K.A.T.K.A
19.02.08,20:19
Prosím vás, ešte si to chcem ujasniť. Keď mám výdajku - výdaj do spotreby, tak to v Peňažnom denníku preúčtujem interným dokladom takto:
výdaj za tovar - mínusom v kolonke "výdaj za tovar" a následne ďalší interný doklad plusom v PR ?

A ešte jeden prípad:
jednalo sa o výmenu tovaru,
mám príjemku na vymenený tovar
a aj výdajku k tovaru ktorý sa vrátil dodávateľovi
Treba to zapísať aj v peňažnom denníku? Alebo stačí keď si to len zaevidujem vrátené dodávateľovi (výdajka) za iný tovar (príjemka)
(k tomuto ma ešte napadlo, či som si nezdvojila príjemku, ale musím si to skontrolovať až doma večer, pretože v práci alfu nemám.... takže si to pozriem ešte raz)

nesedí mi totižto sklad - príjemky s peňažným denníkom "výdaj za tovar",
tak neviem kde by mohla byť chyba .... mám taký pocit že mi tam robí neporiadok to preúčtovanie a aj tá výmena tovaru,
neviem či sa rozumieme, ale rada by som to mala v poriadku
ego.mc
20.02.08,14:42
V peňažnom denníku nezapíšeš nič.:)
Príjemky a výdajky v prvom aj druhom prípade zaúčtuješ iba v knihe zásob.
(Teda ak v druhom prípade neboli vystavené aj faktúry a dobropisy.)
K.A.T.K.A
21.02.08,13:04
ok ďakujem za odpoveď
predpokladám že to bola odpoveď k tej "výmene tovaru"

a ako je s tým prvým čo som sa pýtala? z tovaru do réžie?
ego.mc
21.02.08,20:25
To bola odpoveď na obe otázky.:)
V peňažnom denníku nebudeš účtovať nič.
Ak dávaš materiál do spotreby, tak to eviduješ iba v knihe zásob.
danushka
22.02.08,05:38
ok ďakujem za odpoveď

a ako je s tým prvým čo som sa pýtala? z tovaru do réžie?

Buď ten zápis, ktorý bol zaúčtovaný ako nákup tovaru opravíš a rozdelíš v členení nákup tovaru a nákup režijného materiálu, alebo interným dokladom nepeňažne ponížiš znamienkom mínus nákup tovaru a znamienkom + navýšiš réžiu.
Zita5
22.02.08,06:39
Prosím vás, ešte si to chcem ujasniť. Keď mám výdajku - výdaj do spotreby, tak to v Peňažnom denníku preúčtujem interným dokladom takto:
výdaj za tovar - mínusom v kolonke "výdaj za tovar" a následne ďalší interný doklad plusom v PR ?

A ešte jeden prípad:
jednalo sa o výmenu tovaru,
mám príjemku na vymenený tovar
a aj výdajku k tovaru ktorý sa vrátil dodávateľovi
Treba to zapísať aj v peňažnom denníku? Alebo stačí keď si to len zaevidujem vrátené dodávateľovi (výdajka) za iný tovar (príjemka)
(k tomuto ma ešte napadlo, či som si nezdvojila príjemku, ale musím si to skontrolovať až doma večer, pretože v práci alfu nemám.... takže si to pozriem ešte raz)

nesedí mi totižto sklad - príjemky s peňažným denníkom "výdaj za tovar",
tak neviem kde by mohla byť chyba .... mám taký pocit že mi tam robí neporiadok to preúčtovanie a aj tá výmena tovaru,
neviem či sa rozumieme, ale rada by som to mala v poriadku


Príjemky a výdajky sú súčasťou skladovej evidencie .
Ak Vám klient vráti tovar k výmene tak kliknete - Výdajka - Pridaj -Vrátené a postupujete pri vypĺňaní bežným spôsobom . Počet ks do výdajky treba zadať znamienkom mínus .

Ak si to chcete skontrolovať ...tak cez POHYBY .....a tam sa Vám údaj zobrazí - bude pripočítaný na sklad aj vo finančnom vyjadrení aj v kusovom .

V peňažnom denníku nebudete účtovať v tomto prípade nič .

Čiže predtým ste tovar cez výdajku dostali von zo skladu a teraz ho cez výdajku -vrátené dostanete späť na sklad .

Odpoveď je na postup v ALFE .Ak ste uvedený tovar prijali na sklad plusom cez príjemku , tak máte zdvojený príjem , nakoľko ste už raz uvedený tovar prijímali pri jeho doadaní , teda kúpe .
K.A.T.K.A
22.02.08,13:38
Buď ten zápis, ktorý bol zaúčtovaný ako nákup tovaru opravíš a rozdelíš v členení nákup tovaru a nákup režijného materiálu, alebo interným dokladom nepeňažne ponížiš znamienkom mínus nákup tovaru a znamienkom + navýšiš réžiu.

tak teraz tomu nerozumiem. jeden mi píše že áno a druhý že nie.
ten interný doklad predpokladám že je v peňažnom denníku. Alebo nie ?
alebo pletiem hrušky s jablkami ?
K.A.T.K.A
22.02.08,13:40
Príjemky a výdajky sú súčasťou skladovej evidencie .
Ak Vám klient vráti tovar k výmene tak kliknete - Výdajka - Pridaj -Vrátené a postupujete pri vypĺňaní bežným spôsobom . Počet ks do výdajky treba zadať znamienkom mínus .

Ak si to chcete skontrolovať ...tak cez POHYBY .....a tam sa Vám údaj zobrazí - bude pripočítaný na sklad aj vo finančnom vyjadrení aj v kusovom .

V peňažnom denníku nebudete účtovať v tomto prípade nič .

Čiže predtým ste tovar cez výdajku dostali von zo skladu a teraz ho cez výdajku -vrátené dostanete späť na sklad .

Odpoveď je na postup v ALFE .Ak ste uvedený tovar prijali na sklad plusom cez príjemku , tak máte zdvojený príjem , nakoľko ste už raz uvedený tovar prijímali pri jeho doadaní , teda kúpe .

áno, dávala som to cez "vrátené" v alfe, ale radšej si to ešte poriadne skontrolojuem, pretože je to akési zamotané.
ďakujem za radu ako si to skontrolovať.
celú vec komplikuje, že zvyšný tovar bol doúčtovaný na faktúre, pretože dodali viac ako sa vrátilo, je to celé zamotané. Ja som hneď hovorila, že bude jednoduchšie urobiť dobropis a nanovo faktúru, asi som vedela že sa zamotám. :-)
ďakujem zatiaľ
danushka
23.02.08,18:02
V peňažnom denníku nezapíšeš nič.:)
Príjemky a výdajky v prvom aj druhom prípade zaúčtuješ iba v knihe zásob.
(Teda ak v druhom prípade neboli vystavené aj faktúry a dobropisy.)
S touto odpoveďou súhlasím len ak bola odpoveďou k tvojej druhej otázke.


Buď ten zápis, ktorý bol zaúčtovaný ako nákup tovaru opravíš a rozdelíš v členení nákup tovaru a nákup režijného materiálu, alebo interným dokladom nepeňažne ponížiš znamienkom mínus nákup tovaru a znamienkom + navýšiš réžiu.
Táto odpoveď bola na prvú otázku.

tak teraz tomu nerozumiem. jeden mi píše že áno a druhý že nie.
ten interný doklad predpokladám že je v peňažnom denníku. Alebo nie ?ÁNO
alebo pletiem hrušky s jablkami ?

Katka, ja som to pochopila takto :
Bol kúpený tovar, ktorý bol zaevidovaný v sklade. Teraz sa nebudeme venovať skladu, ale zaúčtovaniu ...
Ak doklad obsahoval nákup tovaru a nákup režijného materiálu, tak ho tak bolo potrebné zaúčtovať. Ak si však tento doklad zaúčtovala ako nákup tovaru, pričom následne z tohto bolo odčerpané do réžie, tak to treba nepeňažne upraviť ID v peňažnom denníku.
plus réžia
mínus tovar
...inak nebude sedieť inventúra nakúpeného tovaru počas roka v sklade v porovnaní s evidenciou nákupu tovaru počas roka v peňažnom denníku.
Predpokladám, že zo zásob tovaru v sklade bola urobená výdajka do réžie.
danushka
23.02.08,18:17
To bola odpoveď na obe otázky.:)
V peňažnom denníku nebudeš účtovať nič.
Ak dávaš materiál do spotreby, tak to eviduješ iba v knihe zásob.

Nesúhlasím s Tebou Ego, že z tovaru keď bolo dané do spotreby na sklade, toto netreba evidovať aj v peňažnom denníku.
ego.mc
24.02.08,15:43
Samozrejme máš pravdu danushka. Akosi mi to nezapálilo :confused: a unikla mi podstata.
Už som to opravil.
K.A.T.K.A
24.02.08,18:52
Buď ten zápis, ktorý bol zaúčtovaný ako nákup tovaru opravíš a rozdelíš v členení nákup tovaru a nákup režijného materiálu, alebo interným dokladom nepeňažne ponížiš znamienkom mínus nákup tovaru a znamienkom + navýšiš réžiu.

dobre. ale ešte ma napadá jedna vec
teoreticky, čo ak chcem dať do spotreby niečo, čo som mala na sklade už z minulého roku?
danushka
24.02.08,20:33
dobre. ale ešte ma napadá jedna vec
teoreticky, čo ak chcem dať do spotreby niečo, čo som mala na sklade už z minulého roku?


Urobíš presne to isté, opäť nepeňažnou operáciou cez ID: mínus tovar, plus réžia.
K.A.T.K.A
25.02.08,09:00
dobre, ďakujem Vám všetkým za rady