mončok
19.02.08,17:47
Dobrý večer prajem.
Prosím o radu. FO poskytuje ubytovacie služby na základe ŽL. Vlastní dve nehnuteľnosti v ktorých poskytuje tieto služby, avšak ich nechce zaradiť do majetku. Robila na nich rôzne úpravy ako maľovanie, výmena obkladačiek v kúpeľni, úprava okolia,úprava elektriky. Nakúpila nábytok a rôzne veci na prevádzku tejto ubytovne. Platí plyn, vodu, elektrinu. Viem, že ak nie je majetok vložený do podnikania, nedá sa tam veľa toho uplatniť, prosím pomôžte mi ako by sa to dalo vyriešiť. Dalo by sa to aj nájomnou zmluvou medzi vlastníkom nehnuteľnosti aj keď je to tá istá osoba?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
19.02.08,18:03
Dobrý večer prajem.
Prosím o radu. FO poskytuje ubytovacie služby na základe ŽL. Vlastní dve nehnuteľnosti v ktorých poskytuje tieto služby, avšak ich nechce zaradiť do majetku. Robila na nich rôzne úpravy ako maľovanie, výmena obkladačiek v kúpeľni, úprava okolia,úprava elektriky. Nakúpila nábytok a rôzne veci na prevádzku tejto ubytovne. Platí plyn, vodu, elektrinu. Viem, že ak nie je majetok vložený do podnikania, nedá sa tam veľa toho uplatniť, prosím pomôžte mi ako by sa to dalo vyriešiť. Dalo by sa to aj nájomnou zmluvou medzi vlastníkom nehnuteľnosti aj keď je to tá istá osoba?
Ďakujem.

Nájomnú zmluvu sám so sebou nemôže podpísať. Nech si uplatní náklady percentuálne.
mončok
19.02.08,18:18
Viem, že je tu aj taká možnosť, lenže ona má dosť vysoké príjmy a tým pádom aj vysokú daň. Takže nie je iná možnosť?
mončok
19.02.08,18:31
Nemôže si dať do výdajov ani nábytok a zariadenie do izieb, závesy, koberce, doplnky, riady a iný drobný majetok? :confused:
betka
19.02.08,18:36
Dobrý večer prajem.
Prosím o radu. FO poskytuje ubytovacie služby na základe ŽL. Vlastní dve nehnuteľnosti v ktorých poskytuje tieto služby, avšak ich nechce zaradiť do majetku. Robila na nich rôzne úpravy ako maľovanie, výmena obkladačiek v kúpeľni, úprava okolia,úprava elektriky. Nakúpila nábytok a rôzne veci na prevádzku tejto ubytovne. Platí plyn, vodu, elektrinu. Viem, že ak nie je majetok vložený do podnikania, nedá sa tam veľa toho uplatniť, prosím pomôžte mi ako by sa to dalo vyriešiť. Dalo by sa to aj nájomnou zmluvou medzi vlastníkom nehnuteľnosti aj keď je to tá istá osoba?
Ďakujem.

Ak nakúpite nábytok, kt. slúži pre účely Vašho podnikania, môžete si ho dať priamo do nákladov (gauč, obývacia stena, mikrovlnka, chladnička.....), pokiaľ hodnota týchto vecí je do 30 tis. Sk. Ide o samost. hnuteľnú vec, kt. nie je súčasťou nehnuteľnosti.

Ak chcem robiť opravy majetku, TZ majetku-nehnuteľnosti, a nehnuteľnosť nemám v OM, TZ-odpisy, nebudú mojim nákladom, a tak isto ani opravy.

Zákon je v takýchto prípadoch ošetrený. Výdavok (náklad) si môžem uplatnovať iba k majetku, kt. mám v evidencii, v OM, mám kartu. Ak nemám majetok vedený evidenčne, výdavok nemám k čomu prisúdiť, nemám mať k čomu náklad.
betka
19.02.08,19:19
Mončok, čo sa dá s tým robiť? Možnosti sú:
Situácia:
FO vlastník nehnuteľnosti môže prenajať PO nehnuteľnosť, kt. má v predmete podnikateľskej činnosti ubytovacie služby... (vlastník nehnuteľnosti si založí s.r.o.)

Z pohľadu FO: vykonané opravy na nehnuteľnosti PO, budú pre FO nepeňažným príjmom. Nič nezíska FO.

Ak by išlo o TZ, FO dá súhlas PO, že si môže odpisovať TZ vykonané a financované PO, a daňovým nákladom PO budú odpisy. Po ukončení NZ, sa TZ prevezme odplatne, alebo bezodplatne.
V prípade bezodplatného prevzatia TZ, bude ZC TZ nepeňažným príjmom FO. V prípade odplatného prevzatia TZ, bude ZC TZ PO daňovým výdavkom. (o tomto som už dosť na porade písala, takže som to napísala v skr.)
mončok
20.02.08,17:12
Ešte jedna otázočka, pre istotu, plyn, vodu a elektrinu si može dávať do výdajov, ak nie je nehnuteľnosť zaradená v OM, ale poskytuje v nej ubytovacie služby?
Ďakujem za každú odpoveď.