matonni1
20.02.08,12:18
Kupovala som PC a na 1 faktúru mi napísali cenu za PC 29.000,- a office programy 8.000,-. Myslela som si, že to môžem dať do nákladov celé naraz, ale dozvedela som sa, že to budem musieť dať pravdepodobne na odpisy, lebo údajne celková hodnota faktúry je 37.000,- a dôvod je, že program sa bez PC nedá samostatne použiť a preto je zbytočne rozpísané na fa cena PC a programov. Je to naozaj tak?
Zoltán Kovács
20.02.08,11:20
Kupovala som PC a na 1 faktúru mi napísali cenu za PC 29.000,- a office programy 8.000,-. Myslela som si, že to môžem dať do nákladov celé naraz, ale dozvedela som sa, že to budem musieť dať pravdepodobne na odpisy, lebo údajne celková hodnota faktúry je 37.000,- a dôvod je, že program sa bez PC nedá samostatne použiť a preto je zbytočne rozpísané na fa cena PC a programov. Je to naozaj tak?

Áno je to tak. Zrejme máš OEM verziu programu, ktorý je viazaný na konkrétny počítač. Takže odpisovať 4 roky v 1.odpisovej skupine.
matonni1
20.02.08,18:53
no bohvieako si ma nepotešil. Ale aj tak ďakujem
Jasminn
18.03.08,17:32
Ja by som Vás prosila o radu ako postupovať pri účtovných odpisochak sa rozhodnem, že tieto sa budú rovnať daňovým. Je fakt, že účt. jednotka môže použiť sadzby a koeficienty a dobu odpisovania podľa zákona o dani z príjmov.Prečo potom nesmiem automaticky uviesť účtovné a daňové odpisy v rovnakej výške v tom istom účtovnom a zdaňovacom období (DÚPP 6-8/2008 str. 70)?To znamená, že ak kúpim DM v auguste, potom môžem uplatniť odpisy len za 5 mesiacov? Doba odpisovania pri 1,odp. sk. nebude potom dodržaná a bude trvať nie 4, ale 5 rokov. Aká je to potom zhoda doby odpisovania? Alebo sa to vypočíta ináč?
Zoltán Kovács
18.03.08,18:17
Ja by som Vás prosila o radu ako postupovať pri účtovných odpisochak sa rozhodnem, že tieto sa budú rovnať daňovým. Je fakt, že účt. jednotka môže použiť sadzby a koeficienty a dobu odpisovania podľa zákona o dani z príjmov.Prečo potom nesmiem automaticky uviesť účtovné a daňové odpisy v rovnakej výške v tom istom účtovnom a zdaňovacom období (DÚPP 6-8/2008 str. 70)?To znamená, že ak kúpim DM v auguste, potom môžem uplatniť odpisy len za 5 mesiacov? Doba odpisovania pri 1,odp. sk. nebude potom dodržaná a bude trvať nie 4, ale 5 rokov. Aká je to potom zhoda doby odpisovania? Alebo sa to vypočíta ináč?

V jednoduchom účtovníctve sa účtovné odpisy neúčtujú, len sa vyznačia na inventárnej karte DHM. Do výdavkov sa uplatňujú daňové odpisy. Vo výkaze Majetku a záväzkov sa zostatková hodnota DHM uvádza účtovná zostatková hodnota.
Uvediem príklad:

PC kupený v 08/2007 za 40.000,-

Účtovné odpisy (vyznačené iba na karte)
Odpisová skupina 1. - 4 roky odpisy
Mesačný účtovný odpis je 40.000 : 48 = 834,-

r. 2007 4.170,- (5x834)
r. 2008 10.008,- (12x834)
r. 2009 10.008,- (12x834)
r. 2010 10.008,- (12x834)
r. 2011 5.806,- (7x834) rozdiel 32,- je zo zaokruhľovania

Daňové odpisy
Odpisová skupina 1. - 4 roky odpisy
Ročný odpis 1/4 z obstarávacej ceny

r. 2007 10.000,-
r. 2008 10.000,-
r. 2009 10.000,-
r. 2010 10.000,-

Takže v oboch prípadoch je dodržaná doba odpisovania 4 roky.
Jasminn
18.03.08,19:34
Veľmi pekne ďakujem. Mne osobne pomohli prvé dve vety, nakoľko ostatné som vedela, len nie a nie pochopiť pri účtovných odpisoch, že ide o 4 roky. Už mi je jasné, že ide o 4 roky, t.j. 4 x 12 mesiacov, hoci sa odpisujú v 5 rokoch.
seda
28.03.08,15:23
Dobrý deň, myslíte, že som to zaúčtovala správne? Majetok NC 52.000,-, daň. odpis 13.000,- to som dala k uzávierkovým operáciám do réžie, účtovné odpisy v karte majetku mám 10.000,-.Do výkazu majetku som dala rozdiel NC 52.000-10.000 /účtovný odpis/, neberie sa daňový odpis? Lebo program mi odrátal daňový odpis a myslím, že je to nespráve.
Monius
29.03.08,10:11
Účtovné odpisy. JÚ neplatca dane. Osobné auto kúpené 06/2007. OC 406 015,-. Neviem, či sa majú tieto účtovné odpisy uvádzať aj v peňažnom denníku, alebo nie. Ak ano, mám ich zaradiť do Prevádzkovej réžii?
Jana Acsová
29.03.08,10:18
Účtovné odpisy. JÚ neplatca dane. Osobné auto kúpené 06/2007. OC 406 015,-. Neviem, či sa majú tieto účtovné odpisy uvádzať aj v peňažnom denníku, alebo nie. Ak ano, mám ich zaradiť do Prevádzkovej réžii?Účtovné odpisy uvádzate iba v knihe dlhodobého majetku. V peňažnom denníku uvádzate v rámci uzávierkových účtovných operácií odpisy vo výške vypočítaných daňových odpisov t.j. 101504 Sk - výdavok "prevádzková réžia".
Monius
29.03.08,10:21
Takže mi to navýši prevádzkovú réžiu a tým poníži aj ZD?
Jana Acsová
29.03.08,10:24
Isteže. V prípade, že si daňový odpis uplatníte a zaúčtujete do daňových výdavkov. Ale nie je to Vaša povinnosť, ale Vaše právo. Daňový odpis môžete aj prerušiť. Preto zníženie základu dane nie je v tomto prípade nevyhnutný dôsledok. Daňové odpisy nemusíte uplatniť. Ale môžete.
Monius
29.03.08,10:31
to auto je kupované na leasing, takže asi aj minulom roku sa asi odpisovalo, ale ja som to prebrala, takže neviem, a ešte som sa s účtovnými odpismi nestretla, tak sa len dostávam do toho, ako to funguje. Ešte sa chcem opýtať, ak zaúčtujem odpisy do PR budú zvýšné aj výdavky celkom, ale nesedí mi suma s peňažnými prostriedkami, ako by som to mala tam zapísať?
Zoltán Kovács
29.03.08,10:33
to auto je kupované na leasing, takže asi aj minulom roku sa asi odpisovalo, ale ja som to prebrala, takže neviem, a ešte som sa s účtovnými odpismi nestretla, tak sa len dostávam do toho, ako to funguje. Ešte sa chcem opýtať, ak zaúčtujem odpisy do PR budú zvýšné aj výdavky celkom, ale nesedí mi suma s peňažnými prostriedkami, ako by som to mala tam zapísať?

Odpisy sa účtujú ako nepeňažné uzávierkové operácie. Teda nebudú mať vplyv na výšku peňažných prostriedkov. Pri leasingu nie je možné prerušiť daňové opdisy.
Monius
29.03.08,10:38
Tak trošku po lopate, kde mám zaúčtovať účtovné odpisy? Zapisujem to ručne do PD. A trošku som z toho pomýlená.:confused:
Zoltán Kovács
29.03.08,10:39
Tak trošku po lopate, kde mám zaúčtovať účtovné odpisy? Zapisujem to ručne do PD. A trošku som z toho pomýlená.:confused:

Účtovné odpisy sa evidujú len na karte DHM, do peňažného denníka sa účtujú daňové odpisy ako nepeňažná uzávierková operácia.
Monius
29.03.08,10:51
Ak je živnostník neplaca dane, auto je na leasing, musí si uplatniť daňové odpisy, zapíše cez asi interný doklad do peňažného denníka do výdavkov celkom sumu odpisu a aj do prevádzkovej réžie sumu odpisu. A viac nikde nič nezapisuje. A tým, že tú sumu odpisov dal aj do výdavkov celkom, sa znižuje aj ZD z príjmov. A PD mi nesedí lavá strana denníka s pravou a vysí mi tu suma odpisu. Ja už naozaj neviem, čo s tým.
Monius
29.03.08,11:07
Ďakujem za pomoc, poridne som si prečítala predchádzajúce články a už to tak trošku chápem. :). Idem to konečne zapísať.
Jana Acsová
29.03.08,13:26
Tak trošku po lopate, kde mám zaúčtovať účtovné odpisy? Zapisujem to ručne do PD. A trošku som z toho pomýlená.:confused:
Najskôr vezmete do ruky knihu dlhodobého hmotného majetku (kartu) a vpíšete tam údaj aktuálny pre rok 2007 (ak ju nemáte vyhotovenú vrátane odpisového plánu, ktorý býva súčasťou knihy dlhodobého majetku). Na karte sa povinne uvádzajú údaje o účtovných aj daňových odpisoch.

Potom pokračujete v peňažnom denníku. To, čo ste premietli v knihe dlhodobého majetku v daňových odpisoch pre rok 2007 vypočítaných podľa zákona o dani z príjmov uvediete vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane v druhovom členení prevádzková réžia k dátumu 31.12. a to "bez pohybu peňažných prostriedkov".

Čiže:
- účtujeme o majetku v knihe dlhodobého majetku,
- účtujeme o výdavku v peňažnom denníku.

Vykazujeme:
- majetok vo výkaze o majetku a záväzkoch v zostatkových účtovných cenách,
- výdavky vo výkaze o príjmoch a výdavkoch, kde budú odpisy premietnuté v rámci prevádzkovej réžie.