Pasztorka
19.02.08,20:20
Ahojte. Prave som presla z jednoducheho uctovnictva (viedli sme ho v datalock Sukromnom podnikatelovi ) na MRP a som trosku zmatena. Prestudovala som manual a nie je mi celkom jasne toto: V jednoduchom uctovnictve som vydaje a prijmy do a z pokladne a do a z uctu uctovala v penaznom denniku,. Ked som ho otvorila, nasla som v nom len vydaje a prijmy z nich + interne doklady.
Toto vsetko robim v podvojnom uctovnictve v MRP v Uctovnom denniku?? Jednoducho dam novy zaznam, vyberiem pokladnu alebo ucet a prislusny protiucet a jeto?
Matie ma to, ze v uctovnom denniku vidim napr. aj pohl. za upisane ZI... nie len pohyny v pokladni a na ucte :confused:
andrej_rv
19.02.08,19:47
Toto vsetko robim v podvojnom uctovnictve v MRP v Uctovnom denniku?? Matie ma to, ze v uctovnom denniku vidim napr. aj pohl. za upisane ZI... nie len pohyny v pokladni a na ucte :confused:
Účtovný denník je účtovná kniha, v ktorej sú zaevidované chronologicky všetky účtovné operácie, nielen peňažné operácie účtované v peňažnom denníku jednoduchého účtovníctva.


Jednoducho dam novy zaznam, vyberiem pokladnu alebo ucet a prislusny protiucet a jeto?
Áno..
lenkak
19.02.08,19:58
Všetko účtuješ cez denník.
dalilada
19.02.08,20:23
Ahojte. Prave som presla z jednoducheho uctovnictva (viedli sme ho v datalock Sukromnom podnikatelovi ) na MRP a som trosku zmatena. Prestudovala som manual a nie je mi celkom jasne toto: V jednoduchom uctovnictve som vydaje a prijmy do a z pokladne a do a z uctu uctovala v penaznom denniku,. Ked som ho otvorila, nasla som v nom len vydaje a prijmy z nich + interne doklady.
Toto vsetko robim v podvojnom uctovnictve v MRP v Uctovnom denniku?? Jednoducho dam novy zaznam, vyberiem pokladnu alebo ucet a prislusny protiucet a jeto?
Matie ma to, ze v uctovnom denniku vidim napr. aj pohl. za upisane ZI... nie len pohyny v pokladni a na ucte :confused:

Podla toho, co je tu napisane mi neda sa priamo neopytat. Vies uctovat v podvojnom uctovnictve?
dalilada
19.02.08,20:25
Ahojte. Prave som presla z jednoducheho uctovnictva (viedli sme ho v datalock Sukromnom podnikatelovi ) na MRP a som trosku zmatena. Prestudovala som manual a nie je mi celkom jasne toto: V jednoduchom uctovnictve som vydaje a prijmy do a z pokladne a do a z uctu uctovala v penaznom denniku,. Ked som ho otvorila, nasla som v nom len vydaje a prijmy z nich + interne doklady.
Toto vsetko robim v podvojnom uctovnictve v MRP v Uctovnom denniku?? Jednoducho dam novy zaznam, vyberiem pokladnu alebo ucet a prislusny protiucet a jeto?
Matie ma to, ze v uctovnom denniku vidim napr. aj pohl. za upisane ZI... nie len pohyny v pokladni a na ucte :confused:
Podla toho, co je tu napisane, mi neda sa priamo neopytat: Vies uctovat v podvojnom uctovnictve?
Pasztorka
20.02.08,04:48
Dalilada: pisala som, ze sme presli z jednoducheho uctovnictva na podvojne. Nemozem povedat, ze viem v podvojnom, pretoze vsetko iba teraz zacinam, skusam. Resp. prestudovala som Cenigovu-Podvojne uctovnictvo podnikatelov a mam skoncenu VS ekonomicku, kde mi uctovnictvo nerobilo ziadne problemy, s tym rozdielom, ze tam sme uctovali vsetko len na papier typu 321/221 nic sme neuctovali v programe, takze neviem presne, kde co zadavat, co otvorit.
Ten isty problem som mala aj s jednoduchym, najprv som sa musela naucit, kde co zadat, ale potom to uz islo lahko, vsetky uctovne pripady sa mi z mesiaca na mesiac opakovali, kedze ide malu firmu.
Takze prepacte, ak sa pytam mozno hlupo, ale myslela som si, ze toto forum je o porade, teda ze sa mozem spytat skusenejsich...
lenkak
20.02.08,19:19
Len sa kľudne pýtaj. Je tu aj zoznam tém ohľadom mrp, tam si nájdeš kopec okolo tohto programu, stačí len poštudovať a pýtať sa.
Tu je súhrn
http://www.porada.sk/t24751-mrp-win-suhrn-otazok-z-ju-pu.html
dalilada
21.02.08,06:46
Dalilada: pisala som, ze sme presli z jednoducheho uctovnictva na podvojne. Nemozem povedat, ze viem v podvojnom, pretoze vsetko iba teraz zacinam, skusam. Resp. prestudovala som Cenigovu-Podvojne uctovnictvo podnikatelov a mam skoncenu VS ekonomicku, kde mi uctovnictvo nerobilo ziadne problemy, s tym rozdielom, ze tam sme uctovali vsetko len na papier typu 321/221 nic sme neuctovali v programe, takze neviem presne, kde co zadavat, co otvorit.
Ten isty problem som mala aj s jednoduchym, najprv som sa musela naucit, kde co zadat, ale potom to uz islo lahko, vsetky uctovne pripady sa mi z mesiaca na mesiac opakovali, kedze ide malu firmu.
Takze prepacte, ak sa pytam mozno hlupo, ale myslela som si, ze toto forum je o porade, teda ze sa mozem spytat skusenejsich...

Tú otázku som dala preto, aby sa dalo vôbec ďalej pohnúť s odpoveďou, nie preto, aby som "vyrývala". Tiez sa na tomto fóre pýtam na niekedy primitívne problémy a som vďačná za každú pomoc. Bola som pred pár rokmi v podobnej situácii. Výborná zo skúšky z účtovníctva na EU mi nepomohla, na program som pozerala ako puk. Je najlepšie, ked Ti príde niekto vysvetliť celý systém fungovania podvojného účtovníctva spolu s jeho aplikáciou na MRP. Obávam sa, že celý Tvoj problém nevyrieši Porada. Jednoduché účtovníctvo je úplne o inom, to sa dá v pohode naučiť. Nechcem povedať, že ako násobilka a integrály, ale tak nejako. Preto držím palce.
Pasztorka
21.02.08,06:54
Lenka: dakujem si zlata.
Uz som si myslela, ze moja hlupa otazka tu prekazala :rolleyes:... ale radsej sa spytam, ako urobit blbost.
Dakujem aj za zoznam. :) Preskumam ho.

Vcera som trosku uctovala, tie zaciatky.
Prisla som nato, ze tu banku som nahadzovala priamo do uctovneho dennika, ale ze pokladnu je mi lepsie nahodit v pokladnicnej knihe a potom dat zauctovat do uctovneho dennika, lebo potom si viem aj vytlacit PPD a VPD. Spravne?

Este sa Ta tak narychlo opytam, zatial som uctovala len minuly rok. Ale potrebujem zauctovat aj januar 2008, nakolko je firma od januara platca dph (dovtedy nebola), a potrebujem urobit danove priznanie dph. - je to len par blockov, tak dufam, ze to stiham do pondelka...

Musim ten stary rok najprv nejako ukoncovat a az potom nahodit januar 2008, alebo mozem kludne uctovat a pouzatvaram r 2007 aj neskor? Nebudu nijake probelmy? V JU sa to dalo aj spatne, tak dufam, ze aj tu v PU...
dalilada
21.02.08,06:56
Každý zápis v PÚ sa vedie v účtovnom denníku. Zaeviduješ tam všetky pohľadávky a záväzky najprv predpisom ich vznik napr. faktúra od dodávateľa za službu 501 / 321, čo sa ti nijako nepremietne úbytkom peňazí až následní úhrada 211, 221 /321.
Odporúčam Ti ešte nastaviť si analytiky k jednotlivým účtom. Je to uvedené aj v knižke od Cenigovej. Vlastne všetko, čo máš ako účtovné prípady v uvedenej knihe ide do účtovného denníka. Tá kniha je super pomôcka.
Pasztorka
21.02.08,06:58
Dalilada: tak to som rada, ze som Ta neiritovala :---
Pomaha mi moja profka z VS, co nas uctovnictvo ucila a robi v tom uz roky. Len ona pouziva iny program. Tak kde zohnat niekoho, kto pouziva presne to iste?
dalilada
21.02.08,06:58
Lenka: dakujem si zlata.
Uz som si myslela, ze moja hlupa otazka tu prekazala :rolleyes:... ale radsej sa spytam, ako urobit blbost.
...

Ospravedlnujem sa, ak moja priama otázka tak vyznela ;).
Pasztorka
21.02.08,07:04
[quote=dalilada;652601]Každý zápis v PÚ sa vedie v účtovnom denníku. Zaeviduješ tam všetky pohľadávky a záväzky najprv predpisom ich vznik napr. faktúra od dodávateľa za službu 501 / 321, čo sa ti nijako nepremietne úbytkom peňazí až následní úhrada 211, 221 /321.
quote]

Dalilada: to viem, len ja som najpr nahodila aj vydaje z pokladne rovno do uctovneho dennika a potom som si nevedela vytlacit VPD. Tak som skusila nahodit do pokladnicnej knihy, potom dat zauctovat do uct. dennika a tak som uz vedela aj vytlacit VPD.

Boze, ked to tu citate, iste si myslite, jake prkotiny sa pytam, ale ked ja nechcem nic pokazit...
dalilada
21.02.08,07:06
Lenka: dakujem si zlata.


Este sa Ta tak narychlo opytam, zatial som uctovala len minuly rok. Ale potrebujem zauctovat aj januar 2008, nakolko je firma od januara platca dph (dovtedy nebola), a potrebujem urobit danove priznanie dph. - je to len par blockov, tak dufam, ze to stiham do pondelka...

Musim ten stary rok najprv nejako ukoncovat a az potom nahodit januar 2008, alebo mozem kludne uctovat a pouzatvaram r 2007 aj neskor? Nebudu nijake probelmy? V JU sa to dalo aj spatne, tak dufam, ze aj tu v PU...

V MRP WIN sa nahadzujú počiatočné stavy v účt. denníku vo funkciách. Tie si môžeš nastaviť aj dodatočne. Nijako Ti to neovplyvní výpočet DPH.
dalilada
21.02.08,07:12
[quote=dalilada;652601]Dalilada: to viem, len ja som najpr nahodila aj vydaje z pokladne rovno do uctovneho dennika a potom som si nevedela vytlacit VPD. Tak som skusila nahodit do pokladnicnej knihy, potom dat zauctovat do uct. dennika a tak som uz vedela aj vytlacit VPD.

Boze, ked to tu citate, iste si myslite, jake prkotiny sa pytam, ale ked ja nechcem nic pokazit...

Ja nepoužívam pokladničnú knihu. Dávam rovno do účtovného denníka. Keď v účtovnom denníku stojíš na príslušnom zápise (na riadku) a dáš si Výstupy, potom Pokladničný doklad, tak Ti ho pekne vystaví. Prevezme všetky údaje uvedené v účtovnom denníku.
Pasztorka
21.02.08,07:58
Dalilada: juuuuj, super tak si mi pomohla. Budem robit tak, je to jednoduchsie.
Vecer budem uctovat ten januar, tak ked nieco, tak sa este ozvem...
Zatial PA.
dalilada
21.02.08,08:09
Dalilada: juuuuj, super tak si mi pomohla. Budem robit tak, je to jednoduchsie.
Vecer budem uctovat ten januar, tak ked nieco, tak sa este ozvem...
Zatial PA.

Rado sa stalo.
lenkak
21.02.08,10:53
ja tiež nepoužívam pokladničnú knihu. Je to len komplikovanejšie. PPD a VPD si vieš zaúčtovať aj do denníka a takisto z tadiaľ aj vytlačiť.
lenkak
21.02.08,10:55
Lenka: dakujem si zlata.
Uz som si myslela, ze moja hlupa otazka tu prekazala :rolleyes:... ale radsej sa spytam, ako urobit blbost.
Dakujem aj za zoznam. :) Preskumam ho.

Vcera som trosku uctovala, tie zaciatky.
Prisla som nato, ze tu banku som nahadzovala priamo do uctovneho dennika, ale ze pokladnu je mi lepsie nahodit v pokladnicnej knihe a potom dat zauctovat do uctovneho dennika, lebo potom si viem aj vytlacit PPD a VPD. Spravne?

Este sa Ta tak narychlo opytam, zatial som uctovala len minuly rok. Ale potrebujem zauctovat aj januar 2008, nakolko je firma od januara platca dph (dovtedy nebola), a potrebujem urobit danove priznanie dph. - je to len par blockov, tak dufam, ze to stiham do pondelka...

Musim ten stary rok najprv nejako ukoncovat a az potom nahodit januar 2008, alebo mozem kludne uctovat a pouzatvaram r 2007 aj neskor? Nebudu nijake probelmy? V JU sa to dalo aj spatne, tak dufam, ze aj tu v PU...

o ppd, a vpd máš predchádzajú moju odpoveď,
ohľadom účtovania:
môžeš kľudne nahadzovať nový rok, len si nastav číselné rady pre rok 2008, rok 2007 si ukončíš neskôr.
Pasztorka
21.02.08,21:53
Lenka prosim Ta, ak robim VPD ktory sa sklada z dvoch blockov, na jednom je DPH 19% a na druhom je bez DPH, tak mam dat typ DPH 40 alebo 42?

A ked budem mat vsetko zauctovane, ako si urobim kontrolu DPH? Kdesi som citala, ze musi presne sediet na 3 desatinne miesta, len neviem, ze co konkretne tam musi sediet na 3 desatinne miesta :confused:
dalilada
22.02.08,13:43
Lenka prosim Ta, ak robim VPD ktory sa sklada z dvoch blockov, na jednom je DPH 19% a na druhom je bez DPH, tak mam dat typ DPH 40 alebo 42?

A ked budem mat vsetko zauctovane, ako si urobim kontrolu DPH? Kdesi som citala, ze musi presne sediet na 3 desatinne miesta, len neviem, ze co konkretne tam musi sediet na 3 desatinne miesta :confused:

Je potrebné urobit 2 VPD jeden typ 40 a druhý 39. Ja nepouzivam v tomto pripade 42. Ako myslis kontrolu dph na 3 des. miesta? DPH sa zaokruhluje na jedno desatine miesto.
Pasztorka
22.02.08,17:34
Dalilada: DAKUJEM.

S tym DPH som to asi nejako zle precitala vtedy, uz to neviem najst.

Ake robite kontroly pred odovzdanim priznania DPH ?
Co si mam pokontrolovat???
Zoltán Kovács
22.02.08,17:36
Dalilada: DAKUJEM.

S tym DPH som to asi nejako zle precitala vtedy, uz to neviem najst.

Ake robite kontroly pred odovzdanim priznania DPH ?
Co si mam pokontrolovat???

Ja kontrolujem evidenciu daňových dokladov. Či mám všetko správne zaradené.
lenkak
22.02.08,18:21
vytlačím si zoznam dph dokladov a okontrolujem s originálmi dokladov...
lenkak
22.02.08,18:23
Lenka prosim Ta, ak robim VPD ktory sa sklada z dvoch blockov, na jednom je DPH 19% a na druhom je bez DPH, tak mam dat typ DPH 40 alebo 42?


keď už je takýto prípad, tak typ dph 40 a kde je suma bez dph, tú zaradím do kolonky mimo dph.
Pasztorka
23.02.08,11:40
Ahojte.
Dospela som k dalsim otazkam.

1. Chcem nahodit prijatu fakturu sumarne, ale stale odo mna pyta polozky. V Datalocku som vedela zadat aj fakturu bez poloziek, iba s rekapitulaciou cien a DPH. Da sa to tak aj v MRP?

2. Ked nahodim prijatu fakturu a dam zauctovat v uctovnom denniku, tak mi automaticky doplna interny doklad, kde sa preuctuje dph, ale velmi zvlastne 321/343 :confused::confused::confused: - pirlozila som to do suboru, mrknite ten treti riadok.
Ja som si myslela, ze to DPH sa preuctovava az ked mam vsetko v danom mesiaci zauctovane, nie pri kazdej fakture, a hlavne nie na 321 ake 343xxx.
mysimis
23.02.08,11:42
Prijatú fa je možné nahodiť iba s cenami a DPH. Položky nevypĺňam.
Keď sa Ťa program opýta či chceš preúčtovať DPH a ja tam kliknem na nie a potom sa Ti normálne fa zaúčtuje.
Pasztorka
23.02.08,12:06
Prijatú fa je možné nahodiť iba s cenami a DPH. Položky nevypĺňam.
Keď sa Ťa program opýta či chceš preúčtovať DPH a ja tam kliknem na nie a potom sa Ti normálne fa zaúčtuje.

Miska, ja ked nahodim iba ciastky a nezadam ziadnu polozku, tak mi vypise:
Faktura nema polozky. Pridajte polozku alebo zruste opravu.
Ako to nahadzujes bez tych poloziek?

Viem, ze sa da to preuctovanie automaticke odmietnut, resp. da sa nastavit v nastaveniach, aby to automaticky nepreuctovalo, len ma zaujimalo, ze CO TO MA BYT? Naco je to dobre, ked to automaticky preuctovava...?
mysimis
23.02.08,14:41
[quote=Pasztorka;655195]Miska, ja ked nahodim iba ciastky a nezadam ziadnu polozku, tak mi vypise:
Faktura nema polozky. Pridajte polozku alebo zruste opravu.
Ako to nahadzujes bez tych poloziek?

Ideš do knihy vydaných /došlých fa, otvorí sa Ti a tam kde je znamienko plus tak na to klikni a otvorí sa Ti nová došlá fa, vyplním záhlavie, v.s., dátumy a potom už len sumu a DPH. Odkliknem, že ok a idem na ďalšiu fa.
Antonia1
23.02.08,15:04
Miska, ja ked nahodim iba ciastky a nezadam ziadnu polozku, tak mi vypise:
Faktura nema polozky. Pridajte polozku alebo zruste opravu.
Ako to nahadzujes bez tych poloziek?

Viem, ze sa da to preuctovanie automaticke odmietnut, resp. da sa nastavit v nastaveniach, aby to automaticky nepreuctovalo, len ma zaujimalo, ze CO TO MA BYT? Naco je to dobre, ked to automaticky preuctovava...?
Niekedy dávno sa DPH dala odpočítať len keď bola zaplatená a preto sa preučtovala napr. 343025 nezaplatená na 343026 zaplatenú nárok na odpočet
V nastaveniach si to môžeš vypnúť Program a vpravo prijatá faktúra
preučt. DPH nastaviš si neučtovať.
lenkak
23.02.08,17:13
keď zadáš položku, resp. do textu fa niečo napíšeš, a aj sumu a vypíše Ti, že nemáš pridanúpoložku, potom stačí ísť len na ďalší riadok stačí kurzorom a už Ti pôjde zaradiť položku. Aj fa.
Ak nechceš mať nič v texte stačí zadať merná J = 1.