monka80
20.02.08,08:57
Dobry den, vie mi niekto povedat ako sa posudzuje zrazkova dan z banky ked firma je v strate, mam si ju narokovat ale neviem kde je opora v zakone ze si to mozem lebo je to dost vysoka suma alebo sa berie za vysporiadanu ak ano ktory paragraf o tom hovori?
prosim poradte mi niekto Dakujem
Zoltán Kovács
20.02.08,08:11
Pozri § 43 ods. 7 ZoDP

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
monka80
20.02.08,11:06
Zakon som si citala aj ja a podla neho mam narok na vratenie a mam si ziadat ale pocula som aj opak ze sa povazuje za vysporiadanu, ale v zakone som to nikde nenasla.
Zoltán Kovács
20.02.08,11:08
Zakon som si citala aj ja a podla neho mam narok na vratenie a mam si ziadat ale pocula som aj opak ze sa povazuje za vysporiadanu, ale v zakone som to nikde nenasla.

Ak nie je to prípad podľa ods.6 §43 tak je to preddavok na daň.
monka80
20.02.08,12:13
Ja si myslim ze nespadam ale tiez neviem ci mam dobre vysvetlenie, som s.r.o.pocas celeho roka mam terminovany vklad a zaoberam sa poskyt.sluzieb v suvislosti so stavbou budovy.Tam je len nieco o dlhopisoch a terminovany vklad sa za to neberie,ci ano?Ja uz fakt neviem.
Zoltán Kovács
20.02.08,12:20
Ja si myslim ze nespadam ale tiez neviem ci mam dobre vysvetlenie, som s.r.o.pocas celeho roka mam terminovany vklad a zaoberam sa poskyt.sluzieb v suvislosti so stavbou budovy.Tam je len nieco o dlhopisoch a terminovany vklad sa za to neberie,ci ano?Ja uz fakt neviem.

Môžeš si to vyžiadať späť ako zaplatený preddavok, ak ti nevchádza daňová povinnosť.