base
20.02.08,10:15
:confused: Príklad pre výpočet ročného účtovného odpisu a ročného daňového odpisu.:

Vstupná cena DHM: 424530,90 Sk
doba životnosti: 4 roky
odpisová sadzba: 25%
doba zaradenia: 10.01.2007
rovnomerné odpisovanie

výpočet účtovných odpisov:

424530,90 : 48 mesiacov = 8844,39 Sk – zaokrúhlenie – 8845, Sk mesačný účtovný odpis (podľa §20; odsek 8; Opatrenie pre Postupy účtovania pre Podvoj. účtovníctvo)

8845 x 12 mesiacov = 106140,- Sk - ročný účtovný odpis za rok 2007


výpočet daňových odpisov za rok 2007

424530,90 : 4 = 106132,73 – zaokrúhlenie – 106133,- Sk

(podľa §27 Zákona o dani z príjmov)

účtovný ročný odpis: 106140,- Sk
daňový odpis: 106133,- Sk
rozdiel: 7,- Sk


:confused: Nemali by byť v tomto prípade účtovné a daňové odpisy rovnaké ?????

:mee: Bohužial v Postupoch účtovania pre Podvoj. účtovníctvo nie je uvedený spôsob, ako postupovať pri výpočte mesačného účtovného odpisu, ktorý účtovný odpis sa má zaokrúhlovať: ročný odpis alebo ten mesačný odpis.
;) V §27 Zákona o dani z príjmov je to jasne napísané a nie je nad čím polemizovať. Ale čo z účtovnými odpismi.

Mám tento rozdiel uviesť do riadku 150 a v opačnom prípade do riadku 250 Daňového priznania ???
Veď tento rozdiel nesúvisí s rozdielnou dobou odpisovania v účtovníctve a pre účely Dane z príjmov. Obdobie je rovnaké, rovnaká je aj sadzba pre odpisovanie.
Je to vlastne len rozdiel zo zaokrúhľovania z dôvodu iného postupu pri výpočte odpisov.

Uviedol som len príklad z našej evidencie majetku. Máme v majetku položky, ktoré majú niekoľko miliónovú vstupnú cenu, kde je už tento zaokrúhľovací rozdiel oveľa väčší a na riadkoch 150 alebo 250 dosť značne ovplyvňujú základ dane.
Mám to tam šupnúť ????

Pozeral som to v rôznych knižkách, príručkách ako napr. DÚPP, PP, atď, ale všade si autori článkov vyberali tak jednoduché príklady odpisovania, kde nebolo potrebné zaokrúhľovať mesačný účtovný odpis na celé jednotky nahor a potom im takéto rozdiely nevznikali medzi daňovými a účtovnými odpismi.
Ktovie, či to nebol aj zámer???? Ani oni asi z určitosťou nevedia povedať, ako to má byť.

TAK AKO TO MÁ BYŤ......
Pri nehmotnom dlhodobom majetku nie je čo riešiť v §22, odsek 8 Zákona o dani z príjmov je to jasne napísané.

Ale AKO TO MÁ BYŤ pri hmotnom majetku......
alušik
20.02.08,09:32
Účtovné odpisy sa v praxi prepočítavajú tak, ako si uviedol v príklade, avšak odpis za mesiac december väšina softvérov na spracovanie odpisov "doladí", t.z. urobí akoby prepočet odpisov z ročného pohľadu a do mesačného odpisu nezaradí presne takú istú čiastku, akú ste účtovali mesačne ale o tie rozdiely zo zaokrúhľovania menej. Ja to takto robím aj pri "ručnom" výpočte a zaúčtovaní mesačných odpisov. Potom mi samozrejme na príklade, ktorý uvádzaš, nevznikajú žiadne rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Stretla som sa však už aj s postupom, kedy účtovník mesačný odpis v 12. mesiaci naozaj neupravil, a tým pádom sa mu to dostalo do rozdielu riadkov v daňovom priznaní a auditor k tomuto postupu nemal výhrady.
Tak, či tak, myslím si, že najdôležitejšie je, ako si to upravíte v smernici k účtovaniu odpisov. Ak tam jednoznačne zadefinujete postup, daňová kontrola nemôže mať k tomu výhrady.;)