitke asusackej sa da prepnut ovladanie wifi na volbu iba OS selection alebo nieco podobne kde to bude obhospodarovat cele iba windows...
myslim ze schodnejsia cesta inak ta cakaju asi hodiny hrania sa s tym kedze mne osobne utility od asusu nikdy nerobili to co mali :D
chlap
02.06.08,19:43
Tak vela stastia :)
ale poradim ti jednu vec este :)
niekde v tej utilitke asusackej sa da prepnut ovladanie wifi na volbu iba OS selection alebo nieco podobne kde to bude obhospodarovat cele iba windows...
myslim ze schodnejsia cesta inak ta cakaju asi hodiny hrania sa s tym kedze mne osobne utility od asusu nikdy nerobili to co mali :D

Nestraš ho - keď sa všetko robí tak, ako sa má, tak WiFi na ASUSe funguje 100% ...... už mám skúsenosť s 5 inštaláciami.
Katabaticky
03.06.08,05:42
ja asi s 10 a 9 z nich boli o nervy :(
este asus asus islo nakoniec celkom dobre

ale ine znacky voci asusu au
oni maju nejak posahanu hash funkciu asi pri priradovani klucov alebo netusim pretoze to iste dobre heslo niekdy slo a niekedy nie

problem odstraneni az po spominanom prepnuti mimo asusackej utility do vyhradnej rezie OS
ranko
27.06.08,07:19
vdaka chlapovi a jeho zoznamu moznosti som nabehol wifi.. uz po dvoch dnoch:Dmal som vypnutu wifi kartu:)dik a nech sa dari. este to neak zakodovat a je. zatim:)
fransoa25
27.06.08,07:49
ahoj, musíš si najprv zapnúť wifi a potom si dať siete a tam máš wiralex network, alebo niečo podobné, tam si klikneš pravým dáš vlastnosti, vyberieš si protokol TCP IP a dáš DHCP a mala by si fičať - hlavne mi daj vedieť, aký máš operačný systém :)