gretka75
19.02.08,16:42
dobry vecer vsetkym!!!vsetkym co tu nieco napisali dakujem!!a chcela by som sa opytatna jednu vec. chcem si otvorit bufet ako chranene pracovisko!!ale mam velke problemi s uradom prace.vzdy ked zajdem sa na nieco opytat tak ma zrusia!!!
dnes som tam bola sa opytat ze si si mozem do sumy 30tisic kupit stanok a oni povedali ze nie!!ako je mozne ze pocitac si kupit mozem a stanok nie??
ma s tym niekto nejaku skusenost???dakujem
wagner
19.02.08,18:31
Stánok si nemôžeš kúpiť, lebo zákon presne vymedzuje, čo si za tie peniaze môžeš kúpiť. Samozrejme, že počítač si môžeš kúpiť, aj písací stôl, stoličku, skrinku na písomnosti a pod. Kúpou stánku ešte podnikať nemôžeš, lebo potrebuješ k tomu nehnuteľnosť, kde ho položíš. Absolvovala si aspoň základy podnikania na ÚP? Asi nie, lebo v tom prípade by si to vedela. Aj keď bufet ako chránené pracovisko - no neviem či je to správne riešenie. Asi vedia na ÚP prečo Ťa zakaždým zrušia. Nemáš náhodou veľké oči ohľadom toho podnikania?
lenkak
19.02.08,19:23
bufet? S občerstvením?
Pekne si poštuduj:
http://www.porada.sk/t7104-obchod-s-potravinami-a-haccp.html
mirpo
19.02.08,19:57
Skús pozrieť http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/c3c0ad4d78aa88c4c1256b1700216001/040754ef441c3315c12571420027be51?OpenDocument pre teba sú dôležité časti § 57. Ak by bol príspevok podľa schémy DM 1/2007, tak si pozri:
http://www.justice.gov.sk/h.aspx?pg=r2&htm=http://www.justice.gov.sk/ovest/ov7/06/124/regur124A.pdf
Dôležitá je časť od str. 3. Sú tam rozpísané oprávnené i neoprávnené náklady.:) Najhlavnejšie je, že nesmieš z príspevku nakúpiť už použité /staršie/ veci a oprávnené náklady nie sú tie, ktoré sú zaobstarané pred podpisom dohody s ÚPSVaR.
Inak všetko je v už hore spomenutých www :)
Čo sa toho CHP týka, miesto kde budeš prevádzkovať živnosť ti musia schváliť z regionálneho úradu verejného zdravotníctva /al. pod. názvu/ a na základe tohto kladného stanoviska a tvojej žiadosti ti ÚPSVaR vydá štatút chránenej dielne al. chráneného pracoviska. :---
trisestri
28.02.08,20:29
dost problematicke to bude z uradom verejneho zdravotnictva,inak ešte je možne po roku a každy rok opakovane požiadat o prispevok na uhradu časti strat chraneneho pracoviska do vyšky 7nasobku priemernej mzdy v pripade ak prevadzka chranenej dielne/pracoviska je stratove
mirpo
29.02.08,05:50
dost problematicke to bude z uradom verejneho zdravotnictva,inak ešte je možne po roku a každy rok opakovane požiadat o prispevok na uhradu časti strat chraneneho pracoviska do vyšky 7nasobku priemernej mzdy v pripade ak prevadzka chranenej dielne/pracoviska je stratove
:eek:Odkiaľ máš informácie, že iba ak je stratová CHD. Ak si CHD/CHP požiada do 31.marca a doloží všetky doklady /a splní podmienky/ tak má nárok.
Zákon hovorí::)
Zákon o službách zamestnanosti - § 60
Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne
alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov
(1) Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (ďalej len "príspevok") sa poskytuje právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ak o tento príspevok písomne požiada najneskôr do 31. marca po uplynutí kalendárneho roka, za ktorý príspevok žiada.
(2) Prevádzkové náklady podľa odseku 1 sú náklady na obstaranie prístrojov, nástrojov, náradia a ochranných pracovných prostriedkov, náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

(3) Náklady na dopravu zamestnancov podľa odseku 1 sú náklady súvisiace so zabezpečovaním dopravy zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), zamestnávateľom na miesto výkonu zamestnania a späť.

(4) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, vo výške najviac 7-násobku minimálnej celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 ku koncu kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a).

(5) Na príspevok úrad poskytne preddavok vo výške najviac 50 % zo sumy podľa odseku 4 na jedného občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ak o tento preddavok právnická osoba alebo fyzická osoba písomne požiada.
Dipmomovka
22.03.08,15:20
Potrebujem radu. Ideme si požiadať príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska za rok 2007 - (pokiaľ dobre rátam, tak je to 76 517,- Sk; ide o mzdu). Ako sa to bude účtovať? Mám to chápať ako refundáciu mzdových nákladov, ktoré sme vynaložili v roku 2007? Sme rozpočtová organizácia a nie som si istá, či môžem refundovať minuloročné výdavky.
Kolegyňa to minulý rok účtovala ako transfér z ÚP a z tej sumy postupne čerpala prostriedky na úhradu mzdy (so zdrojom 72). Nezdá sa mi to správne, lebo to bol príspevok za rok 2006.
Prosím, poraďte, lebo v tom mám chaos. Ďakujem.
mirpo
02.04.08,11:06
Potrebujem radu. Ideme si požiadať príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska za rok 2007 - (pokiaľ dobre rátam, tak je to 76 517,- Sk; ide o mzdu). Ako sa to bude účtovať? Mám to chápať ako refundáciu mzdových nákladov, ktoré sme vynaložili v roku 2007? Sme rozpočtová organizácia a nie som si istá, či môžem refundovať minuloročné výdavky.
Kolegyňa to minulý rok účtovala ako transfér z ÚP a z tej sumy postupne čerpala prostriedky na úhradu mzdy (so zdrojom 72). Nezdá sa mi to správne, lebo to bol príspevok za rok 2006.
Prosím, poraďte, lebo v tom mám chaos. Ďakujem.
Síce reagujem neskoro, ale predsa - mne to vyšlo 76 671,- Sk na 1 PM za rok 2007.
Dipmomovka
07.04.08,11:53
Síce reagujem neskoro, ale predsa - mne to vyšlo 76 671,- Sk na 1 PM za rok 2007.

Sice neskoro, ale lepsie ako nikdy :). Dakujem
toria
09.04.08,10:44
prosím pomoc:

Dostala som kontrolu na chránenú dielňu. žiadajú od nás Oznámenie Ministerstvu financii SR prijatie pomoci de minimis.

Máto niekto, alebo nájdem to niekde???


ďakujem pekne, je to pre m§a súrne, lebo v piatok to mám odovzdať!!!
heja3
09.04.08,10:55
toria
09.04.08,12:05
tá kontrola chce odo mňa náusledovné:

- Evidencia nákladov, výkonov a hospodárskeho výsledku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
- Evidencia obsadzovania podporených pracovných miest
- Evidencia uhradenenej celkovej ceny práce na každé podporené pracovisko
-


ak by mal niekto nejaké vzory´, bola by som veeeeeeľľľľľmmmmmi vďačná
mirpo
09.04.08,12:23
tá kontrola chce odo mňa náusledovné:

- Evidencia nákladov, výkonov a hospodárskeho výsledku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
- Evidencia obsadzovania podporených pracovných miest
- Evidencia uhradenenej celkovej ceny práce na každé podporené pracovisko
-


ak by mal niekto nejaké vzory´, bola by som veeeeeeľľľľľmmmmmi vďačná

Prikladám vzory :) Tieto doklady sa používajú u nás na úrade... ;)
toria
09.04.08,12:26
Prikladám vzory :) Tieto doklady sa používajú u nás na úrade... ;)




A nemáš k tomu ešte niečo????
mirpo
09.04.08,12:30
A nemáš k tomu ešte niečo????
Čo také??? :confused: Napíš, čo potrebuješ... Neviem, čo Ti na úrade poskytli. :)
toria
09.04.08,13:48
Na úrade mi neposkytli nič. Môžem ti SS poslať čio všetko odo mňa žiadajú???
mirpo
09.04.08,16:39
Na úrade mi neposkytli nič. Môžem ti SS poslať čio všetko odo mňa žiadajú???
Jásné, že môžeš, ak budem vedieť, pomôžem:)
luana38
10.04.08,03:38
Dobre ranko, potrebovala by som pomoc, v ramci chraneneho pracoviska sa poskytnute dootacie tykaju aj zaplatenia prenajmu priestorov, v ktorych sa pracovisko nachadza, UPSVAR preplaca aj mzdu a odvody? Citam tu ich stranku, nie je mi to vobec jasne, dakujem.
mirpo
10.04.08,11:21
Dobre ranko, potrebovala by som pomoc, v ramci chraneneho pracoviska sa poskytnute dootacie tykaju aj zaplatenia prenajmu priestorov, v ktorych sa pracovisko nachadza, UPSVAR preplaca aj mzdu a odvody? Citam tu ich stranku, nie je mi to vobec jasne, dakujem.
Áno, cez ÚPSVaR sa preplácajú aj mzdy a odvody. Ale záleží na tom, či máš aj dohodu a cez aký projekt/paragraf (§56, 57, 60).

V skratke:
§ 55 - Priznanie postavenia CHD, CHD bez príspevku/dotácie
§ 56 - Príspevok zamestnávateľovi, ktorý vytvorí CHD a zamestnáva ZPS /zriaďovacie náklady = mzdy + odvody, dodatočné náklady = zariadenie,../
§ 57 - Príspevok OSZČ so ZP na zriaď. CHD /paušál + dodatočné náklady/
§ 59 - Príspevok na pracovného asistenta pre zamestnanca so ZPS
§ 60 - Príspevok na prevádzkové náklady a na dopravu zamestnancov /mzdy + odvody, administratívne náklady na CHD, plyn, elektrina, nájomné,......../


Napíš čomu presne nerozumieš, alebo v čom potrebuješ poradiť :)
luana38
11.04.08,05:05
MIRPO dakujem za odpoved, no potrebovala by som vediet na co vlastne sa daju tie prostriedky pouzit púre zamestnavatela, ktory prijme ZTP do zamestnania. Viem, ze sa refunduje mzda pocas 2 rokov, preplacaju sa odvody, no mna hlavne zaujima, co sa da v CHP zakupit z tych dotacii- platit prenajom priestorov? Zakupenie tovaru asi nie, no zariadenie prevadzky- obchod s oblecenim? Dakujem za odpoved.
mirpo
11.04.08,06:18
MIRPO dakujem za odpoved, no potrebovala by som vediet na co vlastne sa daju tie prostriedky pouzit púre zamestnavatela, ktory prijme ZTP do zamestnania. Viem, ze sa refunduje mzda pocas 2 rokov, preplacaju sa odvody, no mna hlavne zaujima, co sa da v CHP zakupit z tych dotacii- platit prenajom priestorov? Zakupenie tovaru asi nie, no zariadenie prevadzky- obchod s oblecenim? Dakujem za odpoved.
Prenájom priestorov môžeš žiadať z § 60, ale nie z § 56, 57.
Obchod s oblečením - nemôžeš zakúpiť tovar, ktorý budeš ďalej predávať
Môžeš kúpiť - pokladňu /príp. PC s tlačiarňou/, regále, poličky, pult, vešiaky, stojany, zrkadlo, skušobnú kabínku /do 30000,- Sk/,.... t.j. zariadenie predajne = pracoviska zamestnanca so ZP :---
luana38
11.04.08,07:31
Tie vsetky polozky co su citovane maju byt do 30000sk, ci jedna polozka ju nema prekrocit...chceme 2 pracovne miesta do chraneneho pracoviska, tak sa vsetko dupluje? plat, odbody, a ten paragraf 60, su nejake dodatocne naklady, ak tomu dobre rozumiem, tak sa to ziada dodatocne, najskor sa to musi asi zaplatit. Dakujem ti, ze sa tzmto so mnou zaoberas, nemam s tym ziadne skusenosti a na urade su ochotni, ach-jaj...vobec nie.
mirpo
11.04.08,09:39
Tie vsetky polozky co su citovane maju byt do 30000sk, ci jedna polozka ju nema prekrocit...chceme 2 pracovne miesta do chraneneho pracoviska, tak sa vsetko dupluje? plat, odbody, a ten paragraf 60, su nejake dodatocne naklady, ak tomu dobre rozumiem, tak sa to ziada dodatocne, najskor sa to musi asi zaplatit. Dakujem ti, ze sa tzmto so mnou zaoberas, nemam s tym ziadne skusenosti a na urade su ochotni, ach-jaj...vobec nie.
Za jednu položku max 30000,- Sk. Ak budeš mať 2 pracovné miesta so ZPS, tak budeš dostávať príspevok 2 x CCP /celková cena práce = mzda + odvody.../ - čiže § 56 - príspevok na zriaďovacie náklady /mzdové/ a príspevok na dodatočné náklady = zariadenie CHD /nábytok, stroje.../
§ 60 = prevádzkové náklady CHD za predchádzajúci rok /nájomné, elektrina, plyn, admin. náklady na CHD, /
Ale to všetko tu už je napísané...:)
kirtida
23.04.08,15:22
Dobrý deň. Prosím Vás, mohli by ste mi poslať nejaký vzor podnikateľského zámeru pre vytvorené chránené pracovisko? Sme občianske združenie a chceme zamestrnať invalida . pracoval by doma na PC. Strukturu zameru mam, no pomohol by nejaky vzor. vdaka.;)
gretka75
29.04.08,16:52
nie ja som to chcela ako pevnu prevadzku a velke oci urcite nemam vsetko som vedela ohladom podnikania len som nechapala preco pocitac ano a stanok nie!!nemuseli ste byt tak tvrdy!dakujem
gretka75
29.04.08,16:53
dakujem!!!
mirpo
30.04.08,05:06
nie ja som to chcela ako pevnu prevadzku a velke oci urcite nemam vsetko som vedela ohladom podnikania len som nechapala preco pocitac ano a stanok nie!!nemuseli ste byt tak tvrdy!dakujem
gretka75, PC môžeš, ak ho kúpiš do 30000,-Sk. Stánok nemôžeš, pretože je to hmotný dlhodobý majetok = kapitálový výdavok a ten musíš odpisovať. A to je neoprávnený náklad...
Od 01. 05. 2008 bude v platnosti nový zákon o službách zamestnanosti, sú tam dáke zmeny....:eek::mad::confused::mee:
gretka75
10.05.08,05:43
no teraz ma vasa odpoved upokojila !o tej zmene v maji som pocula! takze nakoniec sme si to vyjasnili.dakujem
sasmos
13.05.08,12:34
Dobre ranko, potrebovala by som pomoc, v ramci chraneneho pracoviska sa poskytnute dootacie tykaju aj zaplatenia prenajmu priestorov, v ktorych sa pracovisko nachadza, UPSVAR preplaca aj mzdu a odvody? Citam tu ich stranku, nie je mi to vobec jasne, dakujem.
refundujô len nájomne a sluzby musis zaplatiť mimo
gabi2
28.05.08,10:36
Prosím Vás chceme zriadiť CHP podľa par. 56 dotácia na mzdy + odvody + počítačové vybavenie. Bola som sa opýtať na úrade a pán sa ma spýtal či to chceme zriadiť podľa par. 56a alebo par. 56. Ja v tom nevidím rozdiel 56 je celý par. a a tam ani nie je je tam 1. Je rozdiel medzi par. 56 a par.56 a ( asi 1)?. Ďakujem
mirpo
29.05.08,04:41
Prosím Vás chceme zriadiť CHP podľa par. 56 dotácia na mzdy + odvody + počítačové vybavenie. Bola som sa opýtať na úrade a pán sa ma spýtal či to chceme zriadiť podľa par. 56a alebo par. 56. Ja v tom nevidím rozdiel 56 je celý par. a a tam ani nie je je tam 1. Je rozdiel medzi par. 56 a par.56 a ( asi 1)?. Ďakujem
Podľa novely zákona 5/2004 platného od 01.05.2008 je
§ 56 - Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska /budeš mať nad 50 % občanov-zamestnancov so ZP v CHD/
§ 56a - Príspevok na udržanie očana so zdravotným postihnutím v zamestnaní /musíš mať nad 25 % občanov-zamestnancov so ZP, ale nebudeš mať CHD/
Prikladám link, kde nájdeš túto novelu :--- http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=1153 » tam klikneš na Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (s novelou účinnou od 1. mája 2008) (.pdf) (http://www.employment.gov.sk/new/index.php?id=2172)
alebo :) http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm
jopo66
19.06.08,12:36
Pozeral som novelu toho zakona 5/2004 a ten prispevok a v §60 je nasledovne:

6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, najviac vo výške
a) 2, 5-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím,
----

Koľko činí tá cena práce, resp. aká je max. výška toho príspevku za kalendárny štvrťrok?
jopo66
21.06.08,11:54
Este by ma zaujimala dalsia vec. Podla novely 5/2004 moze podla §60 ods.3 ziadat SZCO nasledovy prispevok:

(3) Za prevádzkové náklady chránenej dielne alebo chráneného pracoviska zriadených občanom so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej

činnosti, ktorému sa poskytuje príspevok, sa považujú
a) nájomné a náklady na služby spojené s nájomným, okrem nájomného za bytovú jednotku a nákladov na služby spojené s týmto nájomným,
b) náklady spojené s povinnými revíziami a náklady na poistenie objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní občan so

zdravotným postihnutím,
c) náklady na palivo a energiu,
d) vodné, stočné a náklady na odvoz a likvidáciu odpadu,
e) náklady na dopravu materiálu a hotových výrobkov,
f) náklady na opravu a údržbu objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní občan so zdravotným postihnutím a ak tieto

náklady súvisia s prevádzkovaním chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,
g) náklady na opravu a údržbu zariadenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ak toto zariadenie vlastní občan so zdravotným postihnutím,
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.
------
Uctujem sukromne auto, ktorym dochadzam ku zakaznikom. Je mozne podla niektorej z podmienok ziadat prispevok napr. aj na PHM? Pripadne, co vsetko sa da schovat pod pismeno h) ?
mikumi
15.07.08,13:29
Opäť prosím o radu, ako zaúčtujem už schválený prríspevok na chránené pracovisko - žiadali sme podľa paragrafu 60 - ktorý dostaneme z úradu.
Nie som si istá: 221 / 346 - príjem príspevku?
Ďakujem
mirpo
17.07.08,04:50
Pozeral som novelu toho zakona 5/2004 a ten prispevok a v §60 je nasledovne:

6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, najviac vo výške
a) 2, 5-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím,
----

Koľko činí tá cena práce, resp. aká je max. výška toho príspevku za kalendárny štvrťrok?

;) Platí pre celé Slovensko:

2, 5-násobku celkovej ceny práce = za každého zamestnaného občana /alebo pre SZČO so ZP/ s ID 40 % - 70 %
2, 5-násobku celkovej ceny práce - za každého zamestnaného občana /alebo pre SZČO so ZP/ s ID nad 70 %

§ 60 - Príspevok vo výške
2,5 –násobku 5 –násobku
1.Q 16 234,- 32 468,-
2.Q 16 234,- 32 468,-
3.Q 16 234,- 32 468,-
4.Q 16 235,- 32 471,-
Spolu 64 937,- 129 875,-

V 1. až 3. štvrťroku 2007 dosiahla priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve 19 209 Sk.
(http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10110 (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10110))

Celková cena práce pre účely zákona o službách zamestnanosti je od 1.5.2008 do 31.12.2008 25.975 Sk, t.j. priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok roka 2007 (§ 56 ods. 2) je 19.209 Sk a úhrada preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom vo výške 35,2% - percentuálne podľa jednotlivých príspevkov
mikumi
20.07.08,08:14
Re: chranene pracovisko
Opäť prosím o radu, ako zaúčtujem už schválený prríspevok na chránené pracovisko - žiadali sme podľa paragrafu 60 - ktorý dostaneme z úradu.
Nie som si istá: 221 / 346 - príjem príspevku?
Ďakujem.
Nie som si istá, prosím o radu.
ďakujem.
jopo66
02.08.08,12:57
Dík za názorný postup výpočtu. Už tomu rozumiem. Ešte som sa chcel spýtať na jednu vec. Ako ZTP začínam platiť odvdy do soc. poisťovne z minimálnej mzdy 2686 Sk. Počul som že ZTP má mať tie odvody nižšie. Čo a odkedy sa zmenilo? Ak to tu už niekde bolo sorry za duplicitnú otázku.
mikumi
07.10.08,08:20
Po dlhšom čase sa chcem opäť s vami poradiť.
Ešte raz opíšem svoj problém - máme zdravotne postih.zamestnanca a na jeho pracovné miesto bola zriadená chránená dielňa podľa §60. Za minulý rok 2007 sme požiadali Urad práce, soc.vecí a rod. o príspevok na Chránenú dielňu.
Dostali sme ho, spolu s oznámením o vystavení odoslanej faktúry, ktorá bude následne preplatená. Vystavila som OF a zaúčtovala som ju 311/648 a úhradu 221/346.
Ale mám za to, že by to malo byť cez ID - rozhodnutie o pridelení príspevku 346/648 a príjem príspevku na BÚ 221/346.
Ide mi o to, či teraz môžem zobrať OF, ktorá bude v poradí chýbať, lebo bude v ID a preúčtovať ju cez ID.
Ďakujem M*
Korosova
20.10.08,05:15
Na chránené pracovisko môžete vybaviť nenávratný finančný príspevok
od ÚPSVaR na zamestnanca alebo ako SZČO začínajúci podnikateľ.
Podmienky na nákup a úhradu nákladov z finančného príspevku sú stanovené
zákonom. Mala som nedávno taký prípad, že jednej mojej začínajúcej podnikateľke nepovolili nákup PC. Vraj to na podnikanie nepotrebuje. Treba všetky nákupy zdôvodniť a presvedčiť ich, že to čo nakupujete, naozaj potrebujete do Vášho podnikania.
Veľa úspechov.Eva
Krtko
02.12.08,18:56
Dík za názorný postup výpočtu. Už tomu rozumiem. Ešte som sa chcel spýtať na jednu vec. Ako ZTP začínam platiť odvdy do soc. poisťovne z minimálnej mzdy 2686 Sk. Počul som že ZTP má mať tie odvody nižšie. Čo a odkedy sa zmenilo? Ak to tu už niekde bolo sorry za duplicitnú otázku.

Od 1.1.2008 - zmena zákona o sociálnom poistení
Krtko
02.12.08,19:04
Aké máte skúsenosti s preplácaním prevádzkových nákladov po 1.máji 2008?

S účinnosťou od 1.mája 2008 sa menil zákon o službách zamestnanosti a jednou zo zmien je zrušenie kumulácie a možnosť všetkým chráneným pracoviskám a dielňam čerpať prevádzkové náklady podľa §60 spomínaného zákona štvrťročne.
Toto väčšinu živnostníkov, ktorí takéto pracoviská prevádzkujú potešilo. Samozrejme za predpokladu, že sa o tejto skutočnosti stihli dozvedieť, pretože prvé žiadosti za máj a jún bolo treba odovzdať do 31.7.2008 a ešte približne okolo 20.7.2008 nemali na ÚP zodpovedné info, podľa ktorého by sa žiadateľ mohol riadiť. Žiadosti sme zostavovali podľa inštrukcíí, ktoré sa po 1.8. zmenili na takmer presne opačné. Týkalo sa to hlavne vymedzenia kedy vzniká výdavok vJÚ a kedy v PÚ podľa pracovníkov ÚP.Z podaných žiadostí v niektorých prípadoch ÚP vyplatil len 30% sumy. No povedali sme si ako sme zvyknutí - je to nové, keď sa to utrasie bude lepšie. Do 31.10.2008 sa podávali žiadosti za tretí štvrťrok, poučení sme si mysleli, že už vieme ako na to. Chyba - zasa sa zmenili pravidlá a práca vynaložená pri zostavovaní niektorých žiadostí, napriek veľkej snahe vyšla z polovice nazmar. Keď sme sa boli informovať, kde je chyba, bolo nám povedané, že nikde, spomínaná dotácia nie je nároková dávka. Žiadosti kontroluje 5 ľudí, každý niečo škrtne, ak si myslí, že to nie je hospodárne vynaložený výdavok alebo podľa neho nespadá do oprávnených výdavkov a hotovo a to čo zostane zaplatia. Ďalšia info bola, že ďalší štvrťrok sa bude preplácať zasa podľa zmenených inštrukcií.
snažila som sa to rozpísať stručne a veľmi nezachádzať do detailov.
Myslím si, že aj pri nenárokovej dotácii (mimochodom a ktorá je, veď každá dotácia podlieha schvaľovaniu) by mali platiť určité pravidlá, ktoré by sa minimálne v priebehu roka nemali meniť.

Prosím Vás napíšte aké máte vy skúsenosti aj v iných krajoch. Ďakujem
brutovska
08.12.08,09:44
Mám otázku na Vás. Prevádzkujem chránenu dielňu od 1.jula 2008, kde zamestnávam 1 invalidnu ženu a 1 zdravu. Dnes som bola na urade práce, kde mi pracovníčka povedala, že z tých prevádzkových nákladov,ktoré som si u nich chcela uplatniť - uhradia mi iba 50%. Je to tak správne :confused: poradte mi prosím.
mirpo
08.12.08,10:23
Mám otázku na Vás. Prevádzkujem chránenu dielňu od 1.jula 2008, kde zamestnávam 1 invalidnu ženu a 1 zdravu. Dnes som bola na urade práce, kde mi pracovníčka povedala, že z tých prevádzkových nákladov,ktoré som si u nich chcela uplatniť - uhradia mi iba 50%. Je to tak správne :confused: poradte mi prosím.
Ak sú ako prevádzkové náklady nájom, energie, tak náklady sa prepočítavajú na počet zamestnancov so ZP. Ak sú prevádzkové náklady celková cena práce tak sa berie do úvahy celá CCP.
Príspevok je max do výšky 16234,- Sk/538,87 € pri ID 40%-70%, alebo 32468,- SK/1077,74 € pri ID nad 70% na jedného zamestnanca so ZP za 3.Q.2008.
brutovska
08.12.08,12:07
Ďakujem. Mzdy a odvody mi preplácajú v celej výške mesačne. Teraz sa mi jednalo o ďalšie náklady t.j. : nájomné, elektrika, atď.
Takže pracovníčka nepochybila, kedže mám pracovníkov so ZPS a zdravých na 50% Aj z celkových prevádzkových nákladov
preplatia mi len 50%.
mirpo
08.12.08,13:16
Ďakujem. Mzdy a odvody mi preplácajú v celej výške mesačne. Teraz sa mi jednalo o ďalšie náklady t.j. : nájomné, elektrika, atď.
Takže pracovníčka nepochybila, kedže mám pracovníkov so ZPS a zdravých na 50% Aj z celkových prevádzkových nákladov
preplatia mi len 50%.
Keby si mala napr. celkovo 7 zamestnancov a z toho 5 so ZP, tak by to prerátala na 5/7 z toho nájmu, energií. Nájomné.... platíš na všetkých zamestnancov, ktorí pracujú v danom priestore a príspevok je síce pre chránenú dielňu, ale na podporu zdravotne postihnutých osôb. Tohto sa pracovníci na úrade držia a vyplatia radšej menej ako viac.
Krtko
11.12.08,22:48
Len či som to správne pochopila (nemám kombináciu zdravý a ZPS):

Preplatia 50% zo sumy nájomného, 50% zo sumy energií atď do výšky 32468,-Sk?

Zatiaľ som mala iba ZPS, ale teraz mám Zdravého SZČO, ktorý prevádzkuje ChP s 1,5 prac.miestom ZPS(plný a pol úväzok). Bude sa vzťahovať to delenie nákladov aj na samotného SZČO?
fosgeen
12.12.08,00:16
Milý Krtko, veď Prievidza je na tom najhoršie, čo sa ich vedomostí týka.Keď si sám nepreštuduješ zákony , tak oni ti neporadia. Aj to sa musíš tvrdo hádať za svoje práva. Mám s tým už svoje skúsenosti. Prevádzkujem CHD , ktorú končím a už by som nechcela z úradu práce ani svišťa - za milión €. Mám ich tiež plné zuby.
MartinkoK
22.01.09,06:43
Chcem Vás poprosiť mám vytvoriť charakteristiku chránenej dielne, neviem si s tým rady, nemohol by mi niekto prilepiť niečo také ak ste to robili?
Veľmi by mi to pomohlo.
MartinkoK
22.01.09,10:43
Chcem Vás poprosiť mám vytvoriť charakteristiku chránenej dielne, neviem si s tým rady, nemohol by mi niekto prilepiť niečo také ak ste to robili?
Veľmi by mi to pomohlo.

NIKTO NEPORADÍ ??????????????????
Krtko
02.04.09,21:22
POZOR ZMENA ZÁKONA O SLUŽBÁCH ZAMESTNANOSTI

Dúfam, že sa mi ho podarí prilepiť, neviem to tak pekne urobiť ako naši admin, ale dúfam, že sa Blsko na to podujme.

Zmenil sa napr. §60 čo sa týka preplácania prevádzkových nákladov, zasa budú raz ročne v období daňových priznaní!!!!

A o príspevok podľa §49 môže požiadať nezamestnaný opakovane, ktorému uplynula doba troch rokov od konca dvojročnej doby od poskytnutia príspevku.
jopo66
02.04.09,21:34
O tej zmene som tiež počul, ale vieš povedať, kedy táto zmena prebehla v parlamente? Sledoval som to, ale toto som nenašiel.
Krtko
02.04.09,21:41
To naozaj neviem, ale včera som bola na ÚP a s potešením mi oznámili, že vyúčtovanie na §60 robiť nebudeme a tak som šla na stránku MPSVaR a tam som našla tento dokument vyvesený.

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153
jopo66
03.04.09,09:43
Tak sa mi to podarilo "vypátrať". Táto zmena bola zavedená zákonom 108/2009 z 11.3.2009. Chcem sa ale spýtať v akej výške sa bude ten príspevok poskytovať za rok 2009?
jopo66
25.04.09,20:14
Zdravím všetkých. Budú to práve 2 roky, čo fungujem ako SZCO (ZŤP). Podľa zákona 5/2004 §57a je tam možnosť žiadať o :
Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Zaujíma ma, či ste niekto takýto príspevok čerpali, v akej výške sa vlastne poskytuje. Obzvlášť ma zaujíma, či je možné kúpiť si napr. úžitkový osobný automobil...
Dík za rady a skúsenosti.
mirpo
28.04.09,05:37
Zdravím všetkých. Budú to práve 2 roky, čo fungujem ako SZCO (ZŤP). Podľa zákona 5/2004 §57a je tam možnosť žiadať o :
Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Zaujíma ma, či ste niekto takýto príspevok čerpali, v akej výške sa vlastne poskytuje. Obzvlášť ma zaujíma, či je možné kúpiť si napr. úžitkový osobný automobil...
Dík za rady a skúsenosti.
Predpokladám, že o príspevok zatiaľ žiadal málokto. O príspevok podľa § 57a sa môžu podávať žiadosti len v mesiacoch apríl a august.

Pripájam info:
§ 57a – Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie majetku CHD alebo CHP
Poskytuje sa:

zamestnávateľovi, ktorý prevádzkuje CHD/CHPazamestnával najmenej 50% občanov so ZP najmenej tri roky pred podaním písomnej žiadosti o príspevok /občan so ZP, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70% sa na účely poskytnutia tohto príspevku zamestnávateľovi započítava ako keby zamestnával troch takýchto občanov/
občanovi so ZP ktorý prevádzkoval alebo vykonával samostatnú zárobkovú činnosť v CHD/CHP najmenej počas dvoch rokov pred podaním si žiadosti o príspevok
Príspevok na technické zhodnotenie hmotného majetku - môže byť poskytnutý len na základe predloženého listu vlastníctva, či spoluvlastníctva zriadenej prevádzky CHD/CHP.
Technické zhodnotenie hmotného majetku podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - Výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku 1 700 EUR a pri nehmotnom majetku 2 400 EUR v úhrne za zdaňovacie obdobie. Za technické zhodnotenie hmotného majetku sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1 700 EUR a nehmotného majetku 2 400 EUR, ak sa zamestnávateľ/OSZČ rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. Takéto výdavky je potrebné preukázať, že boli zaúčtované do majetku zamestnávateľa/OSZČ. Tieto výdavky sa odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku. Technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva.
Rekonštrukcia podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov, za zmenu parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.• Modernizácia podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - na účely tohto zákona sa rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku ,
• za neoddeliteľnú súčasť majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

Príspevok sa poskytuje na technické zhodnotenie, rekonštrukciu, obnovu, modernizáciu alebo stavebné úpravy len na objekt príp. miestnosť CHD/CHP, ktorá bola posúdená a úrad jej priznal štatút CHD/CHP a kde vykonávajú občania so ZP svoju činnosť.• Zamestnávateľ/OSZČ so ZP predloží doklady oprávnených nákladov na obnovu, rekonštrukciu, stavebné úpravy, modernizáciu len za uvedenú miestnosť/objekt ktorý je CHD/CHP, ktoré sú potrebné na prispôsobenie zdravotnému stavu zamestnancov so ZP.
• Príspevok na technické zhodnotenie hmotného majetku pri zásahoch do stavby CHD/CHP, môže byť poskytnutý len na základe predloženého listu vlastníctva, či spoluvlastníctva, a v prípade zásahu do exteriéru aj stavebného povolenia žiadateľa o príspevok podľa § 57a zákona o službách zamestnanosti.
• Príspevok je možné poskytnúť na stavebné práce, ktoré nie sú spojené so zmenami výrobného programu alebo výrobnej technológie, na výstavbu novej prevádzky, na komplexnú zmenu výrobného programu alebo výrobnej technológie.

• Príspevok sa neposkytuje žiadateľovi o príspevok na kúpu strojov a technologických zariadení, na ktoré už bol poskytnutý príspevok na zriadenie CHD/CHP podľa § 56, § 57 zákona o službách zamestnanosti.
• Za oprávnené náklady sa nepovažujú tie náklady, ktoré boli vynaložené na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku CHD/CHP, pred podpísaním dohody o poskytnutí príspevku podľa § 57a zákona o službách zamestnanosti.
• Oprávneným výdavkom je nákup hmotného majetku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 EUR a nehmotného majetku nad 2 400 EUR.
• príjemca nesmie hradiť DPH z poskytnutého príspevku v prípade, že si môže uplatniť odpočet DPH.
• príspevok nemožno poskytnúť na refundáciu kúpy nehnuteľnosti a nákup investičného majetku formou leasingu,
• V prípade kúpy úžitkového motorového vozidla nesmie byť zakúpené formou leasingu a musí byť výlučne vo vlastníctve firmy / OSZČ so ZP, je potrebné priložiť pracovnú náplň zamestnancov, ktorí budú vozidlo využívať a na akú činnosť sa bude zakúpené vozidlo využívať.
• zálohové platby spojené s projektom nemôžu byť hradené z príspevku.
• Pri výbere dodávateľa strojov, zariadení, úžitkových motorových vozidiel alebo stavebných prác, na financovanie ktorých sa použije príspevok, sa postupuje podľa zákona o verejnom obstarávaní.
• Po ukončení realizácie (v prípade stavebnej úpravy exteriéru) CHD/CHP musí žiadateľ požiadať o vydanie kolaudačného rozhodnutia. Toto rozhodnutie predloží zamestnávateľ/OSZČ so ZP najneskôr spolu so žiadosťou o platbu na refundovanie oprávnených výdavkov.
• Z oprávnených výdavkov na obnovu t.j. nákup nového zariadenia, na rekonštrukciu, modernizáciu, stavebné úpravy a na úžitkové vozidlo sa refunduje maximálne do výšky 50% z celkových oprávnených nákladov, a to max. do 9 958,18 EUR / 300 000,- Sk.

• Vyplnené žiadosti o poskytnutie príspevku sa prijímajú v mesiaci apríl a v mesiaci august vždy do konca aktuálneho mesiaca na predpísanom formulári na príslušných úradoch, v územnom obvode, v ktorom má zamestnávateľ zriadenú prevádzku CHD/CHP.
• príjemca nesmie zahájiť realizáciu projektu pred uzatvorením dohody o poskytnutí príspevku na §57a zákona o službách zamestnanosti, inak sa výdavky považujú ako neoprávnené, zahájením sa rozumie začatie stavebných úprav či kúpa hmotného /nehmotného majetku,
• Realizácia projektu musí byť zahájená a ukončená v priebehu jedného roka. T.j. odo dňa podpísania dohody maximálne do jedného roka.
• Príspevok sa poskytuje žiadateľovi formou refundácie na základe prijatej žiadosti o platbu, ktorú vystaví a predloží v dvoch vyhotoveniach a po predložení jedného originálu + dvoch fotokópií účtovných dokladov preukazujúcich skutočnú výšku oprávnených výdavkov za obdobie stanovené v dohode o poskytnutí príspevku.
• Max. výška príspevku jednému príjemcovi v príslušnom kalendárnom roku nesmie presiahnuť 9 958,18 EUR / 300 000,- Sk. V prípade viacerých spoluvlastníkov, príspevok bude poskytnutý iba jednému z nich na príslušnú prevádzku CHD/CHP.

• V zmysle § 70 ods. 6 zákona o službách zamestnanosti na príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska nie je právny nárok.
jopo66
28.04.09,06:52
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som rád vedel, či pod pojmom "úžitkové motorové vozdilo" sa rozumie aj vozidlo kategórie N1 - tak ako ho definuje zákon o pozemných komunikáciách.
jopo66
10.07.09,16:05
Takže zasa tu máme zmenu zákona 5/2004 takže príspevok na prevádzku CHD bude sa bude teraz vyplácať za celý 1. polrok 2009.
Žiadosti sa majú podať do 31.7.2009. Je tu ale jeden problém. V §60 ods.3 bolo toto:
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

V predposlednej novele ale nejakým záhadným spôsobom z tej vety vypadlo slovíčko "činnosti" - čím sa výrazne zníži počet položiek, ktoré je možné preplatiť.

Čo je možné podľa tohto vlastne preplatiť? Čas sa kráti a zatiaľ sa mi nikde nepodarilo získať kvalifikovanú odpoveď.
mirpo
13.07.09,04:57
Takže zasa tu máme zmenu zákona 5/2004 takže príspevok na prevádzku CHD bude sa bude teraz vyplácať za celý 1. polrok 2009.
Žiadosti sa majú podať do 31.7.2009. Je tu ale jeden problém. V §60 ods.3 bolo toto:
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

V predposlednej novele ale nejakým záhadným spôsobom z tej vety vypadlo slovíčko "činnosti" - čím sa výrazne zníži počet položiek, ktoré je možné preplatiť.

Čo je možné podľa tohto vlastne preplatiť? Čas sa kráti a zatiaľ sa mi nikde nepodarilo získať kvalifikovanú odpoveď.
Z predposlednej novely vypustili "činnosti a", pretože "vraj" niektoré CHD príspevok zneužívali...
Pod administratívou sa dá chápať:
- účtovníctvo externou formou len pre CHD, alebo vlastnými zamestnancami /napr. spracovanie miezd pre zamestnancov CHD/; telefónne poplatky - tu je treba zdokladovať, faktúrami, výpismi z hovorov, ktoré treba riadne označiť a zdôvodniť ako súvisia s administratívou CHD /nie s činnosťou/
Zamestnávateľ si môže uplatniť podľa § 60 ods. 2 písm. i) zákona o službách zamestnanosti náklady, ktorými jednoznačne preukáže, že boli nevyhnutné na zabezpečovanie administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Posudzovanie oprávnenosti nákladov je v kompetencii úradov na základe preukázaných dokladov.
alaya1
21.07.09,09:04
Poprosim o radu, nakolko v inej sekcii mi nikto nepomohol. Moze si cranene pracovisko zriadit aj osoba s PID? Ktoru vyradia koli PID z evidencie na UP? myslim s dotaciou z UP?
veronikasad
21.07.09,09:58
Poprosim o radu, nakolko v inej sekcii mi nikto nepomohol. Moze si cranene pracovisko zriadit aj osoba s PID? Ktoru vyradia koli PID z evidencie na UP? myslim s dotaciou z UP?
odpoveď máš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1104460-post38.html

Zákon o službách zamestnanosti nikde nedefinuje poberateľa ID, ale občana so zdravotným postihnutím.
alaya1
21.07.09,10:25
odpoveď máš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1104460-post38.html

Zákon o službách zamestnanosti nikde nedefinuje poberateľa ID, ale občana so zdravotným postihnutím.


Dakujem, takze je podmienka preukaz TZP: To on ma.
veronikasad
21.07.09,10:29
Dakujem, takze je podmienka preukaz TZP: To on ma.
nie preukaz ZŤP, máš tam citovaný § 71 Zákona o sociálnom poistení - musí mu byť priznaná miera poklesu najmenej 40 %.
mirpo
21.07.09,10:39
nie preukaz ZŤP, máš tam citovaný § 71 Zákona o sociálnom poistení - musí mu byť priznaná miera poklesu najmenej 40 %.
Súhlasím.
Inak občan so ZP nemusí byť poberateľom invalidného dôchodku, musí byť len invalidným občanom s mierou postihnutia nad 40 %...
alaya1
21.07.09,13:25
A v tom je aky rozdiel? Nie je to rovnake? On ma teraz pokles o 50% v SP- priznany inv.doch.a ma aj preukaz TZP, kde mu na ZPSVAR priznali tiez tych 50%.
teraz si dal ziadost na prehodniotenie, ma vaznejsie problemy a caka, ze dostane nad 70% v SP, takze to musi dat prehodnotit aj na UPSVAR? Dobre som to pochopila? som z toho uz vedla
Xanti
21.07.09,13:35
A v tom je aky rozdiel? Nie je to rovnake? On ma teraz pokles o 50% v SP- priznany inv.doch.a ma aj preukaz TZP, kde mu na ZPSVAR priznali tiez tych 50%.
teraz si dal ziadost na prehodniotenie, ma vaznejsie problemy a caka, ze dostane nad 70% v SP, takze to musi dat prehodnotit aj na UPSVAR? Dobre som to pochopila? som z toho uz vedla Nie nie je to rovnaké. UP priznáva preukaz ŤZP, SP priznáva ID.
Sú to dve rozdielne inštitúcie, s úplne inými pravidlami. To že niekto má preukaz ŤZP neznamená, že musí byť invalidný. A to že je niekto invalidný aj na PID neznamená, že musí mať preukaz ŤZP.

Alaya1 nechcem sa ťa dotknúť, ale mám pocit ako keby si vôbec nečítala tie linky čo Ti tu už minimálne dva dni s Veronikasad prilepujeme k odpovediam. Ty chceš asi zrejme odpoveď .. ANO alebo NIE... ale tak to nefunguje. Proste to ohodnocovanie je veľmi subjektívne.

A ked ten tvoj známy len plánuje sa dať prehodnotiť, nech počká tri mesiace, nech si vybaví trebars príspevok na začatie podnikania alebo príspevok na chránenú dielnu a potom ak toto dostane nech si podá žiadosť na SP na prehodnotenie zdravotného stavu.
alaya1
21.07.09,13:46
Xanti, prepac, precitala som si tie linky velmi dokladne a aj viackrat.
Mozno ti pripadam priblbla, no ja som sa v zivote s takymito vecami nestretla, nikdy som to nepotrebovala, ani sa tomu nevenovala. Co tebe pripada jasne a zrozumitelne, tak pre mna je to spanielska dedina.
Mozno, keby si sa informovala nieco z mojej prace, tak mne by to bolo celkom jasne, tebe nemusi. Ale naozaj, asi sa toho tu vypytujem privela. tak to skusim na urade. Prepacte, nechcela som nikoho sojimi otazkami obtazovat, ale ked to nechapem, tak som sa opytala. Myslim, ze o tom by porada mala byt.
Vcera si mi pisala o CID a PID a dnes to uz pre UP nie je dolezote? Uz je to ina miera poklesu? tak nie je mi to jasne, bohuzial.
veronikasad
21.07.09,14:00
alaya1, nechce sa mi čítať ešte raz všetky príspevky, tak znovu prosím informáciu, aby sme to uzavreli.
Tvoj známy je t.č.:
1. zamestnaný, nezamestnaný, evidovaný na úrade práce alebo niečo iné ?
2. aké % zdravotného postihnutia má priznané v SP ?
3. je toho času PN ? Ak ano, odkedy ?
4. chce požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť alebo príspevok na samostatne zárobkovú činnosť pre zdravotne postihnutých občanov podľa § 57 Zákona o službách zamestnanosti /podmienky priznania obidvoch príspevkov máš v priložených linkoch/.
Xanti
21.07.09,14:04
Kočka nechcela som sa ťa dotknúť. To vôbec, ako pre mnohých je to španielska dedina len dosť pomaly posúvaš info, a naozaj sa ti pletú dve rozdielne veci.
A to je to prehodnotenie invalididy teda ZPS - zníženie pracovnej schopnosti čo priznáva SP a na základe toho ako je človek ohodnotený ako zps, mu priznávajú výšku ID. z.z 461/2003
A ŤZP teda ťažko zdravotne postihnutý a o tomto rozhoduje UP. z.z. 447/2008

Fakt sú to rozdielne veci. Bratanca ohodnotili v SP ako ZPS na 20% , čiže zo zákona neni invalidný, ale UP ho ohodnotil na 50% pri posudzovaní nároku na preukaz ZŤP a podľa toho zákona je zdravotne ťažko postihnutý občan. Niekedy aj týto ludia, ktorí boli zps v rozmedzí 20 až 40% boli posudzovaný ako postihnutý. Teraz to tak nie je, zákony sa zmenili. Bohužial a menia sa takou rýchlosťou, že ani ja nestíham sledovať veci čo sa týkajú mňa. Takže aj pre mňa je to španielska dedina svojím spôsobom

Už včera sme Ti písali, že pri PID ked dá rozhodnutie tak ho vylúčia z UP, môže tam byť evidovaný ako záujemca o prácu ( tiež som o tom písala ) ale týto nemajú nárok na nič.

A naozaj nehnevaj sa na mňa, že som bola trošku ostrá. Máš pravdu v tom, že porada je o tom aby sa radilo, a pomáhalo. A sama viem, že na úradoch je ťažko.
A čo sa týka ČID a PID tak toto sú miery poklesu.
Pri ČID je miera poklesu od 41% - 70%
A pri PID je miera poklesu teda zps ( zníženie pracovnej schopnosti ) viac ako 71%.
Ak mám ČID som povinná toto rozhodnutie dokladovať na UP, ak mám PID tak UP ma na základe tohoto preukazania sa vylúči s evidencie, lebo ho bude brať ako starobného dôchodcu. A tým tiež nedá žiadne príspevky na vytvorenie chránenej dielne abo na začatie podnikania :( lebo sú "zabezpečený" dôchodkom už. :mee:
alaya1
21.07.09,14:07
je evidovany na UP, na zo SP- CID-50%, ma aj z UPSVAR TZP-50%. Evidovany je len kratko. Este nema ani rozhodnutie.
Jeho zdr.stav sa velmi zhorsil, preto poziada, musi pockat, kym mu lekar vypise papiere o prehodnotenie CID v SP.
Tak nevedel, ze ked by mal ID nad 70%, ci mize poziadat o zriadenie CHP, alebo ci by ho nejaky podnikatel, napr. manzelka mohla prijat do zamestnania a vytvorit CHP.
veronikasad
21.07.09,14:08
Dievčatá, prestaňme už písať o ČID a PID - zákon o sociálnom poistení takéto pojmy nepozná. Pozná len pojem invalidný dôchodok a mieru zdravotného postihnutia, priznanú posudkovou komisiou SP ... A tá je dôležitá pri vybavovaní príspevku na SZČ podľa § 57 Zákona o službách zamestnanosti.
veronikasad
21.07.09,14:09
je evidovany na UP, na zo SP- CID-50%, ma aj z UPSVAR TZP-50%. Evidovany je len kratko. Este nema ani rozhodnutie.
Jeho zdr.stav sa velmi zhorsil, preto poziada, musi pockat, kym mu lekar vypise papiere o prehodnotenie CID v SP.
Tak nevedel, ze ked by mal ID nad 70%, ci mize poziadat o zriadenie CHP, alebo ci by ho nejaky podnikatel, napr. manzelka mohla prijat do zamestnania a vytvorit CHP.
alaya1, podmienkou priznania akéhokoľvek príspevku z úradu práce je doba evidencie uchádzača o zamestnanie aspoň 3 mesiace. Ak túto podmienku nesplňa, nárok na žiadnu dotáciu nemá.
Po 3 mesiacoch môže požiadať o príspevok v zmysle § 57 Zákona o službách zamestnanosti. Podmienku 40 % splňa. Aj keby sa chcel zamestnať v chránenej dielni, musí byť v evidencii úradu práce ako uchádzač o zamestnanie najmenej 3 mesiace
alaya1
21.07.09,14:12
Dievčatá, prestaňme už písať o ČID a PID - zákon o sociálnom poistení takéto pojmy nepozná. Pozná len pojem invalidný dôchodok a mieru zdravotného postihnutia, priznanú posudkovou komisiou SP ... A tá je dôležitá pri vybavovaní príspevku na SZČ podľa § 57 Zákona o službách zamestnanosti.
Takze, ak ma mieru poklesu nad 70% moze pozioadat o dotaciu na CHP? To sa smazim dopatrat uz dva dni.
Xanti
21.07.09,14:13
je evidovany na UP, na zo SP- CID-50%, ma aj z UPSVAR TZP-50%. Evidovany je len kratko. Este nema ani rozhodnutie.
Jeho zdr.stav sa velmi zhorsil, preto poziada, musi pockat, kym mu lekar vypise papiere o prehodnotenie CID v SP.
Tak nevedel, ze ked by mal ID nad 70%, ci mize poziadat o zriadenie CHP, alebo ci by ho nejaky podnikatel, napr. manzelka mohla prijat do zamestnania a vytvorit CHP. Tak toto sú konkretne info, pri ČID môže otvoriť živnosť alebo chránenú dieľňu. Ak bude evidovaný na UP 3 mesiace splni podmienky na pridelenie dotácie a otvorenie chránenej dielne pracoviska. Jeho mng. môže začať v tom konať, vybavovať papiere ( je toho dosť čo musí splniť pred tým ako jej priznajú úrady štatút chránenej dielne alebo pracoviska ) a medzitým jemu tie tri mesiace uplynú. Čo sa týka prehodnotenia v SP tak by som na jeho mieste počkala, a začala sa o to zaujímať až po pridelení dotácie.

Veronikasad bola si trošku rýchlejšia. :D
veronikasad
21.07.09,14:13
Takze, ak ma mieru poklesu nad 70% moze pozioadat o dotaciu na CHP? To sa smazim dopatrat uz dva dni.
stačí 40 % - podmienky máš v priložených linkoch. Prečítaj si ich ešte raz.
Xanti
21.07.09,14:14
Takze, ak ma mieru poklesu nad 70% moze pozioadat o dotaciu na CHP? To sa smazim dopatrat uz dva dni. Kočka ale túto mieru ešte nemá, má 50% si to teraz písala.
Ja radím počkať, vziať dotáciu a potom vybavovať prehodnotenie na SP.
alaya1
21.07.09,14:18
stačí 40 % - podmienky máš v priložených linkoch. Prečítaj si ich ešte raz.
veronika, velmi pekne ti dakujem, ja som si to velakrat citala aj som pochopila, ze nad 40%, no Xanti mi stale pisala, ze ked bude mat "PID", t.j. nad 70%, tak ho vyradia a nemoze ziadat o nic. Tak, to ma zmiatlo. este raz vdaka.
On je mlady clovek, musi uzivit rodinu a z ID to je tazke, tak chce skusit.
veronikasad
21.07.09,14:18
Kočka ale túto mieru ešte nemá, má 50% si to teraz písala.
Ja radím počkať, vziať dotáciu a potom vybavovať prehodnotenie na SP.
Načo riešite postih 70 %.
Občan so zdravotným postihnutím je ak má mieru postihnutia viac ako 40 %, čo splňa.
znovu prikladám link na poskytovanie dotácie v zmysle § 57

http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-43342947
Xanti
21.07.09,14:20
Alaya1 ospravedlnujem sa za to, že som ťa zmiatla. Vychádzala som z praktických skúseností a vedomosti, ktoré mám ja. Rada sa poučím. :D
veronikasad
21.07.09,14:21
veronika, velmi pekne ti dakujem, ja som si to velakrat citala aj som pochopila, ze nad 40%, no Xanti mi stale pisala, ze ked bude mat "PID", t.j. nad 70%, tak ho vyradia a nemoze ziadat o nic. Tak, to ma zmiatlo. este raz vdaka.
On je mlady clovek, musi uzivit rodinu a z ID to je tazke, tak chce skusit.
tak nech po 3 mesiacoch požiada o dotáciu a až po schválení dotácie nech ide na SP žiadať o prehodnotenie zdr.stavu. Ak by mu uznali postih nad 70% a bola by prekážkou podnikania, ak by zrušil živnosť - bolo by to zo zdravotných dôvodov a dotáciu nemusí vracať. Počas prevádzkovania živnosti už nie je evidovaný na úrade práce, takže ho nemajú z čoho vyradiť.
alaya1
21.07.09,14:23
Hm...nic sa nestalo:o, len som si uz obcas po tvojich prispevkoch pripadala ako moji ziaci- blba.:), Jer to v pohode.
Xanti
21.07.09,14:25
tak nech po 3 mesiacoch požiada o dotáciu a až po schválení dotácie nech ide na SP žiadať o prehodnotenie zdr.stavu. Ak by mu uznali postih nad 70% a bola by prekážkou podnikania, ak by zrušil živnosť - bolo by to zo zdravotných dôvodov a dotáciu nemusí vracať. Počas prevádzkovania živnosti už nie je evidovaný na úrade práce, takže ho nemajú z čoho vyradiť. S týmto musím súhlasiť, Alaya1 ešte nebereš v úvahu jednu vec, SP dáva posudok o ZPS a tam vylučuje činnosti, ktoré človek robiť nemôže. Známy je na PID a má zakázané všetko. Ak by porušil toto zo SP, tak mu ho vezmú ( tak mi to reprodukoval on ), tiež další známy má ČID a zakázali mu šoférovať.
Takže ja by som naozaj počkala 3 m., vzala dotáciu otvorila chránenú dieľnu a potom požiadala o prehodnotenie ZPS na SP.
alaya1
21.07.09,14:26
tak nech po 3 mesiacoch požiada o dotáciu a až po schválení dotácie nech ide na SP žiadať o prehodnotenie zdr.stavu. Ak by mu uznali postih nad 70% a bola by prekážkou podnikania, ak by zrušil živnosť - bolo by to zo zdravotných dôvodov a dotáciu nemusí vracať. Počas prevádzkovania živnosti už nie je evidovaný na úrade práce, takže ho nemajú z čoho vyradiť.
To uz bude asi tazke to takto urobit, nakolko jeho veci su uz vo vybavovani, to prehodnotenie navrhol posudkar, nakolko marodoval jeden rok. Uz papiere su u lekara. Skoda, kolko veci clovek nevie, az zasnem.
Xanti
21.07.09,14:27
Hm...nic sa nestalo:o, len som si uz obcas po tvojich prispevkoch pripadala ako moji ziaci- blba.:), Jer to v pohode. Prepáč ak sa niekedy horšie vyjadrujem, snažím sa to čím viac po lopate, a niekedy to úplne ináč vypáli. Bohužial ľahšie sa rozpráva ako píše. :D
veronikasad
21.07.09,14:29
To uz bude asi tazke to takto urobit, nakolko jeho veci su uz vo vybavovani, to prehodnotenie navrhol posudkar, nakolko marodoval jeden rok. Uz papiere su u lekara. Skoda, kolko veci clovek nevie, az zasnem.
Tak tomu nechaj volný priebeh, do 3 mesiacov sa s ním nikto o dotácii aj tak baviť nebude... Možno to vyrieši čas ...
mimotemyNeverím, že na SP budú takí rýchli. Ja som žiadosť na ID odovzdala 30.4.09 a až zajtra idem na komisiu
Xanti
21.07.09,14:29
To uz bude asi tazke to takto urobit, nakolko jeho veci su uz vo vybavovani, to prehodnotenie navrhol posudkar, nakolko marodoval jeden rok. Uz papiere su u lekara. Skoda, kolko veci clovek nevie, az zasnem. U posudkového? Či u obvodného? Obvodný by to mohol pár dní či mesiac pozdržať. Ak sa mu vysvetlí situácia a bude ochotný. Ak už u posudkového, tak potom len robiť obštrukcie a naťahovať čas, prečo sa nemôže dostaviť na prejednanie. Je to trošku nekošér ale môže pomôcť. A natiahne sa čas. 3 mesiace neni tak veľa.
Xanti
21.07.09,14:31
Tak tomu nechaj volný priebeh, do 3 mesiacov sa s ním nikto o dotácii aj tak baviť nebude... Možno to vyrieši čas ...
mimotemyNeverím, že na SP budú takí rýchli. Ja som žiadosť na ID odovzdala 30.4.09 a až zajtra idem na komisiu No pri mne boli veľmi rýchly, do mesiaca ma predvolali pred komisiu. Takže asi len obštrukcie, ospravedlnovať sa z komisie, a tak.
alaya1
21.07.09,14:34
Tak to neviem ako , papiere su u obvodneho, no on musi ist na tu komisiu, nakolko na zaklade toho, ze sa mu zhorsil zdr.stav ho prepustili z roboty.Aj tak sa dochodok priznava spiatocne, tak neviem, akoby to pomohlo.
Dakujem pekne, uz je mi to celkom jasne, islo mi o tu CHD a tie percenta.
Xanti
21.07.09,14:35
Alaya1 daj potom vedieť ako dopadol, či mu priznali PID a či dostal dotáciu na CHDaP. Dík.
alaya1
22.07.09,02:53
Alaya1 daj potom vedieť ako dopadol, či mu priznali PID a či dostal dotáciu na CHDaP. Dík.
Ak budem vediet tak napisem. este by ma zaujimali odvody. Aj si ID ziadi CHP. Plati odvody, ked ma nad 70%?
Xanti
22.07.09,05:24
Ak budem vediet tak napisem. este by ma zaujimali odvody. Aj si ID ziadi CHP. Plati odvody, ked ma nad 70%? Ano platí odvody.
Do ZP znížené ( cca ja som platila vo výške 1/4 oproti zdravým ), a potom po prvom daňovom priznaní ak prekročí príjem tak aj do SP, ale znížené lebo neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie ( je to malinká suma ) ;)
alaya1
22.07.09,05:29
Dakujem, ty mas nad 70%? Nediferencuje sa to podla miery % priznania dochodku?
Xanti
22.07.09,05:35
Dakujem, ty mas nad 70%? Nediferencuje sa to podla miery % priznania dochodku? Nie % ZPS na to nemá vplyv, ja mám 60%.
mimotemy( ale pošuškám Ti mne vždy ZP vrátila všetko čo som jej dala, na preddavkoch a tento rok som myslela, že budem mať nedoplatok 100€ a oni mi vyrátali pri RZZP preplatok 40€ , no hádaj sa s nimi- poteší nie :D )mimotemy
alaya1
22.07.09,05:36
hm...blahozelm k preplatku:), nemozes mi napiat, kolko je to dokopy" aj do SS.
Xanti
22.07.09,05:49
mimotemy Dakujem :D . Trošku to tu mrníkujeme
Pacino
15.10.09,10:45
Ahojte, keďže sa stále zaujímam o túto tému...nechcem rozvádzať nové vlákno, chcem sa spýtať resp. vysvetliť:
Ak ja ako živnostník (ZŤP nad 75%) chcem mať chránenú dielňu, a vedel by som o dobrom projekte ktorý by som urobil pre obec resp. mesto ako chránena dielňa aké výhody by plynuli pre obec resp. mesto vďaka tomu že dajú prácu mne?
Mám taký nápad a keďže chcem ísť za starostom obce tak, chcem mu týmto projektom naznačiť že aj obec bude mať z toho osoh...Nechcem aby to dali ľuďom ktorí sa očividne na tom snažia len nabaliť. Aj keď to vyznieva tak že sa nabalím ja, ale bol by to pre mňa odraz a prvý väčší zárobok aj s materiálom,cca 5000 €.
Miroslav Minárik
15.10.09,11:42
Od 1.11.2009 som SZČO a mám zriadené chránené pracovisko vo vlastných priestoroch rodinného domu. Môžem použiť fatkúru za elektrinu, vodné a stočné a plyn ako výdavok podľa § 57 zákona č. 5/2004 o služb.zamest. v plnej výške alebo musím mať urobené zvlášť merače na teplo a plyn a vodu. Mám v dome vyhradenú jednu miestnosť? Ďakujem za odpoveď.
Xanti
15.10.09,12:28
Od 1.11.2009 som SZČO a mám zriadené chránené pracovisko vo vlastných priestoroch rodinného domu. Môžem použiť fatkúru za elektrinu, vodné a stočné a plyn ako výdavok podľa § 57 zákona č. 5/2004 o služb.zamest. v plnej výške alebo musím mať urobené zvlášť merače na teplo a plyn a vodu. Mám v dome vyhradenú jednu miestnosť? Ďakujem za odpoveď.
Musíš mať vlastné merače na elektrinu, vodu, plyn. Ak si chceš dávať tieto položky do nákladov vo svojej chránenej dielni.
Pacino
20.10.09,18:36
Ahojte, keďže sa stále zaujímam o túto tému...nechcem rozvádzať nové vlákno, chcem sa spýtať resp. vysvetliť:
Ak ja ako živnostník (ZŤP nad 75%) chcem mať chránenú dielňu, a vedel by som o dobrom projekte ktorý by som urobil pre obec resp. mesto ako chránena dielňa aké výhody by plynuli pre obec resp. mesto vďaka tomu že dajú prácu mne?
Mám taký nápad a keďže chcem ísť za starostom obce tak, chcem mu týmto projektom naznačiť že aj obec bude mať z toho osoh...Nechcem aby to dali ľuďom ktorí sa očividne na tom snažia len nabaliť. Aj keď to vyznieva tak že sa nabalím ja, ale bol by to pre mňa odraz a prvý väčší zárobok aj s materiálom,cca 5000 €.

Posúvam...
emili21
06.11.09,07:08
Ahojte vie mi prosím niekto poradiť kde sa dá kúpiť interaktívna tabula z chránenej dielne? Ďakujem
Lubica12
11.11.09,15:35
Určite Ti poradia v dobrí ľudia v škole, ak nechceš skúsiť na základnej, skús na strednej v najbližšom meste - to by už nemal byť taký problém.

Ja mám však otázku: Uplatňoval si už niekto dodatočné náklady na cestovné pre zamestnancov v CHD? Čo všetko je treba predložiť UP, ak dovážate zamestnancov firemným autom, a keď sa prepravujú súkromným vozidlom?
Prosím o odpoveď. Ďakujem
luana38
06.12.09,17:35
Ahojte, ma niekto skusenost s tym, ako dostat na chranenu dielnu prispevok na lizing auta. Pise sa o tom, no ma niekto konkretnu skusenost?
pavol54
12.12.09,15:13
to akože auto bude tým chráneným pracoviskom? Príspevky sa poskytujú na potreby chráneného pracoviska, a to ti musí odsúhlasiť ruvz, to auto akože bude špeciálne vybavené?
Rizotka
17.03.10,22:53
V jednoduchom účtovníctve ide príspevok §60 do zdaniteľného príjmu .Dobre som to zaúčtovala, logicky by to tak malo byť.
mirkab14
20.03.10,13:42
Prosím o rady
1. dotácia de minimis sa uvázda do príjmov zo živnosti §6?
2. k 1.6. 2009 živnosť ukončila,ale mala ešte príjem za dotáciu de minimis 15.9.Výdavky,ktoré jej preplatili boli do 30.5.,ale čo s tým príjmom?Ako ho zaúčtovať?
rozimova
15.04.10,15:26
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v akom termíne je potrebné požiadať o úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska. Mám zriadené CHP od 1.9. 2010, včera som po nespočetnom množstve návštev ÚPSVaR a urgencií konečne dostala poštou Štatút o priznaní CHD - s termínom spätne samozrejme. No kvôli tomu, že som ten papier nemala v ruke som napriek tomu, že firmy mali záujem o moje výrobky, nemohla im tieto predať. Týmto som len chcela naznačiť veľkú ochotu na našom úrade a snahu úradníkov čo najviac komplikovať život. Pravdupovediac nemám ani najmenšiu chuť sa ísť znova informovať o nejakých nárokoch na úhradu prevádzkových nákladov - hlavne preto, že mám s nimi mimoriadne zlé skúsenosti. Prosím teda o radu - do kedy treba dávať nejaký výkaz - tlačivo - a čo si tam môžem dať. Napríklad materiál, prenájom, odovody do ZP si môžem uplatniť? A do akej výšky - teda koľko € preplácajú?
pavol54
15.04.10,15:48
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v akom termíne je potrebné požiadať o úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska. Mám zriadené CHP od 1.9. 2010, včera som po nespočetnom množstve návštev ÚPSVaR a urgencií konečne dostala poštou Štatút o priznaní CHD - s termínom spätne samozrejme. No kvôli tomu, že som ten papier nemala v ruke som napriek tomu, že firmy mali záujem o moje výrobky, nemohla im tieto predať. Týmto som len chcela naznačiť veľkú ochotu na našom úrade a snahu úradníkov čo najviac komplikovať život. Pravdupovediac nemám ani najmenšiu chuť sa ísť znova informovať o nejakých nárokoch na úhradu prevádzkových nákladov - hlavne preto, že mám s nimi mimoriadne zlé skúsenosti. Prosím teda o radu - do kedy treba dávať nejaký výkaz - tlačivo - a čo si tam môžem dať. Napríklad materiál, prenájom, odovody do ZP si môžem uplatniť? A do akej výšky - teda koľko € preplácajú?
Spústa nezrozumiteľnosti
Máš dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie chd?
Máš dohodu o úhrade prevádzkových nákladov? to sú dve veci
Tam máš plán použitia prostriedkov čo ti schválili
po ich čerpaní požiadaš o preplatenie podľa pokynov uvedených v dohode
iné nemôžeš nakupovať za účelom preplatenia
trochu miešaš dohromady. ten dátum je správny?
rozimova
16.04.10,04:25
Áno - ten dátum je správny. Mám dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Z toho príspevku som nakúpila to čo som tam mala schválené. Teda tie peniažky som už minula. Ale mala som aj iné výdavky /nákup materiálu, PHM, napr., reklama/, ktoré neboli zahrnuté v dohode o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Mám na mysli výdavky s dátumom do konca roka 2009. A tak som si myslela, že by som to mohla požiadsať ako refundáciu nákladov CHD. Alebo keď som dostala príspevok na zriadenie CHD už nemôžem žiadať o úhradu prevádzkových nákladov?
mirpo
16.04.10,05:01
Áno - ten dátum je správny. - predpokladám, že ten rok nie Mám dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Z toho príspevku som nakúpila to čo som tam mala schválené. Teda tie peniažky som už minula. Ale mala som aj iné výdavky /nákup materiálu, PHM, napr., reklama/, ktoré neboli zahrnuté v dohode o poskytnutí príspevku na zriadenie CHD. Mám na mysli výdavky s dátumom do konca roka 2009. A tak som si myslela, že by som to mohla požiadsať ako refundáciu nákladov CHD. Alebo keď som dostala príspevok na zriadenie CHD už nemôžem žiadať o úhradu prevádzkových nákladov?

Žiadosť o prevádzkové náklady za 4. štvrťrok 2009 sa podávala do 31.01.2010, t.j. náklady za r. 2009 ti už nepreplatia.
Do 30.04.2010 môžeš podať žiadosť za 1. štvrťrok 2010.
Pokiaľ máš dohodu o zriadení CHD môžeš žiadať aj o prevádzkové náklady, nemôžeš však žiadať o preplatenie nákladov, ktoré máš v podnikateľskom zámere.
rozimova
16.04.10,13:37
Ďakujem veľmi pekne mirpo za jasnú odpoveď.
alaya1
11.05.10,07:34
Poprosila by som o pomoc. Ideme ziadat o prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska ako SZCO podla par.57. vyska je asi 9 365,18 €. No citala som, ze sa da ziadat este aj o dodatocne naklady §60, no na UP mi povedali, ze ten prispevok je z toho, co dostanem na ziadenie, cize §57.Cize ze z tych 9365,18e mam cerpat ten §60. ja som si myslela, ze to su ine peniaze, nie tie na §57.Jedna sa o PO kraj.
Viete mi v tom poradit, na tom UP su fakt strasne neprijemne,stake vas odkazuju na zakon, no ked sa v tom nevyznam, mali by poradit, nie?
A co este ten osobny asistent? To dostava kazdy, kto poziada? kto nim moze byt, aj rodinny clen? dakujem
VieraPopluharova
11.05.10,09:39
Poprosila by som o pomoc. Ideme ziadat o prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska ako SZCO podla par.57. vyska je asi 9 365,18 €. No citala som, ze sa da ziadat este aj o dodatocne naklady §60, no na UP mi povedali, ze ten prispevok je z toho, co dostanem na ziadenie, cize §57.Cize ze z tych 9365,18e mam cerpat ten §60. ja som si myslela, ze to su ine peniaze, nie tie na §57.Jedna sa o PO kraj.
Viete mi v tom poradit, na tom UP su fakt strasne neprijemne,stake vas odkazuju na zakon, no ked sa v tom nevyznam, mali by poradit, nie?
A co este ten osobny asistent? To dostava kazdy, kto poziada? kto nim moze byt, aj rodinny clen? dakujem

Ahoj, neviem mozno Ti pomozu moje skusenosti: tiez sa snazim ziskat prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska, neviem v akom stadiu vybavovania si, no ja som si musela obehnut samozrejme živnostensky urad - vydanie živnostenskeho listu, urad verejneho zdravotnictva - hygienik,musi vydat suhlas, ze to zodpoveda prislusnym predpisom, dalej inspektorat prace - ze nejde a nebolo v predoslych mesiacoch zamestnavanie nelegalnych pracovnikov,potvrdenie od obvodneho lekara - ze mozem vykonavat tuto pracu, podnikatelsky zamer - podobne rozpisany , najomnu zmluvu na miestnost v ktorej budem podnikat - nakolko je to v rodicovskom dome, a este dalsie papiere, ktore nemam , ale su citovane:

Za zriadenie pracovného miesta na chránenom pracovisku u zamestnávateľa sa považuje zvýšenie počtu pracovných miest, ktoré predstavuje v priemere za 12 kalendárnych mesiacov v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím celkový nárast počtu jeho zamestnancov. Ak nedošlo k zvýšeniu počtu pracovných miest podľa predchádzajúcej vety, zamestnávateľ je povinný preukázať, že k tomuto zvýšeniu nedošlo v dôsledku zrušenia pracovných miest z dôvodu nadbytočnosti.
ÚPSVaR uzatvorí so zamestnávateľom písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje

a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) charakteristiku pracovného miesta alebo pracovných miest na chránenom pracovisku,
c) počet, profesijnú a kvalifikačnú štruktúru zamestnancov so zdravotným postihnutím prijatých na zriadené pracovné miesta na chránenom pracovisku,
d) dátum zriadenia pracovného miesta a obdobie, počas ktorého bude zriadené pracovné miesto na chránenom pracovisku prevádzkované a počet mesiacov zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na tomto mieste,
e) maximálnu výšku celkovej ceny práce na každého prijatého občana so zdravotným postihnutím,
f) podmienky a spôsob poskytnutia príspevku,
g) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
h) podmienky a termín zúčtovania poskytnutého príspevku,
i) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
j) záväzok zamestnávateľa, že do určeného termínu predloží pracovné zmluvy zamestnancov a najneskôr do 30 kalendárnych dní oznámi ÚPSVaR každé skončenie pracovného pomeru,
k) záväzok ÚPSVaR, že poskytne zamestnávateľovi príspevok najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dokladov,
l) záväzok zamestnávateľa, že oznámi ÚPSVaR každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
m) ďalšie dohodnuté náležitosti. :mad::D:mad:
alaya1
11.05.10,12:18
Dakujem ti, no nam ide o SZCO, nie, ze niekto zamestna TZP obcana.
VieraPopluharova
11.05.10,18:25
No ono to v podstate plati len s malymi obmenami i u SZČO, vieš mne manzel /SZCO/ vytvoril toto miesto, ale u nas na urade mi podali informacie, ze pokial ide o zalozenie ZL=SZCO a prispevok z uradu je rozdiel v tom, ze musis byt 3 mesiace evidovana na urade ako nezamestnana, potom prejst skolenim, ktore trva taktiez 3 mesiace, mat miesto kde budes mat sidlo-prevadzku, preukazat to LV alebo najomnou zmluvou, takisto potrebujes papiere od hygienika ci toto miesto, kde budes vykonavat svoju cinnost zodpoveda podmienkam o ochrane zdravia pracovnika, takisto inspektorat prace ako som uz spominala, ale ak chces poslem Ti cely zoznam , co treba - poprosim na nasom urade, maju to natlacene vsetky tie informacie co presne potrebujes a kde sa mas obratit pre potvrdenia, ktore vyzaduju.
mirpo
12.05.10,06:13
Pripájam taký súhrn... :)


§ 57 – Príspevok občanovi so ZP na prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČ sa poskytuje občanovi so zdravotným postihnutím podľa § 9 zákona, vedenému v evidencii uchádzačov najmenej tri mesiace, ktorý začne a bude v CHD/CHP samostatnú zárobkovú činnosť prevádzkovať alebo vykonávať nepretržite najmenej dva roky.


Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku je:
- absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ v CHD/CHP, ktorú uchádzačovi o zamestnanie, zabezpečí úrad PSVaR /na základe regionálneho projektu úrad zabezpečí praktickú prípravu UoZ na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ v CHD alebo na CHP, vrátane praktickej prípravy podnikateľského zámeru, stratégie prípravy a rozvoja podnikania, t.j. kurz - niekde trvá 3 dni, niekde dva týždne.../
- písomná žiadosť o príspevok spolu s prílohami a predložením podnikateľského zámeru, spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ v CHD/CHP (potvrdenia zo ZP, SP, DÚ, inšpektorátu práce – ak už predtým uchádzač podnikal).
- absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ /tzv. “komisia“/ – zabezpečuje úrad PSVR - písomný test znalostí a ústna obhajoba podnikateľského zámeru


Podkladom na posúdenie splnenia podmienok je stanovisko komisie.

Príspevok na SZČ poskytuje ten úrad PSVR, v ktorého územnom obvode občan so ZP začne prevádzkovať alebo vykonávať SZČ v CHD/CHP. Príspevok sa poskytuje formou jednorazového paušálneho príspevku a slúži na úhradu nákladov súvisiacich so SZČ v CHD/CHP, ak o tento príspevok požiada písomne - príspevok poskytnú až po priznaní CHD.


Postup:
- žiadosť na kurz
- kurz
- žiadosť o príspevok s prílohami
- komisia
- vybavenie živnostenského listu
- predloženie ŽL na úrad
- podpis dohody s úradom
- stanovisko hygieny /RÚVZ/
- priznanie postavenia CHD
- poskytnutý príspevok


V rámci príspevku na zriadenie SZČ pre občana so ZP /§ 57/ - Dodatočné náklady - Oprávnenými nákladmi sú:
a) náklady na úpravu priestorov;
b) náklady na zamestnávanie personálu, ktorého výhradnou úlohou je pomáhať zdravotne postihnutým zamestnancom;
c) náklady na úpravu alebo získanie vybavenia alebo na získanie a validáciu softvéru pre zdravotne postihnutých vrátane upravených alebo pomocných technologickýchzariadení, ktoré sú dodatočnými nákladmi k nákladom, ktoré by príjemca pomoci musel znášať, keby zamestnával zamestnancov, ktorí nie sú zdravotne postihnutí;
d) ak príjemca pomoci ponúka chránené pracovisko, náklady na výstavbu, inštaláciu alebo rozšírenie príslušnej prevádzky a akékoľvek administratívne náklady a náklady na dopravu, ktoré sú priamym dôsledkom zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím.


Pokiaľ je potrebný pracovný asistent pre SZČO so ZP /to posudzuje úrad/, môžeš si podať aj žiadosť podľa § 59 /potrebné aj potvrdenia z DÚ, ZP, SP, IP, čestné vyhlásenia, návrh pracovnej náplne.../. Dohoda sa uzatvára max na 12 mesiacov. U asistenta nejde o pracovný pomer, ale o poskytovanie pomoci pri prevádzkovaní SZČ pracovným asistentom /§ 51 a 853 zákona č. 40/1964 Z.z. Občianskeho zákonníka/.


Prevádzkové náklady /§60/:
- žiadosti sa predkladajú vždy štvrťročne
- dodatočné náklady nie sú v rámci § 60
- čo máš v pod. zámere, nemôžeš počas trvania dohody žiadať z prevádzkových nákladov. Oprávnené sú: nájom, energie, palivo, vodné stočné, odvody, administratíva, doprava tovaru,...


PS: Takýto postup bol v našom regióne... ;)
alaya1
12.05.10,06:30
MIRPO, dakujem.
Zhrniem, ci som dobre porozumela.
Dotacia, §57, cca 9000euro /da sa kupit zariadenie prevadzky, PC, pkladna, nastroja a naradia k vykonu prace./
§60- Prevadzkove naklady, tie nie su z tych 9000euro, je to najom, uctovnicka, odvody?
Tieto veci mi nie su jasne, myslela som, ze odvody, uctovnicka, prenajom je z toho §57. Toto by som konkretne potrebovala objasnit. Co z coho.
Este otazka. Dobrovolne poistenie-odbody do SP mpze platit z dotacie uz 1.rok podnikania?
mirpo
12.05.10,07:30
MIRPO, dakujem.
Zhrniem, ci som dobre porozumela.
Dotacia, §57, cca 9000euro /da sa kupit zariadenie prevadzky, PC, pkladna, nastroja a naradia k vykonu prace./ áno
§60- Prevadzkove naklady, tie nie su z tych 9000euro, je to najom, uctovnicka, odvody? áno
Tieto veci mi nie su jasne, myslela som, ze odvody, uctovnicka, prenajom je z toho §57. Toto by som konkretne potrebovala objasnit. Co z coho.
Este otazka. Dobrovolne poistenie-odbody do SP mpze platit z dotacie uz 1.rok podnikania?

Odvody aj nájom môžeš uviesť aj do pod. zámeru k § 57, ale potom ich nemôžeš žiadať z prevádzkových nákladov § 60. Ak ich nebudeš žiadať z § 57, môžeš ich žiadať z § 60. Účtovníčka pôjde z § 60 ods. 3 písm. i) náklady súvisiace so zabezpečovaním administratívy CHD/CHP.
Odvody do SP za 1. rok - v podstate sú oprávnené, ale zo skúseností viem, že niektoré úrady ich neuznávajú :confused:, ale ja by som ich tam skúsila napísať :rolleyes:
PS: Mojim klientom tie odvody do SP v 1. roku podnikania prešli pred komisiou...
alaya1
12.05.10,13:16
Odvody aj nájom môžeš uviesť aj do pod. zámeru k § 57, ale potom ich nemôžeš žiadať z prevádzkových nákladov § 60. Ak ich nebudeš žiadať z § 57, môžeš ich žiadať z § 60. Účtovníčka pôjde z § 60 ods. 3 písm. i) náklady súvisiace so zabezpečovaním administratívy CHD/CHP.
Odvody do SP za 1. rok - v podstate sú oprávnené, ale zo skúseností viem, že niektoré úrady ich neuznávajú :confused:, ale ja by som ich tam skúsila napísať :rolleyes:
PS: Mojim klientom tie odvody do SP v 1. roku podnikania prešli pred komisiou...
Dakujem ti, este otazka, do akej vysky mouno ziadat §60?je to niekde dane?
alaya1
16.05.10,10:24
Chcenm sa opytat, co si myslite, ci aku mate skusenost. Co sa oplati viac, zriadit si CHP ako SZCO, alebo sa dat zamestnat k znamemu podnikatelovi, ktory zriadi CHP. zaujimaju ma vyhody odvodov, papierovacky a pod., napr.DPN, ...
mirpo
17.05.10,09:38
Dakujem ti, este otazka, do akej vysky mouno ziadat §60?je to niekde dane?
Je to v zákone o službách zamestnanosti § 60 ods. 6.
CCP podľa § 49 zák. vyrátaš z priemernej mzdy za 1.-3. štvrťrok predchádzajúceho kalend. roka - uvedené aj na http://portal.statistics.sk.
Príspevok na jedno pracovné miesto v roku 2010:
- ID nad 70%: max 1219,42 Eur za štvrťrok (4877,70 Eur za rok)
- ID od 40% do 70%: max 609,71 Eur za štvrťrok (2438,85 Eur za rok)

Platí pre celé Slovensko.
quker
17.05.10,13:36
Poprosila by som o pomoc. Ideme ziadat o prispevok na zriadenie chraneneho pracoviska ako SZCO podla par.57. vyska je asi 9 365,18 €. No citala som, ze sa da ziadat este aj o dodatocne naklady §60, no na UP mi povedali, ze ten prispevok je z toho, co dostanem na ziadenie, cize §57.Cize ze z tych 9365,18e mam cerpat ten §60. ja som si myslela, ze to su ine peniaze, nie tie na §57.Jedna sa o PO kraj.
Viete mi v tom poradit, na tom UP su fakt strasne neprijemne,stake vas odkazuju na zakon, no ked sa v tom nevyznam, mali by poradit, nie?
A co este ten osobny asistent? To dostava kazdy, kto poziada? kto nim moze byt, aj rodinny clen? dakujem tak ako si pochodila, ci nemas ine nove informacie?
alaya1
17.05.10,14:08
tak ako si pochodila, ci nemas ine nove informacie?
Ahoj, neviem zatial nic, nejedna sa o mna, ale priatelku. Asi tam este nebola sa informovat. Preco ta to zaujima?
quker
17.05.10,15:15
Ahoj, neviem zatial nic, nejedna sa o mna, ale priatelku. Asi tam este nebola sa informovat. Preco ta to zaujima?

ja, ze to ty nahanas. Ja len zistujem informacie o chranenej dielne, lebo som TZP(60%) a som prisiel o pracu a chcem nejako uzivit rodinu, ale inak to asi nejde. Tiez nahanam nejake informacie ohladom tej chranenej dielne, ale dost to vyzera na mna zlozito (teda co sa tyka tych prispevkov, a vypalcani, a rozdeleni penazi atd.). Budem potrebovat rady, ale zatial neviem kde mam zacat. Len tak na zaciatok sa chcem spytat... som sa docital, ze bude treba ist na nejake skolenia na UP. Tam mi povedia vsetko o chranenej dielne a prispevkoch a penazi, alebo co si nezistim tak to nebudem mat? Zatial vopred dakujem.
alaya1
17.05.10,18:26
ja, ze to ty nahanas. Ja len zistujem informacie o chranenej dielne, lebo som TZP(60%) a som prisiel o pracu a chcem nejako uzivit rodinu, ale inak to asi nejde. Tiez nahanam nejake informacie ohladom tej chranenej dielne, ale dost to vyzera na mna zlozito (teda co sa tyka tych prispevkov, a vypalcani, a rozdeleni penazi atd.). Budem potrebovat rady, ale zatial neviem kde mam zacat. Len tak na zaciatok sa chcem spytat... som sa docital, ze bude treba ist na nejake skolenia na UP. Tam mi povedia vsetko o chranenej dielne a prispevkoch a penazi, alebo co si nezistim tak to nebudem mat? Zatial vopred dakujem.
myslim si, ze by bolo vhodne precitat si tu vsetky temy ohladne CHP, daju to rozhlad, potom citovany zakon.
Ja jej len pomaham, ona ma problem,koli ktoremu tu nemoze prispievat. Skus sa obratit na tych, ktori odpovedali mne, ti sa naozaj vyznaju. Moje odpovede by ta mohli zaviest.Nie sdom v tomto odbornik. Vela stastia a hlavne zdravia.
quker
18.05.10,07:34
cital som tu toho dost a aj znenie zakona. Uz tomu nejako rozumiem, ale mne skor ide o tie financie a ich rozdelenie. Tak to sa asi budem musiet obratit na UP, len sa bojim toho, ze mi poradia ako doposial (poslu linky na ine odkazy... znenie zakonov a ty studuj). Keby bol aspon jasny priklad, ze... dostal som
1000€=30% na zriadenie + 30% na zariadenie + 30% na siete + 10% ma hocico asi tak nejako. Takze, kto mate skusenosti s chranenou dielnou ako SZCO popripade, ako osoba zamestnavatel, sa obraciam na Vas s prosbou o informacie, o pomoc. Vopred Vam velmi pekne dakujem aj alaya1 dakujem.
quker
19.05.10,06:54
tak. Nieco som si pozistoval a nieje to take pekne ako sa na prvy pohlad zda. Urad prace asi nema snahu nielen TZP cloveka, ale aj obycajneho cloveka zaradit do pracovneho pomeru. Alebo, ze by trebalo niekomu pomastit?? :mad:
alaya1
19.05.10,09:44
Neviem, kde chodis ty na UP, do akeho mesta, ale u nas vychadzaju v ustrety co sa tyka vytvorenia CHP, no vyzaduju, aby si si nastudoval, co potrebujes, ale je to o tom, na koho natrafis.
quker
19.05.10,13:21
Neviem, kde chodis ty na UP, do akeho mesta, ale u nas vychadzaju v ustrety co sa tyka vytvorenia CHP, no vyzaduju, aby si si nastudoval, co potrebujes, ale je to o tom, na koho natrafis.
ja chodim na vychod na UP a tu to na vychode je zo vsetkym asi tak. Trosku je to na hlavu postavene, ale tak to chodi so zakonmi. Nepocital som s plnou sumou na CHP, ale viac ako polovicu hej. Keby som chcel 3000€ tak nepojdem ako TZP, ale ako zdravy clovek.
alaya1
19.05.10,14:17
Bud rad, ze mozes pracovat.Urcite rozhodnu, ako maju, ak nie mas moznost sa odvplat, nie?