evarigova
20.02.08,11:28
Ahoj poraďáci, chcela by som vedieť či má zamestnanec nárok na študijné voľno ak navštevuje vysokú školu, ktorá nesúvisí priamo s funkciou v zamestnaní. Dcéra totiž študuje na vysokej škole, ale v práci jej neumožnili ísť do školy aj keď si už naplánovala dovolenku s tým že ju využije na chodenie do školy. Musí si vôbec čerpať dovolenku? Školu má rozdelenú tak že raz za štvrťrok chodí celý týždeň do školy vpodstate prednášky trvajú celý deň. Neskôr má skúšky ale tie niesú vždy v pracovný deň. Ďakujem za radu. Eva:o
vinea
20.02.08,12:27
Podla mna nema, ak štúdium nesuvisi s jej funkciou. To iste mam aj ja. Aj ja chodim na VS, a bolo mi povedane, ze jedine si mozem cerpat dovolenku.
Keby ju organizácia vyslala za ucelom dosiahnutia dalsieho vzdelania k svojej profesii, ktoru vykonáva, to je ine... Tak ma narok.
Ale je tu jedna moznost. Ak nahodou ma nadčasy, tak nech sa dohodne s veducim, aby ju pustili na nahradne volno za nadcasy... To si myslim, ze by sa dalo vybaviť...
japonka
27.04.08,18:08
chcela by som opýtať, či ma učiteľka materskej školy nárok na študijné voľno , ak študuje popri zamestnaní na VŠ zdravotníctva a sociálnej práce.
Stina
28.04.08,03:37
Ak študuje so súhlasom zamestnávateľa v zmysle ZP :

§ 140 - Zvyšovanie kvalifikácie

(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
d) 40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

(4) Za pracovné voľno poskytnuté zamestnancovi na vykonanie opravnej skúšky nepatrí náhrada mzdy.
mladymuz
28.04.08,04:29
jednoznačne dohoda so zamestnavateľom...resp. priamym nadriadenym. Ponuknuť mu napriklad alternativu, že po škole pride do prace a bude večer ešte pracovať, aj ked je to dosť náročné ale nie nemožné.
Pokusiť sa dohodnuť s jednotlivými prednášajúcimi o nejakych možnostiach neabsolvovať všetky prednašky, ale skusiť si to nahradiť, doplniť nejakou inou formou. Nie každy je ochotny diskutovať, ale da sa to. Osobne, ked som kvoli praci mal vynechane prednašky, tak som to riešil potom aj individualne povedzme s dennymi.
Gabi03
28.04.08,04:58
Ak štúdium nezvyšuje kvalifikáciu zamestnanca, ZĽ nemusí súhlasiť s takýmto štúdiom a teda nemusí ani uvoľniť zo zamestnania. Avšak čerpanie dovolenky môže nariadiť iba v trvaní polovičného nároku, teda druhú polovicu by si mal vyčerpať, kedy chce. Avšak vždy je najlepšie sa dohodnúť! ;)
anka_p
09.09.10,10:18
Mám povinnosť dať vedieť zamestnávateľovi o tom, že študujem na VŚ, ktorá ale so zamestnaním nesúvisí a na štúdium nepotrebujem dovolenku, lebo prebieha počas víkendov? Potrebuje to vedieť, je nejaká povinnosť mu to vôbec oznamovať?
ivka70
09.09.10,10:27
Mám povinnosť dať vedieť zamestnávateľovi o tom, že študujem na VŚ, ktorá ale so zamestnaním nesúvisí a na štúdium nepotrebujem dovolenku, lebo prebieha počas víkendov? Potrebuje to vedieť, je nejaká povinnosť mu to vôbec oznamovať?

Nemas ziadnu taku povinnost cosi oznamovat.
Co robis vo svojom volnom case je cisto tvoja sukromna vec :).
anka_p
09.09.10,10:38
Dakujem Ivka, a ako je to počas materskej alebo počas PN? AK by som mala skúšku a bola PN? Nemyslím tým žiadnu špekuláciu, lebo ozaj mám to len cez víkendy, ale keby sa mi to vyskytlo niekedy....
ivka70
09.09.10,10:59
Dakujem Ivka, a ako je to počas materskej alebo počas PN? AK by som mala skúšku a bola PN? Nemyslím tým žiadnu špekuláciu, lebo ozaj mám to len cez víkendy, ale keby sa mi to vyskytlo niekedy....

Pocas PN musis dodrziavat liecebny rezim, takze sucastou na skuske mozes mat problem, mozes prist o peniaze za PN, ak ti pride kontrola a nenajde ta doma liecit sa.
Kontroly chodia aj v sobotu a v nedelu.
Pocas materskej ak sa o dieta docasne niekto postara (a nedas ho do jasli, skolky) si mozes robit co chces, tam ta nema kto a ako skontrolovat.