skalkast
20.02.08,10:55
Dobry den,
chcem vas poprosit o radu, co sa tyka postavenia valbovej strechy. Dom je jednoposchodovy, nie je podkrovny. Aj druhy strop by mal byt klasicky zelezobetonovy. Je mozne hned na strop urobit stresny veniec, tak aby sme nemuseli murovat jeden rad tehal?. Ake mate skusenosti? Je dolezite, aby sme sa dostali vsade pod strechu, aj ku krajovym miestam (uz ked bude strecha hotova)?
Este jedna prosba, vie nam niekto poradit lacnejsi, ale tiez kvalitny a zdravy strop. Prvy sme robili pomocou nosnikov a vloziek + zeleza + beton. Vysiel velmi draho.
jaruj
20.02.08,11:14
DD,
samozrejme je mozne strechu postavit rovno na stropnu dosku. Treba prikotvit pomurnicu do betonu (najlepsie kotvy zabetonovat pri betonazi pretoze dodatocne vrtanie a lepenie kotiev je dost nakladna zalezitost. Da sa aj vyhnut osadeniu pomurnice vybetonovanim vhodneho tvaru dosky. Toto by som riesil ale az po tom ako sa rozhodnete, ktory typ stropnej dosky pouzijete. Pretoze ja osobne som za to uz len kvoli pristupu a cisteniu, aby sa v ramci venca vybetonovalo navysenie, ktore umoznuje aj lepsie skdadovanie zbytocnych veci pre vasich dedicov. A radsej nadbetonovat ako nadmurovat. Murovanie sa oplati ked chcete vyuzivat strechu ako miestnost.
Najlepsie je tuto ulohu zadat architektovi, ktory vam nakresli vhodny detail popr. statikovi.
Peter Briatka
21.02.08,10:38
V zásade je to možné. Prístup až ku pomúrnici nebude potrebný. Je možné pôdorys povaly zmenšiť vytvorením vertikálnej sdk (alebo drevenej) konštrukcie v miestach, kde sa svetlá výška povaly bude pohybovat okolo 80 cm... a TI uchytit na takto vzniknutú konštrukciu. Ja osobne by som ale radšej potiahol tie 2-3 rady tvárnic a tým získal podstrešný priestor, ktorý by bolo možné v budúcnosti využiť ako plnohodnotný byt. Strop by som riešil filigranovými doskami.
skalkast
22.02.08,09:34
dakujem za rady

pekny den