SlavkaS
19.02.08,19:17
Dobrý deň,

žiadam o vysvetlenie čo sa rozumie pod poplatkami, ktoré nie su súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku podľa postupov - účtovníctvo § 35 ods 2p.a. O aké poplatky sa vlastne jedná?

1. Mám poplatok notárovi za overenie mandátnej zmluvy - iná firma nás zastupovala v colnom konaní, nákup stroja mimo EU
2. Poplatky banke za zahraničné platby - úhrada stroja

ďakujem
betka
19.02.08,18:31
poplatky: správne, súdne, miestne, za znečisť. .....,kt. sú platené v súvislosti so zmenami , sú daňovým nákladom.

Opak tvoria poplatky, kt. je potrebné zahrnúť do OC DHM-poplatky, kt. predstavujú výdavky v súvislosti s obstaraním majetku do času uvedenia do užívania.

Teda súčasťou OC v prípade obstarania stroja sú pre mňa: poplatky za uzatvorenie zmluvy na kúpu, sprostredkovanie, ak si beriem úver a mám nejaký poplatok banke za spracovanie úverovej zmluvy.....

Ale za bežný poplatok by som považovala úhradu poplatku banke-bankový poplatok.
certik
02.10.08,09:39
Ahojte, obstarávame nový vysielač. V tejto súvislosti platíme kolkami rôzne poplatky ako napr. výpis z katastra, výpis z OR, ďalej overovania podpisov na zmluvách atď. Mám dilemu, či tieto náklady majú tvoriť OC vysielača teda ich mám účtovať cez 042 alebo priamo do nákladov. Dakujem
optimistka
02.10.08,10:04
sú súčasťou obstarávacej ceny, účtovať cez 042
certik
02.10.08,12:56
Dakujem :)
mpetr
08.10.08,11:57
poplatky: správne, súdne, miestne, za znečisť. .....,kt. sú platené v súvislosti so zmenami , sú daňovým nákladom.

Opak tvoria poplatky, kt. je potrebné zahrnúť do OC DHM-poplatky, kt. predstavujú výdavky v súvislosti s obstaraním majetku do času uvedenia do užívania.

Teda súčasťou OC v prípade obstarania stroja sú pre mňa: poplatky za uzatvorenie zmluvy na kúpu, sprostredkovanie, ak si beriem úver a mám nejaký poplatok banke za spracovanie úverovej zmluvy.....

Ale za bežný poplatok by som považovala úhradu poplatku banke-bankový poplatok.

Ja by som mala takúto otázku: Spoločnosť kupuje pôdu, ktorú mala cca rok predtým v užívaní na základe nájomnej zmuvy. Budú súčasťou vstupnej ceny pozemku aj poplatky - napr. bankový poplatok za prevod platby do zahraničia, overenie podpisu, vklad do katastra? Ako je myslený ten čas uvedenia majetku do užívania?
mpetr
20.10.08,06:29
Ja by som mala takúto otázku: Spoločnosť kupuje pôdu, ktorú mala cca rok predtým v užívaní na základe nájomnej zmuvy. Budú súčasťou vstupnej ceny pozemku aj poplatky - napr. bankový poplatok za prevod platby do zahraničia, overenie podpisu, vklad do katastra? Ako je myslený ten čas uvedenia majetku do užívania?


Naozaj neviem, ako to mám robiť. Napríklad v pokladni mám výdavkové doklady, ktorými preplácame overenie podpisu ľuďom, od ktorých bola nakúpená pôda. Je to pre našu spoločnosť daňový náklad, bude to súčasťou vstupnej ceny pôdy? A čo poplatok, ktorý si inkasuje banka za prevod platby, tiež vstupuje do ceny pôdy (je to aj 1100 Sk)?
Ďakujem vopred za radu.